Справа № 2а/1570/10164/2011
06 липня 2012 року м. Одеса
У залі судових засідань № 25
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Свиди Л.І.
суддів -Стефанов С.О., Потоцька Н.В.
при секретарі судового засідання -Кочмар М.І.
за участю сторін:
представника позивача -Попова О.В. (по довіреності)
представника позивача -Піонтковська О.А. (по довіреності)
представника третьої особи від
Міністерства інфраструктури України -Щелкунов О.М. (по довіреності)
представника відповідача -не з'явився
представник третьої особи від
ТОВ «Спецводобуд» -не з'явився
представник третьої особи від
Одеської обласної ради -не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Чорноморсько-Азовське виробничо-експлуатаційне управління морських шляхів»до Державної служби геології та надр України, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору -Міністерство інфраструктури України, Одеська обласна рада, Товариство з обмеженою відповідальністю «Спецводобуд»про визнання протиправним та скасування рішення та спеціального дозволу, -
До суду звернулось Державне підприємство «Чорноморсько-Азовське виробничо-експлуатаційне управління морських шляхів»з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору -Міністерство інфраструктури України, Одеська обласна рада, Товариство з обмеженою відповідальністю «Спецводобуд»про визнання протиправним та скасування рішення Державної служби геології та надр України про видачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Спецводобуд»спеціального дозволу №5402 від 26.10.2011 року на розробку родовища «Одеська банка», скасування спеціального дозволу №5402 від 26.10.2011 року на розробку родовища «Одеська банка», виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Спецводобуд».
Представники позивача адміністративний позов підтримали, на заявлених вимогах наполягали з підстав, викладених в позовній заяві та поясненнях до позову (Том І, аркуші справи 235-238), оскільки відповідач не мав право видавати ТОВ «Спецводобуд»спеціальних дозвіл на розробку родовища без проведення аукціону, враховуючи відсутність у підприємства цілісного майнового комплексу для здійснення господарської діяльності по розробці родовища «Одеська банка», при поданні заяви на видачу Дозволу не надано повний пакет документів (розрахунку збору за надання дозволу без проведення аукціону, погодження з обласною радою).
Представник третьої особи на стороні позивача Міністерства інфраструктури України повністю підтримав позицію позивача, оскільки відповідачем порушено порядок надання спеціального дозволу ТОВ «Спецводобуд»та підстав для видачі дозволу у відповідності до п. п. 8 п. 8 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», затвердженого 30.05.2011 року постановою Кабінету Міністрів України №615 у відповідача не було.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання представник був належним чином повідомлений, про що свідчить, наявна в матеріалах справи розписка про сповіщення про наступну дату судового засідання (Том ІІ, аркуш справи 227), в матеріалах справи містяться письмові заперечення на адміністративний позов (Том І, аркуші справи 39-42) та з пояснень представника відповідача, наданих раніше в судових засіданнях, вбачається, що відповідач позовні вимоги не визнає, просить в їх задоволені відмовити, оскільки ТОВ «Спецводобуд»надано всі необхідні документи для отримання спеціального дозволу на користування надрами, в тому числі, документи, які надають можливість отримання дозволу без проведення аукціону.
Представники третіх осіб ТОВ «Спецводобуд» та Одеської обласної ради в судове засідання не з'явились, причини неявки суду не відомі, про дату, час та місце проведення судового засідання треті особи повідомлені належним чином та завчасно, що підтверджується звітом про направлення тексту повістки та телефонограмою (Том І, аркуші справи 228, 230-234), а тому справу розглянуто за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, представника третьої особи, представника відповідача, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Державне підприємство «Чорноморсько-Азовське виробничо-експлуатаційне управління морських шляхів»згідно статуту, затвердженого наказом Міністерством інфраструктури України №639 від 27.12.2011 року, є державним унітарним підприємством і діє як держане комерційне підприємство, що засноване на державній власності, та належить до сфери управління Міністерства інфраструктури України (Том І, аркуші справи 135-147).
Основними видами діяльності підприємства є забезпечення і підтримання паспортних навігаційних глибин на судноплавних каналах та інших обкатах водного транспорту шляхом виконання днопоглиблювальних робіт, контроль за підтриманням паспортних глибин в акваторіях морських портів, судноремонтних заводів та інших об'єктах водного транспорту шляхом виконання промірних робіт та веденням відповідної документації, виконання днопоглиблювальних та рефулерних робіт в Україні і за кордоном, виконання берегоукріплювальних робіт, намив пляжів, видобуток та реалізація будівельних матеріалів (піску, гравію тощо).
Державному підприємству «Чорноморсько-Азовське виробничо-експлуатаційне управління морських шляхів»09.02.1996 року було видано спеціальних дозвіл -ліцензію на експлуатацію родовища корисних копалин №445 на видобування будівельного піску на родовищі «Одеська банка»(північна та південна ділянки) терміном на 20 років.
Проте, наказом Державної служби геології та надр України №48 від 05.08.2011 року дію спеціального дозволу №445 від 09.02.1996 року анульовано, з чим позивач не погодився та оскаржив дії Державної служби геології та надр України до суду.
Разом з цим, наказом Державної служби геології та надр України №69 від 15 вересня 2011 року, відповідно до п. п. 8 п. 8 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», затвердженого 30.05.2011 року постановою Кабінету Міністрів України №615, ТОВ «Спецводобуд»надано спеціальний дозвіл на користування надрами (Том ІІ, аркуші справи 34-35).
На підставі зазначеного наказу, ТОВ «Спецводобуд»отримано Спеціальний дозвіл на користування надрами №5402 від 26 жовтня 2011 року на видобування піску в родовищі «Одеська банка»(північна та південна ділянки) строком на 20 років (Том І, аркуші справи 44-47).
Невід'ємною частиною спеціального Дозволу на користування надрами є угода про умови користування нарами з метою видобування будівельних пісків родовища «Одеська банка»№5402 від 26.10.2011 року, згідно якої Державна служба геології та надр України надає ТОВ «Спецводобуд»право користування ділянкою надр з метою видобування корисних копалин, а ТОВ «Спецводобуд»зобов'язується виконувати та дотримуватись умов користування ділянкою надр, передбачених Дозволом, цією Угодою та нормами діючого законодавства (Том І, аркуші справи 51-55).
Згідно відомостей, що містить дозвіл, його погоджено з Державним комітетом рибного господарства України, Міністерством оборони України, Міністерством транспорту та зв'язку України, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Мінприроди України, Державною екологічною інспекцією з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря та Держгірпромнагляд України (Том І, аркуші справи 73-75, 76, 77, 78, 79-80, 81, 82).
Пунктом 2 Угоди №5402 від 26.10.2011 року визначено місцезнаходження ділянки надр, а саме -в межах Північно-Західного шельфу Чорного моря в акваторії Одеської затоки. Просторові межі ділянки надр , ступінь геологічного вивчення та освоєння об'єкта надрокористування, відомості про затвердження запасів корисної копалини та загальна кількість запасів на час надання дозволу на користування надрами вказуються ТОВ «Спецводобуд»у характеристиці ділянки (Том І, аркуші справи 56-57).
Пунктом 3 Угоди №5402 від 26.10.2011 року передбачено умови користування надрами, види та строки виконання ТОВ «Спецводобуд»робіт з метою видобування пісків будівельних протягом строку дії Дозволу визначається в Програмі робіт з видобування корисних копалин, яка підписується сторонами Угоди (Том І, аркуш справи 58).
Згідно п.11 Угоди №5402 від 26.10.2011 року набирає чинності з дня реєстрації Дозволу та припиняє свою дію з моменту припинення права користування надрами шляхом анулювання Дозволу або закінченням строку його дії.
Спеціальний дозвіл на користування надрами №5402 від 26 жовтня 2011 року отримано ТОВ «Спецводобуд»за заявою на отримання спеціального дозволу на користування надрами (Том І, аркуш справи 43) без проведення аукціону на підставі положень п. п. 8 п. 8 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», затвердженого 30.05.2011 року постановою Кабінету Міністрів України №615.
Відповідно до «Положення про Державну службу геології та надр України», затвердженого 06.04.2011 року Указом Президента України №391/2011, Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
У своїй діяльності Державна служба геології та надр України керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства екології та природних ресурсів України, іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра, а також цим Положенням.
Згідно із п. 3, п. п. 12, 13 п.4 «Положення про Державну службу геології та надр України», затвердженого 06.04.2011 року Указом Президента України №391/2011 до основних завдань Державної служби геології та надр України входить внесення пропозицій щодо формування державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, реалізація державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань видає у встановленому порядку спеціальні дозволи, зокрема, на видобування корисних копалин, а також зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію.
Таким чином, уповноваженим органом на прийняття рішень стосовно видачі спеціальних дозволів щодо користування надрами є Державна служба геології та надр України.
При цьому, питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін визначено «Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами», затвердженим 30.05.2011 року Постановою Кабінету Міністрів України №615.
Відповідно до п. 2, 5, 7 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами»дозволи надаються переможцям аукціонів з їх продажу та у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, зокрема, на видобування корисних копалин строком не більше 20 років.
Згідно із п. п. 8 п. 8 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами»без проведення аукціону дозвіл видається у разі геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення або видобування корисних копалин, якщо відповідно до законодавства заявник є власником цілісного майнового комплексу, побудованого (реконструйованого) з метою видобування та переробки корисних копалин з ділянки надр, на користування якою надається дозвіл, або такий майновий комплекс надано надрокористувачу в оренду (концесію).
У разі перебування цілісних майнових комплексів в оренді (концесії) строк дії дозволу не може перевищувати строку оренди (концесії) таких комплексів.
Таким чином, враховуючи посилання в наказі №69 від 15 вересня 2011 року про видачу ТОВ «Спецводобуд»спеціального дозволу на п. п. 8 п. 8 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», як на підставу його видачі, обов'язковою умовою для видачі дозволу ТОВ «Спецводобуд»без проведення аукціону є наявність цілісного майнового комплексу у власності чи в оренді.
При цьому, згідно із п. 8, 9 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами»для отримання дозволу на видобування корисних копалин заявники подають до Державної служба геології та надр України заяву та пакет документів, якій містить: виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; нотаріально засвідчені копії установчих документів; нотаріально засвідчена копія довідки про включення до ЄДРПОУ, оригінали або нотаріально засвідчені копії погоджень (відповідної обласної ради, Мінприроди, Держгірпромнагляду); довідка щодо відсутності рішення про порушення проти суб'єкта господарювання справи про банкрутство чи визнання його в установленому порядку банкрутом; програма робіт з розробки ділянки надр, ефективність використання та очікувані техніко-економічні показники експлуатації запасів корисних копалин (обсяг капітальних вкладень, річна потужність з видобутку корисної копалини, виробництва готової продукції, собівартість сировини та готової продукції, відпускна ціна готової продукції, рентабельність, джерела фінансування); пояснювальна записка з характеристикою об'єкта, стану його геологічного вивчення, методу розробки та обґрунтування необхідності використання надр; копії протоколів, завірені заявником, Державної комісії по запасах (Української територіальної комісії по запасах корисних копалин, центральної комісії по запасах корисних копалин, науково-технічних/технічних рад) про затвердження (апробацію) запасів у повному обсязі (копії, завірені заявником); каталог географічних координат кутових точок ділянки надр (похибка - менш як 1 секунда) із зазначенням її площі; довідка державного науково-виробничого підприємства "Геоінформ України" про залишкові запаси корисної копалини на початок поточного року за даними державного балансу запасів; оглядова карта (масштаб не менш як 1:200000); ситуаційний план з нанесеними межами площі видобування та географічними координатами її кутових точок (похибка - менш як 1 секунда) у масштабі, який дає змогу перевірити правильність визначення координат; план підрахунку запасів корисної копалини на топографічній основі з нанесеними межами категорії запасів, межами земельного та гірничого відводів (за наявності), контуром ліцензійної площі з географічними координатами кутових точок ділянки надр (похибка - менш як 1 секунда), а також з лініями геологічних розрізів; характерні геологічні розрізи з межами категорій запасів та умовними позначками.
Для власника (орендаря, концесіонера) цілісного майнового комплексу необхідно надати нотаріально засвідчені документи, що підтверджують право власності (оренди, концесії) на цілісний майновий комплекс.
Відповідно до п. 10, 13, 25 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами»невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між Держгеонадрами і надрокористувачем, і містить програму робіт, за надання дозволу справляється збір. Про надання дозволу Державна служба геології та надр України видає наказ.
Суд вважає, що рішення Державної служби геології та надр України про видачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Спецводобуд»спеціального дозволу №5402 від 26.10.2011 року на розробку родовища «Одеська банка», яке оформлене наказом №69 від 15.09.2011 року є неправомірним виходячи з наступного.
Підставою для видачі ТОВ «Спецводобуд»спеціального дозволу без проведення аукціону була наявність у заявника у власності або в оренді цілісного майнового комплексу побудованого (реконструйованого) з метою видобування та переробки корисних копалин з ділянки надр, на користування якою надається дозвіл.
В обґрунтування наявності у ТОВ «Спецводобуд»цілісного майнового комплексу відповідач надає договір тайм-чартер (фрахтування) судна «Вернер Мьобіус»самовідвозного трюмного землесосу, який за поясненнями представника відповідача може виконувати повний цикл робіт з видобутку піску, його перевезення та розвантаження (Том І, аркуш справи 110-117)
Суд не може погодитись з таким твердженням представника відповідача о огляду на наступне.
Визначення поняття цілісного майнового комплексу міститься в п. 3 ст. 66, п. 3 ст. 283 Господарського кодексу України, ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», тобто це господарські об'єкти із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), відокремленою земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт, та автономними інженерними комунікаціями і системою енергопостачання. Цілісний майновий комплекс підприємства визнається нерухомістю і може бути об'єктом купівлі-продажу та інших угод.
Також, визначення цілісного майнового комплексу міститься в п. 3 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого 10 вересня 2003 року постановою Кабінету Міністрів України №1440, тобто це підприємства, а також їх структурні підрозділи (цехи, виробництва, дільниці тощо), які можуть бути
виділені в установленому порядку в самостійні об'єкти з подальшим складанням відповідного балансу і можуть бути зареєстровані як самостійні суб'єкти господарської діяльності.
Таким чином, аналізуючи поняття цілісного майнового комплексу, суд вважає, що орендоване судно не може бути цілісним майновим комплексом, будь яких інших доказів наявності такого комплексу до суду не надано та не надавалось на розгляд відповідачу до заяви про надання спеціального дозволу, що позбавляло Державну службу геології та надр України при розгляді документів ТОВ «Спецводобуд»можливості надання дозволу без проведення аукціону, чим відповідачем порушено п. 2, п. п. 8 п. 8 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами».
Крім того, слід зазначити, що суд надавав можливість відповідачу надати всі документи, які надавались для отримання спеціального дозволу, проте з наявних в справі доказів вбачається, що пакет документів не містить всього переліку документів передбачених п. 8, 9, додатком 1 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», оскільки не містить погодження відповідної обласної ради; оглядової карти; ситуаційного плану з нанесеними межами площі видобування та географічними координатами її кутових точок; плану підрахунку запасів корисної копалини; характерних геологічних розрізів з межами категорій запасів та умовними позначками.
Суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що в матеріалах справи міститься Висновок Експертизи №51.-01.-31.-1604.11 про відповідність проектної документації нормативним актам з охорони праці від 02.12.2011 року (Том І, аркуші справи 213-219), проведеної за замовленням ТОВ «Спецводобуд», з якого вбачається, що видобуток піску буде здійснюватись самовідвізними землесосними снарядами типу «Азовське море», «Тилигульський», «Josef Mobius», «Werner Mobius».
Проте, слід зазначити, що самовідвізні землесосні снаряди типу «Азовське море», «Тилигульський», належать на праві власності Державному підприємству «Чорноморсько-Азовське виробничо-експлуатаційне управління морських шляхів»та з пояснень представників позивача ніколи не передавались ТОВ «Спецводобуд»в оренду, що свідчить про недостовірність даних, зазначених в технічному завданні на проект розробки родовища (Том ІІ, аркуші справи 11, 12).
Таким чином, рішення Державної служби геології та надр України про видачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Спецводобуд»спеціального дозволу №5402 від 26.10.2011 року на розробку родовища «Одеська банка», яке оформлене наказом №69 від 15.09.2011 року є неправомірним та підлягає скасуванню, а тому підлягає скасуванню також спеціальних дозвіл №5402 від 26.10.2011 року, який виданий на підставі зазначеного наказу.
Частиною 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, оскільки у відповідача при розгляді заяви були відсутні документи, які підтверджують наявність у ТОВ «Спецводобуд»цілісного майнового комплексу, при наданні дозволу не проведений аукціон, в матеріалах справи відсутній повний пакет документів необхідних для надання спеціального дозволу, суд вважає, позовні вимоги Державного підприємства «Чорноморсько-Азовське виробничо-експлуатаційне управління морських шляхів»обґрунтованими, які відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку із чим підлягають задоволенню повністю.
Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Державного підприємства «Чорноморсько-Азовське виробничо-експлуатаційне управління морських шляхів»до Державної служби геології та надр України, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору -Міністерство інфраструктури України, Одеська обласна рада, Товариство з обмеженою відповідальністю «Спецводобуд»про визнання протиправним та скасування рішення Державної служби геології та надр України про видачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Спецводобуд»спеціального дозволу №5402 від 26.10.2011 року на розробку родовища «Одеська банка», скасування спеціального дозволу №5402 від 26.10.2011 року на розробку родовища «Одеська банка», виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Спецводобуд»-задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної служби геології та надр України про видачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Спецводобуд»спеціального дозволу №5402 від 26.10.2011 року на розробку родовища «Одеська банка», яке оформлене наказом №69 від 15.09.2011 року.
Скасувати спеціальний Дозвіл Державної служби геології та надр України №5402 від 26.10.2011 року на розробку родовища «Одеська банка», виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Спецводобуд».
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови складено та підписано 07 липня 2012 року.
Головуючий суддя Л.І. Свида
Суддя С.О. Стефанов
Суддя Н.В. Потоцька
.