18 липня 2012 року Справа № 2а/2370/2345/2012
15 год. 20 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого -судді Кульчицького С.О.,
при секретарі -Поліщук О.О.,
за участю:
представників позивача -Тараненко І.М. (за посадою), Коновалова І.В. (за довіреністю),
відповідача - Мірзоєва Азєра Аліага огли (за посадою),
представника відповідача -Сілка О.І. (за довіреністю),
представника виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області -Дорошенко Р.Ю. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Зеніт -ВВ»до начальника міськрайонного управління Держкомзему у м. Сміла та Смілянському районі Черкаської області Мірзоєва Азєра Аліага огли, треті особи -Смілянська міська рада Черкаської області та ОСОБА_6 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
Приватне підприємство «Зеніт-ВВ»звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до начальника міськрайонного управління Держкомзему у м. Сміла та Смілянському районі Черкаської області Мірзоєва Азєра Аліага огли, треті особи -Смілянська міська рада Черкаської області та ОСОБА_6, в якому просить визнати протиправними дії відповідача в частині повернення технічної документації із землеустрою та зобов'язати відповідача прийняти технічну документацію із землеустрою для подальшого оформлення та видачі державного акту на право власності на земельну ділянку.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, позов просили задовольнити та уточнили позовні вимоги, а саме, просили суд визнати протиправними дії начальника міськрайонного управління Держкомзему у м. Сміла та Смілянському районі Черкаської області Мірзоєва Азєра Аліага огли в частині повернення технічної документації із землеустрою листом від 28.05.2012 року № 408/06-22; зобов'язати начальника міськрайонного управління Держкомзему у м. Сміла та Смілянському районі Черкаської області Мірзоєва Азєра Аліага огли прийняти технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності та оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 7110500000:02:004:0312:0313.
Відповідач та представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечували повністю та зазначили, що на момент розгляду справи в судді, технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності та оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 7110500000:02:004:0312:0313 - прийнята міськрайонним управлінням Держкомзему у м. Сміла та Смілянському районі Черкаської області та знаходиться на подальшій реєстрації.
Представник виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області заявлений адміністративний позов підтримав в повному обсязі.
Третя особа - ОСОБА_6 в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Виходячи з положень ч. 2 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин третьої особи, неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
18 вересня 2009 року між ОСОБА_6 з одного боку і приватним підприємством «Зеніт-ВВ»з другого укладено договір № 58 на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд.
Рішенням Смілянської міської ради Черкаської області № 5-47/VІ від 27.01.2011 року, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності та оренди на земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд загальною площею 0,1024 га ОСОБА_6 по АДРЕСА_1; надано ОСОБА_6 земельну ділянку площею 0,0439 га на АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в оренду строком на 25 років при умові припинення права на земельну ділянку в межах червоної лінії, в разі виникнення містобудівних потреб.
Начальником міськрайонного управління Держкомзему у м. Сміла та Смілянському районі Черкаської області Мірзоєвим А.А. за результатам розгляду розробленої приватним підприємством «Зеніт-ВВ»технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності та оренди на земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд загальною площею 0,1024 га ОСОБА_6 по АДРЕСА_1 -повернуто на доопрацювання,оскільки порушенням вимог наказу Державного Комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.06Л999 р. «Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною, ділянкою та договорів оренди землі»та
наказу Державного Комітету України по земельних ресурсах від 18.05.2010 року
№ 376 «Про затвердження Інструкції про встановлення (відновлення) меж
земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками».
Згідно ст. 15 Земельного кодексу України та Положення про міськрайонне
управління Держкомзему у м. Сміла та Смілянському районі Черкаської області на
управління покладено обов'язки ведення державного земельного кадастру, в тому
числі державної реєстрації земельних ділянок та здійснення землеустрою,
моніторингу земель і державного контролю за використанням та охороною земель.
Відповідно до статті 181 Земельного кодексу України землеустрій - це сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональної організації території адміністративно-територіальних утворень, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.
