Постанова від 26.04.2012 по справі 11/44"НА

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський,3/65

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "26" квітня 2012 р. Справа № 11/44"НА"

Господарський суд Житомирської області у складі:

Судді Маріщенко Л.О.

при секретарі Коваль В.А.

за участю представників сторін

від позивача Шара Є.М. ( довіреність від 28.12.11р.)

від відповідача Чулов С.Ф. ( довіреність від 04.04.12р.)

за участю спеціаліста по бухгалтерському обліку - головного економіста Шпирки Т.М. ( довіреність від 28.12.11р.)

за участю спеціаліста по обліку природного газу заступника начальника абонентської служб по роботі з населенням Кузьміна О.Г.

Розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" (м. Житомир)

до Державної податкової інспекції у м. Житомирі (м. Житомир)

про визнання недійсним рішення №26/2/22060362/48 від 23.12.03р.

Позивачем пред'явлено позов про визнання недійсним рішення Житомирської ОДПІ № 26/2/22060362/48 від 23.12.03р. про застосування та стягнення фінансових санкцій за порушення законодавства про оподаткування в сумі 2689086 грн., в тому числі 1175360 грн. основного платежу та 1513726 грн. штрафних санкцій.

03.06.04р. представник відповідача надав суду відзив на позов в якому зазначив, що управлінням дослідних перевірок УПМ ДПА у Житомирській області була проведена позапланова комплексна документальна перевірка Житомирського управління по експлуатації газового господарства Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" (код за ЄДРПОУ 22060362) за період з 01.06.2000 р. по 01.10.2003 р., про що було складено акт від 22.12.2003 р. №24/26-2205.

В ході перевірки було виявлено, що Житомирським управлінням експлуатації газового господарства ВАТ "Житомиргаз" в порушення п.п 5.2.1 п. 5.2 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.1997р. № 283/97-ВР до валових витрат безпідставно включено суми витрат по придбаних товарно-матеріальних цінностях, які не беруть участь у веденні виробництва, в тому числі: телевізор, відеомагнітофон, холодильник, відеокамеру, відеокасети на загальну суму 17621грн.83коп., що послужило заниженню на вказану суму оподатковуваного прибутку за 1 півріччя 2003 р.

Перевіркою правильності визначення податку на додану вартість за період, що перевірявся, встановлено заниження чистої суми зобов'язань.

Підприємством допущено невідповідність даних по використанню та транспортуванню природного газу по особових рахунках абонентської служби ЖУЕГГ та даних бухгалтерського обліку.

Так, згідно наданих для перевірки первинних бухгалтерських документів за період з 01.12.2000 року по 01.10.2003 року по даних бухгалтерського обліку рахується нарахування використання природного газу по населенню 335619928 куб.м., по даних особових рахунках абонентської служби - 316009682 куб.м.

Тобто, по бухгалтерському обліку не підтверджено первинними документами обсяг використання населенням природного газу в загальній кількості 19610246 куб.м. Різниця в показниках бухгалтерського обліку та по особових рахунках абонентської служби по використанню природного газу свідчить про зменшення реального обсягу відтоків природного газу (комерційних втрат).

Порівняльна відомість даних ЖУЕГГ бухгалтерського обліку та по особових рахунках абонентської служби наведена в додатку № 5 до акту перевірки..

Тимчасовим положенням про облік відтоків та притоків природного газу, затвердженого наказом НАК "Нафтогаз України" від 09.08.1999р. № 209 та зареєстрованого в Мін'юсті України 13.09.1999р. № 617/3910 встановлено методику бухгалтерського обліку відтоків та притоків природного газу, які виникають при його транспортуванні та споживанні населенням, і поширення на відповідні взаємовідносини між підприємствами, що транспортують та постачають природний газ, а також дано визначення :

відтоки газу - перевитрачання газу, яке може виникати внаслідок перевищення фактично спожитих населенням обсягів газу в осінньо-зимовий період порівняно з діючими середньорічними нормами споживання газу;

притоки газу - недобір газу, який може виникати внаслідок того, що в весняно - літній період фактично спожиті населенням обсяги газу менші за діючі середньорічні норми споживання газу.

