Рішення від 19.07.2012 по справі 26пд/5014/1479/2012

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ____________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

19.07.12 Справа № 26пд/5014/1479/2012

Суддя Єжова С.С., за участю секретаря судового засідання Антонової І.В., розглянувши матеріали справи за позовом

Виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської ради, м.Луганськ

до Публічного акціонерного товариства «Райффайзен банк Аваль», м.Київ

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача -Управління Держкомзему в м.Луганськ Луганської області, м.Луганськ

про внесення змін до договору оренди землі від 18.04.2003, державна реєстрація від 25.04.2003 за №4361

в присутності представників сторін:

від Виконкому Луганської міськради -головний спеціаліст-юрисконсульт відділу контрольно-юридичної роботи Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів Шинкарьова О.А., довіреність № 01/03-31/1782/0/2-12 від 19.03.2012;

від Луганської міської ради - головний спеціаліст-юрисконсульт відділу контрольно-юридичної роботи Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів Шинкарьова О.А.; довіреність № 01/03-31/1781/0/2-12 від 19.03.2012;

від відповідача -представник не прибув;

від 3-ої особи -представник не прибув.

ВСТАНОВИВ:

Обставини справи: заявлено вимогу про внесення змін до договору оренди землі від 18.04.2003, державна реєстрація від 25.04.2003 за №4361 відносно земельної ділянки площею 0,0909 га терміном на 49 років за адресою: м.Луганськ, кв.Ольховський, 9, а саме: пункт п.2.1 розділу 2 „Орендна плата" викласти в новій редакції: „Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку з застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3"; доповнити п.2.10 розділу 2 „Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: „На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки складає -855069 грн. 03 коп."; доповнити п.п.2.1.1 п.2.1 розділу 2 „Орендна плата" договору абзацом наступного змісту: „На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 18.04.2003, державна реєстрація від 25.04.2003 за №4361, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає -25652 грн. 07 коп."; пункт 2.5 розділу 2 „Орендна плата" договору викласти в наступній редакції: „2.5. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення"; змінити у п.6.1 розділу 6 „Інші умови" договору слова „Управління земельними ресурсами Луганської міської ради" на слова „Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, або інший орган, уповноважений Луганської міською радою".

Відповідач відзивом від 06.07.2012 №С13-65-0-1/3487 позов визнав повністю.

Заявою № С13-65-0-1/3486 від 06.07.2012 просить суд розглянути справу без участі його представника.

Згідно Статуту Публічного акціонерного товариства «Райффайзен банк Аваль»Акціонерний комерційний банк «Аваль»було створено юридичними особами -резидентами України в формі відкритого акціонерного товариства рішенням установчих зборів (протокол №1 від 03.03.1992). Банк зареєстрований Національним банком України 27.03.1992 під реєстраційним номером 94. Протоколом загальних зборів АКБ «Аваль»№ 3б-4/4 від 21.01.1994 прийнято рішення про зміну найменування АКБ «Аваль»на акціонерний поштово-пенсійний банк «Аваль». У зв'язку з рішенням Загальних зборів акціонерів банку (Протокол №3б-35 від 02.12.2005), Банк набув статусу банку з іноземним капіталом. Протоколом Загальних зборів АППБ «Аваль»№3б-36 від 21.04.2006 прийнято рішення про зміну найменування акціонерного поштово-пенсійного банку «Аваль» на Відкрите акціонерне товариство «Райффайзен банк Аваль». ВАТ «Райффайзен банк Аваль»є правонаступником за всіма правами та обов'язками акціонерного поштово-пенсійного банку «Аваль». Протоколом Загальних зборів акціонерів №3б-45 від 14.10.2009 прийнято рішення про зміну найменування ВАТ «Райффайзен банк Аваль»на Публічне акціонерне товариство «Райффайзен банк Аваль», який є відповідачем у справі у зв'язку з неодноразовою зміною найменування.

3-я особа відзивом №3644/4-5-14 від 02.07.2012 підтримала позовні вимоги та вважає їх обґрунтованими.

Клопотанням №3643/4-5-14 від 02.07.2012 3-я особа просила розглянути справу без участі представника.

