вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
12 січня 2012 р. Справа №2а-14075/11/0170/16
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Александрова О. Ю., при секретарі Сидельової М. В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за участю представників:
від позивача - Мазур А.В.., довіреність № 2036 від 23.09.2011 року;
від відповідача - не з'явився,
за позовом Сакського міськрайонного центру зайнятості
до Малого підприємства «Кварц»
про стягнення1302,69 грн. заборгованості,
Суть спору: Сакський міськрайонний центр зайнятості звернувся з позовом до Малого підприємства «Кварц» про стягнення1302,69 грн. заборгованості зі страхових внесків на випадок безробіття. Вимоги мотивовані тим, що відповідач не здійснює своєчасне перерахування в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", страхових внесків. На час звернення до суду відповідно до наданихдокументівйогозаборгованістьсклала1302,69 грн., яку позивач просить з стягнути з відповідача.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач письмового заперечення на позов суду не надав, явку представника у судове засідання не забезпечив, про день та час проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Представник позивача наполягав на розгляді справи за наявними в неї матеріалами.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи його клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представника позивача суд, -
Мале підприємство «Кварц» зареєстроване як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у Сакському міськрайонному центрі зайнятості за № 11100128.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1533 від 02.03.2000р., що діяв на час виникнення спірних правовідносин, є законом, який визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі по тексу - Закон).
У відповідності до п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" роботодавці зобов'язані своєчасно сплачувати страхові внески у розмірах, встановлених Законом України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування".
Відповідно до п. 5 ст. 8 Закону кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Згідно ч. 2 ст. 12 Закону функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості АР Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, районні в містах центри зайнятості.
Порядок нарахування і сплата внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття визначені Інструкцією про порядок нарахування та сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття і обліку їх надходження у Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000р., зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.01.2001 р. № 30/5221.
Частиною 1 ст. 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" і пунктом 9.1 Інструкції визначена відповідальність роботодавця за несвоєчасність сплати й неповну сплату страхових внесків.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 зазначеного Закону не сплачені в строк страхові внески, пеня й штраф стягуються в доход Фонду зі страхувальника в безспірному порядку. Строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені, та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Статтею 39 цього ж Закону передбачено, що спори, які виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Згідно ст. 19 Закону України "Про зайнятість населення "Державна служба зайнятості стягує з підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів і недоїмок у державний бюджет фонду сприяння зайнятості населення.
У відповідності зі ст. 67 Конституції України кожний зобов'язаний оплачувати податки й зборів порядку й розмірах, установлених законом.
В порушення ст. 35 Закону України № 1533 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" відповідач своєчасно та повністю не сплатив у встановленому порядку страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Факт наявності заборгованості по сплаті внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття підтверджується розрахунковою відомістю за І квартал 2011 року та розрахунком заборгованості від 27.10.11 року (а.с.7-8).
Отже сума заборгованості по сплаті страхових внесків відповідача станом на 12.01.12 р. становить 1302,69грн.
У встановлені законом строки сума заборгованості відповідачем не сплачена.
Відповідно до ч.2 ст. 38 Закону не сплачені в строк страхові внески, пеня та штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку, а статтею 39 Закону встановлено, що спори, які виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються у судовому порядку.
Суд зазначає, що з прийняттям Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" N 2464-VI змінено умови та порядок сплати внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, а також змінений орган, що здійснює його збір.
Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" N 2464-VI, 08.07.2010 р., який набрав чинності з 01.01.2011р., передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом, тобто, повноваження, передбачені ст. 39 Закону України № 1533 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідач не представив суду доказів сплати заборгованості.
За викладених обставин, суд вважає, що позов обґрунтований, підтверджується матеріалами справи, у зв'язку з чим підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені 12.01.12 р.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Малого підприємства «Кварц» (АР Крим, Сакський район, с. Сизівка, вул.Тітова, 21, ЄДРПОУ 20726236) заборгованість зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у розмірі 1302,69 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Александров О.Ю.