ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
03 липня 2012 року 16:22 № 2а-4496/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., при секретарі судового засідання Мосійчук І.М. та представників: позивача -Бражник Ж.С., Пронченко А.В., відповідача -Козак В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Зроби сам Україна»
до Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва Державної податкової служби
про скасування податкового повідомлення-рішення від 29 листопада 2012 року № 0015921501, -
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 03 липня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
30 березня 2012 року до Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариства з обмеженою відповідальністю «Зроби сам Україна»(далі -ТОВ «Зроби сам Україна») з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва (далі -ДПІ у Оболонському районі м. Києва) про скасування податкового повідомлення-рішення від 29 листопада 2012 року № 0015921501.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 квітня 2012 року відкрито провадження у справі № 2а-4496/12/2670, закінчено підготовче провадження та призначено до судового розгляду на 25 квітня 2012 року.
25 квітня 2012 року в судовому засіданні протокольною ухвалою замінено неналежного відповідача -ДПІ у Оболонському районі м. Києва на належного відповідача - ДПІ у Оболонському районі м. Києва Державної податкової служби та розгляд справи відкладено до 30 травня 2012 року, а в подальшому у розгляді справи оголошувалися перерви до 12 червня 2012 року, до 19 червня 2012 року, до 22 червня 2012 року та до 03 липня 2012 року.
В судових засіданнях представники позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ТОВ «Зроби сам Україна»(ідентифікаційний код 34956403) зареєстровано 28 лютого 2007 року Оболонському районною у м. Києві державною адміністрацією.
ТОВ «Зроби сам Україна»(ідентифікаційний код 34956403) взято на податковий облік ДПІ у Оболонському районі м. Києва.
10 листопада 2011 року ДПІ у Оболонському районі м. Києва проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток ТОВ «Зроби сам Україна»за І квартал, ІІ квартал та ІІ-ІІІ квартал 2011 року, за результатами якої складено Акт від 10 листопада 2011 року № 3289/15-111.
В ході перевірки було встановлено, що ТОВ «Зроби сам Україна»в податковій декларації з податку на прибуток за ІІ квартал 2011 року неправомірно визначено від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього звітного (податкового) періоду, що призвело до завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток на суму 91 346 155, 00 грн.
Податковим органом було встановлено порушення пункту 3 підрозділу 4 Розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI.
ТОВ «Зроби сам Україна»18 листопада 2011 року подано до ДПІ у Оболонському районі м. Києва заперечення до акту перевірки.
За результатами розгляду заперечення від 29 листопада 2011 року № 34501/10/15-105, висновки акту перевірки від 10 листопада 2011 року № 3289/15-111 залишено без змін.
29 листопада 2011 року ДПІ у Оболонському районі м. Києва на підставі акта перевірки прийняла податкове повідомлення-рішення за формою «П»№ 00159221501, яким згідно з пунктом 54.3 ст. 54 та пунктом 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України за порушення п. 150.1 ст. 150 з урахуванням пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України зменшено розмір від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 91 346 155, 00 грн. за ІІ-ІІІ квартал 2011 року.
Зазначене податкове повідомлення -рішення було оскаржене позивачем в адміністративному порядку до ДПА у м. Києві та ДПС України, які рішеннями від 07 лютого 2012 року № 204/10/12-114 та від 07 березня 2012 року № 4310/6/10-2415 його скарги залишено без задоволення, а податкове повідомлення -рішення -без змін.
Не погоджуючись з вказаним рішенням ТОВ «Зроби сам Україна»звернулось до суду з адміністративним позовом про скасування зазначеного вище податкового повідомлення-рішення від 29 листопада 2011 року № 00159221501.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що висновок відповідача про завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств у II кварталі 2011 року не відповідає дійсності, у зв'язку із неправильним застосуванням податковим органом норм чинного законодавства України, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення є незаконним та підлягає скасуванню. Окрім цього, позивач зазначає, що актом «Про результати документальної виїзної планової перевірки ТОВ «Зроби сам Україна»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 р. по 31.12.2010 р. податковим органом було встановлено завищення позивачем від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за 2010 рік на 12 004 118, 00 грн., даний акт позивачем не оскаржувався та в декларації з податку на прибуток за ІІ квартал 2011 року було зазначено від'ємне значення з урахуванням вказаного вище акта перевірки. Втім податковий орган повторно зменшив від'ємне значення об'єкта оподаткування за 2010 рік на 12 004 118, 00 грн.
Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд частково погоджується з позовними вимогами ТОВ «Зроби сам Україна», виходячи з наступного.
Спірні правовідносини, що склалися між сторонами регулюються нормами Конституції України, Податкового кодексу України, законами України та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Статтею 36 Податкового кодексу України визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Пунктом 37.1 статті 37 Податкового кодексу України визначено, що підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов'язку, порядок і умови його виконання встановлюються цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 150.1. статті 150 Розділу ІІІ Податкового кодексу України, якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від'ємного значення попереднього року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.
Пунктом 3 підрозділу 4 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України визначено, що п. 150.1 ст. 150 Податкового кодексу України застосовується у 2011 р. з урахуванням такого:
якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками першого кварталу 2011 року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року.
У п. 1 підрозділу 4 Розділу ХХ Податкового кодексу України зазначено, що Розділ III Податкового кодексу України застосовується під час розрахунків з бюджетом починаючи з доходів і витрат, що отримані і проведені з 1 квітня 2011 року, якщо інше не встановлено цим підрозділом.
Крім того, відповідно до Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням НБУ щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.99 р. N 1-рп/99 Конституційний Суд України дійшов висновку, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Таким чином, у зв'язку із набранням 01.04.2011 р. чинності розділом III Податкового кодексу України та відсутністю у ньому посилання на врахування у другому кварталі 2011 року від'ємного значення об'єкта оподаткування, окрім того, що виник за результатами діяльності у першому кварталі 2011 р., від'ємне значення об'єкта оподаткування 2010 р., що увійшло до першого кварталу 2011 р. відповідно до п. 22.4 ст. 22 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.94 р. N 334/94-ВР до складу від'ємного значення другого кварталу 2011 р. не включається.
За результатами дослідження податкових декларацій з податку на прибуток підприємств за 2010 рік, І квартал 2011 року, ІІ квартал 2011 року та ІІ-ІІІ квартал 2011 року, які долучені позивачем, встановлено наступне.
У податковій декларації за І квартал 2011 року, яка подана позивачем до податкового органу 10 травня 2011 року вх. № 132570 у рядку 04.9 «від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього податкового період»задекларована сума 91 346 157, 00 грн. У рядку 08 «об'єкт оподаткування»вказано суму «-»115 454 018,00 грн. В уточнюючій консолідованій декларації з податку на прибуток за І квартал 2011 року, поданої позивачем до податкового органу 01 серпня 2010 року у рядку 06.6 «Від'ємне значення об'єкту оподаткування попереднього звітного (податкового) періоду (від'ємне значення рядка 07 податкової декларації за попередній звітний (податковий) період або від'ємне значення оподаткування за І квартал 2011 року»задекларована сума 91 346 157, 00 грн. У рядку 07 декларації «Об'єкт оподаткування від усіх видів діяльності»вказано суму -«-»123 617 483, 00 грн.
Із зазначено слідує, що сума вказана у рядках 06.6 податкових декларацій, є від'ємним значенням минулого 2010 року.
У податковій декларації за ІІ квартал 2011 року, яка подана позивачем до податкової інспекції 03 серпня 2011 року у рядку 06.6 «Від'ємне значення об'єкту оподаткування попереднього звітного (податкового) періоду (від'ємне значення рядка 07 податкової декларації за попередній звітний (податковий) період або від'ємне значення оподаткування за І квартал 2011 року»задекларована сума 111 613 365, 00 грн. У рядку 07 декларації «Об'єкт оподаткування від усіх видів діяльності»вказано суму -«-»127 892 236, 00 грн.
У податковій декларації за ІІ-ІІІ квартал 2011 року, яка подана позивачем до податкової інспекції 25 жовтня 2011 року у рядку 06.6 «Від'ємне значення об'єкту оподаткування попереднього звітного (податкового) періоду (від'ємне значення рядка 07 податкової декларації за попередній звітний (податковий) період або від'ємне значення оподаткування за І квартал 2011 року»задекларована сума 111 613 365, 00 грн. У рядку 07 декларації «Об'єкт оподаткування від усіх видів діяльності»вказано суму -«-»111 380 782, 00 грн.
З досліджених в судовому засіданні вказаних вище декларацій судом встановлена невідповідність даних щодо від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, даним, що викладені в акті перевірки від 10 листопада 2011 року № 3289/15-111 та податковому повідомленні-рішенні від 29 листопада 2011 року № 00159221501, внаслідок арифметичної помилки податкового органу.
Зокрема, як вбачається з аналізу від'ємних значень об'єкта оподаткування податком на прибуток, відображених позивачем в деклараціях (з урахуванням уточнених) за І квартал 2011 року та ІІ, ІІІ календарні квартали 2011 року їх різниця дорівнює 12 004 118, 00 грн. (123 617 483, 00 грн. -111 613 365, 00 грн.), що відповідає поясненням позивача щодо самостійного зменшення об'єкта оподаткування, відповідно до акту перевірки «Про результати документальної виїзної планової перевірки ТОВ «Зроби сам Україна» (код за ЄДРПОУ 34956403) з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 р. по 31.12.2010 р.».
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
ТОВ «Зроби сам Україна»у підтвердження правильності формування від'ємного значення об'єкту оподаткування податку на прибуток за ІІ-ІІІ квартал 2011 року надано первинні документи (договори, акти виконаних робіт, податкові, видаткові накладні, рахунки-фактури тощо), однак суд вважає, що дані докази не можуть вважатися підтвердженням формування від'ємного значення об'єкта оподаткування за ІІ квартал 2011 року, ІІ-ІІІ квартал 2011 року, оскільки були вже включенні до І кварталу 2011 року, за наслідками 2010 року, що підтверджується податковою декларацією за І квартал 2011 року.
Окрім цього, судом враховано акт «Про результати документальної виїзної планової перевірки ТОВ «Зроби сам Україна»(код за ЄДРПОУ 34956403) з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 р. по 31.12.2010 р., згідно якого позивачем, зокрема завищено задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за 2010 рік на суму 12 004 118, 00 грн. та з висновками якого погодився позивач.
Враховуючи викладене вище та дослідивши податкові декларації з податку на прибуток за 2010 рік, І квартал 2011 року, ІІ квартал 2011 року, ІІ-ІІІ квартал 2011 року, суд дійшов висновку, що ТОВ «Зроби сам Україна»у податковій декларації за ІІ квартал 2011 року, ІІ-ІІІ квартал 2011 року задекларовано суму від'ємного значення з урахуванням вказаного вище акта перевірки, а тому повторне зменшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток на суму 12 004 118, 00 грн. є протиправним.
Отже, оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким податковим органом зменшено розмір від'ємного значення об'єкта оподаткування податку на прибуток у розмірі 91 346 155, 00 грн. в частині зменшення на суму 12 004 118, 00 грн. підлягає скасуванню. Втім, в іншій частині податкове повідомлення-рішення на суму 79 342 037, 00 грн. є правомірним, оскільки підприємством у декларації з податку на прибуток за результатами ІІ кварталу 2011 р., ІІ-ІІІ квартал 2011 р. задекларовано від'ємне значення у вказаній вище сумі за результатами діяльності 2010 року, чим порушено п. 3 підрозділу 4 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ.
Враховуючи викладене, правомірність рішення суб'єкта владних повноважень доведено частково відповідачем.
На підставі зазначеного, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 29 листопада 2012 року № 0015921501 підлягає скасуванню частково.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною третьою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до переконання про задоволення позовних вимог ТОВ «Зроби сам Україна»частково.
Враховуючи положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу -відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Приймаючи до уваги викладене вище, керуючись ст. ст. 69-71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Зроби сам Україна»задовольнити частково.
2. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва від 29 листопада 2011 року № 0015921501 в частині зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за ІІ-ІІІ квартал 2011 року у розмірі 12 004 118, 00 грн.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
4. Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва Державної податкової служби на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Зроби сам Україна»(код за ЄДРПОУ 34956403) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 646, 00 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні, 00 копійок).
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.М. Погрібніченко
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 09.07.2012 р.