Згідно вищевказаного положення облік відтоків та притоків природного газу визначався ЖУЕГГ на підставі актів поставки і актів реалізації газу та оформлявся окремими місячними актами обліку відтоків (притоків) природного газу. Грошова оцінка відтоків та притоків газу визначалася щомісячно за поточними цінами реалізації.

Згідно наказу НАК "Нафтогаз України" від 21.02.2003 року № 74 відтоки та притоки газу обчислюються за ціною природного газу для населення ( за відсутністю лічильників газу), яка за прейскурантом відпускних цін на газ для споживачів України з урахуванням тарифів на транспортування та постачання природного газу населенню за відсутності газових лічильників по ціні з ПДВ становить 190 грн. за 1000 куб.м.

В порушення п.п 3.1.1 п. 3.1 ст. З та п.п 7.3.1( 3) п. 7.3 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/ ВР-97 підприємством в періоді з 01.12.2000 р. по 01.01.2003 р. нараховано не в повній мірі податок на додану вартість на відтоки по використаному природному газу в загальній сумі 971349 грн. Дана сума не оскаржується платником податку і підтверджена в додатку № 1, що додається до скарги.

ЖУЕГГ відповідно до Тимчасового положення про облік відтоків та притоків природного газу, затвердженого наказом НАК "Нафтогаз України" від 09.08.1999р. № 209 та зареєстрованого в Мін'юсті України 13.09.1999р. № 617/3910 та листа ВАТ "Житомиргаз" від 15.01.2002 року № 5508 вартість відтоків і притоків природного газу, а також вартість транспортування, газопостачання обсягів відтоків і притоків щомісячно відображало в бухгалтерському обліку на відповідних субрахунках рахунку 682 "Внутрішні розрахунки", а суму вартості транспортування та газопостачання щомісячно відносило на рахунок 703 "Дохід від реалізації робіт і послуг".

По податковому обліку в порушення п.п 3.1.1 п. 3.1 ст. З, п.п 7.2.8 п. 7.2 та п.п 7.3.1( 3) п. 7.3 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/ ВР-97 вказані господарські операції не проводились.

Враховуючи те, що Житомирське управління експлуатації газового господарства ВАТ "Житомиргаз" обчислення операцій з притоків чи відтоків природного газу здійснює щомісячно у відповідності до вимог Тимчасового положення про облік відтоків та притоків природного газу, затвердженого наказом НАК "Нафтогаз України" від 09.08.1999р. № 209 та зареєстрованого в Мін'юсті України 13.09.1999р. № 617/3910, то в книгах обліку придбання і продажу товарів (робіт, послуг) дані операції повинні відображатися також щомісячно, а відповідно в декларації по податку на додану вартість відображатись нарахування ПДВ.

У відповідності до п. 3.4 розділу 3 Порядку заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 року № 166 та зареєстрованого Мін'юстом України 09.07.1997 року № 250/2054 із змінами та доповненнями дані, наведені в декларації, мають відповідати даним бухгалтерського обліку платника та даним книг податкового обліку.

Виходячи з вищевикладеного, ЖУЕГГ перевіркою донараховано податок на додану вартість на відтоки природного газу за період з 1 січня по 1 жовтня 2003 року в загальній сумі 199769 грн.

Відомість нарахування податку на додану вартість за період з 1 січня по 1 жовтня 2003 року наведена в додатку № 6 до акту документальної перевірки.

Сума 1171118 грн. донарахованого перевіркою ПДВ по використанню природного газу за перевіряємий період співпадає з розрахунками, доданими платником до скарги.

Відомість нарахування ПДВ по використанню природного газу за період з 01.12.2000 р. по 01.10.2003 р. наведена в додатку № 7 до акту перевірки.

В порушення п.п.7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97р. № 168/97-ВР Житомирським УЕГГ безпідставно включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість в сумі 3524 грн. по придбаних товарно-матеріальних цінностях, які не відносяться до складу валових витрат виробництва (обігу) і не підлягають амортизації, в тому числі: телевізор, відеомагнітофон, холодильник, відеокамеру, відеокасети.

Таким чином, підприємством не виконані вимоги п.п 7.4.4 п.7.4, ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97р. № 168/97- ВР. Всього донараховано перевіркою податку на додану вартість 1175360 грн., відомість наведена в додатку №8 до акту перевірки.

Житомирською ОДПІ за порушення законодавства про оподаткування Житомирським управління експлуатації газового господарства ВАТ "Житомиргаз" м. Житомир, ід.код 22060362 прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.12.2003 р. № 26/2/22060362/47, яким визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 2689086 грн., в тому числі основний платіж 1175360 грн., штрафні (фінансові) санкції - 1513726 грн.

На підставі викладеного, відповідач просить суд відмовити позивачу в позові.

26.07.04р. позивач надав суду заяву про доповнення позовної заяви в якій зазначив наступне.

В період з 12.11.2003 р. по 22.12.2003 р. Житомирською об'єднаною податковою інспекцією (надалі - Житомирська ОДШ) було проведено позапланову комплексну документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства Житомирським управлінням з експлуатації газового господарства ВАТ "Житомиргаз" (надалі - Житомирське УЕГГ) за період діяльності з 01.06.2000 р. по 01.10.2003 р., за наслідками якої складено акт №24/26-2205 від 22.12.2003 р.

На підставі акту №24/26-2205 від 22.12.2003 р. Житомирською ОДШ було видано податкове повідомлення-рішення №26/22060362/48 від 23.12.12003 р., яким покладено на Житомирське УЕГГ обов'язок по сплаті донарахованого податкового зобов'язання, на загальну суму 2689086,00 грн. (основний платіж та штрафні санкції).

ВАТ "Житомиргаз" заперечує проти вказаного податкового повідомлення-рішення, вважає його незаконним та таким, що суперечить законодавству України з наступних підстав.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 р. №1251-XII платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок по сплаті податків та зборів (обов'язкових платежів).

Статтею 9 вищенаведеного Закону встановлено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків відповідно до законів України.

Згідно п. 1.3. Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 р. №168/97-ВР платником податку на додану вартість, є особа, яка зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем.

Під визначення "особа", в Законі України "Про податок на додану вартість" підпадають:

- суб'єкт підприємницької діяльності, в тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, незалежно від форми та часу внесення цих інвестицій;

- інша юридична особа, що не є суб'єктом підприємницької діяльності;

- фізична особа (громадянин, іноземний громадянин та особа без громадянства), яка здійснює діяльність, віднесену до підприємницької згідно з законодавством, або ввозить (пересилає) товари на митну територію України.

Оскільки, Законом України "Про податок на додану вартість" платниками податку на додану вартість визначено лише юридичні та фізичні особи, а відповідальність за достовірність і своєчасність обчислення та внесення податку на додану вартість до бюджету несуть саме платники ПДВ, то ВАТ "Житомиргаз" вважає, що податкове повідомлення-рішення №26/22060362/48 від 23.12.12003 р. видано з порушенням чинного законодавства України.

Враховуючи викладене, позивач просить задовольнити позов в повному обсязі.

Ухвалою суду від 27.07.04р. провадження у справі було зупинено.

01.02.12р. провадження у справі поновлено.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав суду доповнення до позову з яких вбачається, що згідно з п. 4.17 Додатку № 1 до Статуту ВАТ "Житомиргаз", Житомирське управління газового господарства є структурним підрозділом тобто філією ВАТ "Житомиргаз" правонаступником якого є ПАТ "Житомиргаз"..

Згідно з п.1.3. Положення про Житомирське УЕГГ, управління є структурною одиницею, яка входить до складу ВАТ «Житомиргаз» та не є юридичною особою.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків відповідно до законів України.

Пунктом 1.3 ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість» визначено, що платником податку є особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка ввозить (пересилає) товари на митну територію України.

