Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
03 липня 2012 р. Справа № 2а/0570/5564/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Лазарєва В.В.
при секретарі Бобирь Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Маріупольського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми незаконно виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 673,93 грн., -
Маріупольський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми незаконно виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 673,93 грн.
В обґрунтування позову позивач вказав, що до центру зайнятості звернулась ОСОБА_1 з метою пошуку роботи. Згідно заяви останньої їй був присвоєний статус безробітної та призначена допомога по безробіттю. Проте, в ході перевірки даних було встановлено, що ОСОБА_1 під час перебування на обліку у центрі зайнятості виконував роботи в ТОВ «Азов Клінінг» та отримувала дохід. Отже, за результатами розслідування позивачем було прийнято рішення про повернення відповідачем допомоги по безробіттю на суму у розмірі 673,93 грн. з 01.01.2011 по 01.05.2011 року. Просив задовольнити позовні вимоги.
В судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Через канцелярію суду надав письмову заяву про розгляд справи без участі позивача.
Відповідач до суду за викликом не прибув. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
Так, ОСОБА_1 звернулася до Маріупольського міського центру зайнятості з метою пошуку роботи.
Згідно із заявою відповідача від 03.12.2010 року (а.с. 7), вона просила надати їй статус безробітної з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Також, ОСОБА_1 зазначила, що на час подання заяви вона пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах, та на пенсію за вислугу років, не зареєстрованиа як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю на займається.
Вказала, що у разі подання до центру зайнятості документів, що містять неправдиві відомості, а також неповідомлення про отримання будь-якого доходу в період перебування на обліку в службі зайнятості, зобов'язується добровільно повернути зайво виплачене їй матеріальне забезпечення на випадок безробіття.
ОСОБА_1 був присвоєний статус безробітної та розпочата виплата допомоги по безробіттю з 03.12.2010 року, що підтверджується даними витягу із наказів від 24.02.2012 року (а.с. 8).
Як вбачається з витягу із наказів від 24.02.2012 року (а.с. 8), відповідач був знятий з обліку центру зайнятості відповідно до абзацу 2 пп. 1 п. 20 «Порядок реєстрації, переєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних: 27.01 у зв'язку з працевлаштуванням безробітного відповідно до абзацу 2 пп. 1 п. 20 Порядку. 27.01.01 у зв'язку з самостійним працевлаштуванням.
Підпунктом 1 частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове держане страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове держане страхування на випадок безробіття» Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, в тому числі контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
За результатами звірки з Державною податковою адміністрацією України, центром зайнятості було виявлено факт приховування відомостей про те, що ОСОБА_1 працювала (виконувала роботу згідно трудового договору) та отримувала дохід в період перебування на обліку у центрі зайнятості.
У відповідності до наказу директора товариства з обмеженою відповідальністю «Азов Клінінг» № 2 від 01.01.2011 року про прийняття на роботу та трудового договору від 10.02.2011 року (а.с. 15, 19) ОСОБА_1 у період часу з 01.01.2011 по 01.05.2011 року працювала (виконувала роботи) у ТОВ «Азов Клінінг».
Згідно відомостей Державної податкової адміністрації України, ОСОБА_1 у період з 01.01.2011 по 01.05.2011 року отримувала дохід в ТОВ «Азов Клінінг» (а.с. 12).
Відповідно до п. а ч. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення», в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» № 804-XII від 01 березня 1991 року (із змінами, внесеними згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації інвалідами права на трудову зайнятість» від 23.02.2006, № 3483-IV) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно п. 4 ч. 5 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове держане страхування на випадок безробіття» тривалість виплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації скорочується на строк до 90 календарних днів у разі: звільнення з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин або за угодою сторін (на 90 календарних днів); звільнення з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України (на 90 календарних днів); приховування відомостей про працевлаштування на тимчасову роботу (у тому числі за межами України) або здійснення іншої діяльності за винагороду в період одержання допомоги по безробіттю; порушення умов і строку реєстрації та перереєстрації як безробітного, а також недотримання рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню; перереєстрації безробітного, який був знятий з обліку за невідвідування державної служби зайнятості більше 30 календарних днів без поважних причин та не сприяв своєму працевлаштуванню; припинення без поважних причин професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості.
У відповідності до витягу із наказів Маріупольського міського центру зайнятості від 24.02.2012 року було прийнято рішення про повернення виплат у встановленому порядку (а.с. 8).
Як вбачається із матеріалів справи, сума незаконно отриманої допомоги по безробіттю ОСОБА_1 за період з 03.12.2010 по 01.01.2011 року становить у розмірі 673,93 грн., що підтверджується витягом із наказів (а.с. 8), додатком про відшкодування особою ЦЗ, наданих послуг та прийнятих рішень (а.с. 9, 10, 11), відомостями Державної податкової адміністрації України (а.с. 12), актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення № 39 від 22.02.2012 року (а.с. 13) та витягом із бухгалтерського обліку Маріупольського міського центру зайнятості (а.с. 17).
Пунктом 1 частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 вказаної статті Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 6.14. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. N 307 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 р. за N 915/5136.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Відповідачем не було надано суду жодних доказів, які б спростовували доводи позивача, у зв'язку з чим суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі та з відповідача підлягає стягненню незаконно отримана сума допомоги по безробіттю в розмірі 673,93 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Адміністративний позов Маріупольського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми незаконно виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 673,93 грн., - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Маріупольського міського центру зайнятості суму незаконно виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 673 (шістсот сімдесят три) грн. 93 коп. на розрахунковий рахунок № 37175305900053 в ГУДКСУ Донецької області, код ОКПО 24815706, МФО 834016.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 03 липня 2012 року.
Постанова виготовлена у повному обсязі 09 липня 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Лазарєв В.В.