вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
18 червня 2012 р.Справа № 2а-6529/12/0170/3
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Шкляр Т.О., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом
ОСОБА_1
до Державного підприємства Міністерства Внутрішніх Справ "Крим-Інформ-Ресурси"
про спонукання до виконання певних дій
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державного підприємства Міністерства Внутрішніх Справ "Крим-Інформ-Ресурси" про зобовязання повернути затриманий 29.04.12 р. автомобіль БМВ 520, державний номер НОМЕР_1, який належить ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про державну реєстрацію НОМЕР_2.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Згідно з ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:
- спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
- спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
- спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
- спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
- спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;
- спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Дія Кодексу адміністративного судочинства України поширюється на публічно-правові відносини, що виникають між фізичною, юридичною особою та суб'єктом владних повноважень.
Пунктом 7 ч.1 ст.3 КАС України закріплено поняття суб'єкту владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства України, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно зі ст.ст. 2, 3, 17 КАС України визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин.
Владні управлінські функції - це здатність нав'язувати волю, підкоряти, виражати владу, це сукупність прав та обов'язків, що закріплені та реалізуються з метою здійснення покладених на орган державних функцій та завдань.
При визначенні публічно-правових відносин серед широкого спектру суспільних відносин, суд звертається до характеристики їх змісту. Основними ознаками публічно-правових відносин можна назвати:
1) обов'язкову участь у цих відносинах суб'єкта, який наділений публічно-владними повноваженнями.
Влада, яку реалізують державні органи, органи місцевого са моврядування, їхні посадові та службові особи, уповноважені ними суб'єкти, виходить від держави або територіальної громади і спрямована на здійснення завдань та функцій цих соціальних утворень, а отже, така влада є публічною. Для визнання відносин публічно-правовими потрібно, щоб суб'єкт, якого наділено пу блічно-владними повноваженнями, здійснював у цих відносинах свої повноваження.
2) підпорядкованість одного учасника публічно-правових відносин іншому - суб'єкту владних повноважень.
Підпорядкованість проявляється у можливості суб'єкта влад них повноважень, здійснюючи свої повноваження, вирішувати питання про права та обов'язки особи, яка бере участь у правовідносинах.
3) імперативність публічно-правових відносин.
Імперативність означає можливість виникнення та реалізації прав, обов'язків осіб, виконання владних повноважень лише у спосіб та у випадках, передбачених законом.
4) домінування публічно-правового інтересу у цих відносинах.
Тобто основу публічно-правових відносин складають публічні інтереси, що відображають потреби держави, приватні ж інтереси пов'язані із потребами окремої особи, яка вступає у приватноправові відносини для задоволення свого приватного інтересу.
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 73 Господарського кодексу України державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Державне унітарне підприємство не несе відповідальності за зобов'язаннями власника і органу влади, до сфери управління якого воно входить.
Заявлене у якості відповідача Державне підприємство Міністерства Внутрішніх Справ "Крим-Інформ-Ресурси" не є суб'єктом владних повноважень, що виконує владні управлінські функції. Крім того, предметом позовної заяви є зобов'язання повернути затриманий 29.04.12 р. автомобіль БМВ 520, державний номер НОМЕР_1, який належить ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про державну реєстрацію НОМЕР_2.
Зазначені правовідносини не мають ознак публічно-правових відносин.
Відповідно до ст. 1 Цивільно-процесуального кодексу України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Цивільно-процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст.15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
В силу викладеного, суд вважає необхідним роз'яснити позивачу його право звернутися до місцевого загального суду у порядку цивільно-процесуального судочинства з позовом, оформивши позовну заяву відповідно до вимог чинного законодавства України.
Згідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадженні у справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи, що позовні вимоги не належать до юрисдикції адміністративних судів, суд відмовляє у відкритті провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109, ст. 158, 165 Кодексу, суд
Відмовити у відкритті провадження.
Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня її отримання.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення.
У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.