Постанова від 24.05.2012 по справі 2а-3850/12/0170/11

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 травня 2012 р. (16:26) Справа №2а-3850/12/0170/11

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Москаленка С.А., за участі секретаря судового засідання Фурлетової Г.Ю., представника позивача - Журенка В.О., дов. б/н від 29.02.12р., представника відповідача (державного реєстратора виконкому Ялтинської міської ради) - Войнаровського Д.Р., дов. б/н від 18.05.12р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у м. Ялті Автономної Республіки Крим Державної податкової служби

до державного реєстратора Виконавчого комітету Ялтинської міської ради Воробйової Олени Данилівни, державного реєстратора Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області Сологуба Сергія Юрійовича,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, Товариство з обмеженою відповідальністю "Тріал Інвест"

про спонукання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Ялті АР Крим Державної податкової служби звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до державного реєстратора Виконавчого комітету Ялтинської міської ради, державного реєстратора Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області про зобов'язання державного реєстратора Виконавчого комітету Ялтинської міської ради Воробйової Олени Данилівни скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Тріал Інвест», які стосуються зміни місцезнаходження з Кіровоградської області, м. Світловодськ, провул. Залізничний, буд. 8 на АР Крим, м. Ялта, вул. Українська, 7; зобов'язання державного реєстратора Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області Сологуба Сергія Юрійовича скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Тріал Інвест», які стосуються зміни місцезнаходження з Кіровоградської області, м. Світловодськ, провул. Залізничний, буд. 8 на АР Крим, м. Ялта, вул. Українська, 7.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.05.12 р. відкрито провадження в адміністративній справі, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, Товариство з обмеженою відповідальністю "Тріал Інвест"; після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на підстави, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував на позов, зазначивши, що на повідомлення ДПІ в м. Ялті про відсутність ТОВ «Тріал Інвест» за місцезнаходженням, державним реєстратором було направлено повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про ТОВ «Тріал Інвест». Однак, лист було повернуто державному реєстратору з причин неможливості розшукати за адресою, у зв'язку із чим було зроблено запис про відсутність за його місцезнаходженням. З цих підстав відповідач вважає, що діяв відповідно до вимог закону.

Враховуючи вищезазначені обставини, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог з огляду на таке.

ТОВ "Тріал Інвест" (ЄДРПОУ 36717760) зареєстровано 30.09.2004 р. Виконавчим комітетом Світловодської міської ради Кіровоградської області за адресою: Кіровоградська обл., м. Світловодськ, провулок Залізничний, буд. 8, про що свідчить довідка з ЄДР № 13469965 від 02.04.12р.

23.12.2011 р. державним реєстратором Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, а саме, щодо місцезнаходження підприємства за адресою: АР Крим, м. Ялта, вул. Українська, буд. 7.

Згідно з даними Запису 6 довідки з ЄДР від 02.04.2012р. державним реєстратором Виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області 28.12.2011р. було здійснено державну реєстрацію зняття з обліку в ЄДР ТОВ "Тріал Інвест". Відповідно до запису № 7 довідки з ЄДР від 02.04.12р. державним реєстратором Виконавчого комітету Ялтинської міської ради 04.01.2012р. взято на облік ТОВ "Тріал Інвест" відповідно до його місцезнаходження у м. Ялті по вул. Українській, 7.

Повідомленням про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням від 20.03.2012р. № 359/9/18-03 ДПІ у м. Ялті повідомило державного реєстратора Виконавчого комітету Ялтинської міської ради про відсутність за місцезнаходженням ТОВ «Тріал Інвест», а саме за адресою: м. Ялта, вул. Українська, буд. 7. Підставою для внесення такого повідомлення була довідка в.о. начальника підрозділу податкової міліції ДПІ у м. Ялті від 29.02.12р. № 19.

Згідно із ч. 12 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу від 21.03.2012р. за вих. № 02.6-12/245 державним реєстратором Виконавчого комітету Ялтинської міської ради Воробйовою О.Д. направлено до ТОВ «Тріал Інвест» 21.03.2012р. згідно із штампом на поштовому конверті, який було повернуто із відміткою працівника зв'язку про неможливість розшуку фірми.

Відповідно до ч. 14 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» якщо державному реєстратору повернуто поштового відправлення, яким повідомлялось юридичну особу про необхідність надання реєстраційної картки, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Як було встановлено державним реєстратором Виконавчого комітету Ялтинської міської ради Воробйовою О.Д. 28.03.2011р. внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про відсутність за місцезнаходженням ТОВ «Тріал Інвест».

З викладеного суд дійшов висновку, що державним реєстратором Виконавчого комітету Ялтинської міської ради Воробйовою О.Д. при внесенні запису № 8 від 28.03.2012р. щодо відсутності ТОВ «Тріал Інвест» за місцезнаходження, а саме, за адресою: м. Ялта, вул. Українська, 7, не порушено порядку внесенні до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців норм законодавства, а тому дії відповідача є правомірними.

Щодо позовних вимог позивача з приводу зобов'язання державних реєстраторів Виконавчих комітетів Світловодської міської ради Кіровоградської області Сологуба Сергія Юрійовича та Ялтинської міської ради АР Крим Воробйової О.Д. скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Тріал Інвест», які стосуються зміни місцезнаходження підприємства: з Кіровоградської області, м. Світловодськ, провул. Залізничний, буд. 8 - на іншу адресу: АР Крим, м. Ялта, вул. Українська, 7, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Так, ч.3 ст. 6 КАС України передбачено, що суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Вказана норма кореспондує з п. п.20.1.12 п. 20.1 ст. 20 Податкового Кодексу України, згідно якому органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Згідно положень п. 67.2. ст. 67 Податкового кодексу України (№2755-VI від 02.12.2010) органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо, зокрема, скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Проте, податкові органи мають право звертатися до суду із позовами про скасування реєстрації змін до установчих документів не з будь-яких підстав, а лише на виконання своїх владних завдань та функцій.

Статтею 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначенні завдання органів державної податкової служби до яких відноситься:

- здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі);

- внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства;

- прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування;

- формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб;

- надання податкових консультацій;

- запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.

При цьому ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначено функції податкових органів, до яких зокрема відноситься:

1) здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів;

2) забезпечення обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;

3) здійснення контролю за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів;

4) здійснення у межах своїх повноважень контролю за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до закону, за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів;

6) забезпечення застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами;

7) аналіз причин і оцінка даних про факти порушень податкового законодавства;

8) проведення перевірок фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.

Таким чином, компетенція органів державної податкової служби поширюється саме на відносини у сфері оподаткування. Тобто, органи державної податкової служби можуть звертатись з вимогами про припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання; з вимогами про скасування державної реєстрації змін до установчих документів не в усіх випадках, а лише у тих, коли податкові органи діють на реалізацію своєї владної компетенції. Тому органи державної податкової служби вправі звертатись з вказаними вимогами у випадках здійснення діяльності, безпосередньо спрямованої на ухилення від оподаткування.

Суб'єктом владних повноважень не наведено доказів здійснення відповідачем діяльності, безпосередньо спрямованої на ухилення від оподаткування.

Відповідно до ст. 31 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Відповідно до ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:

визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом;

провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;

невідповідність мінімального розміру статутного капіталу юридичної особи вимогам закону;

неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Тобто, ст. 31 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" передбачені підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів, а саме - постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи - у зв'язку із чим суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

При цьому вимоги податкового органу про визнання недійсними установчих документів можуть бути предметом розгляду у тому випадку, коли податкові органи діють на реалізацію своєї владної компетенції у разі порушення відповідачем - юридичною особою вимог податкового законодавства.

Позивачем в порядку ст. 71 КАС України не надано доказів, які підтверджують обґрунтування позовних вимог.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

У судовому засіданні 24.05.2012р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови, а 29.05.2012р. постанова складена у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.122, 158, 160-163,167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Москаленко С.А.