Постанова від 25.04.2012 по справі 2270/2768/12

Копія

Справа № 2270/2768/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2012 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіТарновецького І.І.

при секретарі Човган Д.В.

за участі:позивача ОСОБА_3 представника відповідача Кліманського Р.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Відділу Держкомзему у Летичівському районні Хмельницької області третьої особи на стороні відповідача Летичівської селищної ради Летичівського району про зобов'язання виготовити, зареєструвати та видати державні акти на право приватної власності на землю, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовною заявою до Відділу Держкомзему у Летичівському районі Хмельницької області, третьої особи на стороні відповідача Летичівської селищної ради Летичівського району про зобов'язання виготовити, зареєструвати та видати державні акти на право приватної власності на землю.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що у 2011 році позивачем було виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки, яка в подальшому була передана до відповідача - Відділу Держкомзему у Летичівському районі Хмельницької області, а також сплачені кошти за проведення перевірки. Однак, листом від 02.03.2012 року № 04-02-01/186 позивачу було надано відповідь про те, що відсутність оригіналу державного акту із відміткою нотаріуса унеможливлює поставлення відмітки про перехід права власності. 07.03.2012 року ОСОБА_3 звернувся із письмовою заявою з проханням виготовити державні акти на належну йому земельну ділянку. 18.03.2012 року Відділом Держкомзему у Летичівському районі Хмельницької області надано відповідь якою у реєстрації та видачі державних актів було відмовлено. ОСОБА_3 вважає дану відмову незаконною та просить:

- зобов'язати Відділ Держкомзему у Летичівському районі Хмельницької області виготовити, зареєструвати та видати державні акти на право приватної власності на землю на ім'я ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 р. н. на земельні ділянки, що розташовані на АДРЕСА_1: на земельну ділянку площею 0,1500 га., що призначена для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та 0,0360 га. для ведення особистого селянського господарства.

Також позивач вказує, що після смерті батьків в порядку спадкоємства та відповідно до свідоцтва про право на спадщину за Законом Серії ВВМ № 740570 отримав земельну ділянку площею 0,186 га, з якої 0,15 га. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та 0,036 га. для ведення особистого та підсобного господарства, що розташована на території Летичівської селищної ради Летичівського району Хмельницької області в АДРЕСА_1. Однак згідно діючого на той час законодавства оригінал Державного акту, що виданий на спадкодавця залишився в матеріалах спадкової справи. В зв'язку з чим позивач звернувся із запитом до Хмельницького обласного державного нотаріального архіву із проханням надати оригінал Державного акту на земельну ділянку площею 0,186 га, що знаходиться в АДРЕСА_1. Хмельницьким обласним державним нотаріальним архівом позивачу було відмовлено у видачі оригіналу Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку.

Позивач позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Надав суду письмові заперечення.

Третя особа на стороні відповідача - Летичівська селищна рада Летичівського району, в судове засідання не з'явилася , хоча про день, час та місце розгляду справи повідомлена судом належним чином, про причини неявки до суду не повідомила.

Судом присутність третьої особи на стороні відповідача в судовому засіданні не визнавалася обов'язковою. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника третьої особи на підставі наявних доказів.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 звернувся зі зверненням до Відділу Держкомзему у Летичівському районі Хмельницької області, в якому просив відповідача виготовити Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку, яку отримав в порядку спадкоємства від матері.

Останній є спадкоємцем майна ОСОБА_7, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Останній на праві приватної власності належала земельна ділянка розміром 0,186 га, з якої 0,15 га. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та 0,036 га. для ведення особистого та підсобного господарства, що розташована на території Летичівської селищної ради Летичівського району Хмельницької області в АДРЕСА_1

Листами від № 04-02-01/186 від 02.03.2012 року та № 04-02-01/213 від 16.03.2012 року Відділом Держкомзему у Летичівському районі Хмельницької області позивача повідомлено про неможливість проведення процедури здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку на підставі свідоцтва про право на спадщину та про неможливість проведення державної реєстрації переходу такого права. Відповідач повідомив, що відповідно до порядку здійснення відміток про перехід права власності на земельну ділянку, затвердженого Постановою КМУ № 439 від 06.05.2009 року у разі відчуження земельної ділянки шляхом укладання цивільно-правової угоди в порядку, встановленому законом, а також у разі оформлення права власності на земельну ділянку на підставах спадкування правовстановлюючим документом на право власності є така цивільно-правова угода як - свідоцтво про право на спадщину або договір купівлі-продажу земельної ділянки.

У цих випадках Державний акт долучається до документа на підставі якого відбувся перехід права власності на земельну ділянку. Тобто при укладанні договору купівлі-продажу земельної ділянки Державний акт стає невід'ємним додатком до нього. А при оформленні права на спадщину Державний акт долучається до свідоцтва про право на спадщину.

Таким чином, відсутність оригіналу Державного акта із відміткою нотаріуса унеможливлює проставляння відмітки про перехід права власності Відділом.

Відповідно до ч.6 ст. 126 Земельного кодексу України при набутті права власності на земельну ділянку на підставі документів, визначених частиною другою цієї статті, державний акт на право власності на земельну ділянку, що відчужується, долучається до документа, на підставі якого відбувся перехід права власності на земельну ділянку, в кожному такому випадку відчуження земельної ділянки.

На державному акті про право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвідчує (видає) документ, та орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, роблять відмітку про перехід права власності на земельну ділянку із зазначенням документа, на підставі якого відбувся такий перехід.

Постанова Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 р. № 1021 «Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі» визначає порядок здійснення державної реєстрації переходу права власності на земельну ділянку на підставі цивільно-правового договору або свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до п. 14 вищевказаної Постанови у разі здійснення нотаріусом у встановленому законом порядку відмітки про перехід права власності на земельну ділянку на підставі цивільно-правового договору або свідоцтва про право на спадщину вносяться відомості до розділу 3 Поземельної книги "Земельна ділянка. Права власності, постійного користування". Дата внесення відомостей є датою державної реєстрації переходу права власності на земельну ділянку.

Відповідно до Постанови КМУ від 9 вересня 2009 р. № 1021 для здійснення державної реєстрації переходу права власності на земельні ділянки потрібна наявність присвоєного земельній ділянці кадастрового номера.

У випадку коли кадастровий номер не присвоєно, то такий номер присвоюється відповідно до п. 16 Постанови Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2010 р. № 749 «Про затвердження Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці», в тому числі копії: документа, що посвідчує особу, а для уповноваженої особи також документа, що посвідчує її повноваження; документа, що посвідчує право на земельну ділянку; копію реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера).

Процедура здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж та цільового призначення, на державному акті на право приватної власності на землю, державному акті на право власності на землю, державному акті на право власності на земельну ділянку (далі - державний акт) визначена Порядком здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку затвердженим Постановою КМ України, від 06.05.2009, № 439 (далі Порядок).

Відповідно до вимог Порядку відмітка про перехід права власності на земельну ділянку здійснюється на сторінках державного акта, де знаходиться план зовнішніх меж земельної ділянки, план меж земельної ділянки, починаючи з верхнього лівого кута зверху вниз, зліва направо.

Нотаріус у разі посвідчення цивільно-правового договору про відчуження земельної ділянки, видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, а також вилучення державного акта у передбачених законом випадках проставляє на державному акті відмітку про перехід права власності на земельну ділянку.

Територіальний орган Держкомзему за місцем знаходження земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня подання до нього документа про перехід права власності на земельну ділянку проставляє на державному акті відмітку про реєстрацію права власності.

Власник земельної ділянки подає для здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку такі документи:

а) державний акт з відміткою нотаріуса про перехід права власності на земельну ділянку;

б) цивільно-правовий договір про відчуження земельної ділянки у разі набуття права власності на земельну ділянку за таким договором або свідоцтво про право на спадщину.

Частинами 1,3 КАС України передбачено, що Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно...

Суд враховує пояснення представника відповідача, які ґрунтуються на фактичних обставинах та нормативно - правових актах, стосовно відсутності підстав відмови відповідачу у реєстрації нового Державного акту на право власності на земельну ділянку, за умови дотримання останнім зазначеного вимогами чинного законодавства порядку подачі документів, а саме оригіналу Державного акта із відміткою нотаріуса, неподання якого, унеможливлює проставляння відмітки про перехід права власності Відділом.

Суд не бере до уваги пояснення відповідача стосовно відмови Хмельницьким обласним державним нотаріальним архівом оригіналу державного акту, оскільки ОСОБА_3 просить зобов'язати вчинити дії Відділ Держкомзему у Летичівському районні Хмельницької області, дії якого суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що відмова Хмельницького обласного державного нотаріального архіву від 24.02.2012 року № 252/01-21 позивачем в адміністративному чи судовому порядках не оскаржувалась.

Відповідно до частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Частиною 1 статті 71 КАС України встановлено, що Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що у відповідача в даному випадку відсутні правові підстави у реєструванні та видачі державних актів на право приватної власності на земельні ділянки, що перейшли у спадщину до позивача, а дії Відділу Держкомзему у Летичівському районі Хмельницької області по наданню відповідей від 02.03.2012 року та 18.03.2012 року є такими, що вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись Конституцією України, ст. 126 Земельного кодексу України, ст.ст. 70,71,86,158,159,162,257 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Відділу Держкомзему у Летичівському районні Хмельницької області, третьої особи на стороні відповідача Летичівської селищної ради Летичівського району про зобов'язання виготовити, зареєструвати та видати державні акти на право приватної власності на землю відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 28 квітня 2012 року

Суддя/підпис/І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький