про залишення позовної заяви без руху
17 травня 2012 року Справа № 2а/0370/1395/12
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Дмитрук В.В., вивчивши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Ізолфа-Сервіс» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ізолфа-Сервіс» звернулося до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень № 0000462301, №000047231 від 24.04.2012р.
Згідно з частиною першою статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України.
Зокрема, відповідно до частини 3 статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Позивачем до позовної заяви додано платіжне доручення від 16.05.2012 року №1336 про сплату судового збору в сумі 2 146грн., тобто в розмірі, що є меншим ніж це визначено чинним законодавством України.
Так, зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує податкові повідомлення-рішення від 24.04.2012 року №000047231, яким збільшено суму грошового зобов'язаннями з податку на додану вартість в розмірі 132566грн.75коп., в тому числі за основним платежем 113679грн, за штрафними санкціями 18887 грн.75коп. та №0000462301, яким збільшено суму грошового зобов'язаннями з податку на прибуток підприємств в розмірі 181831грн.25коп., в тому числі за основним платежем 158222грн, за штрафними санкціями 23609 грн.25коп.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно - правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для змін майнового стану фізичної чи юридичної особи.
Зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи. Відповідно оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.
З огляду на викладене адміністративними позовами майнового характеру є вимоги щодо протиправності рішень про визначення грошових зобов'язань платників податків, про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, про стягнення адміністративно-господарських та інших штрафних санкцій тощо.
Таким чином, звернені до суду вимоги позивача про скасування податкового повідомлення-рішення, безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, є майновими.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 зазначеного Закону, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 відсотка розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат.
Таким чином, позивачем неповністю сплачено судовий збір, оскільки фактично судовий збір з майнової вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення №000047231 на суму 132566грн.75коп. має бути оплачений в розмірі 1325грн.67 коп., а з майнової вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення №0000462301 на суму 181831грн.25коп., в розмірі 1818грн.31коп..
А тому, позивачу слід доплатити судовий збір в сумі 997грн.98коп.
У зв'язку з викладеним, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом надання докази про сплату судового збору у визначеному законом розмірі.
Керуючись статтею 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Ізолфа-Сервіс» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків до 28 травня 2012 року.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Дмитрук