Суд, з урахуванням думки представників сторін, вважає можливим задовольнити вказані клопотання та розглянути справу за відсутності представника 3-ої особи та без представника відповідача.

Ухвалою від 18.06.2012 залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів -Управління Держкомзему в м.Луганськ Луганської області.

Справа була призначена до розгляду на 05.07.2012 у зв'язку з неявкою відповідача і ненадання ним відзиву розгляд справи було відкладено на 19.07.2012.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.

Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності щодо розпорядження землями в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади.

Згідно до ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.

Згідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування", відповідно до яких вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією міської ради, тому у зв'язку з тим, що земельна ділянка була надана відповідачу рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради, але на теперішній час вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією міської ради, належним позивачами за даними позовними вимогами є Виконавчий комітет Луганської міської ради та Луганська міська рада.

Рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради від 14.03.2003 №80/13 Акціонерному поштово-пенсійному банку „Аваль" була передана в оренду земельна ділянка площею 0,0909 га терміном на 49 років за адресою: кв.Ольховський, 9, м.Луганськ під будівництво та розміщення вбудовано-прибудинкового приміщення.

На виконання вказаного рішення між виконавчим комітетом Луганської міської ради та Акціонерним поштово-пенсійним банком „Аваль" було укладено договір оренди земельної ділянки від 18.04.2003, державна реєстрація від 25.04.2003 за №4361.

Відповідно до п.2.1 договору річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який дії на момент укладення договору оренди земельної ділянки збільшеного на коефіцієнт 2,5, що визначений рішенням Луганської міської ради від 02.04.1999 №7/9. (Розрахунок розміру земельного податку (річного), який діє на момент укладення договору оренди земельної ділянки додається до даного договору та є його невід"ємною частиною).

Згідно п.п.2.1.1 п.2 договору на момент укладення договору річна орендна плата складає 8788 грн. 65 коп. Орендна плата може змінюватись (переглядатися) по узгодженню сторін.

Орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п.п.2.2.1 п.2.2).

Щороку станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для індексації грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений Кабінетом Міністрів України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться (п.2.4 договору).

Пунктом 2.5 договору сторони передбачили, що у разі несвоєчасного внесення орендної плати орендар повинен сплатити пеню, що нараховується на суму боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120% річних облікової ставки Національного банку України діючої на день виникнення боргу, або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті, згідно з законом України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 №2181-111.

Згідно п.2.10 договору на момент його укладення грошова оцінка земельної ділянки складає 351545 грн. 75 коп.

Відповідно до п.4.2 договору зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Контроль за виконанням цього договору здійснює Управління земельними ресурсами Луганської міської ради (п.6.1 договору).

З метою приведення договору оренди земельної ділянки від 18.04.2003, державна реєстрація від 25.04.2003 за №4361, у відповідність з вимогами діючого законодавства Луганською міською радою був надісланий відповідачу лист №01/03-13/4250/0/2-11 від 20.07.2011 (а.с.20-24) з пропозицією про внесення змін до договору оренди.

Відповідач відповіді на вказану пропозицію не надав, що стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Суд, дослідивши матеріали справи та умови договору оренди земельної ділянки, дійшов наступного.

Відповідно до ст.2 Закону України „Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.

Статтею 16 Закону України „Про оренду землі" та ст.124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Стаття 30 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Аналогічна норма закріплена і в ч.4 ст.188 Господарського кодексу України, в якій передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Частиною 2 ст.11 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що підприємство, організація, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. Якщо підприємства і організації не досягли згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.

Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін.

Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст.652 Цивільного кодексу України).

Обґрунтованою є вимога позивача про внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині викладення в новій редакції пункту п.2.1 розділу 2 „Орендна плата": „Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку з застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3", та вимога про доповнення п.п.2.1.1 п.2.1 розділу 2 „Орендна плата" договору абзацом наступного змісту: „На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 18.04.2003, державна реєстрація від 25.04.2003 за №4361, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає -25652 грн. 07 коп.", враховуючи наступне.

З 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до ст.9 Податкового кодексу України плата за землю відноситься до загальнодержавних податків та зборів.

Згідно п.14.1.147 Податкового кодексу України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України)

Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, відповідно до ст.274 Податкового кодексу України, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.

