Постанова від 05.06.2012 по справі 2а-3917/12/0170/7

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

м. Сімферополь

05 червня 2012 р. 16:20 Справа №2а-3917/12/0170/7

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Маргарітова М.В., при секретарі Лотакові А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора м. Алушти в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Автономній Республіки Крим, Державного підприємства "Таврида"

до Відділу Держкомзему в м. Алушті

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1,

про визнання протиправною бездіяльність та спонукання до виконання певних дій

за участю:

позивач - не з'явився

відповідач - не з'явився

третя особа - не з'явилася

прокурор - Іслямова М.В.

Обставини справи: Прокурор м. Алушти в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Автономній Республіки Крим, Державного підприємства «Таврида» звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу Держкомзему в м. Алушті АР Крим та просить визнати протиправною бездіяльність відділу Держкомзему у м. Алушта щодо відмови у скасуванні державної реєстрації запису державного акту на право власності на земельну ділянку площею 0,1000га (кадастровий №0110391800:11:001:0064), що розташована за адресою: АДРЕСА_1, який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010900200015 від 27.04.2009р., а також просить зобов'язати відповідача вчинити дії щодо скасування державного запису реєстрації державного акту на право власності на вказану земельну ділянку. Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення органу місцевого самоврядування, яке стало підставою для видачі державного акту та проведення державної реєстрації запису державного акту на право власності на земельну ділянку площею 0,1000га (кадастровий №0110391800:11:001:0064) скасовано в судовому порядку.

У судове засідання відповідач та третя особа явку своїх представників не забезпечили, про день та час його проведення були повідомлені, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надали. Прокурор наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, визначених у позові, та на розгляді справи на підставі залучених до неї документів.

Суд, вислухавши думку прокурора, відсутність клопотання про перенос судового засідання, керуючись ст.128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши прокурора, суд

ВСТАНОВИВ:

Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №990995 (а.с.26) ОСОБА_1 посвідчено право власності на земельну ділянку площею 0,1000га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, для дачного будівництва. Державний акт виданий на підставі рішення 27-ї сесії 5-го скликання Маломаяцької сільської ради від 20.03.2009р. №27-11.

Державний акт серії ЯЖ №990995 зареєстрований 27.04.2009р. в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування земелею, договорів оренди землі за №010900200015.

Згідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ст. 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.

Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами (ст. 10 Закону).

Ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлює, що сільські, селищні, міські, районні в місті, районні, обласні ради проводять свою роботу сесійно. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні й інші акти у формі рішень, що доводяться до відома населення.

Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні й інші акти у формі рішень, що доводяться до відома населення. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

Порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України (ЗК України).

Серед передбачених ст. 12 ЗК України повноважень сільських, селищних , міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам, надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.

У ст.78 ЗК України визначено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Згідно зі ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ст. 122 ЗК України).

У ст.125 ЗК України встановлено,що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

На час розгляду справи діє Постанова Кабінету Міністрів України №1021 від 09.09.2009р., якою затверджений Порядок ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (далі Порядок №1021).

Пунктом 1 Порядку вказано, що він визначає процедуру ведення за формою згідно з додатком Поземельної книги - документа, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, обмеження на використання земельної ділянки, суб'єктів прав на земельну ділянку та правовстановлюючі документи, а також дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, її цільове призначення, склад земельних угідь. Поземельна книга є власністю держави.

Відповідно до п. 3 Порядку №1021, територіальний орган Держземагентства забезпечує зберігання поземельних книг з метою запобігання їх викраденню, втраті, знищенню або пошкодженню. Відповідальність за організацію зберігання поземельних книг несе керівник територіального органу Держземагентства згідно із законодавством. Поземельні книги зберігаються довічно.

Згідно з п.6 Порядку поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку:

у паперовому вигляді - територіальними органами Держземагентства;

в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", яке є адміністратором автоматизованої системи державного земельного кадастру, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру (далі - автоматизована система), формують з її використанням аркуші Поземельної книги та аркуші витягів з неї, перевіряють результати робіт із землеустрою в електронному вигляді, дані про які містяться в файлі обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді (далі - обмінний файл).

Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється після визначення кадастрового номера в установленому порядку та прийняття відповідним органом, який здійснює розпорядження землями, рішення про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність (користування) чи після формування земельної ділянки на підставі документації із землеустрою за рішенням власника земельної ділянки про поділ або об'єднання земельних ділянок (п.13-1 Порядку №1021).

Відповідно до п. 27 Порядку №1021 запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) посадовою особою територіального органу Держземагентства на підставі рішення суду.

Скасування (поновлення) запису здійснюється шляхом внесення до автоматизованої системи відомостей про скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів посадової особи, яка скасувала (поновила) запис, та формування з використанням автоматизованої системи нових аркушів Поземельної книги, що засвідчується підписом посадової особи та скріплюється печаткою територіального органу Держземагентства (п. 28 Порядку №1021).

Пунктом 29 Порядку №1021 встановлено, що посадова особа протягом трьох робочих днів письмово повідомляє власника (користувача) земельної ділянки про скасування (поновлення) запису.

Як зазначено вище, підставою оформлення третій особі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №990995 було рішення 27-ї сесії 5-го скликання Маломаяцької сільської ради від 20.03.2009р. №27-11.

Рішенням Господарського суду АР Крим від 14.08.2011р. по справі №5002-8/2443-2011 (а.с.9-10) за позовом Прокурора м. Алушти в інтересах держави в особі республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим до Маломаяцької сільської ради, треті особи: Державне підприємство "Таврида"; ОСОБА_1; Кабінет Міністрів України; Міністерство Аграрної політики України; Національне виробниче-аграрне об'єднання «Масандра», про визнання недійсним рішення, позовні вимоги задоволені та визнано недійсним рішення Маломаяцької сільської ради від 20 березня 2009 року №27-11 «Про передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_1».

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 09.09.2011р. по справі №5002-8/2443-2011 (а.с.7-8) ОСОБА_1 повернуто апеляційну скаргу на рішення Господарського суду АР Крим від 14.08.2011р. по справі №5002-8/2443-2011 та додані до неї матеріали.

Листом від 24.05.2012р. вих. №21369 (а.с.48) Севастопольський апеляційний господарський суд також повідомив суд про те, що ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 09.09.2011р. по справі №5002-8/2443-2011 (а.с.7-8) ОСОБА_1 була повернута апеляційна скарга на рішення Господарського суду АР Крим від 14.08.2011р. по справі №5002-8/2443-2011 та додані до неї матеріали.

Матеріали справи не містять, а сторонами не надано доказів оскарження рішення Господарського суду АР Крим від 14.08.2011р. по справі №5002-8/2443-2011 у порядку встановленому процесуальним законом.

Частиною 5 ст. 85 ГПК України встановлено, що рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

За таких підстав рішення Господарського суду АР Крим від 09.09.2011р. по справі №5002-8/2443-2011 є таким, що набрало законної сили.

На підставі викладеного, а також приймаючи до уваги визнання рішенням Господарського суду АР Крим від 14.08.2011р. по справі №5002-8/2443-2011 недійсним рішення Маломаяцької сільської ради від 20 березня 2009 року №27-11 «Про передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_1», суд приходить до висновку, що на час проведення реєстрації права власності за третьою особою 27.04.2009р. були відповідні підстави, але в зв'язку із скасуванням судом рішення Маломаяцької сільської ради, підстави для наявності такої реєстрації відпали.

Таким чином, немає правових підстав для наявності у Поземельній книзі запису про реєстрацію за ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку площею 0,1000 га, що розташована по АДРЕСА_1, запис №010900200015, що свідчить про протиправність бездіяльності відповідача та про наявність підстав для скасування такої реєстрації.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.

Під час судового засідання оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Постанову складено у повному обсязі 11.06.2012р.

Керуючись ст.ст. 160-163, 267 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Відділу Держкомзему у м. Алушта АР Крим щодо відмови у скасуванні державної реєстрації запису державного акту на право власності на земельну ділянку площею 0,1000га (кадастровий №0110391800:11:001:0064), що розташована за адресою: АДРЕСА_1, який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010900200015 від 27.04.2009р.

3. Зобов'язати Відділ Держкомзему у м. Алушта АР Крим скасувати державний запис реєстрації державного акту на право власності на земельну ділянку площею 0,1000га (кадастровий №0110391800:11:001:0064), що розташована за адресою: АДРЕСА_1, який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010900200015 від 27.04.2009р.

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Маргарітов М.В.