вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
07 червня 2012 р. 15:35 Справа №2а-4023/12/0170/14
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря Бордуленко М.Ю.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Сектору у справах громадянства, імміграції і реєстрації фізичних осіб Євпаторійського міського відділу ГУ МВС України в АР Крим
про спонукання до виконання певних дій
за участю представників:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився
Суть спору: ОСОБА_1 (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом, в якому просила зобов'язати Сектор у справах громадянства, імміграції і реєстрації фізичних осіб Євпаторійського міського відділу ГУ МВС України в АР Крим (далі відповідач) зареєструвати її за місцем проживання: АДРЕСА_2.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 20.04.2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.
У судове засідання 07.06.2012 року представник позивача не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Представник відповідача судове засідання 07.06.2012 року не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, проти позову заперечував з мотивів викладених у письмових запереченнях та просив розглянути справу без участі його представника.
Суд, враховуючи клопотання сторін про розгляд справи без їх участі, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні докази, суд
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.
23.06.2006р. був зареєстрований шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3. про що видано свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_1 (а.с.10).
ОСОБА_3 зареєстрований та постійно проживає за адресою: АДРЕСА_2.
Відповідно до талону зняття з реєстрації місця проживання в Україні позивача знято з реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 - 22.12.2011р. Залізничним РО Сімферопольського ГУ ГУ МВД України в АР Крим, про що свідчить відповідний штемпель у талоні. В талоні зроблено відмітку про вибуття ОСОБА_1 до АДРЕСА_2 (а.с. 7).
Згідно свідоцтва про право власності на житло ОСОБА_3 є власником лише Ѕ квартири. Другою частиною володіла його колишня дружина ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Мурманськ , Російської Федерації, про що свідчить свідоцтво про смерть НОМЕР_2, копія якого є у матеріалах справи (а.с.9).
Сектор у справах громадянства, імміграції і реєстрації фізичних осіб Євпаторійського міського відділу ГУ МВС України в АР Крим перевіркою встановив, що до теперішнього часу в спадкову частку на Ѕ квартири розташованої за адресою : АДРЕСА_2, яка належала на праве загальній власності ОСОБА_4 ніхто не вступив у встановленому законом порядку.
24.03.2012р. ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про реєстрацію місця проживання, за адресою: АДРЕСА_2., разом з заявою подала необхідні документи. (а.с.6), але їй в усній формі було відмовлено в реєстрації місця проживання.
У зв'язку з незгодою з такими діями відповідача чоловік ОСОБА_1 звернувся до прокуратури м.Євпаторія зі зверненням. Супровідним листом від 03.03.2012р. № 12р/12 прокуратура м.Євпаторія спрямувала звернення ОСОБА_3 до Відділу у справах громадянства, імміграції і реєстрації фізичних осіб ГУ МВС України в АР Крим для розгляду по суті.
Проте, листом від 28.03.2012 року № 10/с-4 Відділу у справах громадянства, імміграції і реєстрації фізичних осіб ГУ МВС України в АР Крим відмовлено у такій реєстрації посилаючись на те, що для вирішення питання реєстрації місця проживання його жінки необхідно надати правовстановлюючі документи, відповідно до законодавства України, додатково запропоновано, що у випадку незгоди з прийнятим рішенням, він має право звернутися до суду.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких він повинен дотримуватись при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Законом, яким відповідно до Конституції України регулюються відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними актами, а також визначаються порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлюються випадки їх обмеження є Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (далі Закон) передбачено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Відповідно до статті 3 Закону реєстрація - внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації.
Обов'язок зареєструватись за місцем проживання в органах реєстрації покладений ч. 1 ст. 6 Закону на громадянина України, а також іноземця чи особу без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Згідно зі ст.379 Цивільного кодексу України житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, призначені та придатні для постійного проживання в них.
У ч. 1 ст. 405 цього Кодексу встановлено, що члени сім'ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 571 від 26.05.2004 року «Про організацію реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та перебування фізичних осіб в Україні» затверджена Постанова з питань оформлення документів і контролю щодо реєстрації місця проживання та перебування фізичних осіб в Україні, якою визначено, що реєстрація місця проживання та перебування фізичних осіб в Україні включає в себе внесення відомостей до паспортного документа чи видачу вкладного талона до паспортного документа про місце проживання та перебування з зазначенням адреси житла особи та адресно-довідкової картотеки головних управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим та м. Києві, управлінь МВС України в областях та м. Севастополі. Оформлення реєстрації місця проживання та перебування фізичних осіб відповідно до території обслуговування проводять територіальні органи та підрозділи служби громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС України.
Статтею 14 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових та службових осіб з питань свободи пересування, вільного вибору місця проживання, реєстрації місця проживання чи місця перебування особи можуть бути оскаржені в установленому законом порядку.
Із ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» випливає, що реєстрація місця проживання полягає у внесенні відповідних відомостей до паспортного документа і до реєстраційного обліку відповідного державного обліку із зазначенням адреси житла особи. Місце проживання відповідно до цієї статті визначається за об'єктивним критерієм, яким є строк понад шість місяців, впродовж якого особа проживає на даному місці.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_3 неодноразово звертався до спадкоємців вищевказаної квартири яки проживають у м. Мурманськ, адже спадкоємці з м. Мурманська не впроваджують жодних дій щодо оформлення права власності на квартиру яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, таким чином ОСОБА_3 здійснив усі передбачені заходи щодо спонукання спадкоємців до вступу у права спадку у порядку передбаченому законом України, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ст. 6. Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» Реєстрація місця проживання громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання.
Для реєстрації особа подає: письмову заяву; паспортний документ;квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; два примірники талона зняття з реєстрації.
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів.
Заява особи про реєстрацію місця проживання є єдиною підставою для реєстрації місця проживання особи.
Зразки заяви та інших документів, необхідних для реєстрації місця проживання особи, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що у наданих до матеріалів справи документів не міститься підстав для відмови з боку відповідача в реєстрації ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, про відсутність передбачених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» підстав щодо відмови з боку відповідача у реєстрації за місцем проживання позивача.
За таких обставин суд вважає, що адміністративний позов належить задовольнити.
Керуючись ст.ст. 98, 160-163, 167 КАС України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Сектор у справах громадянства, імміграції і реєстрації фізичних осіб Євпаторійського міського відділу ГУ МВС України в АР Крим (97400, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Революції, 34/1) здійснити дії щодо реєстрації ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кірєєв Д.В.