Постанова від 05.07.2012 по справі 2а/0124/505/2012

5

Справа № 0124/942/2012

8а/0124/7/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2012 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі головуючій судді Цалко А.А., при секретарі Єршовій Я.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ялта заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим про перегляд постанови Ялтинського міського суду АР Крим від 25 березня 2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, за нововиявленими обставинами, -

ВСТАНОВИВ:

Представник заявника Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим звернувся до суду із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Ялтинського міського суду АР Крим від 25 березня 2011 року, в якій просить скасувати вказану постанову і прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позову ОСОБА_2.

Заява мотивована тим, що постановою Ялтинського міського суду АР Крим від 25 березня 2011 року - позов ОСОБА_2 був задоволений та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим привести ОСОБА_2 розмір державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідність зі ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та призначити ОСОБА_2 з 01 лютого 2011 року по 25 березня 2011 року державну пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначених законами на момент виплати. Однак, на даний час виникли законні підстави для перегляду зазначеного судового рішення. Оскільки рішенням Севастопольського Апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2011 року залишена без змін постанова Ялтинського міського суду АР Крим від 22 липня 2011 року по справі №2а-7702/11/0124. Зазначено постановою підтверджені неправдиві покази ОСОБА_2 зазначені в його позові, який був розглянутий судом в скороченому провадженні 25 березня 2011 року по справі 2а-5249/11.

Згідно матеріалів Пенсійної справи та як було встановлено судом по справі №2а-7702/11/0124 - пенсію, призначену по Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_2 отримував до 12 лютого 2008 року. По досягненню пенсійного віку, він був переведений з виду на вид - призначена пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка була призначена йому за його власним бажанням на підставі його заяви. Відповідно до вимог діючого законодавства особа, яка має право на різні види пенсії, призначається один із цих видів пенсії за його вибором. Отже, ОСОБА_2 не має право отримувати два види пенсії.

Вважає, що зазначений факт є істотним для вирішення справи по суті і не був відомий сторонам та суду на час розгляду справи. У зв'язку з чим, судове рішення від 25 березня 2011 року необхідно скасувати за нововиявленими обставинами та в позовних вимогах ОСОБА_2 відмовити у повному обсязі.

Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, надав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, з підставами заяви представника заявника про перегляд спірного рішення суду у зв'язку з нововиявленими погодився.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим, у судове засідання не з'явився, просив розглянути справу без його участі. Надав уточнення вимог по заяві про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, в яких також просив відмовити ОСОБА_2 в задоволені позовних вимог.

Відповідно до ч. 2 ст. 252 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду заяви і перегляду судового рішення.

Дослідивши заяву та матеріали адміністративної справи №2а/0124/5249/2011, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, а судове рішення від 25 березня 2011 року скасуванню.

Судом встановлено, що 25 березня 2011 року Ялтинським міським судом АР Крим розглянута адміністративна справа №2а-5249/2011 за позовною заявою ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії (а.с.17-18).

Постановою Ялтинського міського суду АР Крим від 25 березня 2011 року позов ОСОБА_2 було задоволено. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим щодо відмови ОСОБА_2 в приведенні розміру пенсії у відповідність з діючим законодавством та щодо відмови в призначенні державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірах, встановлених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим привести ОСОБА_2 розмір державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідність зі ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та призначити ОСОБА_2 з 01 лютого 2011 року по 25 березня 2011 року державну пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначених законами на момент виплати (а.с.17-18).

Постановляючи вказане рішення суд виходив із ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції Закону, що діяла до внесення змін відповідно до закону від 28 грудня 2007 року) та вважав за необхідним нарахувати і виплатити ОСОБА_2 пенсію як інваліду 2-ої групи у зв'язку із хворобою, пов'язаною з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, особі, віднесеної до першої категорії пенсію відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 лютого 2011 року по 25 березня 2011 року, тобто, до моменту розгляду справи судом, так як до цього моменту існують зобов'язання відповідача щодо нарахування та виплати пенсії позивачу, та факти порушення пенсійних прав позивача.

Судове рішення набрало законної сили 30 червня 2011 року, згідно ухвали Севастопольського апеляційного адміністративного суду (а.с.26-27).

Також, судом встановлено, що 22 липня 2011 року Ялтинським міським судом АР Крим розглянута адміністративна справа №2а-7702/2011 за позовною заявою ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим про визнання протиправними та скасування рішення. Постановою суду від 22 липня 2011 року в задоволені адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено (а.с.74).

При розгляді, цієї адміністративної справи судом було встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим та отримує пенсію за віком з 12 лютого 2008 року, що підтверджується довідкою Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим № 3130 від 07 липня 2011 року та розпорядженням від 14 квітня 2008 року.

