вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
23 травня 2012 р. 11:31 Справа №2а-2989/12/0170/14
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., суддів Кудряшової А.М., Панова О.І., за участю секретаря Бордуленко М.Ю.,
за участю представників сторін:
від позивача - Горохова А.К., довіреність від 20.04.2011 року;
від відповідача ДПС України - не з'явився;
від відповідача ДПІ в м. Сімферополі - Калінчук К.В.;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного акціонерного товариства "Канон" до Державної податкової служби України
Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим ДПС
про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій,
Суть спору: Приватне акціонерне товариство "Канон" (далі-позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом до Державної податкової служби України (далі - відповідач 1), Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим ДПС (далі - відповідач-2) про визнання протиправними дій Державної податкової служби України щодо невизнання як податковий звіт декларації Приватного акціонерного товариства "Канон" за січень 2012 року по ПДВ. Зобов'язання Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим ДПС відобразити показники декларації Приватного акціонерного товариства "Канон" за січень 2012 року з ПДВ в картці особового рахунку по ПДВ.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.03.2012 року відкрито провадження по адміністративній справі закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
18.04.2012 року представником позивача у судовому засіданні було заявлено клопотання про зміну позовних вимог, а саме Приватне акціонерне товариство "Канон" просить визнати протиправними дії Державної податкової служби України по не прийняттю як податкового звіту декларації Приватного акціонерного товариства "Канон" за січень 2012 року по ПДВ. Зобов'язати Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим ДПС відобразити показники декларації Приватного акціонерного товариства "Канон" за січень 2012 року з ПДВ в картці особового рахунку по ПДВ.
Представник позивача у судовому засіданні 23.05.2012 року позов підтримав, надав пояснення по суті справи.
Представник відповідача ДПС України у судове засідання 23.05.2012 року не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином.
Представник відповідача ДПІ у м. Сімферополі ДПС у судовому засіданні 23.05.2012 року проти позовних вимог заперечував, з підстав, викладених у запереченні на адміністративний позов.
Суд, враховуючи, що в матеріалах справи є докази повідомлення відповідача 1 про час та місце судового засідання належним чином, суд, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу у відсутність представника Державної Податкової служби України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представників позивача та другого відповідача, суд
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 ч.2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.ст. 1, 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, спеціалізовані державні податкові інспекції, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах. Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі підпорядковуються Державній податковій адміністрації України.
Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
Враховуючи зазначене, відповідач, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктом владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.
Приватне акціонерне товариство "Канон" зареєстроване у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим 18.01.1994 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 431970. (Ідентифікаційний код юридичної особи 22278184). Місцезнаходження 95022 АР Крим, м. Сімферополь, вул. Самохвалова, б. 19 (а.с.48).
Приватне акціонерне товариство "Канон" знаходиться на податковому обліку в Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АРК.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України, який діє з 01.01.2011 р.
Державною податковою адміністрацією України згідно квитанції №1, декларація Приватного акціонерного товариства «Канон» за січень 2012 року по ПДВ не була прийнята у зв'язку з тим, що товариство не є платником ПДВ на дату подачі звіту.
Вказана декларація з податку на додану вартість за січень 2012 року не була прийнята податковим органом у зв'язку з тим, що позивач не був платником ПДВ в періоді - січень 2012 року. Дата анулювання свідоцтва платника податку ПДВ: 24.07.2009 року, що підтверджується квитанціями № 1 (а.с.17).
Судом було перевірено правомірність та правове обґрунтування рішення Державної податкової адміністрації України про неприйняття від Приватного акціонерного товариства «Канон» податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2012 року та встановлено наступне.
Відповідно до статті 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору (п. 48.1).
Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків (п. 48.2).
Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
- тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
- звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
- звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
- повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
- місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
- найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
- ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;
- підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності) (п. 48.3).
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:
- відмітка про звітування за спеціальним режимом;
- код виду економічної діяльності (КВЕД);
- код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;
- індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період (п. 48.4).
Податкова декларація повинна бути підписана:
- керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку;
- фізичною особою - платником податків або його законним представником;
- особою, відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації згідно із договором про спільну діяльність або угодою про розподіл продукції (п. 48.5).
Якщо податкова декларація подається податковими агентами - юридичними особами, вона повинна бути підписана керівником такого агента та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації такого агента, а якщо податковим агентом є платник податків - фізична особа - таким платником податків (п. 48.6).
Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією (п. 48.7).
Пунктом 49.3 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається до органу державної податкової служби за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно п. 49.8 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Відповідно до п. 49.9 Податкового кодексу України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою:
- за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) органу державної податкової служби, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення органу державної податкової служби, у разі надсилання податкової декларації поштою;
- у разі, якщо орган державної податкової служби із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.
Пунктом 49.11 Податкового кодексу України передбачено, що у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови:
- у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання;
- у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.
Таким чином, пунктами 48.3.3, 48.3, 49.11 Податкового кодексу України визначений чіткий перелік підстав, коли податковий орган може повідомленням повідомити платника податків про відмову у прийнятті податкової декларації, що заповнена з недотриманням встановлених діючим Податковим кодексом України вимог, а саме: у разі, якщо податкова декларація не містить таких обов'язкових реквізитів, як:
- тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
- звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
- звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
- повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
- місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
- найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
- ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;
- підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності) (п. 48.3).
