Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
09 липня 2012 р. Справа № 2а/0570/8353/2012
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кочанова П.В.
розглянувши скаргу ОСОБА_1 на постанову слідчого з особливо важливих справ слідчого відділу прокуратури Донецької області від 04.05.2012 р. про усунення обвинуваченого з посади за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України, -
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду зі скаргою на постанову слідчого з особливо важливих справ слідчого відділу прокуратури Донецької області від 04.05.2012 р. про усунення обвинуваченого з посади за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України.
Зазначена скарга підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції.
Частиною 1 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником.
Також, судом зазначається, що адміністративний процес ініціюється через подання адміністративного позову. Адміністративний позов, згідно з пунктом 6 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, є зверненням до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах. Тільки адміністративний позов, поданий відповідно до правил адміністративного судочинства, може бути підставою для відкриття провадження в адміністративній справі.
На думку суду, в адміністративному судочинстві без застережень можна застосовувати вчення про структуру позову, яке вироблено у доктрині цивільного судочинства. Так, елементами адміністративного позову можна визнати підставу, предмет і зміст позову. Підставу адміністративного позову становлять обставини (юридичні факти) і норми права, які у своїй сукупності дають особі право звернутися до адміністративного суду з вимогами до іншої особи. Предмет адміністративного позову становлять матеріально-правові вимоги особи, яка звертається до адміністративного суду, до відповідача. Зміст адміністративного позову - це адресоване адміністративному суду позивачем прохання процесуально-правового характеру задовольнити його вимогу до відповідача (наприклад, прохання до суду зобов'язати відповідача до вчинення певної дії).
Між тим, судом вбачається, що позивач звернувся до адміністративного суду зі скаргою на дії слідчого з особливо важливих справ слідчого відділу прокуратури Донецької області, а не з позовною заявою, як передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Крім того, суд звертає увагу на те, що згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України основними учасниками адміністративного процесу є сторони у справі: позивач і відповідач.
Так, пунктами 8, 9 статті 3 цього Кодексу передбачено, що позивачем є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду, а відповідачем - є суб'єкт, до якого звернена вимога позивача.
Зі скарги ОСОБА_1 суд вбачає, що останнім не зазначено відповідача, тобто особу, до якої висунуто позовні вимоги.
Окрім цього, п. 4 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративне судочинство - це діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно частини 1 статті 5 КАС України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Дана стаття визначає коло актів законодавства, що регулюють адміністративний процес, та співвідношення між цими актами, а також загальне правило дії актів законодавства про адміністративне судочинство у часі.
Дослідивши скаргу ОСОБА_1 суд вбачає, що позивач у вмотивування своїх вимог не посилається на положення Кодексу адміністративного судочинства України, однак при зверненні до адміністративного суду керується лише Конституцією України та Кримінально - процесуальним Кодексом України.
Згідно статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є.
У порушення вищезазначених вимог, позивачем у своїй скарзі до Донецького окружного адміністративного суду не зазначено поштової адреси, номеру засобу зв'язку позивача та адреси електронної пошти або відомості про їх відсутність (які можуть бути необхідні суду для здійснення викликів чи повідомлень, з'ясування причин неприбуття тощо).
Згідно частини 5 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначається ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Проте, поданий позивачем до суду позов підписаний ОСОБА_1, однак в матеріалах справи відсутні будь - які докази на підтвердження його повноважень щодо підписання позовної заяви, а саме копії паспорту.
Частиною 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до позовної заяви додається, зокрема, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Частиною 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до позовної заяви додається, зокрема, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивачем не було додано до неї доказів сплати судового збору.
Таким чином, суд вважає за доцільне роз'яснити позивачу, що судовий збір при подачі адміністративного позову до Донецького окружного адміністративного суду справляється за такими реквізитами: отримувач Держбюджет Калінінського району м. Донецьк, р/р 31217206784005, банк отримувача ГУДКСУ у Донецькій області, МФО банку 834016, ЄДРПОУ отримувача 38034015, призначення платежу «Судовий збір за позовом (найменування позивача) Донецький окружний адміністративний суд, КОД 35099148, п.3.1» (код та пункт зазначаються у обов'язковому порядку).
Відповідно до п. 14 розділу ІІІ Інструкції «Про порядок обчислення та справляння державного мита» при перерахуванні мита з рахунку платника - останній примірник платіжного доручення з написом (поміткою) кредитної установи такого змісту "Зараховано в дохід бюджету ____ грн. (дата)". Цей напис скріплюється першим і другим підписами посадових осіб і відбитком печатки кредитної установи з відміткою дати виконання платіжного доручення.
З 01.11.2011р. набрав чинності Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011р. № 3674-VI.
Відповідно до ст. 2 цього Закону, платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду.
Однак, у порушення вищезазначених вимог, позивач не надав суду документу про сплату судового збору у передбаченому чинним законодавством розмірі.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає вона вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
У відповідності до ч.1 ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин, скарга ОСОБА_1 на постанову слідчого з особливо важливих справ слідчого відділу прокуратури Донецької області від 04.05.2012 р. про усунення обвинуваченого з посади за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків шляхом надання доказу повноважень особи, що підписала позовну заяву; надання документу, що підтверджує сплату судового збору; зазначення поштової адреси, номеру засобу зв'язку позивача та адреси електронної пошти або відомості про їх відсутність; подання до суду адміністративного позову у відповідності до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, ст. ст. 3, 5, 104, 105, 106, 107, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Скаргу ОСОБА_1 на постанову слідчого з особливо важливих справ слідчого відділу прокуратури Донецької області від 04.05.2012 р. про усунення обвинуваченого з посади за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України - залишити без руху і встановити термін для усунення виявлених судом недоліків до 19.07.2012 року.
Роз'яснити позивачеві, що при невиконанні вимог даної ухвали, позовна заява буде повернута.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя