Постанова від 17.07.2012 по справі 2а/0470/4977/12

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2012 р. Справа № 2а/0470/4977/12

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тулянцевої І.В.

при секретарі Шашуба О.В.

за участю:

прокурора Батрака C.C.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпропетровського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700 грн., -

ВСТАНОВИВ:

28.04.2012 року Дніпропетровський транспортний прокурор в інтересах держави в особі Управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700 грн.

В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 20.08.2011 року державними інспекторами територіального управління Головавтотранспінспекції у Дніпропетровській області (правонаступником якої є Управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті) проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом під час якої виявлене надання послуг з нерегулярних перевезень пасажирів без оформлення документів та договору з замовником, що є порушенням вимог ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт». На підставі абз.3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» на ФОП ОСОБА_4. накладено штраф у розмірі 1700 грн., який ним у добровільному порядку, протягом строку встановленого законодавством, не був сплачений. Просять стягнути фінансові санкції з відповідача.

У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов із зазначених в ньому підстав.

Відповідач ФОП ОСОБА_4 про час, день та місце розгляду справи повідомлений належним чином, виклик до суду повернутий на адресу суду з відміткою «за спливом терміну зберігання». Згідно з відомостями, що містяться в позовній заяві, місцезнаходженням відповідача є адреса: АДРЕСА_1, на цю ж адресу направлений виклик до суду.

Відповідно до ч.4 ст. 33 КАС України, у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі за такою адресою, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином. Відповідач заперечення на позов протягом десяти днів не надав, позов не визнав. (а.с. 20).

Оцінивши вказані позивачем обставини, суд, дійшов висновку про наявність достатніх підстав для задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 6 Закону України „Про автомобільний транспорт" центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування. У складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонують: урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту; урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті.

Пунктом 1 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 387/2011 «Про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті» визначено, що Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра інфраструктури України.

Управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області діє на підставі Положення про Управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області, затвердженої Наказом Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті № 25 від 07.03.2012 року (далі Положення). Згідно п. 1 вказаного Положення Управління Укртрансінспекції у Дніпропетровські області є територіальним органом Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, утворюється відповідно до положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 387/2011, постанови Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 року № 153 «Про утворення територіальних органів Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті», Типового положення про територіальні органи міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 року № 563, підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним їй.

Пунктом 2 ст. 4 Положення визначено, що Управління, з метою реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті відповідно до покладених на нього завдань здійснює в межах своїх повноважень державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері автомобільного, міського електричного, залізничного транспорту та ведення дорожнього господарства.

Процедура здійснення державного контролю Укртрансінспекцією України за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять свою діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, встановлена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі Порядок).

Відповідно до вимог пунктів 12 та 13 цього Порядку, рейдова перевірка додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства та інших нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки перевезень автомобільним транспортом здійснюється на підставі щотижневого графіка, який складається територіальним управлянням ГДІАТ у Дніпропетровській області з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, та інших обставин. Згідно з пунктами 20, 21, 23 цього Порядку, при виявленні при перевірці порушень вимог чинного законодавства України про автомобільний транспорт, складаються акти реагування.

В ході розгляду справи було встановлено, що 20 серпня 2011 року державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції у Дніпропетровській області (правонаступником якої являється Управління Укртрансінспекції і Дніпропетровській області) на підставі щотижневого графіку проведення спільних рейдових перевірок вимог законодавства про автомобільний транспорт на період з 15.08.2011 р. по 20.08.2011 р. в Дніпропетровському регіоні (а.с.31 )та завдання на перевірку № 083791 (а.с. 32) проведено рейдову перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом на ділянках дороги - Н-08 Бориспіль-Дніпропетровськ-Запоріжжя під час якої було проведено перевірку транспортного засобу Мерседес Бенц 316, номерний знак НОМЕР_1, що належить на праві власності ФОП ОСОБА_4 під управлінням водія ОСОБА_3 В ході перевірки державними інспекторами було виявлено, що надання послуг з нерегулярних перевезень здійснюється за відсутності договору із замовником транспортних послуг, що є порушенням ст. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт» та тягне за собою відповідальність, передбачену абз. 3 ч. 1 ст. 60 цього Закону.

За наслідками проведення перевірки складений Акт 039670/1 від 20.08.2011 року в якому зафіксовані встановлені порушення з боку відповідача (а.с. 7).

Статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III передбачено, що документами для регулярних спеціальних пасажирських перевезень для автомобільного перевізника є ліцензія, договір із замовником транспортних послуг, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України.

На підставі пунктів 26, 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, справа про виявлене порушення розглянута начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті. За результатами розгляду складена постанова про застосування фінансових санкції № 138289 від 22.09.2011 року (а.с. 6). Про дату розгляду справи на 22.09.2011 р. про застосування фінансових санкцій відповідач був повідомлений належним чином про що свідчить корінець поштового відправлення про вручення повідомлення про розгляд справи (а.с.33, 37, 38). Для розгляду справи до територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті відповідач не з'явився.

Абзацем 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. На підставі викладеної норми на автомобільного перевізника ФОП ОСОБА_4. накладені фінансові санкції у розмірі 1700 грн.

Згідно з п. 28 Порядку, фінансова санкція, повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.

Згідно вимог п. 29 Порядку Територіальним Управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Дніпропетровській області, листом з повідомленням до СПД-ФО ОСОБА_4. було направлено копію постанови про застосування фінансових санкцій. Вказаний лист з постановою про застосування фінансових санкцій був отриманий відповідачем 01.11.2011 р., що підтверджується поштовим повідомленням про вручення ф.119 (а.с. 8). Постанову про застосування фінансових санкцій від 22.09.2011 року № 138289 відповідач не оскаржив (а.с.6).

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В ході розгляду справи встановлено, що постанова про застосування до ОСОБА_4 фінансових санкцій у розмірі 1700 грн. винесена правомірно, в порушення викладених норм, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 штраф протягом визначеного п'ятнадцятиденного терміну сплачений не був, тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі, а сума фінансових санкцій стягненю в судовому порядку.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області в особі Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700 грн. - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, код ДРФОПП НОМЕР_2) на користь держави (р/р 31118106700002, МФО 805012, ЗКПО 23928791, код штрафу 21081100, ГУДКСУ у Дніпропетровській області) фінансові санкції в розмірі 1700,00 грн. (тисячя сімсот грн.) 00 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Тулянцева