Або в окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, у разі відсутності у формі податкової декларації таких додаткових обов'язкових реквізитів, як:
- відмітка про звітування за спеціальним режимом;
- код виду економічної діяльності (КВЕД);
- код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;
- індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період (п. 48.4).
Судом встановлено, що підставою для неприйняття податкової декларації Приватного акціонерного товариства «Канон» з податку на додану вартість за січень 2012 року стало те, що позивач у період - січень 2012 року не був зареєстрований як платник податку на додану вартість.
Перевіряючи правомірність зазначено висновку, судом встановлено наступне.
24.07.2009 р. Державною податковою інспекцією у м. Сімферополі було складено Акт № 138/15-2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Зі змісту акту вбачається, що комісією, створеною на підставі Наказу ДПІ в м. Сімферополі № 879 від 07.05.09 р. «Про проведення інвентаризації і анулювання реєстрації платників податку на додану вартість» було встановлено, що АТЗП «Канон» не задекларувало податкові зобов'язання, в обсязі 300 тис.грн., відповідно до п.п.2.3.1. п.2.3. ст..2 Закону України «Про податок на додану вартість», що підтверджується реєстром декларацій з ПДВ, актом № 5943/23-2/22278184 від 26.06.2009 р. про результати планової виїзної перевірки за період з 01.01.08 р. по 31.03.09 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.08 р. по 31.03.09 р.
Вищезазначеним актом № 138/15-2 відповідачем було прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість АТЗП «Канон» на підставі абз. «в» п. 9.8. ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» та відповідно до розпорядження КМУ від 01 липня 2009 р. № 757-р.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, оформленим актом № 138/15-2 від 24.07.2009 р., АТЗП «Канон» оскаржило його до Окружного адміністративного суду АР Крим.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 26.11.2009 року у справі № 2а-9114/09/8/0170 позовні вимоги задоволено; визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Акціонерного товариства закритого типу «Канон», оформлене актом № 138/05-2 від 24.07.2009 року.
Ухвалою Севастопольського апеляційного суду від 28.09.2010 року постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 26.11.2009 року у справі № 2а-9114/09/8/0170 залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.11.2011 року Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.11.2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2010 року залишити без змін.
Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство «Канон» зверталося до Державної податкової адміністрації України та Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим із заявою про відновлення реєстрації платника податку на додану вартість, що підтверджується поштовими квитанціями про відправлення (а.с.39-41).
Листом від 03.11.2010 року за № 11591/6/29-2016 Державною податковою адміністрацією України було надано відповідь, відповідно до якої, Державною Податковою Адміністрацією України було доручено Державної податкової адміністрації в АР Крим розглянути та вирішити зазначене у листі питання по суті відповідно до вимог чинного законодавства (а.с.41).
Листом від 12.11.2010 року № 2911/10/29-033 Державною податковою адміністрацією в АР Крим на ім'я позивача було надано відповідь на заяву, відповідно до якої було повідомлено, що на даний час судові рішення першої та апеляційної інстанції по справі № 2а-9114/098/0170 оскаржено відповідно до норм Кодексу адміністративного судочинства (а.с.42-43).
Частиною 3 ст. 254 КАС України передбачено, що у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Відтак, враховуючи набрання постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 26.11.2009 року у справі № 2а-9114/09/8/0170 законної сили, на час подання спірної декларації з податку на додану вартість позивач був платником податку на додану вартість.
Рішення суб'єкта владних повноважень, яке було визнано протиправним та скасоване, втрачає свою чинність з моменту прийняття -у даному випадку з 24.07.2009 року.
Відтак, суд дійшов висновку, що Державною податковою службою України неправомірно не прийнята декларація з податку на додану вартість за січень 2012 року, з посиланням на те, що з тим, що Приватне акціонерне товариство «Канон» не є платником податку на додану вартість.
Доказів того, що відповідачем законно було відмовлено у прийнятті спірних декларацій з податку на додану вартість і для цього існують обґрунтовані підстави, відповідачем суду не надано.
Інших умов, які можуть бути законними підставами для відмови у прийнятті податкових декларацій контролюючим органом, діючим законодавством не передбачено.
Частина 2 ст. 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
При цьому суд виходить з того, що відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч вимогам даної норми, відповідачами правомірності своїх дій суду не доведено, відтак обґрунтованості позовних вимог відповідачами не спростовано.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
У судовому засіданні 23.05.2012 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, згідно зі ст. 160 КАСУ постанова складена у повному обсязі 28.05.2012 року.
Керуючись ст.ст. 94,158-163,167 КАС України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової служби України з невизнання як податкового звіту декларації з податку на додану вартість Приватного акціонерного товариства «Канон» за січень 2012 року.
3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим ДПС відобразити показники декларації Приватного акціонерного товариства «Канон» за січень 2012 року у картці особового рахунку з ПДВ
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Канон» (ЄДРПОУ 22278184) витрати зі сплати судового збору у сумі 32,19 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кірєєв Д.В.