25 червня 2012 року Справа № 0870/2933/12
За позовом: Комунальної установи «Запорізьке обласне патологоанатомічне бюро» Запорізької обласної ради
доУправління пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя
про скасування рішення №127 від 29.02.2012,-
У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.
секретар судового засідання Петрусь Д.К.
за участі представників сторін:
від позивача - Щербина А.М. (контракт від 26.01.2012)
Ярош О.О. (довіреність № б/н від 29.03.2012)
від відповідача - - Степанова Т.В. (довіреність № 81/12 від 05.01.2012)
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Комунальної установи «Запорізьке обласне патологоанатомічне бюро» Запорізької обласної ради до Управління пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання недійсним та скасування рішення №127 від 29.02.2012 «Про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску»
Ухвалою суду від 15.05.2012, в порядку ст.ст. 104-107 КАС України, відкрито провадження у адміністративній справі № 0870/2933/12 та призначено до судового розгляду. Провадження у справі зупинялось. Судове засідання призначено на 25.06.2012.
У відповідності до ст.41 КАС України під час судового розгляду адміністративної справи здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексом «Камертон».
У засіданні 25.06.2012, судом, відповідно до ст.160 КАС України, проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Судом оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Позивач у судовому засіданні підтримав вимоги позовної заяви з підстав, зазначених у позові. В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що по-перше, нараховані спірним рішенням суми сплачені ним. По-друге, якщо єдиний внесок був своєчасно, тобто з додержанням зазначених законом строків сплачений в повному обсязі, то процес нарахування єдиного внеску вже відбувся до сплати цього єдиного внеску. Всупереч цьому, представники УПФУ помилку в звіті, який надається в цифровому вигляді (за вимогою представників УПФУ) і який складається вже після сплати коштів з боку платника та отримання коштів з боку фонду, розцінюють як процес саме нарахування єдиного внеску, крім того момент виявлення помилки в звіті, представники УПФУ визначають як донарахування несвоєчасно нарахованого єдиного внеску, чим невірно тлумачать норму закону.
Згідно ч.13 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове страхування» суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску, або повертаються платникам.
З боку фонду зайво нарахований внесок в сумі 615,68грн., який зазначено в рішенні про результати розгляду скарги, повернений до платника не був, однак і зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску цієї суми також не відбулося, так як у подальшому в рішенні зазначено, що за грудень 2011року УПФУ в Комунарському районі донараховано єдиного внеску на суму 233,88грн., та в розмірі 3,6% на суму 23,14грн.
Навіть якщо з боку працівників Позивача було здійснено помилку щодо нарахування єдиного внеску у грудні 2011року, то зайво нарахований та вже сплачений єдиний внесок в сумі 615,68грн. повністю перекриває таку помилку.
Позивач вказує, що допущена ним помилка здійснена під час оформлення звітності підпадає під п.4 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» штраф має бути призначеним в розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян згідно вказаної норми.
Таким чином, рішення №127 від 29.02.2012року позивач вважає незаконним та просить його скасувати.
Відповідач з позовними вимогами не погодився з підстав, зазначених у наданих запереченнях. Зазначив, що КУ "Запорізьке обласне патологоанатомічне бюро" ЗОР Звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України (далі - Звіт) за квітень 2011 року було надано в електронному вигляді з використанням ЕЦП 10.05.2011. При відправлені Звіту, позивачем було отримано квитанції про отримання Звіту на районному рівні та з переліком попереджень або помилок. Тобто до 20.05.2011 у платника був час виправити помилки та не допустити заниження єдиного внеску, але позивачем попередження було проігноровано.
Стосовно посилань позивача щодо штрафних санкцій згідно п.4 ч.11 ст.25 Закону № 2464-УІ, то вони застосовується за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом. Так як Звіт за квітень 2011 року платником подано, подано своєчасно, подано за встановленою Інструкцією формою, підстав для застосування штрафної санкції відповідно до зазначеної норми Закону, не має.
