Рішення від 12.07.2012 по справі 5026/863/2012

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2012 року Справа № 07/5026/863/2012

За позовом відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Черкасигаз"

до Черкаського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України

про визнання рішення частково недійсним

Суддя Дорошенко М.В.

Секретар судового засідання Сиволовська О.І.

Представники сторін:

від позивача: Горянін А.О. -за довіреністю від 07.06.2012р.;

від відповідача: Никончук Л.В., Данілова О.В. - за довіреністю від 26.06.2012р.

Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Черкасигаз" звернулося до господарського суду Черкаської області із позовною заявою до Черкаського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсними пунктів 2 та 3 рішення адміністративної колегії Черкаського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.05.2012р. №46 у справі №03-21-08/12 стосовно:

визнання дій відкритого акціонерного товариства "Черкасигаз" щодо перевищення встановленого законодавством граничного терміну надання замовникам технічних умов порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 2 ст. 50, ч. 1 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуги з видачі технічних умов на приєднання до обслуговуваних мереж газопостачання у межах Черкаської області (крім м. Умань, Уманського, Христинівського та Маньківського районів) шляхом вчинення суб'єктом господарювання дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, та були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;

накладення на відкрите акціонерне товариство "Черкасигаз" за вказане вище правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" штрафу у розмірі 17000 грн.

В обґрунтування позову позивач вказав на неповне з'ясування і неврахування відповідачем при прийнятті спірного рішення таких фактичних обставин надання позивачем технічних умов замовникам як відсутність порядку надання технічних умов, неподання замовниками разом із заявою усіх необхідних документів для надання технічних умов і несвоєчасне їх отримання замовниками. За твердженням позивача ці фактичні обставини означають про відсутність його вини у порушенні строків видачі замовникам технічних умов, а відповідно й про відсутність зловживання ним монопольним (домінуючим) становищем.

У судовому засідання представник позивача позов підтримав з викладених у ньому підстав.

Відповідач проти позову заперечив, зазначивши при цьому, що відсутність порядку надання технічних умов і неподання замовниками разом із заявою усіх необхідних документів для надання технічних умов не означають про відсутність вини позивача у порушенні строків надання технічних умов замовникам, а доводи позивача про несвоєчасне отримання технічних умов замовниками не підтверджуються доказами.

У судовому засіданні представники відповідача підтримали заперечення проти позову.

З 2 по 12 липня 2012р. у судовому засіданні оголошувалась перерва.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення учасників судового процесу, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

24 лютого 2012р. адміністративна колегія Черкаського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийняла розпорядження від №16-РК про початок розгляду справи №03-21-08/12 за ознаками порушення відкритим акціонерним товариством "Черкасигаз" законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 2 ст. 50 та ч. 1 ст. 13 ЗУ "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з видачі технічних умов на приєднання до обслуговуваних мереж газопостачання у межах Черкаської області (крім м. Умань, Уманського, Христинівського та Маньківського районів) шляхом вчинення суб'єктом господарювання дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, та були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

16 травня 2012р. за результатами розгляду справи №03-21-08/12 адміністративна колегія Черкаського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийняла рішення №46, яким вирішила:

1. Визнати відкрите акціонерне товариство "Черкасигаз" таким, що у 2010, 2011 роках займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуги з видачі технічних умов на приєднання до обслуговуваних мереж газопостачання у межах Черкаської області (крім м. Умань, Уманського, Христинівського та Маньківського районів) та не мало жодного конкурента.

2. Визнати дії відкритого акціонерного товариства "Черкасигаз" щодо перевищення встановленого чинним законодавства граничного терміну надання технічних умов замовникам порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п.2 ст. 50, ч. 1 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуги з видачі технічних умов на приєднання до обслуговуваних мереж газопостачання у межах Черкаської області (крім м. Умань, Уманського, Христинівського та Маньківського районів) шляхом вчинення суб'єктом господарювання дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, та були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

3. За вчинення порушення, зазначеного в п.2 цього рішення, згідно з ч. 2 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" накласти на відкрите акціонерне товариство "Черкасигаз" штраф у розмірі 17000 грн.

4. Зобов'язати відкрите акціонерне товариство "Черкасигаз" не допускати в подальшому перевищення встановленого чинним законодавством граничного терміну надання технічних умов на приєднання до обслуговуваних мереж газопостачання замовникам, про що повідомити територіальне відділення в десятиденний термін з дня одержання цього рішення.

Підставою для прийняття адміністративною колегією Черкаського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України рішення від 16.05.2012р. №46 стали встановлені цією колегією за матеріалами справи №03-21-08/12 такі факти:

відкрите акціонерне товариство "Черкасигаз" надає послуги з видачі технічних умов на підключення до розподільних газопроводів, розташованих у територіальних межах Черкаської області (крім м. Умань, Уманського, Христинівського та Маньківського районів), які ним експлуатуються, а споживачі не мають можливості отримати такі послуги від інших суб'єктів господарювання;

відкрите акціонерне товариство "Черкасигаз" в 2010, 2011 роках порушувало встановлені п. 19 Порядку надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 20.05.2009р. №489 та ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" строки видачі технічних умов на підключення до обслуговуваних мереж газопостачання, зокрема, таким фізичним та юридичним особам: ОСОБА_1, ФОП Хижняку В.Б., ТОВ "Любава СІТІ", ТОВ "Лакофарбовий завод "Аврора", кооперативу "Вітово", ЗАТ "Черкаське пиво", ТОВ "Черкаська фабрика хімчистки та прання білизни", ДП "Перемога Нова", ТОВ "Селекційний племзавод "Золотоніський", ТОВ "Фактор Капітал", ПП "Видавництво "Республіка", ПП Ярмоленку Р.С., ТОВ "Черкаситехномаш", ПП Гінкоті Ю.І., ФОП Куценко С.М., Черкаській філії ПАТ "Укртелеком", ТОВ "Юрія-Фортуна", ПАТ "Черкасихліб", обласному об'єднанню колгоспних ринків.

Порушення відкритим акціонерним товариством "Черкасигаз" в 2010, 2011 роках встановлених законодавством строків видачі технічних умов на підключення до обслуговуваних мереж газопостачання адміністративна колегія Черкаського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України встановила за результатами перевірки журналів вихідної та вхідної документації і журналів обліку видачі технічних умов.

За висновками адміністративної колегії Черкаського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України порушення відкритим акціонерним товариством "Черкасигаз" в 2010, 2011 роках встановлених законодавством строків видачі технічних умов на підключення до обслуговуваних мереж газопостачання призводить до збільшення строків введення в експлуатацію об'єктів замовників і відповідно до ущемлення інтересів останніх, що було б неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку таких послуг.

Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Черкасигаз" погодилося з п. 1 рішення адміністративної колегії Черкаського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.05.2012р. №46 щодо визнання цього товариства таким, що у 2010, 2011 роках займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуги з видачі технічних умов на приєднання до обслуговуваних мереж газопостачання у межах Черкаської області (крім м. Умань, Уманського, Христинівського та Маньківського районів) та не мало жодного конкурента і за платіжним дорученням від 18.06.2012р. №5177 сплатило накладений на нього вказаним рішенням штраф у розмірі 17000 грн.

Згідно з пунктами 19 та 20 Порядку надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 20.05.2009р. №489, яка втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року N 548, технічні умови надаються юридичними особами, які є власниками відповідних елементів інженерної інфраструктури або забезпечують їх експлуатацію, з урахуванням схем теплопостачання населених пунктів, у 15-денний строк з дати реєстрації клопотання замовника або уповноваженої ним особи. Для одержання технічних умов власник/користувач земельної ділянки або особа, щодо якої прийнято рішення про передачу (надання) земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності в порядку, визначеному земельним законодавством, або уповноважена ними особа подає до юридичної особи, що надає технічні умови, заяву, ситуаційний план з визначенням місця розташування земельної ділянки на відповідній території. Розгляд заяви кожною юридичною особою, що надає технічні умови інженерного забезпечення об'єкта містобудування, проводиться лише на підставі матеріалів і даних замовника без технічних умов інших організацій.

Стаття 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", який набрав чинності з 12.03.2011р., передбачає, що фізична чи юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, має право на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою. Технічні умови надаються протягом десяти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви. Склад, зміст, порядок надання технічних умов та порядок визначення вартості послуг з їх надання визначаються відповідними центральними органами виконавчої влади.

Передбачений ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" порядок надання технічних умов на день прийняття господарським судом цього рішення відповідними центральними органами виконавчої влади не визначений.

Відповідно до п. 3.7.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 13.01.2010р. №12 і зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15.01.2010р. за №29/17324, технічні умови на підключення видаються ліцензіатом замовнику протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня отримання ліцензіатом заповненого замовником опитувального листа.

Частиною 1 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Відповідно до п. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" порушенням законодавства про захист економічної конкуренції є зловживання монопольним (домінуючим) становищем;

За порушення, передбачені п. 2 ст. 50 Закону України "Про регулювання містобудування" частина 2 ст. 52 цього ж Закону передбачає накладення органами Антимонопольного комітету України штрафу на суб'єктів господарювання у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф. У разі наявності незаконно одержаного прибутку, який перевищує десять відсотків зазначеного доходу (виручки), штраф накладається у розмірі, що не перевищує потрійного розміру незаконно одержаного прибутку.

Приведені відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Черкасигаз" в обґрунтування позову доводи щодо відсутності порядку надання технічних умов і неподання замовниками разом із заявою усіх необхідних документів для надання технічних умов, не спростовують встановлені адміністративною колегією Черкаського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України факти порушень позивачем у 2010, 2011 роках встановлених п. 19 Порядку надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 20.05.2009р. №489, та ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" строків надання замовникам технічних умов, а лише пояснюють причини цих порушень, з яких (причин) не вбачається відсутності у таких порушеннях вини позивача з огляду на наступне.

Відсутність порядку надання технічних умов не звільняє позивача від обов'язку дотримуватися встановлених законодавством строків надання технічних умов замовникам.

Порядок надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 20.05.2009р. №489, та Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" пов'язують початок перебігу встановлених ними строків надання технічних умов з днем реєстрації відповідної заяви (клопотання) замовника, а не з днем подання ним необхідних для видачі технічних умов документів. Неподання замовниками разом із заявою (клопотанням) про надання технічних умов об'єктивно необхідних для цього і передбачених законодавством документів може бути підставою для законної відмови у видачі технічних умов у межах строку, встановленого для їх видачі, і не може бути підставою для продовження цього строку на період до фактичного подання замовником таких документів.

Законодавство покладає на позивача зобов'язання дотримуватися строку надання технічних умов замовникам. Відтак, доводячи несвоєчасне отримання технічних умов замовниками, позивач повинен доказати своєчасність їх виготовлення ним і повідомлення про це замовника.

Позивач не надав доказів на підтвердження того, що у вказаних ним випадках технічні умови були виготовлені ним своєчасно і замовники були повідомлені про необхідність отримання їх у позивача, але своєчасно не зробили цього.

За таких обставин господарський суд вважає, що відповідач повно з'ясував і довів обставини, які мають значення для справи №03-21-08/12, зробив висновки, які відповідають цим обставинам, і не допустив при цьому порушень норм матеріального чи процесуального права, тому позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 82-84 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити повністю.

Це рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 17.07.2012р.

СУДДЯ М.В. Дорошенко