"03" липня 2012 р.Справа № 19-30/204-10-5558
за позовом: Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Одеської дирекції, м. Одеса.
до відповідача: Виконавчого комітету Одеської міської ради, м. Одеса.
про скасування пункту рішення та свідоцтва.
Суддя Степанова Л.В.
Представники:
Позивача: Ніколенко Г.В. за довіреністю
Відповідача: Моджук І.О. за довіреністю
Суть спору: про скасування пункту рішення та свідоцтва.
Українське державне підприємство поштового зв'язку " Укрпошта " в особі Одеської дирекції звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Виконавчого комітету Одеської міської ради про скасування п.1.1 рішення Одеської міської ради №677 від 27 листопада 2003 року в частині включення до переліку об'єктів, які підлягають передачі у комунальну власність приміщення за адресою: АДРЕСА_1 та скасування свідоцтва виконавчого комітету Одеської міської ради від 02 листопада 2006 року, відповідно до якого приміщення по АДРЕСА_1 у м. Одесі належить територіальній громаді м. Одеси на праві комунальної власності.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 29 грудня 2010 року порушено провадження у справі №30/204-10-5558.
Рішенням господарського суду Одеської області від 24 лютого 2011 року у задоволенні позову Українського державного підприємства поштового зв'язку " Укрпошта " в особі Одеської дирекції -відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 14 квітня 2011 року рішення господарського суду Одеської області від 24 лютого 2011 року у справі №30/204-10-5558 - залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 21 липня 2011 року постанову Одеського апеляційного господарського суду від 14 квітня 2011 року та рішення господарського суду Одеської області від 24 лютого 2011 року у справі №30/204-10-5558 скасовано, а справу направлено для нового розгляду до господарського суду Одеської області.
Згідно даних автоматизованої системи документообігу суду справу № 30/204-10-5558 передано на розгляд судді господарського суду Одеської області Петренко Н. Д.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 18 серпня 2011 року справа №30/204-10-5558.прийнята до провадження судді Петренко Н. Д. та присвоєно № 19-30/204-10-5558
Рішенням господарського суду Одеської області від 31 жовтня 2011 року задоволено позов Українського державного підприємства поштового зв'язку " Укрпошта " в особі Одеської дирекції.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 17 січня 2012 року рішення господарського суду Одеської області від 31 жовтня 2011 року у справі № 19-30/204-10-5558- залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 29 березня 2012 року постанову Одеського апеляційного господарського суду від 17.01.2012 року та рішення господарського суду Одеської області від 31.10.2011 року у справі №19-30/204-10-5558 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Згідно з автоматизованим розподілом справ, в порядку ст. 2-1 ГПК України, справу № 19-30/204-10-5558 передано на новий розгляд судді Степановій Л.В.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 20.04.2012 року справа прийнята до провадження судді Степанової Л.В.
10.05.2012 року (вх. № 14188/2012) представник позивача надав до суду уточнення позовних вимог, в яких просить суд скасувати п.1.1. Рішення Одеської міської ради № 677 від 27.11.2003 року в частині включення до переліку об'єктів, які підлягають передачі в комунальну власність, приміщення за адресою: АДРЕСА_1 та скасувати свідоцтво виконавчого комітету Одеської міської ради від 02.11.2006 року, відповідно до якої приміщення по АДРЕСА_1 належить територіальній громаді м. Одеси на праві комунальної власності.
22.05.2012 року (вх. № 15627/2012) представник позивача надав до суду обґрунтування позовних вимог.
07.06.2012 року (вх. № 17479/2012) представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, в якій просить суд прийняти рішення, яким у позові відмовити повністю, з підстав викладених у відзиві.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 07.06.2012 року продовжено строк розгляду справи № 19-30/204-10-5558 на 15 днів до 03.07.2012 року.
18.06.2012 року (вх. № 18904/2012) представник позивача надав до суду обґрунтування позовних вимог.
Розглянув матеріали справи, суд встановив:
Позивач у позові зазначає, що 21.04.1944 року Постановою виконавчого комітету Одеської міської ради депутатів трудящих Одеському головному поштамту (правонаступником «кого є Одеська дирекція Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта») були надані в відання та користування приміщення для розташування міських поштових відділень, зокрема, приміщення по АДРЕСА_1.
21.09.2006 року комунальним підприємством «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості»виданий технічний паспорт на зазначене приміщення, при цьому користувачем приміщення вказано Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта". В грудні 2006 року позивачем була отримана копія свідоцтва виконавчого комітету Одеської міської ради від 02.11.2006 р., відповідно до якої приміщення по АДРЕСА_1 належить територіальній громаді м. Одеси на праві комунальної власності на підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 677 від 27.11.2003 р.
Позивач вказує, що листом від 16.01.2007 р. № 31-06 звернувся до КП «ОМБТІ та РОН»та отримав відповідь № 302-11/303 від 30.01.2007 р., відповідно до якої КП «ОМБТІ та РОН»не має інформації стосовно підстав передачі приміщення по АДРЕСА_1 в комунальну власність. 22.05.2007 року позивач звернувся до Одеського міського голови та до Представництва по управлінню комунальної власності Одеської міської ради з проханням розібратись в вищезазначеній ситуації та повернути приміщення Одеській дирекції УДПТТЗ «Укрпошта», враховуючи те, що позивач користувався ним на законних підставах. 04.06.2007 р. Представництвом по управлінню комунальної власності надана відповідь на звернення позивача, відповідно до якого повернути вищезазначене приміщення неможливо, оскільки воно знаходиться в комунальній власності та передано в оренду приватному підприємцю Курош Е. Ж. на підставі договору № 7/55 від 13.07.2006 р. Відповідь від Одеської міської ради, позивачем до цього часу не отримана.
Позивач наголошує на тому, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 р. № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)», приміщення зв'язку не відносяться до комунальної власності, тому включення вищезазначеного приміщення до переліку об'єктів, що підлягають реєстрації як об'єкти комунальної власності, є неправомірним та безпідставним. Крім цього, в 2006 р. КП «ОМБТІ та РОН»виданий технічний паспорт саме Одеській дирекції УДППЗ «Укрпошта». Необхідно також зазначити, що Постанова виконавчого комітету Одеської міської ради депутатів трудящих від 21.04.1944 р., відповідно до якої Одеському поштамту було передано приміщення по АДРЕСА_1, до теперішнього часу не скасована та є чинною.
Позивач вказує, про порушення прав УДППЗ «Укрпошта»в особі Одеської дирекції щодо користування приміщенням за адресою: АДРЕСА_1 яке знайшло вираз в неправомірному включенні цього приміщення до переліку об'єктів, які підлягають реєстрації як об'єкти комунальної власності.
Крім того позивач просить поновити строк на подачу цієї позовної заяви, враховуючи те, що УДППЗ «Укрпошта»в особі Одеської дирекції дізналось про порушення свого права в грудні 2006 р.
Відповідач у відзиві зазначає, що рішення від 21.04.1944 р. № 42 не є належним та допустимим доказом підтвердження будь-яких прав Позивача на спірне нерухоме майно, у зв'язку з тим, що, згідно рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.11.2003 року № 677 «Про реєстрацію об'єктів комунальної власності м. Одеси»було проведено технічну інвентаризацію нежитлового фонду комунальної власності, зокрема - одноповерхових внутрішньодворових будівель, розташованих за адресою: АДРЕСА_1. Позивачем не надано доказів, які б підтверджували, що приміщення будинку за АДРЕСА_2 відповідають спірним по цій справі приміщенням, а саме - одноповерховим внутрішньодворовим будівлям, розташованих за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідач серед іншого зазначає, що, у зв'язку із тим, що Українським державним підприємством поштового зв'язку «Укрпошта»в особі Одеської дирекції не доведено правонаступництва Одеського головного поштамту, у Позивача взагалі не виникає права на звернення до господарського суду із відповідним позовом у контексті їх обґрунтування.
По -третє зазначає відповідач рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради депутатів трудящих від 21.04.1944 р. № 42 Одеському головному поштамту приміщення, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2, було надано у відання та користування. Та передача майна особі у користування не позбавляє іншу особу права власності на це майно і, відповідно, його належного оформлення, у даному випадку, права комунальної власності територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради шляхом прийняття виконавчим комітетом Одеської міської ради спірного рішення від 27.11.2003 р. № 677 в частині проведення технічної інвентаризації об'єкта нежитлового фонду комунальної власності. З посиланням на приписи п. 1 ст. 10, п. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про економічну самостійність УРСР», Закон України «Про власність», п. 5 Постанови Верховної Ради УРСР «Про введення в дію Закону УРСР «Про власність»від 26.03.1991 року та Постанову КМУ № 311 від 05.11.1991 р. «Про розмежування державного майна України», все майно, розташоване на території України, яке на момент розмежування власності входило до житлового та нежитлового фонду рад народних депутатів, а також до майна виконкомів місцевих Рад народних депутатів, їх відділів і управлінь, було передане в комунальну власність, тобто власність адміністративно-територіальних одиниць, до якого і відносилось спірне нерухоме майно (одноповерхові внутрішньодворові будівлі, розташовані за адресою: АДРЕСА_1).
Крім того,відповідач звертає увагу суду на той факт, що Позивачем було надано уточнення до позову, відповідно до яких він просить скасувати п. 1.1. рішення Одеської міської ради від 27.11.2003 р. № 677, якого взагалі не існує, так як Одеська міська рада не приймала такого рішення.
Як видно з матеріалів справи, рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.11.2003 р. № 677 було прийнято на підставі рішення Одеської обласної ради народних депутатів від 25.11.1991 р. № 266-ХХІ «Про розмежування державного майна між власністю обласної ради, міст обласного підпорядкування та районів області", Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухома майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.05.2002 р. № 7/5, розпорядження Одеського міського голови від 23.05.2002 р. № 715-01р «Про оформлення свідоцтв про право власності на об'єкти нерухомого майна»та керуючись ст.ст. 29, 60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно Рішення Одеської обласної ради народних депутатів від 25.11.1991 р. № 266-1 «Про розмежування державного майна між власністю обласної ради, міст обласного підпорядкування та районів області»до переліку державного майна, що передається у власність місту обласного підпорядкування, до комунальної власності м. Одеси було передано весь жилий та нежилий фонд місцевих Рад народних депутатів та майновий комплекс виконкомів місцевих Рад народних депутатів, їх відділів і управлінь.
На підставі зазначеного рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №677 від 27.11.2003р. „Про реєстрацію об'єктів комунальної власності м. Одеси" було видане відповідне свідоцтво про право власності від 02.11.2006р. на об'єкт нерухомості - нежилі одноповерхові внутрішньодворові будівлі, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 та складаються з трьох нежилих будівель під літ. „А", „Б", „В" загальною площею 339,4 кв.м., які належать територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради на праві комунальної власності.
Згідно Статуту УДППЗ "Укрпошта" є державним унітарним комерційним підприємством, що засноване на державній власності та належить до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України. Майно підприємства є державною власністю, згідно якого підприємство здійснює право господарського відання.
Як видно з пункту 1.1 рішення виконкому Одеської міської ради № 677 від 27.11.2003 року було вирішено: Провести технічну інвентаризацію об'єктів нежитлового фонду комунальної власності: одноповерхових внутрішньо дворових будівель, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1, та перелік інших об'єктів, а пунктом 1.2. зазначено рішення вказано: Оформити та видати Одеській міській раді свідоцтва про право власності, зазначені у пункті 1.1. цього рішення, та зареєструвати їх за Одеською міською радою.
Відповідно до п.п. 9 п. б статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»зазначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад віднесено, зокрема облік нежилих приміщень на відповідній території незалежно від форм власності, внесення пропозицій їх власникам щодо використання таких приміщень для задоволення потреб територіальної громади;
Відповідно до п. 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Таким чином підставами для визнання недійсним акта є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є порушення у зв'язку з прийняттям відповідно акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації.
У своєму позові та уточненнях до нього позивач оскаржує п. 1.1 рішення Одеської міської ради № 677 від 27.11.2003 року в частині включення до переліку об'єктів, які підлягають передачу в комунальну власність, приміщення за адресою: АДРЕСА_1.
Однак, слід зазначити що у пункті 1.1 рішення виконкому Одеської міської ради № 677 від 27.11.2003 року вказано про проведення технічної інвентаризації об'єктів нежитлового фонду комунальної власності., а не про передачу об'єктів у комунальну власність. А як видно з діючого законодавства виконком діяв в межах повноважень.
Позивачем по справі не обґрунтовано та не доведено, що оскаржуване ним рішення виконкому Одеської міської ради не відповідає вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Крім того, позивачем також не доведено, що оскаржуване рішення порушує права та охоронювані законом інтереси позивача.
За таких обставин, у суду не має підстав для скасування п.1.1 рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №677 від 27.11.2003р. в частині проведення технічної інвентаризації об'єктів нежитлового фонду комунальної власності: приміщення за адресою: АДРЕСА_1. та скасування свідоцтва виконавчого комітету від 02.11.2006 року про право власності на три нежили будівлі літ. «А», «Б», «В», загальною площею 339,4 кв.м. за адресою АДРЕСА_1
Відповідно до статті 43 ГПК України, зазначено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
За таких обставин, приймаючи до уваги вищенаведене, а також оцінюючи надані документальні докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. У задоволенні позову Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта " в особі Одеської дирекції звернулось до Виконавчого комітету Одеської міської ради про скасування п.1.1. Рішення Одеської міської ради № 677 від 27.11.2003 року в частині включення до переліку об'єктів, які підлягають передачі в комунальну власність, приміщення за адресою: АДРЕСА_1 та скасування свідоцтва виконавчого комітету Одеської міської ради від 02.11.2006 року, відповідно до якої приміщення по АДРЕСА_1 належить територіальній громаді м. Одеси на праві комунальної власності - відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено у встановленому законом порядку.
Повне рішення складено 07.07. 2012 року
Суддя Степанова Л.В.