09 липня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/3984/12
Полтавський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді -Клочка К.І.,
при секретарі - Міщенко Р.В.,
за участю:
представників позивача -Павлюк І.О.,
представника відповідача -Торяника О.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Полтавської області до управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області про зобов'язання вчинити дії, -
14 червня 2012 року Державна фінансова інспекція в Полтавської області (надалі - ДФІ в Полтавській області) звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області (далі - УПФУ в Хорольському районі) про зобов'язання виконати вимоги пункту 1 вимоги про усунення виявлених ревізією порушень від 27.03.2012 №0-14/1444, а саме, призначення та виплату пенсій проводити у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», забезпечити повернення зайво виплачених коштів у сумі 35547,50 грн.
В судовому засіданні 09.07.2012 представник позивача уточнив позовні вимоги, просив забезпечити повернення зайво виплачених коштів у сумі 35 547,50 грн /арк. с. 99/.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що за результатами ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності УПФУ в Хорольському районі в частині правильності призначення пенсії, допомог і компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та обгрунтованості видачі документів, що слугували підставою для призначення пенсії, допомог і компенсацій за період з 01.01.2009 по 01.12.2011, яка набрала форму акта ревізії №010-21/41 від 24.02.2012, на підставі пункту 7 статті 10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" ДФІ в Полтавській області на адресу відповідача направлено письмову вимогу про усунення виявлених ревізією порушень та недоліків №01-14/1444 від 27.03.2012. Проте, на момент подання позову інформації про усунення порушень від відповідача не надходило.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав змінені позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засідання вимоги позовної заяви не визнав, проти їх задоволення не заперечував посилаючись на те, що згідно із статтею 266 Кодексу адміністративного судочинства України поворот виконання, зокрема, постанови про присудження виплати пенсій чи інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів, допускається, у разі, коли скасована постанова була обґрунтована на повідомлених позивачем завідомо неправдивих відомостях або поданих ним підроблених документах.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд встановив наступне.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Статтею 9 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»встановлено, що контрольно-ревізійні підрозділи (відділи, групи) у районах, містах і районах у містах виконують функції, визначені статтею 8 цього Закону (за винятком пунктів 1 і 7).
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 8 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»контрольно-ревізійні управління в областях проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
У період з 02.12.2011 по 24.02.2012 у відповідності до питань програми ревізії на підставі направлення від 02.12.2011 №105 ДФІ в Полтавській області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності УПФУ в Хорольському районі в частині правильності призначення пенсії, допомог і компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та обгрунтованості видачі документів, що слугували підставою для призначення пенсії, допомог і компенсацій за період з 01.01.2009 по 01.12.2011.
За результатами ревізії УПФУ в Хорольському районі, складено акт ревізії №010-21/41 від 24.02.2012.
При дослідженні питання призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю встановлено, що відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до першої категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю у наступних розмірах: інвалідам І групи -100 процентів мінімальної пенсії за віком, інвалідам ІІ групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком, інвалідам ІІ групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу -50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Але, статтею 54 зазначеного Закону визначено, що державна пенсія особам, віднесеним до І категорії та у зв'язку з втратою годувальника Закон №796 в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по І групі інвалідності - -10 мінімальних пенсій за віком, по ІІ групі інвалідності -8 мінімальних пенсій за віком, по ІІІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Перевіркою справ учасників ліквідації та постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, яким призначено на підставі рішення суду починаючи з 28 грудня 2010 року і по даний час суддею Хорольського районного суду Полтавської області Личковахою О.О. винесено, в порядку скороченого провадження, 44 постанови про задоволення (часткове задоволення) адміністративних позовів учасників ліквідації наслідків на ЧАЕС першої категорії до управління ПФУ в Хорольському районі про визнання дій неправомірними та нарахування пенсії у зв'язку з інвалідністю, пов'язаною з Чорнобильською катастрофою. Результатом їх винесення є збільшення пенсії чорнобильцям у 3,5 рази та на 12% від 6,8 чи 10 мінімальних пенсій за віком залежно від групи інвалідності учасника ліквідації наслідків аварії ЧАЕС І категорії.
На час проведення ревізії УПФУ в Хорольському районі частково (в межах суми стягнення за один місяць) виконано 33 постанови суду, результатом чого стало стягнення з Управління коштів на загальну суму 497 769,59 грн.
Крім того, нараховано, але не виплачено по 6 учасниках ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на суму 97 628,70 грн, та по решті 5 учасниках ЧАЕС за рішеннями суду збільшений розмір пенсії не призначено та не виплачено.
УПФУ в Хорольському районі на винесені постанови Хорольським районним судом подано апеляційні скарги до Харківського окружного а адміністративного суду. Переглянуто та скасовано 29 постанов з 33 виконаних на загальну суму 436412,05 грн.
По двох учасниках ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС виплати проведено після винесення постанов Харківським апеляційним адміністративним судом про скасування постанов Хорольського районного суду, а саме ОСОБА_3: винесено постанову про скасування постанови суду першої інстанції 15.04.2011, а виплату проведено в червні 2011 року в сумі 22407,50 грн, ОСОБА_4 винесено постанову про скасування постанови Хорольського районного суду 25.07.2011, а виплату проведено в серпні 2011 року у сумі 13140,00 грн.
Таким чином Пенсійному фонду завдано матеріальної шкоди на загальну суму 35 547,50 грн.
27.03.2012 за №01-14/1444 ДФІ в Полтавській області направлено до УПФУ в Хорольському районі вимогу про усунення виявлених ревізією порушень.
Надаючи правову оцінку висновку ДФІ в Полтавській області щодо зайво сплачених УПФУ у Хорольському районі коштів у сумі 35 547,50 грн, суд встанови наступне.
Хорольським районним судом Полтавської області, в порядку скороченого провадження, прийняті постанови щодо зобов'язання УПФУ в Хорольському районі здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_3 та ОСОБА_4 пенсію відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з урахуванням вимог частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з підвищення її на 12% та в 3,5 рази у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України № 894 від 13.07.2004 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України №1293 від 27.12.2005 «Про збільшення розмірів пенсій деяким категоріям громадян; які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На виконання постанов вищевказаного суду ОСОБА_3 та ОСОБА_4 виданні судом виконавчі листи на підставі яких відділом державної виконавчої служби Хорольського РУЮ відкриті виконавчі провадження та встановлені терміни для виконання постанов Хорольського районного суду, за порушення яких встановлено накладення штрафів та притягнення до кримінальної відповідальності посадових осіб управління.
Відповідно до частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Згідно із частиною третьою зазначеної норми статті невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно із частиною першою статті 5 Закону України «Про виконавче провадження»вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України.
Відповідно до статті 266 Кодексу адміністративного судочинства України поворот виконання, зокрема, постанови про присудження виплати пенсій чи інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів, допускається, у разі, коли скасована постанова була обґрунтована на повідомлених позивачем завідомо неправдивих відомостях або поданих ним підроблених документах.
Згідно з постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку зі застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№4 від 16.03.2012, скасування судом апеляційної чи касаційної інстанції судового рішення у справі щодо перерахунку доплати та компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», чи пенсій за відсутності вказаних у статті 266 Кодексу адміністративного судочинства України обставин не є підставою для застосування повороту виконання судового рішення.
Згідно із пунктом 10 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" органи державної контрольно-ревізійної служби мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Враховуючи те, що поворот виконання рішення суду у вищезазначеній категорії справ не допускається, позовні вимоги є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Зважаючи на вищевикладене, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Полтавської області до управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 16 липня 2012 року.
Суддя К.І. Клочко