Справа № 1570/2632/2012
04 липня 2012 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Маковейчук Т.С.,
за участю сторін:
- представника позивача -Селіванова С.А. (за довіреністю №17 від 09.04.2012р.),
- представника відповідача -Сєчиної О.В.(за довіреністю №35/9/10-10-10 від 02.07.2012р.),
- представника відповідача -Ротар С.М.(за довіреністю №36/9/10-110 від 02.07.2012р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «ДОК-СЕРВІС»до Державної податкової служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, -
ПП«ДОК-СЕРВІС»звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу Державної податкової служби в Одеській області №456 від 11.04.2012р. «Щодо проведення позапланової невиїзної документальної перевірки ПП«ДОК-СЕРВІС»(з урахуванням уточнень до позовної заяви від 20.04.2012р.). В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ПП«ДОК-СЕРВІС»18.04.2012р. засобами поштового отримало наказ №456 від 11.04.2012р. від ДПС в Одеській області про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, при цьому будь-яких запитів щодо надання пояснень ПП «ДОК-СЕРВІС»від ДПС в Одеській області не отримувало. Таким чином, позивач вважає, що податковим органом не дотримано порядку проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фінансово-господарської діяльності ПП «ДОК-СЕРВІС»за 4 квартал 2011 року. У зв'язку з чим позивач вважає, що прийняття наказу №456 від 11.04.2012р. ДПС в Одеській області та відповідно проведення документальної позапланової невиїзної перевірки є протиправним.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав наведених у адміністративному позові.
Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти задоволення позову, зазначивши, що за результатами раніше проведених перевірок ПП«ДОК-СЕРВІС»та ПАТ«Дунайсудноремонт»ДПС в Одеській області був направлений запит до Регістра судноплавства України Міністерства інфраструктури України з відповіді на який та з огляду на висновки перевірки ПАТ «Дунайсудноремонт»було виявлені факти, які свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на орган державної податкової служби. Таким чином, ДПС в Одеській області листом №2180/10-16-3009 від 21.02.2012р. просило керівника ПП«ДОК-СЕРВІС»надати документи, які підтверджують фінансово-господарські відносини ПП«ДОК-СЕРВІС»з ПАТ«Дунайсудноремонт». 29.02.2012р. ПП «ДОК-СЕРВІС»було надано інформацію з документами, які не спростовували виявлені ДПС факти, щодо можливих порушень платником податків податкового, валютного та іншого законодавства. Таким чином, позивач вважає, що посадовими особами ДПС були дотриманні вимоги для видачі наказу Державної податкової служби в Одеській області №456 від 11.04.2012р. «Про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки ПП«ДОК-СЕРВІС».
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши положення законодавства, суд встановив наступне.
Згідно п.1.1 ст.1 ПК України він регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків і зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків і зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
В силу п. 75.1 ст. 75 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Згідно із п.п.75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби.
Відповідно до п.79.1 ст.79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених ст. ст. 77, 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у п.п.75.1.2 п.75.1 ст. 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
При цьому, однією із підстав для здійснення податковим органом документальної позапланової перевірки, відповідно до п. п.78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України є те, що за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Судом встановлено, що відповідачем було направлено на адресу Регістру судноплавства України запит №932/10/35-0311 від 13.01.2012р. про надання інформації щодо технічних оглядів плавучого елінгу ГТС-254, який належить ВАТ «Дунайсудноремонт»(а.с.47) Листом №41.1-157 від 23.01.2012р. Регістр судноплавства України надав відповідь, що у лютому 2011року було проведено черговий огляд ГТС-254 з метою з метою поновлення дії «Свідоцтва про придатність ГТС до експлуатації»та видано нове Свідоцтво №СП -105-4-009-11 від 24.02.2011р. (а.с.48) Крім того, додатково з метою отримання інформації щодо господарських правовідносин ПП«ДОК-СЕРВІС»та ПАТ «Дунайсудноремонт», ДПС в Одеській області звернулося із запитами про надання пояснень та копій документів, які підтверджують фінансово-господарські відносини: №2179/10/16-3009 від 21.02.2012р., який адресований ПАТ«Дунайсудноремонт»(а.с.50) та №2180/10-16-3009 від 21.02.2012р. який адресований ПП«ДОК-СЕРВІС»(а.с.49).
Судом встановлено, що запит №2180/10/16-3009 від 21.02.2012р. щодо надання потягом 10 робочих днів на перевірку копій документів, які підтверджують фінансово-господарські відносини ПП«ДОК-СЕРВІС»з ВАТ«Дунайсудноремонт»за період з 01.01.2010р. по дату отримання запиту, був отриманий відповідачем, що не заперечувалося у судовому засіданні представником позивача.
Як вбачається з матеріалів справи, ПП «ДОК-СЕРВІС»листом від 29.02.2012р. за №11 надано інформацію про те, що договір №24 від 24.04.2009р. припинив свою дію згідно додаткової угоди №3 від 10.11.2011р. та надано копії завірених документів стосовно зазначених правовідносин.
При цьому, позивачем не було надано до ДПС в Одеській області обґрунтованого пояснення що спростувало б можливість порушень у господарських правовідносинах з ПАТ«Дунайсудноремонт»за зазначений період.
Також, відповідачем згідно листа від 02.03.2012р. №172 було отримано документи від ПАТ «Дунайсудноремонт» щодо ремонтних робіт на зазначеній ГТС.
Враховуючи те, що отримана інформація потребувала перевірки головою ДПС в Одеській області було видано оскаржуваний наказ №456 про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки ПП «ДОК-СЕРВІС».
Відповідно до п.79.2 та п.79.3. ст.79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова. Відповідно, така норма встановлюючи обов'язок відповідача щодо повідомлення платника податків про початок проведення перевірки, також встановлює кореспондуюче право платників податків бути завчасно обізнаними про проведення перевірки податковим органом їх господарської діяльності з метою забезпечення можливості платникам податків реалізувати, встановлені Податковим кодексом права під час проведення такої перевірки.
Судом встановлено, що копія наказу №456 від 11.04.2012р. «Щодо проведення позапланової невиїзної документальної перевірки ПП «ДОК-СЕРВІС»(а.с.6) разом із повідомленням про проведення перевірки №8409 від 12.04.2012р. (а.с.7) було отримано 18.04.2012р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.83)
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що ДПС в Одеській області було правомірно прийнято наказ Державної податкової служби в Одеській області №456 від 11.04.2012р. «Про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки ПП «ДОК-СЕРВІС».
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Приватного підприємства «ДОК-СЕРВІС»до Державної податкової служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу Державної податкової служби в Одеській області №456 від 11.04.2012р. «Про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки ПП«ДОК-СЕРВІС»задоволенню не підлягають. м.Одеса
Керуючись ст.ст.158-163,167 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства «ДОК-СЕРВІС»до Державної податкової служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу Державної податкової служби в Одеській області №456 від 11.04.2012р. «Про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки ПП«ДОК-СЕРВІС»- відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 06 липня 2012 року
Суддя К.О. Танцюра
Суддя
.