Особою, відповідно до п.1.2. ст.1 Закону, є будь-яка з наведених осіб, незалежно від того, чи є така особа резидентом чи ні: суб'єкт підприємницької діяльності, в тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, незалежно від форми та часу внесення цих інвестицій; інша юридична особа, що не є суб'єктом підприємницької діяльності; фізична особа (громадянин, іноземний громадянин та особа без громадянства), яка здійснює діяльність, віднесену до підприємницької згідно з законодавством, або ввозить (пересилає товари на митну територію України.

Статтею 31 Цивільного кодексу Української УРСР, чинного на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що юридична особа може відкривати філіали і представництва в порядку, встановленому законодавством Союзу РСР або Української РСР.

Керівник філіалу або представництва діє на підставі довіреності, одержаної від відповідної юридичної особи.

Статтею 7 Закону України «Про підприємства в Україні» підприємство має право створювати філіали, представництва, відділення та інші відособлені підрозділи з правом відкриття поточних і розрахункових рахунків і затверджує положення про них.

Статтею 8 Закону України «Про підприємництво» передбачено, що суб'єкт підприємницької діяльності має право відкривати свої (філії) (відділення), представництва без створення юридичної особи. Відкриття зазначених підрозділів не потребує їх державної реєстрації. Суб'єкт підприємницької діяльності повідомляє про відкриття філії (відділення), представництва орган держаної реєстрації шляхом внесення додаткової інформації в свою реєстраційну картку.

Таким чином, філія не є юридичною особою і не потребує державної реєстрації, та не підпадає під визначення «особи» яка є платником податку в розумінні Закону України «Про податок на додану вартість».

У разі, якщо головне підприємство делегувало філії певні повноваження, відповідальність за правильність обчислення і сплати податку на додану вартість до бюджету покладається на платника податку на додану вартість - головне підприємство, що свідчить про відсутність у відповідача правових підстав для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Також, відповідно до п.1.1. ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та держаними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-111 платниками податків є юридичні особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу юридичної особи, а також фізичні особи які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати або сплачувати податку і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Згідно з п.1.1 ст.1 Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом ДПА України від 19.02.1998р. № 80 зареєстрованої в МЮ України 16.03.1998р. № 172/2612 (із змінами) платник податків - це юридична особа або фізична, на яку згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Окрім того, ПАТ «Житомиргаз» просить взяти до уваги по аналогічній справі наступні рішення Господарського суду Житомирської області від 26.04.2004р. по справі №11/4«НА» за позовом ВАТ «Житомиргаз» до Житомирської ОДПІ про визнання недійсними податкових рішень-повідомлень та ухвалу Вищого адміністративного суду України від 09.02.2011р. за №К-9637/07 про залишення без змін вищевказаного рішення.

Відповідач позов не визнає.

Заслухавши представників сторін та спеціалістів присутніх в судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою адміністрацією у Житомирській області проведено комплексну позапланову документальну перевірку фінансово - господарської діяльності Житомирського управління по експлуатації газового господарства ВАТ „Житомиргаз". щодо дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.06.2000 р. по 01.10.2003 р.

В ході перевірки було виявлено, що Житомирським управлінням експлуатації газового господарства ВАТ "Житомиргаз" в порушення п.п 5.2.1 п. 5.2 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.1997р. № 283/97-ВР до валових витрат безпідставно включено суми витрат по придбаних товарно-матеріальних цінностях, які не беруть участь у веденні виробництва, в тому числі: телевізор, відеомагнітофон, холодильник, відеокамеру, відеокасети на загальну суму 17621грн.83коп., що послужило заниженню на вказану суму оподатковуваного прибутку за 1 півріччя 2003 р.

Перевіркою правильності визначення податку на додану вартість за період, що перевірявся, встановлено заниження чистої суми зобов'язань.

Підприємством допущено невідповідність даних по використанню та транспортуванню природного газу по особових рахунках абонентської служби ЖУЕГГ та даних бухгалтерського обліку.

Так, згідно наданих для перевірки первинних бухгалтерських документів за період з 01.12.2000 року по 01.10.2003 року по даних бухгалтерського обліку рахується нарахування використання природного газу по населенню 335619928 куб.м., по даних особових рахунках абонентської служби - 316009682 куб.м.

Тобто, по бухгалтерському обліку не підтверджено первинними документами обсяг використання населенням природного газу в загальній кількості 19610246 куб.м. Різниця в показниках бухгалтерського обліку та по особових рахунках абонентської служби по використанню природного газу свідчить про зменшення реального обсягу відтоків природного газу (комерційних втрат).

Згідно наказу НАК "Нафтогаз України" від 21.02.2003 року № 74 відтоки та притоки газу обчислюються за ціною природного газу для населення ( за відсутністю лічильників газу), яка за прейскурантом відпускних цін на газ для споживачів України з урахуванням тарифів на транспортування та постачання природного газу населенню за відсутності газових лічильників по ціні з ПДВ становить 190 грн. за 1000 куб.м.

В порушення п.п 3.1.1 п. 3.1 ст. З та п.п 7.3.1( 3) п. 7.3 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/ ВР-97 підприємством в періоді з 01.12.2000 р. по 01.01.2003 р. нараховано не в повній мірі податок на додану вартість на відтоки по використаному природному газу в загальній сумі 971349 грн. Дана сума не оскаржується платником податку і підтверджена в додатку № 1, що додається до скарги.

ЖУЕГГ відповідно до Тимчасового положення про облік відтоків та притоків природного газу, затвердженого наказом НАК "Нафтогаз України" від 09.08.1999р. № 209 та зареєстрованого в Мін'юсті України 13.09.1999р. № 617/3910 та листа ВАТ "Житомиргаз" від 15.01.2002 року № 5508 вартість відтоків і притоків природного газу, а також вартість транспортування, газопостачання обсягів відтоків і притоків щомісячно відображало в бухгалтерському обліку на відповідних субрахунках рахунку 682 "Внутрішні розрахунки", а суму вартості транспортування та газопостачання щомісячно відносило на рахунок 703 "Дохід від реалізації робіт і послуг".

По податковому обліку в порушення п.п 3.1.1 п. 3.1 ст. З, п.п 7.2.8 п. 7.2 та п.п 7.3.1( 3) п. 7.3 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/ ВР-97 вказані господарські операції не проводились.

Враховуючи те, що Житомирське управління експлуатації газового господарства ВАТ "Житомиргаз" обчислення операцій з притоків чи відтоків природного газу здійснює щомісячно у відповідності до вимог Тимчасового положення про облік відтоків та притоків природного газу, затвердженого наказом НАК "Нафтогаз України" від 09.08.1999р. № 209 та зареєстрованого в Мін'юсті України 13.09.1999р. № 617/3910, то в книгах обліку придбання і продажу товарів (робіт, послуг) дані операції повинні відображатися також щомісячно, а відповідно в декларації по податку на додану вартість -відображатись нарахування ПДВ.

У відповідності до п. 3.4 розділу 3 Порядку заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 року № 166 та зареєстрованого Мін'юстом України 09.07.1997 року № 250/2054 із змінами та доповненнями дані, наведені в декларації, мають відповідати даним бухгалтерського обліку платника та даним книг податкового обліку.

Виходячи з вищевикладеного, ЖУЕГГ перевіркою донараховано податок на додану вартість на відтоки природного газу за період з 1 січня по 1 жовтня 2003 року в загальній сумі 199769 грн.

Відомість нарахування податку на додану вартість за період з 1 січня по 1 жовтня 2003 року наведена в додатку № 6 до акту документальної перевірки.

Сума 1171118 грн. донарахованого перевіркою ПДВ по використанню природного газу за перевіряємий період співпадає з розрахунками, доданими платником до скарги.

Відомість нарахування ПДВ по використанню природного газу за період з 01.12.2000 р. по 01.10.2003 р. наведена в додатку № 7 до акту перевірки.

В порушення п.п.7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97р. № 168/97-ВР Житомирським УЕГГ безпідставно включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість в сумі 3524 грн. по придбаних товарно-матеріальних цінностях, які не відносяться до складу валових витрат виробництва (обігу) і не підлягають амортизації, в тому числі: телевізор, відеомагнітофон, холодильник, відеокамеру, відеокасети.

