Постанова від 12.06.2012 по справі 2а-2777/12/0170/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 червня 2012 р. 16:29 Справа №2а-2777/12/0170/14

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря Бордуленко М.Ю.

за участю представників сторін:

позивач - ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_1

від відповідачів - Мельник О.С., довіреність від 22.02.2010, довіреність від 06.06.2012 року,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Житлової комісії військового комісаріату АРК

Військового комісаріату АР Крим

Військового комісару військового комісаріату АР Крим Данчук Володимира Івановича

про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій,

Суть спору: ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Житлової комісії військового комісаріату АРК (далі - відповідач 1), Військового комісаріату АР Крим (далі - відповідач 2), Військового комісару військового комісаріату АР Крим Данчук Володимира Івановича (далі - відповідач 3) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним рішення Житлової комісії військового комісаріату АР Крим від 29.12.2011 року в частині виключення позивача зі списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов у військовому комісаріаті АР Крим,

- скасувати рішення Житлової комісії військового комісаріату АР Крим від 29.12.2011 року в частині виключення позивача зі списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов у військовому комісаріаті АР Крим,

- визнать протиправними дії військового комісаріату АР Крим по затвердженню протоколу засідання Житлової комісії військового комісаріату АР Крим від 29.12.2011 року в частині виключення позивача зі списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов у військовому комісаріаті АР Крим,

- зобов'язати відповідачів відновити позивача в списках осіб військового комісаріату АР Крим, які потребують поліпшення житлових умов з моменту постановки на зазначений облік.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.03.2012 року відкрито провадження по адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позивач у судовому засіданні 12.06.2012 року позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідачів у судовому засіданні 12.06.2012 року проти задоволення позову заперечував, з підстав, викладених у запереченнях на адміністративну позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень

Положення про житлові комісії Збройних сил України затверджено Наказом Міністра оборони України від 11.09.2007 № 517.

Згідно п.1.2 вказаного Положення житлові комісії в Збройних силах України утворюються з метою обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі, звільнених у запас; контролю за розподілом житлових приміщень та надходженням житла, його обліком та розподілом відповідно до вимог законодавства України.

Отже вказані житлові комісії наділені владними управлінськими функціями в сфері забезпечення житла військовослужбовцями.

Виходячи з системного аналізу вищевикладених норм, суд приходить до висновку про те, що Квартирно-експлуатаційна частина та житлові комісії гарнізону та військової частини є органами, які у правовідносинах з військовослужбовцями, в тому числі пов'язаних з реалізацією державних соціальних гарантій для військовослужбовців шляхом розподілу останнім державного житла, реалізують владні управлінські функції, через що належать до суб'єктів владних повноважень в розумінні пп.7 п.1 ст.3 КАС України.

Зазначений спір пов'язаний з проходженням публічної служби -обов'язок забезпечити житлом обумовлений проходженням позивачем служби в Збройних силах України.

Отже, суд приходить до висновку, що зазначений спір має ознаки публічно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства Окружним адміністративним судом.

Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

ОСОБА_1, є офіцером запасу і звільнений з військової служби з посади начальника 1 відділу - заступника військового комісара військового комісаріату АР Крим на підставі наказу Міністерства оборони України № 85 від 01.04.2003 року за п.п. "в" п. 63 поденна про проходження військової служби особам офіцерського складу - за станом здоров'я.

Позивач перебував в квартирній черзі військового комісаріату АР Крим з 20 лютого 1995 року (загальна черга) та з 20 липня 1999 року (першочергова черга) як особа, що потребувала поліпшення житлових умов зі складом сім'ї - 4 чоловіки, а саме: він, дружина - ОСОБА_4, 1956 р.н., донька - ОСОБА_5, 1979 р.н. та син - ОСОБА_6, 1984 р.н. (додаток №1- протокол засідання житлової комісії військового комісаріату АР Крим від 21 жовтня 1999 року №41).

04 березня 2002 року ОСОБА_1 написав рапорт на ім'я військового комісара АР Крим щодо внесення змін до особової справи в склад його сім'ї - матері - ОСОБА_7, 1937 р.н. (додаток №2,3 - рапорт та витяг з особової справи про склад сім'ї).

У 2003 році, ОСОБА_1 відповідно до рішення житлової комісії військового комісаріату АР Крим на сім'ю з 5 чоловік (він, дружина, син, донька, мати) була розподілена 3-х кімнатна квартира за адресою: АР Крим, м. Сімферополь, вул. Авіаційна (Лексина) 44, кв.40 (додаток №4 - протокол засідання житлової комісії військового комісаріату АР Крим від 15 серпня 2003 року №73).

17 листопада 2008 року Рішенням Залізничного районного суду м. Сімферополь АР Крим по справі №2-5060/08 задоволено позов ОСОБА_4 до ОСОБА_1 про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням. Визнано ОСОБА_1 таким, що втратив право користування квартирою АДРЕСА_1.

16 грудня 2011 року Залізничним районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Сімферопольського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим було розірвано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_4, що підтверджується Свідоцтвом про розірвання шлюбу.

21 грудня 2012 року ОСОБА_1 на розгляд військового комісаріату АР Крим було подано рапорт (заяву) про знесення змін в житлову справу особи, яка потребує поліпшення житлових умов, оскільки після розлучення по рішенню суду від був виселений із раніше отриманої ним квартири за адресою: АДРЕСА_1.

