Господарський суд Чернігівської області
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 77-44-62
04 липня 2012 року справа № 6/46
За позовом: першого заступника прокурора м. Чернігова, вул. Шевченка, 1, м. Чернігів, 14000 в інтересах держави
в особі: Головного управління Держкомзему у Чернігівській області, пр-т Миру, 14, м. Чернігів, 14005,
до першого відповідача: Чернігівської міської ради, вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000,
до другого відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю „Єврокон Полісся", вул. Катерини Білокур, 10/15, м. Київ, 01000,
про визнання недійсними рішень.
Суддя Блохіна Ж.В.
Представники сторін:
від позивача: Залога О.В., довіреність №07-06/1012 від 28.02.2011 року,
від першого відповідача: не з'явився,
від другого відповідача: Мельник М.П., довіреність №б/н від 21.03.2011 року,
за участю: Шевцової М.В. - помічника прокурора м. Чернігова, посв. №29 від 14.02.2012 року.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Першим заступником прокурора м. Чернігова в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у Чернігівській області подано позов до першого відповідача: Чернігівської міської ради; до другого відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Єврокон Полісся" про:
- визнання недійсним п. 60.34 рішення Чернігівської міської ради від 21.11.2007 року „Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним та фізичним особам в межах м. Чернігова, погодження місця розташування об'єктів та надання згоди на розроблення проектів відведення";
- визнання недійсним п.169 рішення Чернігівської міської ради від 12.12.2008 року „Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним та фізичним особам в межах м. Чернігова, погодження місця розташування об'єктів та надання згоди на розроблення проектів відведення".
Помічник прокурора міста Чернігова та представник позивача підтримують позовні вимоги і просять їх задовольнити, посилаючись на наступне. Спірні рішення прийняті з порушенням ст.ст. 123,124,151 Земельного кодексу України, оскільки, прийняті за відсутністю попереднього погодження вибору земельної ділянки Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області та висновку цього органу щодо погодження відведення земельної ділянки ТОВ „Єврокон-Полісся"; всі погоджувальні документи контролюючими органами видано після прийняття Чернігівською міською радою рішення від 21.11.2007р. Відсутність законодавчо визначених погоджень та інших документів робить неможливим передачу земельної ділянки в користування суб'єкту господарювання. Крім того, зазначається про те, що земельна ділянка, яка передана в оренду другому відповідачу, відноситься до земель рекреаційного призначення; рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки площею 7,5 га по вул. Савчука в м. Чернігові відсутнє, а тому є неправомірною передача цієї земельної ділянки у користування з метою подальшої забудови для інших, ніж передбачено ст.ст. 50,51 Земельного кодексу України, цілей.
Представник першого відповідача в судове засідання не з'явився; відзиву на позов, заяв, клопотань не надіслав; про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.
Другий відповідач заперечує проти позову і просить у позові відмовити, виходячи з наступного. Посилання прокурора та позивача в позовній заяві як на підставу незаконності спірних рішень на наказ №189 від 09.03.2011р. Державного комітету України із земельних ресурсів про скасування висновку державної експертизи землевпорядної документації від 14.02.2008р. №38-08 Державного агентства земельних ресурсів України по проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, є безпідставним, оскільки постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2012р. визнано незаконним наказ №189 від 09.03.2011р. Державного комітету України із земельних ресурсів, а відтак зберігає свою юридичну силу позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 14.02.2008р. №38-08. На думку другого відповідача доказом законності спірних рішень є постанова Деснянського районного суду м. Чернігова від 21.03.2011р., якою встановлено, що рішення Чернігівської міської ради від 12.12.2008р. є законним, оскільки прийнято на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодженого зі всіма органами, передбаченими ч.3 ст. 123 Земельного кодексу України. Також другий відповідач зазначає про те, що прокурором не обґрунтовано в чому полягає порушення інтересів Головного управління Держкомзему у Чернігівській області спірними рішеннями Чернігівської міської ради. Посилаючись на ч.6 п.5 рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009р. у справі №1-9/2009, другий відповідач зазначає, що у спірних рішеннях міськради передбачено передачу земельної ділянки в оренду строком на 2 роки, а тому в 2010р. вони (рішення) втратили юридичну силу, доказом чого є рішення 53 сесії 5 скликання Чернігівської міської ради від 16.09.2010р. про продовження договору оренди землі та укладення договору оренди земельної ділянки від 28.09.2010р. за №3528.
Прокурор зазначає, що постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2012р. по справі №2а-4810/11/2670 не може бути оцінена як доказ правомірності дій відповідачів, оскільки підставою позову є порушення, які існували до видачі висновку державної експертизи землевпорядної документації від 14.02.2008р. №389-08, на стадії вибору земельної ділянки. Також прокурор заперечує щодо врахування судом постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 21.03.2011р., якою залишено в силі рішення Чернігівської міської ради від 12.12.2008р., оскільки при вирішенні спору судом не розглядалась законність рішення в контексті тих підстав, на які вказує прокурор по даній справі.
Представником другого відповідача в судовому засіданні подана заява про застосування позовної давності в частині позовних вимог про визнання недійсним п.60.34 рішення Чернігівської міської ради від 21.11.2007р. про погодження місця розташування та надання згоди на розробку проекту відведення земельної ділянки по вул. Савчука в м. Чернігові.
Представник позивача заперечує проти спливу строку позовної давності, посилаючись на те, що Головне управління Держкомзему у Чернігівській області дізналося про порушення земельного законодавства Чернігівською міськрадою при прийнятті спірних рішень лише з моменту подачі даного позову заступником прокурора м. Чернігова.
Присутня в судовому засіданні помічник прокурора м. Чернігова також заперечує стосовно спливу позовної давності, оскільки про невідповідність прийнятих Чернігівською міськрадою рішень, які є предметом спору, вимогам земельного законодавства, чим порушено інтерес позивача, стало відомо лише в 2009 році.
Вислухавши представників сторін, дослідивши надані сторонами докази, з'ясувавши обставини, які мають значення для вирішення спору, суд
Чернігівською міською радою на 22 сесії 5 скликання прийнято рішення від 21.11.2007 року „Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним та фізичним особам в межах м. Чернігова, погодження місця розташування об'єктів та надання згоди на розроблення проектів відведення", яким погоджено місце розташування об'єкту та надано згоду на розроблення проекту відведення товариству з обмеженою відповідальністю „Єврокон Полісся" на земельну ділянку (орієнтовна площа 7,5 га) по вул. Савчука для проектування та будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально - культурного призначення, при умові розроблення містобудівельного обґрунтування (пункт 60.34).
До матеріалів справи долучено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду товариству з обмеженою відповідальністю „Єврокон Полісся" (далі -ТОВ „Єврокон Полісся") за рахунок земель запасу Чернігівської міської ради на землях рекреаційного призначення для проектування та будівництв багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально - культурного призначення в м. Чернігові по вул. Савчука, який затверджено п. 169 рішення Чернігівської міської ради від 12.12.2008 року.
Проект землеустрою містить, зокрема:
- умови відведення земельної ділянки, визначені Управлінням земельних ресурсів у м. Чернігові від 10.12.2007р. №23-10з/1148;
- інформацію про грошову оцінку земельної ділянки станом на 19.12.2007р.;
- висновок Чернігівської обласної інспекції по охороні пам'яток історії та культури від 11.12.2007 року № 3312 по проекту землеустрою земельної ділянки для проектування та будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально-культурного призначення по вул. Савчука в м. Чернігів, яким погоджено зазначений об'єкт;
- висновок Чернігівської обласної санітарно-епідеміологічної станції від 10.12.2007р. №02-30/164-554, яким погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 7,5109 га по вул. Савчука в м. Чернігові ТОВ „Єврокон Полісся";
- лист Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області від 25.01.2008р. №01-09/40 про те, що управлінням прийнято до розгляду „Містобудівне обґрунтування будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально-культурного призначення по вул. Савчука м. Чернігів" і проводиться екологічна експертиза представлених проектних рішень, яка вивчає питання впливу запланованої діяльності на компоненти довкілля;
- висновок Управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради від 14.01.2008 року №15, яким погоджено проект відведення земельної ділянки по вул. Савчука для проектування та будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально-культурного призначення на підставі містобудівного обґрунтування, розробленого Державним науково-дослідним інститутом проектування міст „Дніпромісто";
- лист Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст „Дніпромісто" від 14.01.2008р. №3-35 про погодження розташування земельної ділянки ТОВ „Єврокон Полісся" по вул. Савчука для будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально-культурного призначення і створення паркової зони;
- висновок Управління земельних ресурсів у м. Чернігові від 10.12.2007р. №23-10/з 1163 про погодження проекту землеустрою;
- позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 14.02.2008р. №38-08 Державного агентства земельних ресурсів України по проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ „Єврокон Полісся" з зауваженнями та пропозиціями до землевпорядної документації, з якого також вбачається, що за погодження з природоохоронними органами прийнято лист Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області від 25.01.2008р. №01-09/40. В даному листі зазначається, що проводиться екологічна експертиза представлених проектних рішень, яка вивчає питання впливу запланованої діяльності компонентам довкілля.