Таким чином, підприємством не виконані вимоги п.п 7.4.4 п.7.4, ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97р. № 168/97- ВР. Всього донараховано перевіркою податку на додану вартість 1175360 грн., відомість наведена в додатку №8 до акту перевірки.

Житомирською ОДПІ за порушення законодавства про оподаткування Житомирським управління експлуатації газового господарства ВАТ "Житомиргаз" м. Житомир, ід.код 22060362 прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.12.2003 р. № 26/2/22060362/47, яким визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 2689086 грн., в тому числі основний платіж 1175360 грн., штрафні (фінансові) санкції - 1513726 грн.

При вирішенні питання законності прийнятих податковим органом оспорюваних рішень суд виходить з такого.

Відповідно до п.1.1 ст.1 Закону України від 21.12.2000р № 2181-ІІІ платниками податків є юридичні особи , їх філії, відділення , інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи , а також фізичні особи , які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу , на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати або сплачувати податки і збори ( обов'язкові платежі ), пеню та штрафні санкції.

Згідно ст.4 Закону України "Про систему оподаткування " платниками податків і зборів ( обов'язкових платежів ) є юридичні і фізичні особи , на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори ( обов'язкові платежі ).

Статтею 9 цього Закону встановлено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів ( обов'язкових платежів ) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків відповідно до законів України.

Згідно з п.1.3 Закону України "Про податок на додану вартість "платником цього податку , є особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку , що сплачується покупцем , або особа , яка ввозить (пересилає) товари на митну територію України.

Під термін "особа" в Законі про ПДВ підпадає особа, незалежно від того , чи є така особа резидентом чи ні , а саме :

- суб'єкт підприємницької діяльності , в тому числі підприємство з іноземними інвестиціями незалежно від форми та часу внесення цих інвестицій,

- інша юридична особа , що не є суб'єктом підприємницької діяльності,

- фізична особа ( громадянин , іноземний громадянин та особа без громадянства ) яка здійснює діяльність , віднесену до підприємницької згідно із законодавством, або ввозить ( пересилає ) товари на митну територію України.

Зазначені особи відповідно до ст. 9 Закону України " Про податок на додану вартість " зобов'язані зареєструватись як платники податку в органі державної податкової служби за місцем їх знаходження.

Згідно п.1.1 ст.1 Інструкції про порядок обліку платників податків , затвердженої наказом ДПА України від 19.02.98р № 80 зареєстрованої в МЮ України 16.03.98 № 172/2612 ( із змінами ) платник податків - це юридична особа або фізична , на яку згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Оскільки нормами Закону України "Про податок на додану вартість " платником цього податку є лише особи, визначені цим Законом і відповідальність за достовірність і своєчасність обчислення та внесення податку до бюджету несуть платники ПДВ , а оспорюваним податковим повідомленням - рішенням Житомирської ОДПІ визначено суму податкових зобов'язань та застосовано штрафні (фінансові ) санкції до Житомирського управління по експлуатації газового господарства ВАТ "Житомиргаз " яке було структурним підрозділом позивача ,тому вони підлягають визнанню недійсними в обсязі заявлених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 160-163 КАСУ України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним податкове повідомлення рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції м. Житомира № 26/2/22060362/48 від 23.12.03р.

3. Стягнути з Державної податкової інспекції у м. Житомирі ( 10014, м. Житомир, пл. Перемоги, 2, код 25839028) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" ( 10002, м. Житомир, вул. Фещенка - Чопівського, 35, код 03344071) - 203 грн. судових витрат.

Постанова господарського суду Житомирської області набирає законної сили в строки, встановлені ст. 254 КАСУ.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАСУ.

Дата підписання 28.04.2012 р.

Суддя Маріщенко Л.О.

Віддрукувати:

1 - в справу

2 - позивачу ( рек. з повід.);

3 - відповідачу; ( рек. з повід.)