Ухвала від 09.07.2012 по справі 0828/2608/2012

< Позивач > < відповідач > < третя особа > Якимівський районний суд Запорізької області < Суд-місто > < Суд-вул > < Суд-буд. >

Номер провадження 8-а/0828/1051/2012

Справа № 0828/2608/2012

УХВАЛА

Ім'ям України

"09" липня 2012 р. Якимівський районний суд Запорізької області в складі суду: головуючого судді Куценко О.О. при секретарі Павленко Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за заявою Управління пенсійного фонду України в Якимівському районі Запорізької області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Якимівського районного суду Запорізької області від 05.04.2011 року по справі № 2а-3044/2011 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Якимівському районі про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», суд

встановив:

До Якимівського районного суду Запорізької області надійшла заява Управління Пенсійного Фонду України в Якимівському районі Запорізької області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови суду по вищевказаній адміністративній справі.

Представник відповідача надав до суду заяву про розгляд заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами без його участі.

Належним чином повідомлений позивач по справі до суду не з»явився, про причини неявки суд не повідомив.

У відповідності до ч.2 ст.252 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду заяви і перегляду судового рішення.

На цих підставах, суд ухвалив розглядати заяву без участі сторін. У відповідності до ст.41 ч.1 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

У заяві про перегляд рішення за нововиявленими обставинами постанови суду по вищевказаній адміністративній справі представник відповідача вказав:

Постановою Якимівського районного суду в Запорізькій області задоволено позов та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Якимівському районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплату підвищення, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням мінімальної пенсії за віком, передбачено ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 № 3- рп/2012 у справі № 1-11/2012 за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України встановлено, що загальносуспільні потреби у сфері соціального захисту забезпечуються за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, а засоби та механізм нарахування соціальних виплат повинні відповідати принципам пропорційності та справедливості. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо встановлення порядку та розмірів соціальних виплат, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, закріплені Конституцією та не суперечать їй. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян повинні керуватися принципом законності, який передбачає застосування нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції та на виконання законів про Державний бюджет України на відповідний рік. Враховуючи вищевикладене, з огляду на зміст резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 № 3-рп/ 2012, підстави для застосування судом ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при вирішенні даної справи були відсутні. Виходячи зі змісту п. 7 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). За таких умов та на підставі прийнятого 25.01.2012 Конституційним Судом України рішення № 3- рп/2012 виникає юридично обґрунтоване твердження, що при вирішенні даної справи суд повинен був застосовувати вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Однак, розглянувши справу, суд виніс рішення, яким задоволене позовні вимоги. Рішення набрало законної сили та на даний час не виконане. Отже, істотною для справи обставиною, що не була і не могла бути відома Відповідачу на час розгляду справи є установлене Конституційним Судом України положення відносно наявності та конституційності повноважень Кабінету Міністрів України щодо можливості встановлення розмірів соціальних виплат, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, в т.ч. і розміру підвищення до пенсії «дітям війни». Такі повноваження Кабінету Міністрів України існували на час розгляду даної справи, але судом не були взяті до уваги, а Відповідач не міг дати оцінку їх конституційності.

Розглянувши прийняте рішення по справі а також заяву, яку було подано відповідачем, суд встановив що у заяві не оспорюються обставини, що викладені в рішенні (щодо статусу дитини війни позивача; періодів та розміру соціальних виплат, які виплачувались позивачу). На цих підставах, у відповідності до ст.252 ч.4 КАС України суд ухвалив не досліджувати докази стосовно обставин, що встановлені в судовому рішенні.

Судом було встановлено, що п.7 ч.1 Закону України від 14 червня 2011 р. «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 р. Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік доповнено п.4,яким встановлено, що у 2011 р. норми і положення ст.6 Закону України »Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.»

Відповідно до п.2.2. Рішення Конституційного Суду України № 20 - РП/201 ВІД 26 грудня 201 р. ( опубліковано 20.01.2012 р.): «Верховна Рада України, доповнивши п.4 розділ 7 «Прикінцеві положення» Закону України » Про державний бюджет на 2011 рік», визначила Кабінет Міністрів України державним органом, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, тобто надала право Кабінету Міністрів України визначати порядок та розміри соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного Фонду України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в п.2,3 ст.116 Конституції України.

Тобто, визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України. При цьому, відповідно до вищевказаного рішення Конституційного Суду України, визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними) п.4 розділу 7 «Прикінцевих положень» Закону України » Про державний бюджет на 2011 рік» від 23 грудня 2010 року № 2857-У1 з наступними змінами.

На виконання вимог вищевказаного закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 6 липня 2011 р. № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.06.2011 р.

При цьому, дійсно рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 № 3- рп/2012 у справі № 1-11/2012 за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України встановлено, що загальносуспільні потреби у сфері соціального захисту забезпечуються за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, а засоби та механізм нарахування соціальних виплат повинні відповідати принципам пропорційності та справедливості. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо встановлення порядку та розмірів соціальних виплат, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, закріплені Конституцією та не суперечать їй.

Рішення по справі було прийнято у 2011р. , в рішенні йдеться мова щодо виплати підвищення до пенсій у 2010 р.. Відповідно до п.10 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 8 від 19.12.2011 р. нарахування та виплата у 2009 та 2010 р. дітям війни підвищення до пенсії повинні здійснюватися в розмірі, встановленому відповідно до ст.6 Закону про соціальний захист дітей війни. Тобто, суд правомірно виходив з положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Крім того, у відповідності до ст.245 ч.3 КАС України, перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами в разі прийняття нових законів, інших нормативно-правових актів, якими скасовані закони та інші нормативно-правові акти, що діяли на час розгляду справи, не допускається, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність фізичної особи.

Тобто, вищевказаними нормативно-правовими актами закріплено принцип правової визначеності, що є однією з однак правової держави, на який вказує в судовій практиці Європейський Суд з прав людини. У п.61 рішення по справі «Brumarescu v.Romania» ( 1999 р.) Європейський Суд вказав, що: « право на справедливий судовий розгляд у суді, як воно гарантується ч.1 ст.6 Конвенції має тлумачитись у світлі преамбули Конвенції, яка проголошує, серед іншого, принцип верховенства права як спільну спадщину Договірних держав. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, який вимагає, серед іншого, щоб остаточне вирішення судом спору не ставилось під сумнів.»

Крім того, в рішенні Якимівського районного суду Запорізької області суд серед іншого постановив: «Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Якимівському районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплатити позивачу підвищення пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка виплачена у певний період та виплачувати до зміни законодавства або правового статусу особи - позивача». Тобто, законодавчо змінився порядок нарахування та виплати підвищення пенсій «дітям війни» та постанова Якимівського районного суду, відповідно до його резолютивної частини не перешкоджає проводити виплати за новим законодавчо встановленим порядком.

На вищевказаних підставах, суд дійшов висновку про те, що необхідно залишити заяву про перегляд судового рішення без задоволення. Керуючись ст.ст. 245- 253 КАС України, суд

ухвалив:

Заяву Управління Пенсійного Фонду України в Якимівському районі Запорізької області про перегляд рішення за ново виявленими обставинами постанови суду від 05.04.2011 року по справі № 2а-3044/2011 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Якимівському районі про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» - залишити без задоволення.

На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга. Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного через Якимівський районний суд Запорізької області. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя:О. О. Куценко