Другим відповідачем надано висновок №643 державної екологічної експертизи щодо матеріалів містобудівного обґрунтування „Будівництво багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально-культурного призначення по вул. Савчука в м. Чернігів" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, в якому зазначено, що містобудівне обґрунтування будівництва в частині проектних рішень з охорони навколишнього природного середовища і поліпшення екологічного стану проектованої території відповідає вимогам природоохоронного законодавства і рекомендується для схвалення.
Наказом від 09.03.2011р. №189 Державного комітету України із земельних ресурсів задоволено протест Генеральної прокуратури України від 25.02.2011р. №05/03-105вих-11 і скасовано вищевказаний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 14.02.2008р. №38-08 Державного агентства земельних ресурсів України.
Київський апеляційний адміністративний суд, розглянувши апеляційну скаргу ТОВ „Єврокон Полісся" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.11.2011р. у справі за адміністративним позовом ТОВ „Єврокон Полісся" до Державного комітету України із земельних ресурсів про визнання нечинним наказу від 09.03.3011р. №189, виніс постанову від 10.04.2012р. по справі №2-а-4810/11/2670 про визнання незаконним наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 09.03.2011р. за №189, яким скасовано висновок державної експертизи землевпорядної документації від 14.02.2008р. за №38-08 Державного агентства земельних ресурсів України по проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ „Єврокон Полісся" для проектування та будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально-культурного призначення в м. Чернігові по вул. Савчука.
12.12.2008 року Чернігівська міська рада (33 сесія 5 скликання) прийняла рішення „Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним та фізичним особам в межах м. Чернігова, погодження місця розташування об'єктів та надання згоди на розроблення проектів відведення", яким товариству з обмеженою відповідальністю „Єврокон Полісся" затверджено проект відведення та передано земельну ділянку в короткострокову оренду, строком на 2 роки, площею 7,5109 га по вул. Савчука для проектування та будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально - культурного призначення. (Землі житлової та громадської забудови, коефіцієнт функціонального використання =1,0 -житлова забудова) ( пункт 169).
Відтак, згідно експлікації земель за зазначеним рішенням міської ради ТОВ „Єврокон-Полісся" відведено в оренду земельна ділянка площею 7,5109 га за рахунок земель запасу Чернігівської міської ради (7,5109 га зелених насаджень загального користування, землі рекреаційного призначення).
На підставі рішення Чернігівської міської ради від 12.12.2008 року між Чернігівською міською радою (орендодавець) та ТОВ „Єврокон Полісся" (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки №3528 від 25.12.2008 року, відповідно до умов якого орендодавець надав, а орендар прийняв в короткострокове платне користування земельну ділянку загальною площею 7,5109 га в місті Чернігові для проектування та будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально-культурного призначення по вул. Савчука.
Даний договір зареєстрований у Чернігівському міському відділі Чернігівської регіональної філії ДП „Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 25.12.2008р. №040885000497
25.12.2008р. між сторонами договору підписано Акт прийому-передачі земельної ділянки в короткострокову оренду, строком до 12.12.2010р., площею 7,5109 га по вул. Савчука для проектування та будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально-культурного призначення.
31.12.2009 року додатковою угодою до договору оренди земельної ділянки № 3528, яка зареєстрована у Чернігівському міськвідділі Чернігівської регіональної філії ДП „Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.12.2009р., внесено зміни до договору щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки (пункт 4), розміру орендної плати (пункт 7) та інші.
У зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди, Чернігівська міська рада рішенням від 16.09.2010р. (п. 97) „Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним та фізичним особам в межах м. Чернігова та надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою" поновила ТОВ „Єврокон Полісся" договір оренди земельної ділянки, строком на 5 років, площею 7,4793 га по вул. Савчука для проектування та будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально-культурного призначення. (Землі житлової та громадської забудови, коефіцієнт функціонального використання = 0,5 -майбутнє будівництво).
На підставі зазначеного рішення 28.09.2010р. між Чернігівською міською радою (відповідач 1, орендодавець) та ТОВ „Єврокон Полісся" (відповідач 2, орендар) укладено договір оренди земельної ділянки № 3528, відповідно до умов п.1 орендодавець надав, а орендар прийняв в короткострокове платне користування земельну ділянку в місті Чернігові для проектування та будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально-культурного призначення по вул. Савчука.
Загальна площа земельної ділянки, яку передано в оренду становить 7,4793 га (п.2 договору).
Сторони договору передбачили, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення на підставі рішення Чернігівської міської ради від 16.09.2010р. (53 сесія 5 скликання), пункт 97.
Позивач та прокурор стверджують, що спірні рішення Чернігівської міської ради прийнято з порушенням вимог ст. 123, 124, 151 Земельного кодексу України.
Суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Згідно статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Способи захисту прав на земельні ділянки визначені статтею 152 Земельного кодексу України (далі - ЗК України). За приписами наведеної норми, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно з приписами ч.1 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Тобто, підставами для визнання недійсним акта (рішення) є невідповідність його вимогам законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт, порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
У статті 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 12 ЗК України розпорядження землями територіальної громади міста, у тому числі надання їх у користування, належить до повноважень міської ради та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Статтею 84 ЗК України встановлено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.
У пункті 12 Перехідних положень Земельного кодексу передбачено, що розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Оскільки земельна ділянка площею 7,5109 га по вул. Савчука відноситься до земель державної власності і знаходиться в межах м. Чернігова, розпорядження нею здійснює Чернігівська міська рада.
У статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" визначені питання, які відносяться до виключної компетенції міських рад і які вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради.
Так, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, такі питання, як: скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень; вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (пункти 15, 34 ст. 26).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що приймаючи на пленарних засіданнях сесій Чернігівської міської ради рішень, які є предметом спору (від 21.11.2007р., пункт 60.34, яким погоджено місце розташування об'єкту та надано згоду на розроблення проекту відведення; від 12.12.2008р, пункт 169, яким ТОВ „Єврокон Полісся" затверджено проект відведення та передано земельну ділянку в короткострокову оренду, строком на 2 роки, площею 7,5109 га по вул. Савчука для проектування та будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально - культурного призначення) Чернігівська міська рада діяла в межах своєї компетенції відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Земельного кодексу України.
Розглядаючи питання відповідності спірних рішень вимогам законодавства, суд виходить з наступного.
Необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або в комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року у справі N 1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування). Конституційний Суд України зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
Статтею 93 ЗК України визначено, що земельні ділянки можуть передаватися в оренду, зокрема, громадянам та юридичним особам України. Оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Законом України "Про оренду землі".
Відповідно до ст. 16 Закону України „Про оренду землі" в редакції, чинній на день прийняття спірного рішення від 21.11.2007р., особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону. Передача земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), в оренду без зміни її цільового призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення. У разі зміни цільового призначення земельної ділянки надання її в оренду здійснюється за проектом відведення в порядку, встановленому законом.
Згідно зі ст. 124 ЗК України в редакції, чинній на момент прийняття спірного рішення від 21.11.2007р., передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. За приписами частини 3 цієї статті, передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Стаття 123 ЗК України визначає порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування. У даній статті встановлено наступне.
Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
зміни цільового призначення земельних ділянок;
надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної. До клопотання додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу. Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу. Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду). Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної міської ради, яка розглядає його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Як встановлено судом з матеріалів справи, вищевикладений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ „Єврокон Полісся" погоджений зі всіма органами, визначеними у ст. 123 ЗК України, має позитивні висновки цих органів, а тому Чернігівська міська рада в межах своєї компетенції мала всі правові підстави для прийняття рішення від 12.12.2008р. про затвердження проекту відведення та передачу земельної ділянки в короткострокову оренду ТОВ „Єврокон Полісся".
Згідно ст.ст. 125, 126 ЗК України у редакції, чинній на час прийняття спірного рішення від 12.12.2008р., право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Договір оренди земельної ділянки був укладений між відповідачами 25.12.2008р. і зареєстрований у встановленому порядку 25.12.2008р., а відтак у ТОВ „Єврокон Полісся" виникло право на оренду вищевказаної земельної ділянки з 25.12.2008р.
Акт державного органу може бути визнано недійсним лише у разі його невідповідності вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт, однак жодних норм матеріального права, які б було порушено при прийнятті спірних рішень міськради судом не встановлено.
Як зазначалося вище, пунктом 60.34 рішення Чернігівської міської ради від 21.11.2007р. ТОВ „Єврокон Полісся" було погоджено місце розташування об'єкту та надано згоду на розроблення проекту відведення на земельну ділянку, а пунктом 169 рішення міськради від 12.12.2008р. затверджено проект відведення та передано земельну ділянку в короткострокову оренду площею 7,5109 по вул. Савчука для проектування та будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально-культурного призначення.
Зазначені рішення Чернігівської міської ради є актами ненормативного характеру органу місцевого самоврядування, є актами одноразового застосування, які вичерпали свою дію і втратили чинність фактом їхнього виконання шляхом укладенням між відповідачами договору оренди земельної ділянки №3528 від 25.12.2008 року, а тому не можуть бути скасовані або визнані недійсними.
Крім того, приймаючи дане рішення, суд враховує наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України державні органи та їх посадові особи діють у спосіб, в межах повноважень та на підставах, передбачених Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України „Підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності."
Таким чином, Головне управління Держкомзему у Чернігівській області, як юридична особа, має право звертатись до господарського суду за захистом саме своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів або у випадках, передбачених законодавчими актами України.
Головне управління Держкомзему у Чернігівській області не надало суду будь-яких пояснень і доказів, що підтверджують порушення його суб'єктивних прав і інтересів прийнятими Чернігівською міською радою спірними рішеннями від 21.11.2007р. та 12.12.2008р., які потребують захисту шляхом визнання недійсними пунктів 60.34 та 169 вищевказаних рішень.
Прийняття Чернігівською міською радою спірних рішення не позбавляє позивача можливості здійснювати його функції як контролюючого органу, а відтак, не порушує і не може порушувати його права і інтереси.
Відповідно до ст. 188 ЗК України у редакції, чинній на момент подачі даного позову, Державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - спеціально уповноваженими органами з питань екології та природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом. Таким законом є - Закон України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19 червня 2003 року N 963-IV ( далі -Закон №963).
Відповідно до ст. 5 Закону №963 в редакції, чинній на момент подання даного позову, державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
У ст. 9 Закону №963 зазначено, що державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи шляхом проведення перевірок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2008 р. N 224 ( втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року N 1409) затверджено Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів (далі - Положення), згідно пункту 1 якого Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 Положення Держкомзем здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі і затверджує положення про них.
Повноваження щодо здійснення державного контролю за використанням та охороною земель Держкомзем здійснює через Держземінспекцію та її територіальні органи.
Відповідно до свого Положення Головне управління Держкомзему у Чернігівській області є територіальним органом Держкомзему, йому підзвітне і підконтрольне.
Згідно ст. 2 Закону №963 основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є: забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України; забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони та раціонального використання земель; запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.
До повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать, зокрема:
- здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;
- внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель (ст. 6 Закону №963).
У пункті 4 Положення передбачено, що Держкомзем відповідно до покладених на нього завдань, зокрема:
здійснює державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" та інших законів ( п.п.7);
здійснює координацію діяльності місцевих органів виконавчої влади з питань землеустрою ( п.п.27);
порушує в установленому законодавством порядку клопотання про зупинення дії або скасування актів місцевих держадміністрацій та органів місцевого самоврядування з питань, що належать до його компетенції, а також про притягнення осіб, винних у порушенні земельного законодавства, до передбаченої законом відповідальності ( п.п.41);
розглядає відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення (п.п.42) та інше.
Аналогічні положення містяться у підпунктах 37,38 пункту 4 Положення про Головне управління Держкомзему у Чернігівській області.
Таким чином, вищевказане законодавство чітко визначає повноваження державного органу при здійсненні державного контролю за використанням та охороною земель та шляхи реалізації цього контролю, до яких не відноситься право на подання позову до суду з вимогами про визнання недійсними рішень органів місцевого самоврядування.
Отже, Головне управління Держкомзему у Чернігівській області, виступаючи в якості позивача, діє не у спосіб та поза межами повноважень, передбачених Конституцією та вищевказаним законодавством.
При цьому суд враховує інформаційний лист Вищого господарського суду України від 11.06.2012р. №01-06/805/2012) „Про деякі питання практики розгляду справ зі спорів, пов'язаних із здійсненням державного контролю за використанням та охороною земель".
За таких обставин суд приходить до висновку про те, що перший заступник прокурора м. Чернігова звернувся з даним позовом за захистом інтересів держави в особі Головного управління Держкомзему у Чернігівській області, тобто особи, яка не має суб'єктивного права на звернення з таким позовом; права та інтереси якої спірними рішеннями не порушені, тобто позов є необґрунтованим, а тому заява другого відповідача про застосування судом строку позовної давності, передбаченої ст. 257 Цивільного кодексу України, задоволенню не підлягає і позовна давність судом не застосовується.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають повністю.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
У позові відмовити повністю.
Повне рішення складено 07.07.2012р.
Суддя Ж.В. Блохіна
07.07.12