Постанова від 29.05.2012 по справі 2а-3325/12/0170/9

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 травня 2012 р. (10:25) Справа №2а-3325/12/0170/9

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Гаманка Є.О., при секретарі Сироватському М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора, м.Керч,

до відповідача Войковської сільської ради Ленінського район АР Крим, с.Войково

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2

про визнання протиправним та скасування рішення

Представники сторін:

представник прокуратури, Іслямова М.В. посвідчення №10158;

третя особа - не з'явився;

представник відповідача, не з'явився.

Керченський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення Войковської сільської ради №03/44-5 від 17.08.2010р. "Про згоду на складання проекту землеустрою з відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_4".

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем безпідставно відхилено протест прокурора, оскільки оскаржуване рішенням про надання дозволу на складання проекту відводу земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1, прийняте без корегування Проекту планування та забудови с.Курортне та погодження його в установленому порядку.

У судовому засіданні, що відбулося 29.05.12р., представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі, відповідач та третя особа явку представників не забезпечили, заперечення на позов не надіслали, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням 44-ї сесії 5-го скликання Войковської сільської ради №03/44-5 від 17.08.2010р. надано згоду ОСОБА_2 на складання проекту землеустрою з відведення у власність земельної ділянки площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1 (а.с.4).

Керченським міжрайонним природоохоронним прокурором 25.01.2012 року на адресу Войковської сільської ради направлено вимогу №57-90вих-12/03 в порядку ст.ст. 8,20 Закону України "Про прокуратуру" про надання інформації (а.с.5).

На вимогу Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора Войковською сільською радою надано відповідь за №50/02-20 від 06.02.2012 року, відповідно до якої проект планування та забудови с.Курортне розроблений інститутом "Крим НДІпроект" у 1975 році; Войковською сільською радою прийнято рішення №19/42-5 від 20.05.2010 року "Про дозвіл на розроблення містобудівного обґрунтування розміщення об'єкту містобудування в с. Курортне, Ленінського району". На затвердження до Войковської сільської ради містобудівельна документація не надходила, рішення про її затвердження не приймалось. Дійсним проектом планування та забудови с. Курортне розміщення земельних ділянок для індивідуальної житлової забудови по вул.Чокракська в с. Курортне не передбачено. Проекти землеустрою по відведенню земельних ділянок по вул. Чокракська в с. Курортне на розгляд сесії Войківської сільської ради не надходили та не затверджувались. Рішення про передачу земельних ділянок у власність не приймалось (а.с.10).

20.02.2012р. Керченський міжрайонний природоохоронний прокурор направив до Войковської сільської ради протест із вимогою скасувати рішення Войковської сільської ради №03/44-5 від 17.08.2010р. "Про згоду на складання проекту землеустрою з відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_4" (а.с.11). Підставою для внесення протесту зазначено неможливість надання у власність земельної ділянки площею 0,10 га. по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку без корегування Проекту планування та забудови с.Курортне та погодження його в установленому порядку або без відповідного розроблення та затвердження містобудівного обґрунтування розміщення такої ділянки.

Рішенням 14-ї сесії 6-го скликання Войковської сільської ради №44/14-6 від 29.02.2012р. протест Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора на рішення Войковської сільської ради №03/44-5 від 17.08.2010р. "Про згоду на складання проекту землеустрою з відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_4" відхилено.

Відповідно до ч.4 ст.21 Закону України "Про прокуратуру" у разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним.

Згідно вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами (ст. 10 Закону).

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або Законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Серед передбачених ст.12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України, в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення) повноважень сільських, селищних, міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам, надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.

Статтею 78 ЗК України визначено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Громадяни набувають право власності на земельні ділянки, зокрема на підставі приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування (ст. 81 ЗК України).

Згідно статей 38, 39 ЗК України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.

Відповідно до ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ч.2 ст.118 ЗК України рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Згідно ч. 7 ст. 118 ЗК України, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін..

Як вбачається з листа Войковської сільської ради № 50/02-20 від 06.02.2012 року, проекти землеустрою по відведенню земельних ділянок по вул. Чокракська в с. Курортне на розгляд сесії Войківської сільської ради не надходили та не затверджувались.

На час прийняття оскаржуваного рішення №03/44-5 був чинний Закон України "Про планування і забудову територій", який встановлював правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій і спрямований на забезпечення сталого розвитку населених пунктів з урахуванням громадських і приватних інтересів.

Відповідно до ст.10 цього Закону, планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями відповідно до їх повноважень, визначених законом, і полягала у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації.

Згідно листа Ленінської районної державної адміністрації вих.№01-39/161 від 16.03.2011р., в 1975 році інститутом "КримНДІпроект" був розроблений проект планування та забудови с.Курортне Ленінського району строком реалізації на 20 років (а.с.8). При цьому, розміщення вулиці Чокракська цим Проектом не передбачено. Будь-яка інша містобудівна документація щодо існування та забудови цієї вулиці відсутня.

Таким чином, прийняття відповідачем рішення щодо надання згоди ОСОБА_2 на складання проекту землеустрою з відведення земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1, відбулося без корегування Проекту планування та забудови с. Курортне, відповідно до якого вул. Чокракська не передбачена, без погодження його у встановленому законом порядку та без відповідного розроблення, затвердження містобудівного обґрунтування розміщення земельної ділянки.

Враховуючи те, що приймаючи оскаржуване рішення щодо надання третій особі дозволу на складання проекту відводу земельної ділянки, розташованої на непередбаченій вулиці, відповідач діяв незаконно, з перевищенням наданих йому Законом повноважень, рішення №03/44-5 від 17.08.2010р. має бути визнано протиправним та скасоване.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 29.05.2012 року.

У повному обсязі постанову складено 05.06.2012 р.

Керуючись ст.ст.158-161, ч.1 ст.162, 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення 45-ї сесії 5-го скликання Войковської сільської ради №03/44-5 від 17.08.2010р. "Про дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_4"

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Гаманко Є.О.