Таким чином, рішення від 29.02.2012 року про застосування фінансових санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску сформовано правомірно, у відповідності з вимогами законодавства і скасуванню не підлягає.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника відповідача, суд вважає позовні вимоги, необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають, виходячи з наступного:
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Підставами для визнання незаконними (нечинними) актів в судовому порядку є невідповідність їх вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів фізичної особи, підприємства чи організації - позивача у справі.
Відносини у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування Законом України від 09.07.2003 № 1058-УІ "Про загальнообов'язкове державне страхування" ( далі - Закон України № 1058-УІ).
Нарахування обчислення і сплата єдиного внеску регламентується Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI (далі - Закон № 2464-УІ), Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою постановою правління ПФУ від 27.09.10 № 21-5 (далі - Інструкція).
Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону № 2464-УІ платник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 7 Закону № 2464-УІ єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу 7), 2, 3, 6, 7, 8 частини першої ст.4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;
Відповідно п.3 ч.11ст. 25 Закону № 2464-УІ за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску
Згідно з п.п. 7.2.3. п. 7 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 21-5 від 27.09.2010 року, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду, підставою для прийняття відповідного рішення є акт перевірки платника єдиного внеску або акт звірки з податковим органом.
Відповідно до п. 2 ст. 9 Закону п.4.9. Інструкції, обчислення єдиного внеску органами Пенсійного фонду здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного соціального внеску, звітності, що подається платниками до органів Пенсійного фонду, актів звірок з податковими органами про нараховані суми доходу, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують «суму виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок.
Так, на виконання вказаних приписів, з 11.01.2012 року до 31.01.2012 року на підставі направлення від 11.01.2012 року, виданого Управлінням, начальником відділу по контрольно-перевірочній роботі за нарахуванням та сплатою платежів була проведена планова перевірка КУ "Запорізьке обласне патологоанатомічне бюро" ЗОР.
На підставі перевірки винесено акт від 31.01.2012 року № 7.
За результатами перевірки встановлено: порушення ч.5ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-УІ (далі - Закон № 2464-УІ), а саме встановлено завищення єдиного внеску за ставкою 36,3% у загальній сумі 6555,55 грн. та донараховано єдиного внеску за ставкою 36,3% у загальній сумі 213757,93 грн. за квітень 2011 року у сумі 213524,05 грн., за грудень 2011 року у сумі 233,88 грн., порушення ч.7ст.8 Закону № 2464-УІ, а саме встановлено завищення єдиного внеску за ставкою 3,6% у загальній сумі 785,93 грн., та донараховано єдиного внеску за ставкою 3.6% у загальній сумі 23,14 грн.,
В кінцевому результаті перевірки встановлено суму донарахувань єдиного внеску в розмірі 213781,07 грн., штрафна санкція за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 96098,67 грн.
В результаті перевірки відповідно до ч.5ст.8 Закону № 2464-УІ встановлено завищення єдиного внеску за ставкою 36,3% у загальній сумі 6555,55 грн, та донараховано єдиного внеску за ставкою 36,3% у загальній сумі 213757,93 грн в тому числі за періодами: за лютий 2011 року завищення за ставкою 36,3% у сумі 1071,13 грн, за березень 2011 року завищення за ставкою 36,3% у сумі 642,81 грн, за квітень 2011 року донараховано за ставкою 36,3% у сумі 213524,05 грн, за травень 2011 року завищення за ставкою 36,3% у сумі 780,69 грн, за червень 2011 року завищення за ставкою 36,3% у сумі 259,75 грн, за липень 2011 року завищення за ставкою 36,3% у сумі 624,00 грн, за серпень 2011 року завищення за ставкою 36,3% у сумі 816,00 грн, за вересень 2011 року завищення за ставкою 36,3% у сумі 655,39 грн, за жовтень 2011 року завищення за ставкою 36,3% у сумі 479,80 грн, за листопад 2011 року завищення за ставкою 36,3% у сумі 1225,98 грн, за грудень 2011 року донараховано за ставкою 36,3% у сумі 233,88 грн.