Доводи представника позивача щодо того, що заява від 12 лютого 2008 року не може свідчити про намір позивача перейти на інший вид пенсії, тому призначення відповідачем пенсії за віком є протиправним, не приймаються судом до уваги, оскільки зазначені дії Управління Пенсійного фонду не оскаржувались позивачем. Крім того, представник позивача не заперечував у судовому засіданні, що саме ОСОБА_2 підписав заяву від 12 лютого 2008 року.

Щодо посилання представника позивача на відповідь Управління Пенсійного фонду в м. Ялта АР Крим від 11 лютого 2011 року, то як пояснив представник відповідача, остання була надана помилково, без врахування того, що позивач перейшов та отримує інший вид пенсії.

У зв'язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки позивач отримує інший вид пенсії, яка була призначена йому за його власним бажанням на підставі його заяви.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2011 року постанова Ялтинського міського суду АР Крим від 22 липня 2011 року по справі №2а-7702/2011 - залишена без мін (а.с.75).

П. 1 ч. 2 ст. 245 КАС України містить вичерпний перелік підстав для перегляду рішення за нововиявленими обставинами. Однією з таких підстав є істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.

Відповідно до ч.1 ст. 253 КАС України, суд може скасувати постанову чи ухвалу у справі і прийняти нову постанову чи ухвалу або залишити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без задоволення.

Суд вважає, що ця обставина є істотною для вирішення справи, оскільки судом було встановлено, що ОСОБА_2 отримує інший вид пенсії, яка була призначена йому за його власним бажанням на підставі його заяві, що є доказом, який раніше не міг бути відомий, однак міг би призвести до іншого результату судового розгляду, у зв'язку з чим заява Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим про перегляд судового рішення від 25 березня 2011 року за нововиявленими обставинами підлягає задоволенню, а зазначене судове рішення скасуванню.

Що стосується позовних вимог позивача про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, то вони не підлягають задоволенню за наступних підстав:

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини (Рим 4 листопада 1950 року), ратифікованою Верховною радою України 17 липня 1997 року, кожен при вирішенні питань щодо його цивільних прав і обов'язків або встановленні обґрунтованості будь - якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Конвенція про захист прав і основних свобод людини є складовою частиною загальнонаціонального законодавства України.

Згідно ст. 55 Конституції України права свободи громадян захищаються судом.

Це означає, що суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх права і свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації , або мають місце інші ущемлення прав та свобод.

Положення Конвенції та Конституції України з цього питання відтворені в ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України про завдання адміністративного судочинства.

Відповідно до ст. 2 ч. 3 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації та інше.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування », особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, позивачу у справі, була призначена пенсія з 31 серпня 1992 року, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильської АЕС 1 категорії і інваліду 2 групи відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 19 грудня 1991 року № 796-ХІІ.

12 лютого 2008 року ОСОБА_2 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим із заявою, де просив перевести з одного виду на інший вид пенсії та отримувати пенсію згідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне постійне страхування». З цього часу позивач отримує цей вид пенсії.

Що також було встановлено судом, при розгляді 22 липня 2011 року адміністративної справи №2а-7702/2011 .

У силу ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, суд встановив, що дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим щодо відмови ОСОБА_2 в приведені розміру його пенсії у відповідність з діючим законодавством та щодо відмови в призначені державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірах встановлених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є законними та підстав для визнання їх протиправними у суду не має.

Щодо вимог позивача про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим привести розміру державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, ОСОБА_2 у відповідності зі статями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та призначення з 01 лютого 2011 року державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком від, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначених законами на момент виплати, то вони також не підлягають задоволенню по вищевказаним підставам.

На підставі викладеного та керуючись ст. 55 Конституції України, ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » ст. ст. 6, 8, 9, 11, 70-72, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим - задовольнити.

Постанову Ялтинського міського суду АР Крим від 25 березня 2011 року по адміністративній справі №2а-5249/2011 за позовною заявою ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії скасувати за нововиявленими обставинами.

В позовній заяві ОСОБА_2 про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим щодо відмови ОСОБА_2 в приведенні розміру пенсії у відповідність з діючим законодавством та щодо відмови в призначенні державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірах, встановлених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим привести ОСОБА_2 розмір державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідність зі ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та призначити ОСОБА_2 з 01 лютого 2011 року по 25 березня 2011 року державну пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначених законами на момент виплати - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку в Севастопольській апеляційний адміністративний суд через Ялтинський міський суд в порядку та строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: (підпис). З оригіналом згідно

Постанова не набрала законної сили

Суддя: секретар: