Ухвала від 07.06.2012 по справі 0828/1877/2012

< Позивач > < відповідач > < третя особа > Якимівський районний суд Запорізької області < Суд-місто > < Суд-вул > < Суд-буд. >

Номер провадження 8-а/0828/541/2012

Справа № 0828/1877/2012

УХВАЛА

Ім'ям України

"07" червня 2012 р. Якимівський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Ковальчук О.А.,

при секретарі Павленко Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Якимівка Запорізької області цивільну справу за заявою Управління пенсійного фонду України в Якимівському районі Запорізької області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Якимівського районного суду Запорізької області від 01.04.2011 року по справі № 2а-2824/11 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Якимівському районі про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», суд

встановив:

До Якимівського районного суду Запорізької області надійшла заява Управління Пенсійного Фонду України в Якимівському районі Запорізької області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови суду по вищевказаній адміністративній справі.

Представник відповідача надав до суду заяву про розгляд заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами без його участі.

Належним чином повідомлений позивач по справі до суду не з»явився, про причини неявки суд не повідомив.

У відповідності до ч.2 ст.252 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду заяви і перегляду судового рішення.

На цих підставах, суд ухвалив розглядати заяву без участі сторін. У відповідності до ст.41 ч.1 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

У заяві про перегляд рішення за нововиявленими обставинами постанови суду по вищевказаній адміністративній справі представник відповідача вказав:

Постановою Якимівського районного суду в Запорізькій області від 01.04.2011 року по справі № 2а-2824/11 за адміністративним позовом ОСОБА_1 задоволено позов та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Якимівському районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплату підвищення, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням мінімальної пенсії за віком, передбачено ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

19 червня 2011 року набув чинності Закону України від 14.06.2011 № 3491 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконанні вимог вищезазначеного Закону України прийнято постанову від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року.

26.12.2011 рішенням Конституційного Суду України № 20-рп/2011 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України ( є конституційними).

Враховуючи вищевикладене, з огляду на зміст резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/ 2011,за думкою відповідача, підстави для застосування судами ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ст.28 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при вирішенні справ за адміністративними позовами про перерахунок пенсій відповідно до наведених норм зазначених Законів, відсутні.

Виходячи зі змісту п.7 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

За таких умов, на підставі прийнятого 26.12.2011 рішення Конституційним Судом України № 20- рп/2011 виникає, за думкою відповідача, існує юридично обґрунтоване твердження, що при вирішенні справ за адміністративними позовами дітей війни суди повинні були застосовувати постанови Кабінету Міністрів України, які на час виникнення спірних правовідносин встановлювали розміри пенсійних виплат зазначеним категоріям громадян.

Однак, розглянувши справу за позовом ОСОБА_1, суд виніс постанову про задоволення позовних вимог. Рішення набрало законної сили. Отже, за думкою відповідача, виникли істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи. На цих підставах, відповідач просив скасувати вищевказану постанову, та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Розглянувши прийняте рішення по справі а також заяву, яку було подано відповідачем, суд встановив що у заяві не оспорюються обставини, що викладені в рішенні (щодо статусу дитини війни позивача; періодів та розміру соціальних виплат, які виплачувались позивачу). На цих підставах, у відповідності до ст.252 ч.4 КАС України суд ухвалив не досліджувати докази стосовно обставин, що встановлені в судовому рішенні.

Судом було встановлено, що п.7 ч.1 Закону України від 14 червня 2011 р. «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 р. Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік доповнено п.4,яким встановлено, що у 2011 р. норми і положення ст.6 Закону України »Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.»

Відповідно до п.2.2. Рішення Конституційного Суду України № 20 - РП/201 ВІД 26 грудня 201 р. ( опубліковано 20.01.2012 р.): «Верховна Рада України, доповнивши п.4 розділ 7 «Прикінцеві положення» Закону України » Про державний бюджет на 2011 рік», визначила Кабінет Міністрів України державним органом, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, тобто надала право Кабінету Міністрів України визначати порядок та розміри соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного Фонду України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в п.2,3 ст.116 Конституції України.

Тобто, визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України. При цьому, відповідно до вищевказаного рішення Конституційного Суду України, визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними) п.4 розділу 7 «Прикінцевих положень» Закону України » Про державний бюджет на 2011 рік» від 23 грудня 2010 року № 2857-У1 з наступними змінами.

На виконання вимог вищевказаного закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 6 липня 2011 р. № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.06.2011 р.

Рішення по справі було прийнято 21.03.2011р, в рішенні йдеться мова щодо виплати підвищення до пенсій у 2010 р. Відповідно до п.10 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 8 від 19.12.2011 р. нарахування та виплата у 2009 та 2010 р. дітям війни підвищення до пенсії повинні здійснюватися в розмірі, встановленому відповідно до ст.6 Закону про соціальний захист дітей війни. Тобто, суд правомірно виходив з положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Крім того, у відповідності до ст.245 ч.3 КАС України, перегляд судових рішень за ново виявленими обставинами в разі прийняття нових законів, інших нормативно-правових актів, якими скасовані закони та інші нормативно-правові акти, що діяли на час розгляду справи, не допускається, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність фізичної особи.

Тобто, вищевказаними нормативно-правовими актами закріплено принцип правової визначеності, що є однією з однак правової держави, на який вказує в судовій практиці Європейський Суд з прав людини. У п.61 рішення по справі «Brumarescu v.Romania» ( 1999 р.) Європейський Суд вказав, що: « право на справедливий судовий розгляд у суді, як воно гарантується ч.1 ст.6 Конвенції має тлумачитись у світлі преамбули Конвенції, яка проголошує, серед іншого, принцип верховенства права як спільну спадщину Договірних держав. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, який вимагає, серед іншого, щоб остаточне вирішення судом спору не ставилось під сумнів.»

Крім того, в рішенні Якимівського районного суду Запорізької області суд серед іншого постановив: «Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Якимівському районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплатити позивачу підвищення пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка виплачена у певний період та виплачувати до зміни законодавства або правового статусу особи - позивача» Як було вказано вище, з 23.06.2011 р. набула чинності постанова КМУ від 6 липня 2011 р. № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», що прийнята на підставі п.4 розділу 7 «Прикінцевих положень» Закону України » Про державний бюджет на 2011 рік» від 23 грудня 2010 року № 2857-У1 з наступними змінами, який в свою чергу визнаний конституційним. Тобто, з 23.06.20011 р. законодавчо змінився порядок нарахування та виплати підвищення пенсій «дітям війни» та постанова Якимівського районного суду, відповідно до його резолютивної частини не перешкоджає проводити виплати за новим законодавчо встановленим порядком.

На вищевказаних підставах, суд дійшов висновку про те, що необхідно залишити заяву про перегляд судового рішення без задоволення.

Керуючись ст.ст. 245,246,247, 248, 249,250,251,252, 253 КАС України, суд

ухвалив:

Заяву Управління Пенсійного Фонду України в Якимівському районі Запорізької області про перегляд рішення за ново виявленими обставинами постанови суду від 01.04.2011 року по справі № 2а-2824/11 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Якимівському районі про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» залишити без задоволення.

На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга. Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного через Якимівський районний суд Запорізької області. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п»яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п»яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя:О. А. Ковальчук