Постанова від 09.07.2012 по справі 2-а/2218/17931/11

2а/2218/609/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2012 року м. Хмельницький

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Граб Л.С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 управління праці, соціального захисту населення і охорони здоров'я Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити виплату заборгованості по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління праці соціального захисту населення і охорони здоров'я Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити виплату заборгованості по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 30.11.2010 року по 19.07.2013 року. На обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що допомога по догляду за дитиною виплачувалась їй в розмірі меншому, ніж передбачено ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», чим порушено її права.

Ухвалою від 03.11.2011 року відкрито скорочене провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці, соціального захисту населення і охорони здоров'я Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 30.11.2010 року по 19.07.2013 року.

Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 03.11.2011 року ОСОБА_1 відмовлено в поновленні строку звернення до суду за період з 30.11.2010 року по 30.04.2011 року, оскільки строк звернення до суду пропущено без поважних на те причин, а позовну заяву в цій частині позовних вимог залишено без розгляду, оскільки пропущено 6-місячний строк для звернення до суду.

Представником відповідача подано до суду свої заперечення в яких він просить відмовити в задоволенні позову посилаючись на безпідставність та необґрунтованість вимог.

Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Суддею встановлено, що ОСОБА_1 є матір'ю малолітньої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Позивачка перебуває на обліку в управлінні праці, соціального захисту населення та охорони здоров'я Хмельницької міської ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Закон України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»№2811-ХІІ від 21.11.1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім»ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має незастрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 43 встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктом 22 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, встановлено, що відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2009 року -75 відсотками, з 1 січня 2010 року -100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень.

Відповідно до статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" № 835-VI допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Аналогічне положення міститься у статті 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік".

Згідно пункту 6 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Такими законами є Закон України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»та Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими, народженням та похованням.»

Отже, відповідно до ст. 15 Прикінцевих положень розділу VIII п.3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції яка діяла у 2008 році та на сьогоднішній день допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130грн.

Дійсно Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційними положення ч. 2 ст. ст. 56, п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими були встановлені розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в меншому розмірі ніж встановлені в редакції ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до якої державна допомога по догляду за дітьми до досягнення трирічного віку визначалась в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму до досягнення шестирічного віку. Після 31.12.2007 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у зв'язку із змінами внесеними Законом України №107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів»дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними; є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене. Положення статей 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.Тому, відповідно норми Закону по розмірах допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку необхідно застосовувати з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року.Конституційний Суд України своїм Рішенням від 22.05.2008 року визнав, що зупинення Законом України «Про державний бюджет»дії інших законів щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає Конституції України. Конституційний Суд України у 2008-2011роках не приймав жодного рішення щодо неконституційності Законів України «Про державний бюджет»(на відповідний рік) та «Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

У Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави. Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Враховуючи викладене, суд вважає, що не підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_1, оскільки відповідні виплати були проведені їй у розмірі не менше 130 грн. згідно Закону № 1105-14 від 28.12.2007 року, яким визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130грн. і це не було визнане неконституційним Конституційним Судом України рішенням № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року. Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).Розмір допомоги, яка надається з урахуванням доходів сім'ї, може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення.

Виплата допомоги в розмірі, що не перевищує мінімальний здійснюється якщо особа, якій призначено допомогу, після закінчення визначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги, що перевищує мінімальний розмір, допомога виплачується у мінімальному розмірі.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.95 Конституції України, ст.ст.7-12,69-71, 160,167,183-2,195,196,202, 205,207,212,254 КАС України, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 10-рп/2008, від 26.12.2011 року №20-рп/2011, суд

постановив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління праці, соціального захисту населення і охорони здоров'я Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити виплату заборгованості по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 30.11.2010 року по 19.07.2013 року, відмовити .

На постанову через суд першої інстанції, який її постановив, може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з моменту отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя: