09.07.2012Справа №5002-22/1474-2012
за позовом Приватного підприємства «Джанкойський ринок»
до відповідача Джанкойської міської ради
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комунальне підприємство «Джанкойсервіс-Люкс»
про визнання недійсними рішень та спонукання до виконання певних дій
Суддя Калініченко А.А.
представники:
від позивача Ширшова Л.І. - довіреність від 05.01.2012, представник; Стаднюк Н.М. - довіреність від 30.03.2012, представник,
від відповідача Михайлов О.А. - довіреність №17 від 14.03.2012, представник; Белашова Л.В. - довіреність №57 від 28.05.2012, представник,
від третьої особи Протащик Е.К. - довіреність №33 від 25.05.2012, головний інспектор,
СУТЬ СПОРУ: Приватне підприємство «Джанкойський ринок» звернулось до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до Джанкойської міської ради про визнання недійсним рішення 20 сесії 6 скликання Джанкойської міської ради від 24 лютого 2012 року №499; визнання недійсним рішення 20 сессії 6 скликання Джанкойської міської ради від 24 лютого 2012 року №494; визнання недійсним рішення 20 сесії 6 скликання Джанкойської міської ради від 24 лютого 2012 року №487; про спонукання Джанкойської міської ради поновити з Приватним підприємством «Джанкойський ринок» договір оренди земельної ділянки площею 1,5438 га, яка розташована за адресою: м. Джанкой, вул. Калініна, 22, шляхом підписання договору оренди вказаної земельної ділянки, у випадку ухилення Джанкойської міської ради від поновлення (або затвердження, або підписання, або реєстрації в місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили) з Приватним підприємством «Джанкойський ринок» договору оренди земельної ділянки площею 1,5438 га, яка розташована за адресою: м. Джанкой, вул. Калініна, 22 строком на 10 років в редакції та на умовах Приватного підприємства «Джанкойський ринок».
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на те, що асфальтобетонне покриття створювалось за рахунок витрат підприємства, рішенням 20 сесії 6 скликання Джанкойської міської ради від 24 лютого 2012 року №487 Приватному підприємству «Джанкойський ринок» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою по відводу спірної земельної ділянки; підприємство має переважне право на оренду спірної земельної ділянки, але винесені рішення Джанкойської міської ради, а саме: рішення 20 сесії 6 скликання Джанкойської міської ради від 24 лютого 2012 року №487 Приватному підприємству «Джанкойський ринок» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою по відводу спірної земельної ділянки, рішення 20 сесії 6 скликання Джанкойської міської ради від 24 лютого 2012 року №494 залишено без задоволення звернення позивача про поновлення договору оренди спірної земельної ділянки, рішення 20 сесії 6 скликання Джанкойської міської ради від 24 лютого 2012 року №499 спірну земельну ділянку загальною площею 14000 кв.м. передано на баланс Комунальному підприємству «Джанкойсервіс-Люкс», суперечать законодавству України та мають бути визнані недійсними, а договір оренди має бути поновлений.
28 травня 2012 року на адресу Господарського суду Автономної Республіки Крим від Джанкойської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити Приватному підприємству «Джанкойський ринок» у задоволені позовних вимог та зазначає, що у порушення умов договору позивач не звернувся у встановлений строк до Джанкойської міської ради із повідомленням про свій намір поновити договір оренди на новий строк, в свою чергу Джанкойська міська рада своїм листом від 20.01.2012 №02.3-31/62 повідомила позивача про припинення договору оренди, у зв'язку з закінченням строку його дії та про свій намір не продовжувати договір оренди на новий строк.
У судовому засіданні, яке відбулось 12 червня 2012 року представником Приватного підприємства «Джанкойський ринок» надано заяву про уточнення позовних вимог, в якій позивач просить пункт 4 позовної заяви викласти наступним чином: визнати недійсним пункт 1.4 рішення 20 сесії шостого скликання Джанкойської міської ради № 487 від 24.02.2012, доповнити позовні вимоги пунктом 5 наступного змісту: визнати за позивачем право оренди земельної ділянки за адресою: м. Джанкой, вул. Калініна, 22 площею 1,5438 га строком до 26.02.2016 на умовах договору оренди земельної ділянки від 22.02.2001.
Ухвалою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 12 червня 2012 року прийнято заяву про зміну предмету позову до розгляду та об'єднано заявлені позовні вимоги, а саме: «визнати за позивачем право оренди земельної ділянки за адресою: м. Джанкой, вул. Калініна, 22 площею 1,5438 га строком до 26.02.2016 згідно умов договору оренди земельної ділянки від 22.02.2001» з раніше заявленими в одне провадження.
