Постанова від 23.07.2012 по справі 2а-1620/12/2770

Копія

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА

Іменем України

23.07.12 місто СевастопольСправа №2а-1620/12/2770

Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:

судді Кириленко О.О.,

секретар судового засідання Семенюк Є.Є.

за участю: представника позивача -Каптусарова С.Д.,

відповідача -Пермінова О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Ленінської районної державної адміністрації міста Севастополя до Севастопольської міської організації Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів - інтернаціоналістів) в особі Голови Севастопольської міської організації Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів -інтернаціоналістів) Пермінова Олександра Павловича про обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання, -

ВСТАНОВИВ:

20 липня 2012 року Ленінська районна державна адміністрація міста Севастополя звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Севастопольської міської організації Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів -інтернаціоналістів) в особі Голови Севастопольської міської організації Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів -інтернаціоналістів) Пермінова О.П. про обмеження шляхом заборони відповідачу проведення 24 липня 2012 року з 10 годин 00 хвилин акції протесту проти невиконання у місті Севастополі Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" біля будівлі Севастопольської міської державної адміністрації за адресою: місто Севастополь, вул. Леніна, 2.

Позов обґрунтовано тим, що Севастопольською міською організацією Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів -інтернаціоналістів) порушено порядок повідомлення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про проведення акції протесту, а саме -завчасність, та тим що, у зв'язку з неможливістю забезпечити належний громадський порядок під час проведення акції протесту, проведення заявленої акції може створити реальну загрозу життю та здоров'ю громадян.

У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволені позову з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач просив відмовити у задоволені позову, вказав на те, що Конституція України гарантує право на мирні зібрання. Зазначив, що про проведення акції було повідомлено адміністрацію завчасно, оскільки рішення Конституційного суду України від 19 квітня 2001 року № 4-рп/2001 не обмежує строку на подання заявки щодо проведення заходів. Крім того, вказав, що акція є мирною, буде проводитися без пікетування і порушення доступу громадян до приміщення адміністрації та без порушення громадського порядку.

Заслухавши думку учасників судового процесу, встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення проти позову, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 18 липня 2012 року до Ленінської районної державної адміністрації міста Севастополя надійшло повідомлення від Голови Севастопольської міської організації Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів -інтернаціоналістів) Пермінова О.П. за № 1.1-25/3735 про проведення 24 липня 2012 року акції протесту проти невиконання у місті Севастополі Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Початок проведення акції призначено на 10 годину 00 хвилин, біля будівлі Севастопольської міської державної адміністрації за адресою: місто Севастополь, вул. Леніна, 2. У даному повідомленні зазначено, що орієнтовна кількість учасників акції -300 осіб.

Як встановлено у судовому засіданні, тривалість проведення вказаної акції 1 година.

Відповідно до частини першої статті 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку -з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей (частина друга статті 39 Конституції України).

За вимогами частини п'ятої статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) від 19 квітня 2001 року № 4-рп/2001 (справа № 1-30/2001) організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач повідомив Ленінську районну державну адміністрацію міста Севастополя 18 липня 2012 року про намір проведення акції протесту 24 липня 2012 року з 10 годин 00 хвилин. Даний проміжок часу суд вважає завчасним повідомленням органу виконавчої влади про проведення акції протесту для вжиття необхідних заходів щодо забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.

При цьому, суд не може взяти до уваги посилання представника позивача на відповідь управління Міністерства внутрішніх справ України у місті Севастополі на запит позивача від 05 липня 2012 року № 1.1-40/3476 щодо неможливості виділення сил і засобів міліції, починаючи з 09 липня 2012 року по 31 серпня 2012 року для забезпечення громадського порядку під час проведення мітингів, зборів, виставлення палаток тощо, охорони прав і свобод як громадян, які не беруть участі у акції, так і учасників акції, у зв'язку з тим, що з настанням курортно -літнього періоду особовий склад Севастопольської міліції задіяний у проведенні ряду оперативно -профілактичних заходів, спрямованих на забезпечення охорони громадського порядку і профілактики вчинення правопорушень на вулицях та місцях відпочинку жителів і гостей міста Севастополя, проведенням на території міста Севастополя великої кількості культурно-масових заходів та заходів по забезпеченню безпеки осіб у відношенні яких здійснюється Державна охорона з наступних підстав.

Позивачем не надано суду належного доказу того, що саме 24 липня 2012 року на території міста Севастополя будуть проводитися культурно-масові заходи, які потребують залученню всього особового складу управлінням Міністерства внутрішніх справ України у місті Севастополі та того що органи внутрішніх справ відмовили у забезпеченні громадського порядку під час проведення саме цієї акції. Крім того, настання курортно-літнього періоду та необхідність забезпечення безпеки осіб у відношенні яких здійснюється Державна охорона, не є тими обставинами, що визначені частиною п'ятою статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України, як підстави задоволення вимог позивача у справах про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.

Щодо посилання представника позивача на проведення акції протесту Севастопольською міською організацією Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів -інтернаціоналістів) 17 липня 2012 року, то проведення даної акції не стосується предмету спору цієї справи.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що позивачем не доведено того, що під час проведення акції протесту існує загроза національні безпеці, громадському порядку, можливість порушення прав та свобод населення або загроза його здоров'ю та про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 160, 161, 162, 163, 182 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова виконується негайно.

Постанова може бути оскаржена у строки і порядку встановленими частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя(підпис)О.О. Кириленко

З оригіналом згідно

Суддя О.О. Кириленко