29 грудня 2011 року Військовим комісаріатом АР Крим, було проведено засідання житлової комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, на якому було ухвалено питання про виключення ОСОБА_1 та членів його родини зі списків осіб, що потребують поліпшення житлових умов військового комісаріату Автономної Республіки Крим згідно п. 3.12 наказу Міністерства Оборони України № 577 від 06.10.2006 року «Про затвердження інструкції про організацію забезпечення та надання військовослужбовцям збройних сил України та членам їх сімей житлових приміщень» та ст. 35 Житлового кодексу України, як громадина, що штучно погіршив свої житлові умови та не оскаржив рішення суду щодо примусового виселення в апеляційному порядку до 18 листопада 2012 року.

10 лютого 2012 року Військовим комісаріатом за № 561 позивачу було надіслано листа з інформацією про зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов громадян з зазначенням підстав зняття з обліку.

Не погодившись з рішенням житлової комісії військового комісаріату АР Крим від 29.12.2011 року, позивач оскаржив його до суду.

Вирішуючи питання щодо обґрунтованості позовних вимог судом встановлено, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдину систему їх соціального та правового захисту визначає та встановлює Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011 від 20.12.1991 року (далі - Закон № 2011), цей Закон також гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до абзацу першого частини 1 ст. 12 Закону № 2011 держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.

Соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі (ст. 1 Закону № 2011).

В частині 9 ст. 12 Закону № 2011 зазначено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

Вказана норма Закону України знайшла своє відображення в п. 3.10 Наказу Міністра Оборони України № 577 від 06.10.2006 року "Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень".

Відповідно до статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону (ч.2 ст. 47 Конституції України).

У відповідності до ст.9 Житлового кодексу УРСР, яка визначає житлові права громадян, встановлено, що громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду або в будинках житлово-будівельних кооперативів.

Громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законодавством України.

Згідно до а. 7 ч. 1 ст.12 Закону № 2011 порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п 22. Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщенням, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 03.08.2006р. № 1081 Облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.

Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік. (п.24 Порядку)

Відповідно до п. 30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 03.08.2006 № 1081. Військовослужбовці знімаються з обліку у разі:

- поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла;

- засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження;

- звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем;

- подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік;

- в інших випадках, передбачених законодавством.

Суд зазначає, що жодної із зазначених підстав для зняття позивача та членів його родини з квартирного обліку судом не встановлено, та наявність таких причин не вбачається з протоколу житлової комісії військового комісаріату АР Крим № 15 від 29.12.2011 року.

З вказаного протоколу та заперечень відповідачів вбачається, що житлова комісія військового комісаріату АР Крим, приймаючи спірне рішення виходила з того, що позивач штучно погіршив свої житлові умови але ці твердження спростовані у судовому засіданні.

Як вже зазначалося, у Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року №108, відсутня така підстава для знання з квартирного обліку як «у зв'язку зі штучним погіршенням своїх житлових умов, не оскаржив рішення суду щодо примусового виселення в апеляційному порядку до 18.11.2012 року». Така підстава відсутня й у Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил та членів їх сімей житлових приміщень, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06.10.2006 року №577.

Також суд звертає увагу на те що, згідно до ст. 35 Житлового кодексу України громадяни, які штучно погіршили житлові умови шляхом обміну займаного приміщення, його псування або руйнування, відчуження придатного і достатнього за розміром для проживання жилого будинку (частини будинку), а також громадяни, у яких потреба в поліпшенні житлових умов виникла внаслідок вилучення жилого приміщення, використовуваного для одержання нетрудових доходів (стаття 96), не беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов протягом п'яти років з моменту погіршення житлових умов.

Позивачем ну було виконано жодної дії з наведеної норми.

Отже судом встановлено, що прийняття рішення житловою комісією військового комісаріату АР Крим (протокол від 29.12.2011 року №15) про зняття ОСОБА_1 та членів його родини з квартирного обліку, як громадина, що штучно погіршив свої житлові умови та не оскаржив рішення суду щодо примусового виселення в апеляційному порядку до 18.11.2012 року - є незаконним.

З огляду на проведений аналіз законодавчих положень, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню

Відповідно до ст. 94 КАС України суд вважає необхідним стягнути з Державного бюджету України на користь позивача витрати з судового збору враховуючі немайновий характер спору.

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 12.06.2012 року В повному обсязі постанову складено 15.06.2012 року.

На підставі вищевказаного, та керуючись статтями, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним рішення Житлової комісії військового комісаріату АР Крим від 29.12.2011 року в частині виключення ОСОБА_1 зі списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов у військовому комісаріаті АР Крим.

3. Скасувати рішення Житлової комісії військового комісаріату АР Крим від 29.12.2011 року в частині виключення ОСОБА_1 зі списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов у військовому комісаріаті АР Крим.

4. Визнати протиправними дії військового комісаріату АР Крим по затвердженню протоколу засідання Житлової комісії військового комісаріату АР Крим від 29.12.2011 року в частині виключення ОСОБА_1 зі списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов у військовому комісаріаті АР Крим

5. Зобов'язати відповідачів відновити ОСОБА_1 в списках осіб військового комісаріату АР Крим, які потребують поліпшення житлових умов з моменту постановки на зазначений облік.

6. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) судовий збір - 32,19 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кірєєв Д.В.