вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
31 травня 2012 р. 12:10 Справа №2а-16753/10/14/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря Бордуленко М.Ю.
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Кримдо Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс"
про стягнення 1900,00 грн.
Суть спору: Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" (далі - відповідач) про стягнення 1900,00 грн. Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 20.12.2010 відкрито провадження по справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 28.02.2011 зупинено провадження по справі до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду АР Крим № 2а-7564/10/2/0170. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.04.2010 поновлено провадження по справі.
Представник позивача у судове засідання 31.05.2012 не з'явився, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання 31.05.2012 року не з'явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином.
Суд, враховуючи, що в матеріалах справи є докази повідомлення позивача та відповідача про час та місце судового засідання належним чином, суд, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу у відсутність представників сторін.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 ч.2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.ст. 1, 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, спеціалізовані державні податкові інспекції, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах. Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі підпорядковуються Державній податковій адміністрації України.
Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
Відповідно до ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Враховуючи обсяг повноважень, наданих державній податковій службі законодавством, суд дійшов висновку, що Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим у відносинах з фізичними та юридичними особами є суб'єктом владних повноважень та даний спір належить до розгляду у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до ст. 3 вказаного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідальність юридичних осіб, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у вигляді застосування фінансових санкцій передбачена статтями 17-23 цього Закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Товариство з обмеженою відповідальністю «СісСітіТранс» зареєстроване у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 04.03.2002, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серія А00 № 431687 (Ідентифікаційний код юридичної особи 31898522) (а.с.8).
Товариство з обмеженою відповідальністю «СісСітіТранс» знаходиться на податковому обліку в Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим.
Судом встановлено, що працівниками Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим з 13 по 31 травня 2010 року, згідно направлення на перевірку № 1173/23-3 від 13.05.2010 була проведена планова перевірка господарської одиниці, котра належить ТОВ «СімСітіТранс».(а.с.11-12)
За результатом вищенаведеної перевірки було складено Акт № 003839/0699/01/23 від 20.05.2010, та у якому встановлено порушення вимог п.2, п.5, п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265 від 06.07.1995 року (далі Закон № 265).
На підставі зазначеного Акту було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій № 0009362303 від 31.05.2010 на суму 640,00 грн. (отримано 31.05.2010, відповідно до відмітки на корінці рішення про застосування штрафних санкцій).
Також, працівниками Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим з 20 по 31 січня 2010 року, згідно направлення на перевірку № 1682/23-3 від 19.08.2010 була проведена планова перевірка господарської одиниці, котра належить ТОВ «СімСітіТранс».(а.с.19).
За результатом вищенаведеної перевірки було складено Акт № 004404/1077/01/09/23 від 21.08.2010, та у якому встановлено порушення вимог п.5, п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265 від 06.07.1995 року (далі Закон № 265) (а.с.17-18).
На підставі зазначеного Акту було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій № 0015442303 від 09.09.2010 на суму 340 грн. (отримано відповідачем 17.09.2010, що підтверджується поштовим повідомленням-рішенням)
21.08.2010 співробітниками Державної податкової служби згідно направлення на перевірку № 1685/23-3 від 19.08.2010 була проведена перевірка господарської одиниці, котра належить ТОВ «СімСітіТранс».
У ході перевірки встановлено порушення п. 5, п. 13 ст. 3 Закону № 265. За результатами перевірки був складений акт перевірки № 004407/1075/01/09/23 від 21.08.2010, на підставі якого прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0015422303 від 09.09.2010 на суму 580,00 грн.(отримано відповідачем 17.09.2010, що підтверджується поштовим повідомленням-рішенням)
27.08.2010 співробітниками Державної податкової служби була проведена перевірка господарської одиниці, котра належить ТОВ «СімСітіТранс».
У ході перевірки встановлено порушення п. 5, п. 13 ст. 3 Закону № 265. За результатами перевірки був складений акт перевірки № 000322/1122/01/09/23 від 27.08.2010, на підставі якого прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0015702303 від 16.09.2010 на суму 3400,00 грн.(отримано 16.09.2010, відповідно до відмітки на корінці рішення про застосування штрафних санкцій).
За результатами вивчення заявлених позовних вимог щодо стягнення з відповідача штрафних (фінансових) санкцій на підставі рішень Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим від 31.05.2010 № 0009362303 в сумі 640,00 грн, №0015442303 від 09.09.2010 на суму 340,00 грн., № 0015422303 від 09.09.2010 на суму 580,00 грн., № 0015702303 від 16.09.2010 на суму 340,00 грн., суд дійшов висновку про їх часткове задоволення.
Так, як зазначалось судом вище, що в ході проведених перевірок відповідача було встановлено порушення пунктів 2, 5, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Не погодившись з переліченими вище рішеннями про застосування фінансових санкцій, відповідач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовами про їх оскарження.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 30.07.2010 по справі № 2а-7564/10/2/0170 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим про визнання протиправним та скасування рішення, позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим № 0009362303 від 31.05.2010 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в частині порушення п.5 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в сумі 340,00грн. В задоволенні іншої частини позовних вимог ТОВ "СімСітіТранс" відмовлено.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду АР Крим від 14.03.2011 апеляційні скарги Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим та Товариства з обмеженою відповідальністю «СімСітіТранс» залишено без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.07.10 у справі № 2а-7564/10/2/0170 залишено без змін.
Згідно приписів ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається процесуальним законом.
Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Частиною 2 ст. 257 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Тобто, враховуючи те, що постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 30.07.2010 року визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим № 0009362303 від 31.05.2010 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в частині порушення п.5 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в сумі 340,00 грн., суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову в цій частині. Що стосується стягнення заборгованості з відповідача відповідно рішень Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим від 31.05.2010 № 0009362303 в сумі 300,00 грн., № 0015442303 від 09.09.2010 на суму 340,00 грн., № 0015422303 від 09.09.2010 на суму 580,00 грн., № 0015702303 від 16.09.2010 на суму 340,00 грн., суд зазначає наступне.
Відповідальність за вказані порушення передбачена ст. 17 та ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 17 Закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну. Відповідно до ст. 22 Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Таким чином, позивачем вірно визначено розмір штрафних (фінансових) санкцій за порушення пунктів 2, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Враховуючи те, що станом на день розгляду справи заборгованість у розмірі 615 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями відповідачем не сплачена, суд вважає позовні вимоги в зазначеній частині обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Права органів державної податкової служби на час розгляду справи передбачені ст. 20 Податкового кодексу України.
Згідно з п.п. 20.1.29 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявності свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до законів, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.
Відповідно до п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
У судовому засіданні, яке відбулось 31.05.2012 оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанова оформлена та підписана 04.06.2012
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СімСітіТранс» (ЄДОПОУ 31898522) заборгованість по штрафним (фінансовим) санкціям у розмірі 1560,00 грн. до державного бюджету м. Сімферополя на р/р №31114104700002 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405, код платежу 3021080908.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кірєєв Д.В.