26 червня 2012 року, у судовому засіданні представником Комунального підприємства «Джанкойсервіс-Люкс» надані письмові пояснення, відповідно до яких третя особа просить відмовити позивачу у задоволені позовних вимог, та звертає у вагу на те, що позивачем стверджується, що асфальтобетонне покриття створювалось за рахунок витрат підприємства, але немає жодного доказу того, що вищевказане покриття було обладнано саме цим підприємством. Щодо дозволу на складання проекту відводу земельної ділянки по вул. Калініна, 22 у м. Джанкой, третя особа зазначає, що у рішенні був наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки під нерухоме майно. Щодо визнання права на оренду спірної земельної ділянки, комунальне підприємство зауважує, що у порушення умов договору позивач не звернувся у встановлений строк до Джанкойської міської ради із повідомленням про свій намір поновити договір оренди на новий строк, у зв'язку з чим строк дії договору закінчився.
Враховуючи те, що матеріали справи у достатній мірі характеризують правовідносини сторін, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи, вважає за можливе розглянути справу в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України за матеріалами, наявними у справі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, суд
22 лютого 2001 року між Джанкойською міською радою (орендодавець) та КП «Джанкойський ринок» (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки площею 1,5607 га, що розташована за адресою: м. Джанкой вул. Калініна 22 для несільськогосподарського використання строком на 5 років. (т.1. а.с. 47, 48)
Рішенням Джанкойської міської ради №974 від 23.12.2005 «Про розгляд звернень голови КП «Джанкойський ринок» (п. 2) вирішено продовжити строком на 5 років договір оренди земельної ділянки по вул. Калініна 22, площею 1,5607 га, укладений із міською радою 22.02.2001 (т. 1. а.с. 49).
Рішенням Джанкойської міської ради №35 від 27.04.2006 «Про передачу в оренду земельних ділянок» (п. 1, 6) затверджено документацію з технічної інвентаризації земельної ділянки КП «Джанкойський ринок», КП «Джанкойський ринок» надано земельну ділянку загальною площею 1,5438 га, строком на 5 років, для обслуговування існуючих будівель та споруд по вул. Калініна, 22 (т.1. а.с.50)
01 червня 2006 року між Джанкойською міською радою та КП «Джанкойський ринок» укладено додаткову угоду №4 до договору оренди земельної ділянки від 22 лютого 2001 року рег.№120, якою внесені зміни до договору оренди земельної ділянки щодо її площі, нормативної оцінки земельної ділянки, орендної плати за користування земельною ділянкою, порядку внесення орендної плати, щодо обмежень землевпорядного характеру (ремонт електричної мережі) стосовно частини земельної ділянки площею 0,0027 га. (т.1 а.с. 52).
01 червня 2006 року між Джанкойською міською радою та КП «Джанкойський ринок» укладено додаткову угоду №4 до договору оренди земельної ділянки від 22 лютого 2001 року рег.№120, якою внесені зміни до договору оренди земельної ділянки щодо її площі, нормативної оцінки земельної ділянки, орендної плати за користування земельною ділянкою, порядку внесення орендної плати, щодо обмежень землевпорядного характеру (ремонт електричної мережі) стосовно частини земельної ділянки площею 0,0027 га. (т.1 а.с. 52).
Рішенням Джанкойської міської ради №157 від 18.02.2011 «Про розгляд звернення КП «Джанкойський ринок» продовжено до 22.02.2012 строк дії раніше укладеного договору оренди земельної ділянки, від 22.02.2001 рег.№120, по вул. Калініна, 22 площею 1,5438 га, укладеного з КП «Джанкойський ринок» для комерційного використання. (т.1. а.с. 51).
25 лютого 2011 року між Джанкойською міською радою та КП «Джанкойський ринок» укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 22 лютого 2001 №120, яким продовжено строк дії договору оренди земельної ділянки по вул. Калініна, 22 від 22 лютого 2001 №120 до 22.02.2012, внесені зміни до договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати та порядку її внесення. (т.1 а.с. 63).
Рішенням Джанкойської міської ради №426 від 23.12.2011 «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки» ПП «Джанкойський ринок» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для уточнення площі земельної ділянки, розташованої по вул. Калініна, 22, вказано що дозвіл діє до 23.12.2012 (т.1 а.с. 84)
Як вбачається з матеріалів справи, на адресу ПП «Джанкойський ринок» був надісланий лист від 20.01.2012 №02.3-31/62 «Нагадування про сплив строку дії договору оренди земельної ділянки», підписаний міським головою Зайдманом А.Л.
Згідно цього листа міська рада повідомляє, що 22 лютого 2012 року спливає строк дії договору оренди земельної ділянки по вул. Калініна, 22 в м. Джанкой (рег. №120 від 26.02.2001) загальною площею 1,5607 га, укладений між Джанкойською міською радою та КП «Джанкойський ринок». Згідно статті 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди припиняється у зв'язку з закінченням строку, на якій він був укладений. Джанкойська міська рада не має наміру продовжувати строк дії даного договору або поновлювати його на новий строк. Відповідно до статті 34 Закону України «Про оренду землі» та п.5.1. договору оренди земельної ділянку ПП «Джанкойський ринок» після закінчення строку дії договору повернути Джанкойській міській раді земельну ділянку за актом, якій складається у простій письмовій формі.
Рішенням Джанкойської міської ради №487 від 24.02.2012 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки» (п. 1.4.) КП «Джанкойсервіс-Люкс» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для утримання та обслуговування ринку продовольчої та непродовольчої продукції, орієнтовною площею 1,4 га по вул. Калініна, 22 (в постійне користування) (т.1. а.с. 117-118).
Рішенням Джанкойської міської ради №494 від 24.02.2012 (п.1) залишено без задоволення звернення орендаря ПП «Джанкойський ринок» про поновлення строку дії договору оренди земельної ділянки по вул. Калініна, 22 в м. Джанкой від 22.02.2001 №120 для комерційного використання, у зв'язку з запланованою передачею земельної ділянки по вул. Калініна, 22 в постійне користування КП «Джанкойсервіс-Люкс». Відділу з питань регулювання земельних відносин міської ради доручено прийняти заходи з направлення до 10.03.2012 ПП «Джанкойський ринок» листа-повідомлення про вказане рішення та про відмову у поновленні договору оренди земельної ділянки.
Рішенням Джанкойської міської ради №499 від 24.02.2012 «Про організацію діяльності комунального підприємства «Джанкойсервіс-Люкс» КП «Джанкойсервіс-Люкс» визначено балансоутримувачем елемента благоустрою - внутріквартального асфальтобетонного покриття по вул. Калініна, орієнтовною площею 14000 кв.м. (п.1); комунальному підприємству доручено: прийняти на балансовий облік елемент благоустрою внутриквартальне асфальтобетонне покриття по вул. Калініна, орієнтовною площею 14 000 кв.м.; організувати та забезпечити з 24.02.2012 подальше функціонування та обслуговування ринку продовольчих та непродовольчих товарів по вул. Калініна, 22 на території елемента благоустрою, переданого на баланс підприємству згідно пункту 1 даного рішення, відповідно до Правил організації ринкової торгівлі на території міста Джанкоя, затверджених рішенням міської ради від 20.02.2004 №406; вжити заходів з розробки в найкоротші строки проекту землеустрою з відведення земельної ділянки по вул. Калініна, 22 в межах території елемента благоустрою - внутриквартального асфальтобетонного покриття для обслуговування ринку продовольчих та непродовольчих товарів з метою оформлення та реєстрації права постійного користування підприємства на вказану земельну ділянку; до отримання державного акту на право постійного користування земельною ділянкою по вул. Калініна, 22 і до державної реєстрації даного права, укласти з місцевою радою угоду про внесення підприємством плати в місцевий бюджет за фактичне користування земельною ділянкою в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Калініна, 22, на якій розміщений елемент благоустрою - внутриквартальне асфальто-бетонне покриття; дозволити з 24.02.2012 комунальному підприємству «Джанкойсервіс-Люкс» отримання від фізичних осіб (в тому числі підприємців) та юридичних осіб, що здійснюють торгівлю на ринку по вул. Калініна, 22, плати за утримання торгових місць та інші послуги підприємства, пов'язані із забезпеченням ринкового господарства в розмірі, встановленому адміністрацією підприємства відповідно до діючого законодавства (т1. а.с. 88 -89).
Розглянувши заявлені позовні вимоги, суд вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про оренду землі» по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за
місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);
уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.
Стаття 33 Закону України «Про оренду землі» викладена в новій редакції згідно Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI, яка набрала чинності 12 березня 2011 року.
Вказана стаття передбачає два окремих випадки поновлення договору: 1) внаслідок укладення додаткової угоди між сторонами; 2) внаслідок відсутності заперечень з боку орендодавця, висловлених у вигляді листа-повідомлення та фактичного користування земельною ділянкою з боку орендаря.
Як вбачається з матеріалів справи, на адресу ПП «Джанкойський ринок» був надісланий лист від 20.01.2012 №02.3-31/62 «Нагадування про сплив строку дії договору оренди земельної ділянки», підписаний міським головою Зайдманом А.Л.
Згідно цього листа міська рада повідомляє, що 22 лютого 2012 року спливає строк дії договору оренди земельної ділянки по вул. Калініна, 22 в м. Джанкой (рег. №120 від 26.02.2001) загальною площею 1,5607 га, укладений між Джанкойською міською радою та КП «Джанкойський ринок». Згідно статті 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди припиняється у зв'язку з закінченням строку, на якій він був укладений. Джанкойська міська рада не має наміру продовжувати строк дії даного договору або поновлювати його на новий строк. Відповідно до статті 34 Закону України «Про оренду землі» та п.5.1. договору оренди земельної ділянку ПП «Джанкойський ринок» після закінчення строку дії договору повернути Джанкойській міській раді земельну ділянку за актом, якій складається у простій письмовій формі. В тексі листа відсутнє посилання на будь-яке рішення Джанкойської міської ради.
Проаналізувавши вказаний лист, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає:
територіальну громаду;
сільську, селищну, міську раду;
сільського, селищного, міського голову;
виконавчі органи сільської, селищної, міської ради;
районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст;
органи самоорганізації населення.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно частини 3 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Відповідно до статті 11 «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Згідно статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» «Виключна компетенція сільських, селищних, міських рад» передбачено, що виключно на пленарних засіданнях здійснюється вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Частиною 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначені повноваження сільського, селищного, міського голови, до яких не віднесені повноваження щодо вирішення питань регулювання земельних відносин.
Положення статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» кореспондують із положеннями статті 12 ЗК України, яка відносить питання розпорядження землями територіальних громад, надання земель комунальної власності у користування та власність саме до повноважень сільських, селищних, міських рад, а не їх виконавчих органів або сільських, селищних, міських голів.
Господарський суд виходить з того, що вирішення питання щодо поновлення договору оренди, продовження орендних відносин щодо земельної ділянки, або відмови у поновленні договору оренди, відмови від продовження орендних відносин щодо земельної ділянки відноситься до виключних повноважень Джанкойської міської ради, як орендодавця, але не міського голови.
Міський голова може лише довести волевиявлення колегіального органу місцевого самоврядування - Джанкойської міської ради щодо поновлення договору оренди, продовження орендних відносин щодо земельної ділянки, або відмови у поновленні договорі оренди, відмови від продовження орендних відносин щодо земельної ділянки до орендаря - ПП «Джанкойський ринок».
Однак, як вбачається з матеріалів справи, на момент складення та направлення на адресу КП «Джанкойський ринок» листа від 20.01.2012 №02.3-31/62 «Нагадування про сплив строку дії договору оренди земельної ділянки» волевиявлення Джанкойської міської ради щодо бажання або небажання поновлювати (продовжувати) договір оренди земельної ділянки, оформлене відповідним рішенням ради взагалі було відсутнє.
Отже, міський голова, підписавши листа від 20.01.2012 №02.3-31/62 «Нагадування про сплив строку дії договору оренди земельної ділянки» та зазначивши у ньому про те, що Джанкойська міська рада не має наміру продовжувати строк дії договору оренди або поновлювати його на новий строк, перевищив надані йому законом повноваження, оскільки волевиявлення міського голови не може підмінювати волевиявлення міської ради.
З урахуванням викладених обставин лист від 20.01.2012 №02.3-31/62 «Нагадування про сплив строку дії договору оренди земельної ділянки» не може розглядатись як лист-повідомлення надісланий орендареві у встановленому порядку, в контексті частини 6 статті 33 Закону України «Про оренду землі».
Рішенням Джанкойської міської ради №494 від 24.02.2012 (п.1) залишено без задоволення звернення орендаря ПП «Джанкойський ринок» про поновлення строку дії договору оренди земельної ділянки по вул. Калініна, 22 в м. Джанкой від 22.02.2001 №120 для комерційного використання, у зв'язку з запланованою передачею земельної ділянки по вул. Калініна, 22 в постійне користування КП «Джанкойсервіс-Люкс». Відділу з питань регулювання земельних відносин міської ради доручено прийняти заходи з направлення до 10.03.2012 ПП «Джанкойський ринок» листа-повідомлення про вказане рішення та про відмову у поновленні договору оренди земельної ділянки (п. 2).
Однак, вказаний лист-повідомлення на адресу КП «Джанкойський ринок» в порядку, передбаченому статтею 33 Закону України «Про оренду землі» спрямований не був.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки Джанкойською міською радою заперечення щодо продовження користування земельною ділянкою не було висловлено в належному порядку та формі, а ПП «Джанкойський ринок» продовжило користування земельною ділянкою та не повернуло її за актом приймання-передачі, як це передбачено пунктом 5.1. договору оренди земельної ділянки від 22.02.2001, суд виходить з того, що згідно положень частини 6 статті 33 Закону України «Про оренду землі» договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Умови оренди визначені у договорі оренди земельної ділянки від 22.02.2001 з усіма наступними змінами та доповненнями, що укладались між сторонами спору. Слід враховувати, що додатковою угодою від 25.02.2011 строк дії договору оренди земельної ділянки продовжувався на 1 рік, а тому слід виходити з того, що договір оренди земельної від 22.02.2001 вважається поновленим строком на 1 рік, тобто до 22.02.2013.
Відповідно до частини 2 статті 16 ЦК України визнання права є належним та законним способом захисту, а тому суд вважає, що вимога позивача щодо визнання права оренди підлягає задоволенню частково, шляхом визнання за ПП «Джанкойський ринок» права оренди (володіння та користування) земельної ділянки площею 1,5438 га кадастровий номер 0110600000:00:004:0116 на умовах договору оренди земельної ділянки від 22 лютого 2001 року, укладеного між Джанкойською міською радою та КП «Джанкойський ринок» строком до 22 лютого 2013 року.
Щодо правого статусу та належності асфальтобетонного покриття, розташованого на земельні ділянці.
ПП «Джанкойський ринок» є правонаступником КП «Джанкойський ринок» згідно пунктів 1.2., 1.3. статуту підприємства (т.1 а.с. 17).
В матеріалах справи знаходяться засвідчені копії нотаріально посвідчених договорів купівлі-продажу, які уклались між Джанкойською міською радою (продавець) та КП «Джанкойський ринок» (покупець) та передбачають перехід у власність КП «Джанкойський ринок» окремих будівель розташованих на території ринку: будівлі громадського туалету площею 81,7 кв.м. (договір від 26.11.1999), будівлі туалету літер «80» площею 54,3 кв.м. (договір від 26.09.2001), будівлі контори літер «П» площею 61,9 кв.м. (договір від 08.11.2002), будівлі вагової літер «Р» площею 96,3 кв.м. (договір від 29.01.2003), будівлі складу літер «Ш» площею 47,2 кв.м. (договір від 23.01.2003), будівлі гаражу літер «75» площею 114,8 кв.м. (договір від 29.01.2003), будівлі складу літер «10» площею 33,0 кв.м. (договір від 29.01.2003), будівлі складу літер «7» площею 84,0 кв.м. (договір від 29.01.2003), будівлі побутовки літер «Х» площею 22,5 (договір від 29.01.2003), будівлі побутовки літер «73», площею 38,1 кв.м. (договір від 29.01.2003) (т.1. а.с. 64-83).
Також в матеріалах справи знаходяться засвідчені копії нотаріально посвідчених договорів купівлі-продажу, яку укладались між Представництвом Фонду майна АР Крим по м. Джанкою та Джанкойському району (продавець) та організацією орендарів КП «Джанкойський ринок» (покупець), згідно яких у власність останньої передані: будівля криті столи «Овочі» площею 217,3 кв.м. (договір від 29.10.1996), будівля криті столи «Квіти» площею 429 кв.м. (договір від 14.11.1996), будівля критий павільйон «Бита птаха» площею 218,1 кв.м. (договір від 05.11.1996), будівля криті столи «Риба» площею 204 кв.м., будівля криті столи «Молоко» площею 310, 6 кв.м. (договір від 14.11.1996), приміщення магазину «Кооператор» площею 94,7 кв.м. (договір від 29.10.1996) (т.4 а.с. 61 - 87), однак у вказаних договорах не зазначено про передачу у власність організації орендарів КП «Джанкойський ринок» асфальтобетонного покриття.