Згідно статті 26 Закону України «Про землеустрій»№ 858-IV від 22.05.2003 року, замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі. Розробниками документації із землеустрою є юридичні та фізичні особи, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону.
Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором.
Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, його територіальних органів для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором.
Здійснення землеустрою і проведення моніторингу земель згідно п. 3 Положення про міськрайонне управління (відділ) Держкомзему, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 281 від 03.06.2009 року, віднесено до компетенції міськрайонного управління (відділу) Держкомзему, яке є територіальним органом Держкомзему, підзвітним та підконтрольним Держкомзему та відповідно Республіканському комітету із земельних ресурсів Автономної Республіки Крим, головному управлінню Держкомзему в області.
Згідно статті 30 даного Закону, погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом та іншими законами України.
Статтею 50 Закону № 858-IV визначено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.
Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 1.15 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 року, розробку технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою здійснюють суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт, або територіальні органи земельних ресурсів.
Пунктом 1.16 даної Інструкції передбачено, що Технічна документація зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою включає: - виписку з рішення відповідної ради або державної адміністрації про надання у постійне користування, передачу у власність або продаж земельної ділянки, договір відчуження земельної ділянки (договір купівлі-продажу, дарування, міни, інші цивільно-правові угоди), рішення суду; - технічне завдання на розробку технічної документації зі складання державного акта; - журнал польових вимірювань (крім випадків відчуження земельної ділянки із земель приватної власності); - кадастровий план земельної ділянки, складений за результатами зйомки; - збірний кадастровий план суміжних землевласників і землекористувачів; - відомість обчислення площі земельної ділянки; - відомість обробки теодолітного ходу та вирахування координат поворотних точок меж земельної ділянки.
З урахуванням вимог вищезазначеної Інструкції, позивач направив поштою на адресу міськрайонного управління Держкомзему у м. Сміла та Смілянському районі Черкаської області згідно акта приймання-передачі документації із землеустрою до Державного фонду документації із землеустрою, однак відповідач повернув вищезазначену технічну документацію для доопрацювання.
Що стосується твердження відповідача про відсутність предмету спору, оскільки технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності та оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 7110500000:02:004:0312:0313 - прийнята міськрайонним управлінням Держкомзему у м. Сміла та Смілянському районі Черкаської області та знаходиться на подальшій реєстрації, то суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Державний фонд документації із землеустрою»від 17.11.2004 року, документація із землеустрою, яка надійшла до Державного фонду, підлягає обліку за її видами. Облік документації ведеться у журналах за формою згідно з додатком 3. Документація, яка містить відомості, що становлять державну таємницю, обліковується в окремому журналі.
Сторінки журналів нумеруються, журнали прошнуровуються та опечатуються. На останній сторінці робиться запис про кількість сторінок у журналі.
На лицьовому боці кожного зареєстрованого документа проставляється штамп або робиться напис "Державний фонд документації із землеустрою".
В судовому засіданні оголошувалась перерва, для можливості відповідачу надати докази отримання (журнал вхідної кореспонденції) та подальшої реєстрації вищезгаданої технічної документації, однак на вимогу суду відповідачем даних доказів не надано.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.
Згідно п. 2. ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Інших доказів сторони суду не назвали та не надали.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, ст. 94, ст. 122, ст. ст. 158-159, 161-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії начальника міськрайонного управління Держкомзему у м. Сміла та Смілянському районі Черкаської області Мірзоєва Азєра Аліага огли в частині повернення технічної документації із землеустрою листом від 28.05.2012 року № 408/06-22.
Зобов'язати начальника міськрайонного управління Держкомзему у м. Сміла та Смілянському районі Черкаської області Мірзоєва Азєра Аліага огли прийняти технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності та оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 7110500000:02:004:0312:0313.
Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємства «Зеніт -ВВ» сплачений судовий збір в сумі 32 (тридцять дві) 19 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий С.О.Кульчицький