вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
11 червня 2012 р. (16:07) Справа №2а-4690/12/0170/28
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Калініченко Г.Б., за участю секретаря Кириченко Ю.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості у сумі 8197,37 грн.
Суть спору: До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшов адміністративний позов Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у сумі 8197,37 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач має податкову заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 у сумі 8197,37 грн..
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.05.2012 року відкрито провадження по адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п. 1 ч.2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, спеціалізовані державні податкові інспекції, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах.
Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
Враховуючи зазначене, позивач, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктом владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Феодосійської міської ради Автономної Республіки Крим 28.01.1998 року, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (Реєстраційний номер фізичної особи-підприємця НОМЕР_3) (а.с.6).
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 знаходиться на податковому обліку у Феодосійському ОДПІ.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (далі по тексту -ПК України).
Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пункту 46. 1 статті 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до пункту 49.2 статті 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Пунктом 50.1 статті 50 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинною на час подання уточнюючого розрахунку.
Відповідно до ч. 2 статті 286 Податкового Кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно матеріалів справи 15.06.11 відповідачем до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби було подано звітну податкову декларацію № 65824 з земельного податку за 2010 рік, відповідно до якої нараховано орендної плати за землі державної або комунальної власності 2268,08 грн.
15.06.2011 відповідачем до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби було подано звітну податкову декларацію №29182 з земельного податку за 2011 рік, відповідно до якої нараховано орендної плати за землі державної або комунальної власності 2268,08 грн.
16.02.2012 відповідачем до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби було подано звітну податкову декларацію з земельного податку №2352 за 2012 рік, відповідно до якої нараховано орендної плати за землі державної або комунальної власності 5171,68 грн.
21.02.2012 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби було подано уточнюючу декларацію з земельного податку № 65635 за 2011 рік, відповідно до якої нараховано орендної плати за землі державної або комунальної власності 5171,68 грн.
21.02.2012 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби було подано уточнюючу декларацію з земельного податку № 66044 за 2010 рік, відповідно до якої нараховано орендної плати за землі державної або комунальної власності 5171,68 грн.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку. Передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із пунктом 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
17.08.2011 позивачем була проведена камеральна перевірка Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо неподання (несвоєчасного подання) податкової декларації по земельному податку вх. №29182 від 15.06.2011 р.,1305050024, за результатами якої було складено акт № 1567/17-3/НОМЕР_2 від 17.08.2011. На підставі зазначеного акту перевірки податковим органом встановлено порушення п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України у зв'язку з чим прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000281703 від 16.09.2011 про застосування штрафної санкції 1 грн.
У зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку, у відповідача на час розгляду справи виникла заборгованість у сумі 8782,67 грн., що підтверджується довідкою про стан розрахунків з бюджетом, згідно розрахунків станом на 23.03.2012 - 8197,37 грн.
Відповідно до пункту 14.1.175 статті 14 ПК України сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
Таким чином, грошове зобов'язання платника податку становиться податковим боргом з моменту його узгодження у порядку встановленому Податковим кодексом.
Суд зазначає, що позивач просить стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом з земельного податку станом на 23.03.2012 у розмірі 8197,37 грн.
Суд зазначає, що згідно до пункту 59.1. статті 59 Податкового Кодексу України У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання
(вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно пункту 59.4. статті 59 Податкового Кодексу України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно матеріалів справи 16.03.2012 року відповідачем була отримана податкова вимога № 179 від 13.03.2012 року, що підтверджується особистим підписом ОСОБА_1.
Відповідно до п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Враховуючи ненадання відповідачем доказів погашення суми заборгованості, у порядку статті 71 КАС України та дотримання позивачем порядку встановленого ПК України, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у зазначеній сумі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України у справах, яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідач - фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163,167 КАС України, суд
1. Позов Державної Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 суму податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 8197,37 грн. з перерахуванням коштів в місцевий бюджет м. Феодосії на р/р 33218815700024, код платежу 13050500, ОКПО 37986011 Управління Державного казначейства в АРК м. Сімферополь, МФО 824026.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Калініченко Г.Б.