В матеріалах справи знаходяться акт приймання-передачі основних засобів від 29.09.1995 №16, інвентарна картка обліку основних засобів №76 від 15.09.1995, однак з цих документів не вбачається площі асфальтобетонного покриття. З акту приймання виконаних робіт за вересень 1995 року вбачається, що влаштування асфальтобетонного покриття здійснювалось КП «Джанкойський ринок» на площі 410 кв.м., ямковий ремонт покриття на площі 2560 кв.м. (т.1. а.с. 92). Одночасно, в приватизаційній справі №35/1996, яка в засвідчених копіях надана Джанкойською міською радою міститься Перелік основних засобів, введених в дію після останньої індексації на 01.01.1995 по АП «Джанкойський ринок», серед яких зазначений майданчик ринку дрібнороздрібної торгівлі, без вказівки на площу майданчику (т. 3 а.с. 218).
З акту передачі Управління ринками Джанкойського ринку та приймання його Облкоопринкторгом від 22.03.1989, дислокації основних фондів (будівель, приміщень, складів), їх належності та технічного стану на 01 січня 1989 року, інвентаризаційних описів, рішення Виконавчого комітету Кримської обласної ради народних депутатів №54 від 19.02.1991 «Про передачу Джанкойського об'єднаного ринку у відання Джанкойського виконкому», акту передачі Джанкойського ринку Облкоопторгу і передчі його Джанкойському міськвиконкому від 02.04.1991, вбачається, що Джанкойський об'єднаний ринок був переданий як майновий комплекс з балансу облспоживспільки на баланс Джанкойського міськвиконкому, асфальтобетонне покриття окремо не передавалось (т.2 а.с. 13 - 39).
В додатку №1 «Перелік основних засобів, що передаються в оренду АП «Джанкойський ринок» виконкомом Джанкойської міської Ради народних депутатів Кримської АРСР станом на 01 січня 1992 року» до договору оренди від 18.12.1991 року, в інвентаризаційної відомості станом на 01 серпня 1994 року по АП «Джанкойський ринок» асфальтобетонне покриття також не зазначено.
Згідно довідки КРП «Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м.Джанкоя» вих.№450 від 16.05.2012 остання дата інвентаризації асфальтобетонного покриття - січень 1980 року, площа покриття складає 17373,6 м. кв., існуюче на даний момент асфальтобетонне покриття на території ринку по вул. Калініна, 22 у власності ПП «Джанкойський ринок» в якості складової частини будь-якого об'єкту нерухомого майна, що є власністю вказаного підприємства, за вказаною адресою не зареєстровано.(т.1. а.с. 122)
З урахуванням викладеного суд вважає, що позивачем підтверджено право власності лише на частину асфальтобетонного покриття площею 410 кв.м., яке є майданчиком дрібнороздрібної торгівлі.
В пункті 2.2. «Асфальтобетонне покриття» Наказу Мін'юсту України №660/5 від 14.04.2009 «Про затвердження Методичних рекомендацій стосовно визначення нерухомого майна, що знаходиться на земельних ділянках, право власності на які підлягає державній реєстрації» вказане наступне.
В законодавчих актах відсутнє визначення асфальтобетонного покриття, міститься воно лише в Інструкції із складання звітності за формою № 1-ДГ «Звіт про наявність автомобільних доріг загального користування та їх благоустрій», затвердженої наказом Державної служби автомобільних доріг від 19 липня 2006 року № 284 (зареєстрованим в Міністерстві юстиції 3 серпня 2006 року за N 930/12804) (далі - Інструкція).
Так, Інструкція розглядає асфальтобетонне покриття як одне із типів дорожнього покриття. А саме, асфальтобетонне покриття - це удосконалене покриття капітального типу, яке збудовано з ущільнених асфальтобетонних сумішей (гарячих, теплих) (розділ 4 Інструкції).
Слід зазначити, що аналіз нормативно-правових актів різної юридичної сили свідчить, що асфальтобетонне покриття використовується як складова об'єктів, які мають різне функціональне призначення, зокрема - як складова дорожнього покриття, тротуару, тощо. Так, за Законом України «Про автомобільні дороги» дорожнє покриття - це укріплені верхні шари дороги, що сприймають навантаження від транспортних засобів (стаття 1).
Тобто, асфальтобетонне покриття - це верхній шар землі з твердим покриттям, яке впливає на довговічність, зокрема, дороги. Отже, виходячи з юридичної природи асфальтобетонного покриття, та виходячи з ознак нерухомого майна, воно не є нерухомим майном.
Крім того, слід зазначити, що таку позицію поділяє і Інститут держави і права ім. В.М.Корецького, які у висновку зазначають, що асфальтне покриття не можна віднести до об'єктів нерухомості, воно належить до об'єктів благоустрою, тобто є типом покриття доріг і тротуарів, а не окремим об'єктом нерухомого майна. Також у висновку зазначено, що даний об'єкт не відповідає головним ознакам нерухомості, а основним його призначенням є допоміжне обладнання відповідної частини земельної ділянки (дороги, тротуару) з метою задоволення потреб населення у покращенні можливостей її експлуатації за призначенням.
Вищий господарський суд України в своїх постановах від 06.10.2011 у справі №23/23пд/2011, від 21.01.2010 у справі №16/1035, від 18.02.2009 у справі №2-13/17455-2007, від 02.07.2009 у справі 2-30/14690-2007 також висловлює правову позицію про те, що асфальтобетонне покриття не є окремим об'єктом нерухомості.
Згідно статті 79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб.
Право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.
Суд виходить з того, що асфальтобетонне покриття є поліпшенням земельної ділянки, яке неможливо відокремити, влаштування такого покриття призводить з зміни експлуатаційних характеристик поверхневого шару земельної ділянки.
Виходячи з викладеного, окрема передача асфальтобетонного покриття у володіння будь-якої особи без передачі у володіння цієї особи відповідної земельної ділянки є неможливою.
Відповідно до частини 2 статті 20 ГК України одним із способів захисту прав та законних інтересів суб'єктів господарювання є визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання.
Рішенням Джанкойської міської ради №499 від 24.02.2012 «Про організацію діяльності комунального підприємства «Джанкойсервіс-Люкс» КП «Джанкойсервіс-Люкс» визначено балансоутримувачем елемента благоустрою - внутриквартального асфальтобетонного покриття по вул. Калініна, орієнтовною площею 14000 кв.м. (п.1); комунальному підприємству доручено: прийняти на балансовий облік елемент благоустрою внутриквартальне асфальтобетонне покриття по вул. Калініна, орієнтовною площею 14 000 кв.м. (п.2.1.).; організувати та забезпечити з 24.02.2012 подальше функціонування та обслуговування ринку продовольчих та непродовольчих товарів по вул. Калініна, 22 на території елемента благоустрою, переданого на баланс підприємству згідно пункту 1 даного рішення, відповідно до Правил організації ринкової торгівлі на території міста Джанкоя, затверджених рішенням міської ради від 20.02.2004 №406; вжити заходів з розробки в найкоротші строки проекту землеустрою з відведення земельної ділянки по вул. Калініна, 22 в межах території елемента благоустрою - внутриквартального асфальтобетонного покриття для обслуговування ринку продовольчих та непродовольчих товарів з метою оформлення та реєстрації права постійного користування підприємства на вказану земельну ділянку; до отримання державного акту на право постійного користування земельною ділянкою по вул. Калініна, 22 і до державної реєстрації даного права, укласти з місцевою радою угоду про внесення підприємством плати в місцевий бюджет за фактичне користування земельною ділянкою в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Калініна, 22, на якій розміщений елемент благоустрою - внутриквартальне асфальто-бетонне покриття; дозволити з 24.02.2012 комунальному підприємству «Джанкойсервіс-Люкс» отримання від фізичних осіб (в тому числі підприємців) та юридичних осіб, що здійснюють торгівлю на ринку по вул. Калініна, 22, плати за утримання торгових місць та інші послуги підприємства, пов'язані із забезпеченням ринкового господарства в розмірі, встановленому адміністрацією підприємства відповідно до діючого законодавства
З вказаного рішення вбачається, що пунктами 1, 2.1. рішення асфальтобетонне покриття, яке розташовано на земельній ділянці площею 1,5438 га, яка належить на праві оренди ПП «Джанкойський ринок» строком до 22.02.2013 було фактично передано у володіння КП «Джанкойсервіс-Люкс» без передачі у встановленому порядку земельної ділянки. Отже пункту 1, 2.1. рішення порушують право оренди ПП «Джанкойський ринок» та підлягають визнанню недійсними.
Інші пункти рішення стосуються організаційних питань, які знаходяться в межах повноважень міської ради, безпосередньо майнових прав позивача не порушують, а тому визнанню недійсними не підлягають.
Рішенням Джанкойської міської ради №487 від 24.02.2012 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки» (п. 1.4.) КП «Джанкойсервіс-Люкс» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для утримання та обслуговування ринку продовольчої та непродовольчої продукції, орієнтовною площею 1,4 га по вул. Калініна, 22 (в постійне користування) (т.1. а.с. 117-118).
Вказане рішення в частині п. 1.4. порушує право оренди земельної ділянки, яке належить ПП «Джанкойський ринок» строком до 22.02.2013, крім того рішенням Джанкойської міської ради №426 від 23.12.2011 «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки» ПП «Джанкойський ринок» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для уточнення площі земельної ділянки, розташованої по вул. Калініна, 22, вказано що дозвіл діє до 23.12.2012 (т.1 а.с. 84). На момент розгляду справи у суді, вказане рішення не скасовано у судовому або позасудовому порядку.
Враховуючи викладене, пункт 1.4. рішення Джанкойської міської ради №487 від 24.02.2012 «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки» підлягає визнанню недійсним.
В той же час, не підлягають задоволенню позовні вимоги про: визнання недійсним рішення Джанкойської міської ради №494 від 24.02.2012 «Про розгляд звернення ПП «Джанкойський ринок»; про спонукання Джанкойської міської ради поновити з ПП «Джанкойський ринок» договір оренди земельної ділянки площею 1,5438 га, розташований за адресою: м. Джанкої, вул. Калініна, 22 шляхом підписання договору оренди вказаної земельної ділянки, а у випадку ухилення Джанкоїйської міської ради від поновлення (або затвердження, або підписання, або реєстрації в місячний термін з моменту набрання рішенням по даній справі законної сили) з приватним підприємством «Джанкойський ринок» договору оренди земельної ділянки площею 1,5438 га, розташований за адресою: м. Джанкої, вул. Калініна, 22 укладеним на строк 10 років в редакції та на умовах позивача виходячи з наступного.
Статтею 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Переважне право стосується виключно укладення договору оренди земельної ділянки, в той час як Джанкойська міська рада планувала не укладати договір оренди, але передати земельну ділянку в постійне користування, в той же час ПП «Джанкойський ринок» згідно частини 2 статті 92 ЗК України не може бути суб'єктом права постійного користування земельною ділянкою.
Також, згідно статті 33 Закону України «Про оренду землі» поновлення договору здійснюється шляхом укладення додаткової угоди, але не нового договору на умовах, визначених орендарем - ПП «Джанкойський ринок».
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Згідно з статтями 44, 49 Господарського процесуального кодексу України оплата судового збору підлягає покладанню на відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам.
В судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення згідно статті 85 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 16 липня 2012 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 82-84, 85 Господарського процесуального Кодексу України, суд
1.Позов задовольнити частково.
2.Визнати недійсним рішення Джанкойської міської ради №499 від 24.02.2012 «Про організацію діяльності підприємства «Джанкойсервіс-Люкс» в частині пунктів 1, 2.2. рішення.
3.Визнати недійсним пункт 1.4. рішення Джанкойської міської ради №487 від 20.02.2012 «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки».
4.Визнати за Приватним підприємством «Джанкойський ринок» право оренди (володіння та користування) земельної ділянки площею 1,5438 га кадастровий номер 0110600000:00:004:0116 на умовах договору оренди земельної ділянки від 22 лютого 2001 року, укладеного між Джанкойською міською радою та Комунальним підприємством «Джанкойський ринок» строком до 22 лютого 2013 року.
5.Стягнути з Джанкойської міської ради на користь Приватного підприємства «Джанкойський ринок» 1287, 60 грн судового збору.
6.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
7.В задоволені вимог про визнання недійсним рішення Джанкойської міської ради №494 від 24.02.2012 «Про розгляд звернення ПП «Джанкойський ринок» - відмовити.
8.В задоволенні позивних вимог про спонукання Джанкойської міської ради поновити з Приватним підприємством «Джанкойський ринок» договір оренди земельної ділянки площею 1,5438 га, розташованої за адресою: м. Джанкої, вул. Калініна, 22 шляхом підписання договору оренди вказаної земельної ділянки, а у випадку ухилення Джанкойської міської ради від поновлення (або затвердження, або підписання, або реєстрації в місячний термін з моменту набрання рішенням по даній справі законної сили) з Приватним підприємством «Джанкойський ринок» договору оренди земельної ділянки площею 1,5438 га, розташованої за адресою: м. Джанкої, вул. Калініна, 22 укладеним на строк 10 років в редакції та на умовах позивача - відмовити.
Суддя А.А. Калініченко