У квітні 2011 року, окрім завищення єдиного внеску, нарахованого на суму допомоги по тимчасовій непрацездатності (п. 2.1 даного акту) у сумі 615.68 грн (1696,09*36,3%), платником занижено єдиний внесок за ставкою 36,3% у сумі 214139,73 грн при поданні Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України (Додаток 4) за квітень 2011 року, у рядку 3.1.1 зазначено 0,00 грн, фактично на момент подання звіту повинно було бути зазначено 114139.73 грн (589916,60*36,3%).
Таким чином, по результатам документальної перевірки за квітень 2011 року донараховано єдиного внеску за ставкою 36,3% У сумі 213524,05 грн.
Відповідно до рядку 2.1.1 Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України (Додаток 4) за грудень 2011 року, зазначено заробітної плати нарахованої особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), на які нараховується єдиний внесок за ставкою 36,3% у сумі 900361,74 грн.
Відповідно до меморіальних ордерів: №5 (бюджет) за грудень 2011 року загальна сума нарахувань становить 923698,34 грн (в т.ч. з/п інвалідів 37101,05 грн, оплата перших п'ять днів допомоги по тимчасовій непрацездатності 1116,45 грн, сума нарахувань, яка перевищує максимальну велічіну 8179,23 грн), №5с (спец рахунок) за грудень 2011 року загальна сума нарахувань становить 23704,43 грн, що відповідає відповідним показникам кредитового обороту по рах. 661 за грудень 2011 року згідно головної книги платника. Таким чином перевіркою встановлено заниження показника сум заробітної плати нарахованих особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), на які нараховується єдиний внесок за ставкою 36,3% у сумі 644,30 грн. ((923698,34-37101,05-1116,45-8179,23+23704,43)-900361,74).
Перевіркою також встановлено порушення ч.7ст.8 Закону № 2464-УІ, а саме: завищення єдиного внеску за ставкою 3,6% у загальній сумі 785,93 грн, та донараховано єдиного внеску за ставкою 3,6% у загальній сумі 23,14 грн, в тому числі за періодами:
за лютий 2011 року завищення за ставкою 3,6% у сумі 106,16 грн, за березень 2011 року завищення за ставкою 3,6% у сумі 63,82 грн, за квітень 2011 року завищення за ставкою 3,6% у сумі 61,28 грн, за травень 2011 року завищення за ставкою 3,6% у сумі 77,63 грн, за червень 2011 року завищення за ставкою 3,6% у сумі 45,77 грн, за липень 2011 року завищення за ставкою 3,6% у сумі 61,77 грн, за серпень 2011 року завищення за ставкою 3,6% у сумі 89,61 грн, за вересень 2011 року завищення за ставкою 3,6% у сумі 92,22 грн, за жовтень 2011 року завищення за ставкою 3,6% у сумі 66,13 грн, за листопад 2011 року завищення за ставкою 3,6% у сумі 121,54 грн, за грудень 2011 року донараховано за ставкою 3,6% у сумі 23,14 грн.
На підставі вищезазначеного акту 29.02.2012 року винесено рішення про застосування фінансових санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску № 127.
Тобто, рішення відповідачем прийнято саме за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску, тому посилання на несвоєчасну сплату єдиного внеску, як і сам факт такої сплати у даному випадку не мають вирішального значення.
Щодо посилань позивача в адміністративному позові стосовно надання звіту в цифровому вигляді, суд вважає за необхідне зазначити наступне:
За приписами п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-УІ зазначено, що платник зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Згідно п. 2.1. ч. 2 Порядку подання звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.04.2007 № 7-7 (далі - Порядок), звіт до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах або районі у місті, де страхувальник зареєстрований як платник страхових внесків, може бути поданий (надісланий) в електронній формі через центр обробки електронних звітів за допомогою програмних засобів та будь-яких засобів телекомунікаційного зв'язку, які гарантують доставку електронного звіту протягом двох годин.
Подання страхувальниками звітів в електронній формі здійснюється за ініціативою страхувальника у відповідності до вимог цього Порядку та чинного законодавства України
Відповідно до п.п. "а" п. 2.2 розділу II Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, документами, на підставі яких здійснюється облік сум нарахованих платежів шляхом занесення інформації про суми, що підлягають сплаті платниками, до карток особових рахунків платників, є: самостійно визначені платником звіти щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які подаються платниками до органів Пенсійного фонду та на підставі яких здійснюється нарахування єдиного внеску.
Відповідно до п. 2.3. Порядку електронні звіти з обов'язковими реквізитами, у тому числі з ЕЦП страхувальника (його посадових осіб), подані відповідно до цього Порядку, згідно з законодавством є оригіналами, мають юридичну силу, повинні зберігатися та можуть використовуватися як доказ в суді або під час розгляду спорів у досудовому порядку.
Згідно з п. 2.7. Порядку страхувальник, який виявив бажання надавати звіти в електронній формі, листом довільної форми інформує про це управління Пенсійного фонду України в районі, місті або районі у місті, де він зареєстрований як платник страхових внесків.
Страхувальник надає центру обробки електронних звітів завірені власною печаткою копію листа про інформування управління Пенсійного фонду України згідно з абзацом другим цього пункту та копію розпорядчого документа щодо визначення посадових осіб, яким надане право накладання ЕЦП на електронний звіт.
Центр обробки електронних звітів укладає із страхувальником договір про обслуговування у системі подання електронних звітів. Цей договір визначає права і обов'язки сторін, порядок вирішення спорів, а також встановлює особливості інформаційного обміну під час подання електронних звітів.
Після укладання договору із страхувальником центр обробки електронних звітів інформує про це управління Пенсійного фонду України в районі, місті або районі у місті, де страхувальник зареєстрований як платник страхових внесків.
Відповідно до п. 3.1 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхувальники зобов'язані формувати та подавати до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Відповідно до п. 5.1 розділу V того ж Порядку, у разі виявлення помилки у звіті страхувальник має право до закінчення терміну подання цього звіту повторно сформувати та подати звіт до органу Пенсійного фонду за місцем взяття на облік. Чинним вважається останній електронний звіт, поданий страхувальником до закінчення термінів подання звітності, визначених цим порядком.
КУ "Запорізьке обласне патологоанатомічне бюро" ЗОР Звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України (далі - Звіт) за квітень 2011 року було надано в електронному вигляді з використанням ЕЦП 10.05.2011. При відправлені Звіту, позивачем було отримано квитанції про отримання Звіту на районному рівні та з переліком попереджень або помилок.
Тобто, до 20.05.2011 у платника був час виправити помилки та, відповідно не допустити заниження єдиного внеску, але, як свідчать матеріали справи, позивач, не скористався зазначеним правом.
Щодо посилань позивача стосовно штрафних санкцій згідно п.4 ч.11 ст.25 Закону № 2464-УІ, то вони (штрафні санкції) застосовується за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом.
Однак, як свідчать матеріали справи, Звіт за квітень 2011 року платником подано своєчасно та за встановленою Інструкцією формою, отже підстав для застосування штрафної санкції відповідно до зазначеної норми Закону, не має.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем правомірно, у відповідності та на виконання відповідних норм законодавства України винесено рішення №127 від 29.02.2012 «Про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску», яким до Комунальної установи «Запорізьке обласне патологоанатомічне бюро» Запорізької обласної ради застосовано штрафні санкції.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Викладене свідчить, що дії відповідача щодо застосування штрафних санкцій згідно рішення № 127 від 29.02.2012 є правомірними, а відповідно спірне рішення № 127 від 29.02.2012 є законними та обґрунтованими.
Судові витрати слід віднести на позивача.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд
В задоволенні позову Комунальної установи «Запорізьке обласне патологоанатомічне бюро» Запорізької обласної ради до Управління пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання недійсним та скасування рішення №127 від 29.02.2012 «про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску» відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 15.07.2012.
Суддя (підпис) О.М. Нечипуренко