Постанова від 17.07.2012 по справі К/9991/94522/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" липня 2012 р. м. Київ К/9991/94522/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого -судді Леонтович К.Г.,

суддів: Калашнікової О.В., Логвиненка А.О.,

секретаря -Наумяця О.В.,

за участю представників: Міністерства енергетики та вугільної промисловості України -Самборської Ю.Л.; ДКЦПФР -Марченко В.М.; ТОВ "Шахта "Білоріченська" -Пола Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційними скаргами Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 червня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 листопада 2011 року у справі № 2а-4628/11/1270 за позовом державного відкритого акціонерного товариства Шахта "Білоріченська" дочірнього підприємства Державної холдингової компанії "Луганськвугілля" до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України про скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2011 року ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП Державної холдингової компанії "Луганськвугілля" звернулося в суд з позовом до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України, в якому просило скасувати розпорядження № 34-В від 04.03.2011 р. про відмову у зупиненні обігу акцій, зобов'язати зупинити обіг акцій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що прийняття рішення про виправлення помилок шляхом складання секретарем та головою протоколу загальних зборів не суперечить вимогам чинного законодавства, а у Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України не було підстав для відмови у зупиненні обігу акцій ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля".

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30 червня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 листопада 2011 року, позовні вимоги задоволені. Скасоване розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України № 34-В від 04.03.2011 про відмову у зупиненні обігу акцій Державного відкритого акціонерного товариства Шахта "Білоріченська" дочірнє підприємство Державної холдингової компанії "Луганськвугілля". Зобов'язано Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку України прийняти рішення про зупинення обігу акцій Державного відкритого акціонерного товариства Шахта "Білоріченська" дочірнє підприємство Державної холдингової компанії "Луганськвугілля" на підставі заяви вх. від 14.02.2011 та доданих до неї документів.

Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку України звернулися до Вищого адміністративного суду України з касаційними скаргами, в яких просять скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, доводи касаційних скарг, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що позивач зареєстрований, як юридична особа Лутугинською районною Державною адміністрацією Луганської області за №13671200000000243 від 18.04.1997р., ідентифікаційний код 00176897.

Відповідно до статуту Державного відкритого акціонерного товариства Шахта "Білоріченська" дочірнє підприємство Державної холдингової компанії "Луганськвугілля" в редакції 2001 року, засновником Товариства є Міністерство вугільної промисловості України.

Статутний фонд Товариства становить 55014467,00 грн., який належить державі.

14.10.2011 р. Лутугинською районною державною адміністрацією Луганської області за №13671450000000686 була проведена реєстрація товариства з обмеженою відповідальністю "Шахта "Білоріченська".

Згідно п.1.1 Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Шахта "Білоріченська", товариство створене шляхом реорганізації, а саме, перетворення Державного відкритого акціонерного товариства Шахта "Білоріченська" дочірнє підприємство Державної холдингової компанії "Луганськвугілля" згідно з діючим законодавством України та протоколом № 1/2010 позачергових загальних зборів акціонерів Державного відкритого акціонерного товариства Шахта "Білоріченська" дочірнє підприємство Державної холдингової компанії "Луганськвугілля" від 19.11.2010р.

Згідно п.1.2 Статуту, товариство з обмеженою відповідальністю "Шахта "Білоріченська" є правонаступником усіх прав та обов'язків Державного відкритого акціонерного товариства Шахта "Білоріченська" дочірнє підприємство Державної холдингової компанії "Луганськвугілля".

Судами встановлено, що ухвалою господарського суду Луганської області від 15.11.2007 р. у справі № 12/91б затверджений план санації ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля", відповідно до якого з метою відновлення платоспроможності боржника (ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля") передбачається збільшення статутного капіталу, випуск і закрите розміщення акцій додаткової емісії у інвестора. Загальна сума додаткової емісії становить 158000000,00 грн. При цьому, передбачено, що розміщення акцій першого випуску є закритим і здійснюється шляхом їхньої передачі Міністерству вугільної промисловості України (загальна сума акцій першого випуску - 55014467,00 грн.).

У вересні 2008 року план санації ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" в частині випуску додаткової емісії акцій та передачі акцій першого випуску у власність державі завершений.

Відповідно до п. 5.1. Статуту статутний капітал Товариства становить 213014467,00 грн.

Згідно протоколу № 1/2010 від 19.11.2010 р. позачергових загальних зборах акціонерів ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" було прийняте рішення про припинення ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" шляхом перетворення в ТОВ "Шахта "Білоріченська" та вирішено здійснити переоформлення прав власності на акції ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля", а у разі відмови від переоформлення на частку у статутному капіталі ТОВ "Шахта "Білоріченська" провести викуп акцій.

На виконання рішення загальних зборів акціонерів від 19.11.2010р. позивач у грудні 2010 року звернувся до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України із заявою про зупинення обігу акцій, до якої серед інших документів також надана копія протоколу позачергових загальних зборах акціонерів ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" № 1/2010 від 19.11.2010р.

Розпорядженням № 01-В від 11.01.2011р. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку України відмовила ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" у зупиненні випуску акцій через недостатність документів, наданих разом із заявою, у зв'язку з порушенням п.140 Державної програми приватизації на 2000-2002 роки, а також через недоліки протоколу № 1/2010 від 19.11.2010р. в частині порядку визначення ціни викупу акцій та дати, до якої здійснюється перетворення.

ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" 14.02.2011 р. повторно звернулося до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України із заявою № 02-233 про зупинення обігу акцій.

Спірним розпорядженням № 34-В від 04.03.2011 р. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку України відмовила ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" у зупиненні обігу акцій.

Як на підставу відмови відповідач послався на пп."а" п.8 розділу 1 Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій від 30.12.1998р. № 222.

В спірному розпорядженні зазначено, що рішення про припинення товариства шляхом перетворення прийняте в порушення п.140 Державної програми приватизації на 2000-2002 роки, затвердженої Законом України "Про Державну програму приватизації" від 18.05.2000р., а також дані протоколу загальних зборів акціонерів Товариства від 19.11.2010 р. № 1/2010, наданого в пакеті документів на зупинення обігу акцій товариства (вх. від 20.12.2010р.) не відповідають даним протоколу загальних зборів акціонерів товариства від 19.11.2010р. № 1/2010, наданого в пакеті документів на зупинення обігу акцій товариства (вх. від 14.02.2011р.), в частині порядку визначення ціни викупу акцій та дати, до якої здійснюється перетворення.

Задовольняючи позовні вимоги суди першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що позивачем дотримані вимоги щодо порядку скликання та проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийняте рішення про припинення діяльності акціонерного товариства. Надання позивачем протоколів загальних зборів акціонерів, які за своїм змістом розрізняються, суди мотивували комп'ютерною помилкою та прийняття рішення № 1 від 01.02.2011 головою позачергових загальних зборів акціонерів від 19 листопада 2010 року, що вказане рішення є додатком №1 до протоколу позачергових загальних зборів акціонерів ДВАТ Шахта, яким встановлена описка, а саме, зазначено що ухвалюється рішення щодо здійснення перетворення до 01.04.2010, при прийняття вказаного рішення 19.11.2010, у той час як фактично зборами ухвалено здійснити перетворення до 01.04.2011. Крім того, акціонерами прийняте рішення про те, що викуп акцій здійснюється відповідно до п.5 розділу 1 Порядку № 222, який передбачає, що викуп акцій здійснюється за ціною, що визначається за домовленістю сторін, але не нижчою за номінальну вартість. При цьому суди прийшли до висновків, що прийняття вказаного рішення, яке є додатком до протоколу загальних зборів акціонерів, не суперечить вимогам чинного законодавства, тому у відповідача були відсутні підстави для відмови позивачу у зупиненні обігу акцій. Крім того, суди послалися на виконання позивачем першої умови вимоги п.140 Державної програми приватизації щодо розміщення акцій у кількості 75% від загальної кількості акцій, тому посилання відповідача, що в процесі реорганізації шляхом перетворення у ТОВ у державній власності знаходиться більше 25% акцій товариства безпідставні.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.

Згідно обставин справи між сторонами виник спір щодо законності розпорядження відповідача № 34-В від 04.03.2011 р. про відмову у зупиненні обігу акцій позивача.

Відповідно до ст.7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" одним із основних завдань Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України є здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України.

Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України від 30.12.1998р. № 222 затверджений Порядок скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, який визначає перелік документів, що подаються до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України на зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.

Відповідно до п.8 розділу І зазначеного Порядку №222 відмова в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій складається у разі: а) невідповідності поданих документів вимогам чинного законодавства; б) порушення встановленого законодавством порядку припинення діяльності акціонерного товариства; в) виявлення на дату подання документів порушення порядку скликання та/або проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийняте рішення про припинення діяльності акціонерного товариства.

Інші причини не можуть бути підставами для відмови у зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.

Судами встановлено, що підставою для прийняття оскаржуваного розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України № 34-В від 04.03.2011 р. про відмову у зупиненні обігу акцій Державного відкритого акціонерного товариства Шахта "Білоріченська" дочірнє підприємство Державної холдингової компанії "Луганськвугілля" є те, що дані протоколу загальних зборів акціонерів Товариства від 19.11.2010 р. № 1/2010, наданого в пакеті документів на зупинення обігу акцій товариства (вх. від 20.12.2010 р.) не відповідають даним протоколу загальних зборів акціонерів товариства від 19.11.2010 р. № 1/2010, наданого в пакеті документів на зупинення обігу акцій товариства (вх. від 14.02.2011р.), в частині порядку визначення ціни викупу акцій та дати, до якої здійснюється перетворення. Наведені підстави відносяться до невідповідності поданих документів вимогам чинного законодавства.

В протоколі позачергових загальних зборів акціонерів ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" № 1/2010 від 19 листопада 2010 року (вх. від 20.12.2010 р.), зазначено, що перетворення ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" в процесі реорганізації в ТОВ "Шахта "Білоріченська" необхідно здійснити до 01.04.2010 р. і протокол не містив порядку визначення ціни викупу акцій згідно вимог п. 5 розділу І Порядку № 222, а в іншій копії протоколу загальних зборів акціонерів Товариства від 19 листопада 2010 року №1/2010 (вх. від 14.02.2011р.) зазначено, що під час розгляду четвертого питання порядку денного затвердження порядку, умов та строків здійснення перетворення ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" в ТОВ "Шахта "Білоріченська" збори прийняли рішення здійснити перетворення до 01.04.2011 р., а також при відмові Міністерства вугільної промисловості України від переходу із своїми корпоративними правами до правонаступника - ТОВ "Шахта "Білоріченська", воно має право вимагати викупу у нього акцій. Викуп акцій здійснюється за ціною, що визначається за домовленістю сторін, але не нижчою за номінальну вартість. Виходячи з наведеного має місце два протоколи позачергових загальних зборів від однієї дати різні за своїм змістом.

Згідно рішення № 1 від 01.02.2011 р. голови позачергових загальних зборів акціонерів від 19 листопада 2010 року, яке додане як додатком № 1 до протоколу позачергових загальних зборів акціонерів ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" № 1/2010 від 19.11.2010 р. зазначено, що в тексті протоколу загальних зборів акціонерів ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" від 19.11.2010р. №1/2010 допущена описка, а саме, зазначено що ухвалюється рішення щодо здійснення перетворення до 01.04.2010р., при прийнятті вказаного рішення 19.11.2010р., у той час як фактично зборами ухвалено здійснити перетворення до 01.04.2011р.

Крім того, акціонерами прийняте рішення про те, що викуп акцій здійснюється відповідно до п. 5 розділу І Порядку № 222, який передбачає, що викуп акцій здійснюється за ціною, що визначається за домовленістю сторін, але не нижчою за номінальну вартість. Під час складання тексту протоколу останнє речення п. 5 розділу І Порядку № 222 також було втрачене. З огляду на вищевказане головою позачергових загальних зборів акціонерів ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" від 19.11.2010р. прийняте рішення про виправлення вищезазначених помилок шляхом складання протоколу загальних зборів акціонерів ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" від 19 листопада 2010 року № 1/2010 в новій редакції.

Суди першої і апеляційної інстанцій дійшли висновку, що прийняття вказаного рішення про виправлення помилок шляхом складання протоколу загальних зборів не суперечить вимогам чинного законодавства та не може бути підставою для відмови у зупиненні обігу акцій ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля".

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає даний висновок судів першої і апеляційної інстанцій помилковим виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 37 Закону України "Про акціонерні товариства" порядок денний загальних зборів акціонерного товариства попередньо затверджується наглядовою радою товариства, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають.

Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 38 Закону України "Про акціонерні товариства" зміни до порядку денного загальних зборів вносяться лише шляхом включення нових питань та проектів рішень із запропонованих питань. Товариство не має права вносити зміни до запропонованих акціонерами питань або проектів рішень.

Відповідно до ч. 6 ст. 42 Закону України "Про акціонерні товариства" загальні збори не можуть приймати рішення з питань, не включених до порядку денного.

Згідно ст. 46 Закону України "Про акціонерні товариства" протокол загальних зборів акціонерного товариства складається протягом 10 днів з моменту закриття загальних зборів та підписується головуючим і секретарем загальних зборів, скріплюється печаткою товариства та підписом голови виконавчого органу товариства.

Таким чином, повноваження з вирішення питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів, не можуть бути передані іншим органам товариства, зокрема, головуючому і секретарю загальних зборів, яким також не надані повноваження щодо внесення змін до протоколу загальних зборів, що фактично було зроблено в даних спірних правовідносинах.

Отже, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку України дійшла до обґрунтованого висновку, що рішення позачергових загальних зборів №1/2010 від 19.11.2010 р. не відповідає вимогам чинного законодавства.

Судами встановлено, що порядок денний загальних зборів ДВАТ "Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля", що відбулися 19.11.2010 р. не містить питання про порядок визначення ціни викупу акцій.