Згідно п.1 ч.5 ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Таким чином, розмір орендної плати складається з розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки помножений на договірний коефіцієнт 3% та дорівнює -855069 грн. 03 коп.*3%=25652 грн. 07 коп.

Стосовно викладення пункту 2.5 розділу 2 „Орендна плата" договору викласти в наступній редакції: „2.5. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення" слід зазначити наступне.

Відповідно до п.п.1.1 ст.129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Відповідно до п.4 вказаної стаття пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120% річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Тобто, законодавством встановлені інші правила нарахування пені, а Закон України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 №2181-111 втратив чинність.

Таким чином, п.2.5 договору слід змінити, виклавши його зміст в запропонованій позивачем редакції.

Вимога позивача про доповнення п.2.10 розділу 2 „Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: „На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки складає -855069 грн. 03 коп." є обґрунтованою, враховуючи наступне.

Відповідно до п.6 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11, за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок несільськогосподарського призначення складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як Витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Вказаний витяг видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Згідно п.4 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 №224 питання правильності застосування порядку та визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки належить до компетенції Державного комітету України із земельних ресурсів.

В даному випадку розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки був визначений на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.06.2011 №4-2-14/2537, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0909 га за адресою: м.Луганськ, кв.Ольховський, 9, складає 855069 грн. 03 коп.

Вимога про зміну в п.6.1 розділу 6 „Інші умови" договору слів „Управління земельними ресурсами Луганської міської ради" на слова „Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, або інший орган, уповноважений Луганської міською радою" є також обґрунтованою, оскільки на момент прийняття рішення у даній справі Управління земельними ресурсами Луганської міської ради ліквідовано і контроль за виконанням договорів здійснює Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.

Таким чином, є обґрунтованими вимоги позивача про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 18.04.2003, державна реєстрація від 25.04.2003 №4361, який укладений між виконавчим комітетом Луганської міської ради та Акціонерним поштово-пенсійним банком „Аваль".

Можливість внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 18.04.2003 передбачена умовами договору в п.4.2 та земельним законодавством.

Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Аналогічні положення містяться в ч.5 ст.188 Господарського кодексу України.

З цього вбачається, що зазначені зміни для сторін набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду та підлягають державній реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства.

Судовий збір покладається на відповідача, згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 19.07.2012 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

ВИРІШИВ:

1.Позов Виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської ради до Публічного акціонерного товариства «Райффайзен банк Аваль» задовольнити повністю.

2.Внести зміни до договору оренди землі, який укладений між Виконавчим комітетом Луганської міської ради та Акціонерним поштово-комерційним банком „Аваль", від 18.04.2003, державна реєстрація від 25.04.2003 за №4361 відносно земельної ділянки площею 0,0909 га за адресою: м.Луганськ, кв.Ольховський, 9, терміном на 49 років, які набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду. Державну реєстрацію внесення змін до договору оренди землі здійснити відповідному органу у порядку, встановленому законодавством.

3. Пункт п.2.1 розділу 2 „Орендна плата" викласти в новій редакції: „Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку з застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3".

4.Доповнити п.п.2.1.1 п.2.1 розділу 2 „Орендна плата" договору абзацом наступного змісту: „На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 18.04.2003, державна реєстрація від 25.04.2003 за №4361, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає -25652 грн. 07 коп.".

5. Пункт 2.5 розділу 2 „Орендна плата" договору викласти в наступній редакції: „2.5. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення".

6.Доповнити п.2.10 розділу 2 „Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: „На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки складає -855069 грн. 03 коп.".

7. Змінити у п.6.1 розділу 6 „Інші умови" договору слова „Управління земельними ресурсами Луганської міської ради" на слова „Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, або інший орган, уповноважений Луганської міською радою".

8.Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Райффайзен банк Аваль», вул. Лєскова, б.9, м.Київ, код 14305909 на р/р 31214206783006, МФО 804013, код ОКПО 37991503, ККД 22030001 УДКСУ у м.Луганську, ГУДКСУ у Луганській області судовий збір в сумі 1073 грн. 00 коп., видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата складання рішення: 20.07.2012.

Суддя С.С. Єжова