Згідно п. 3 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" до виключної компетенції загальних зборів належить прийняття рішень про викуп товариством розміщення ним акцій, крім випадків обов'язкового викупу акцій. Частиною 4 статті 43 цього ж Закону забороняється загальним зборам приймати рішення з питань, не включених до порядку денного.

Отже, відповідачем здійснена перевірка документів, поданих ДВАТ "Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" відповідно до вимог чинного законодавства та встановлені порушення, які стали підставою для відмови у зупиненні обігу акцій.

Судами також встановлено, що вперше ДВАТ "Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" звернулося до Комісії у грудні 2010 року. Результатом розгляду звернення стало розпорядження № 01-В від 11.01.2011, яким відмовлено у зупиненні обігу акцій з підстав: недостатність документів, наданих разом із заявою; у зв'язку з порушенням п. 140 Державної програми приватизації на 2000-2002 роки; недоліки протоколу № 1/2010 від 19.11.2010 р. в частині порядку визначення ціни викупу акцій та дати, до якої здійснюється перетворення.

Порядок денний загальних зборів ДВАТ "Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля", що відбулися 19.11.2010 р., свідчить про перевищення меж повноважень наданих голові та секретарю загальних зборів товариства, а також про невідповідність даного протоколу законодавчим нормам, як це було встановлено Комісією.

Що стосується посилання відповідача на п.140 Державної програми приватизації на 2000-2002 роки, затвердженої Законом України "Про Державну програму приватизації" відповідно до якого, до виконання плану приватизації (розміщення акцій) ВАТ, щодо яких передбачається закріплення у державній власності пакетів акцій відповідно до розділу VI цієї Програми, або до розміщення акцій у кількості, що становить 75 відсотків загальної кількості акцій ВАТ, цьому товариству та державним органам приватизації забороняється приймати рішення про реорганізацію ВАТ шляхом злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення.

Відповідно до п. 39 зазначеного розділу План приватизації (розміщення акцій) вважається виконаним з моменту завершення продажу всіх акцій, передбачених планом приватизації (розміщення акцій) до продажу, та оформляється наказом відповідного державного органу приватизації. У разі закріплення у державній власності пакета акцій план приватизації (розміщення акцій) вважається виконаним за умови продажу всіх акцій, за винятком закріплених.

Пункт 140 Державної програми приватизації на 2000-2002 роки передбачає два альтернативних випадки, за умови виконання одного з яких можливе прийняття рішення про реорганізацію ВАТ, а саме у випадку виконання плану приватизації (розміщення акцій) ВАТ, щодо яких передбачається закріплення у державній власності пакетів акцій відповідно до розділу VI цієї Програми, та другий самостійний випадок розміщення акцій у кількості, що становить 75 відсотків загальної кількості акцій ВАТ.

Судами встановлено, що згідно даних реєстратора власників іменних цінних паперів ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" державна частка у статутному фонді Товариства станом на 19 листопада 2010 року становить більше 25%, а саме, 25,8266% . Отже, у державній власності на час прийняття рішення про припинення ДВАТ Шахта "Білоріченська" ДП ДХК "Луганськвугілля" в процесі реорганізації шляхом перетворення в ТОВ "Шахта "Білоріченська" залишається більше 25% акцій товариства, розміщено акцій для продажу 74,173%, що є менше ніж 75%, як передбачено Державною програмою приватизації.

Враховуючи встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи відповідач при прийнятті спірного рішення діяв в межах наданих повноважень та відповідно діючих законодавчих норм.

Виходячи з наведеного суди першої та апеляційної інстанції прийшли до необґрунтованих висновків про задоволення позову щодо скасування розпорядження № 34-В від 04.03.2011 р. про відмову у зупиненні обігу акцій, зобов'язання зупинити обіг акцій.

Колегія суддів вважає, що доводи касаційних скарг дають підстави для висновку, що судами першої та апеляційної інстанції при ухваленні рішень порушені норми матеріального та процесуального права, тому касаційні скарги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновків, що обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанції при ухваленні судових рішень порушили норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних рішень, які підлягають скасуванню з винесенням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог за їх необґрунтованістю, виходячи з вищенаведеного.

Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційні скарги Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України задовольнити.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 червня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 листопада 2011 року скасувати, ухвалити по справі нове рішення.

В задоволенні позову державного відкритого акціонерного товариства Шахта "Білоріченська" дочірнього підприємства Державної холдингової компанії "Луганськвугілля" до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України про скасування розпорядження № 34-В від 04.03.2011 р. про відмову у зупиненні обігу акцій, зобов'язання зупинити обіг акцій відмовити

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст. 237-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: