Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
02 липня 2012 р. Справа № 2а/0570/6463/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Череповський Є.В.
при секретарі Пригода О.В.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом Дебальцівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 649,28 гривень,
Дебальцівський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 649,28 гривень.
В обґрунтування позову зазначив, що ОСОБА_2 був зареєстрований у Дебальцівському міському центрі зайнятості як такий, що шукає роботу 26.01.2011. Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», на підставі особистої заяви ОСОБА_2 від 02.02.2011 року йому було присвоєно статус безробітного. Відповідно до п.п. 2,4 ст. 22, п. 2 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державку соціальне страхування на випадок безробіття» та п.2.7, 2.9. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової "її виплати для організації безробітним підприємницької затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307 (зі змінами), з 02.02.2011 року ОСОБА_2 було призначено допомогу по безробіттю.
Під час проведення звірки за II квартал 2011 року з Державною податковою адміністрацією, яка проводиться відповідно до вимог Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженим спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, було встановлено, що ОСОБА_2 отримував дохід у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ДОНБАС-ДНІПРОБУД ЛТД». До ТОВ «ДОНБАС-ДНІПРОБУД ЛТД» було направлено запит від 27.02.2012 року № 02-261 на підтвердження інформації про отримання доходу ОСОБА_2 15.03.2012 року за вих. № 92 ТОВ «ДОНБАС-ДНІПРОБУД ЛТД» направив до Дебальцівського міського центру зайнятості довідку про доходи, які отримав ОСОБА_2 у період з 15.09.2011 року по 30.09.2011 року, коли працював на підприємстві на посаді електрогазозварювальника 3 розряду. Отримана від роботодавця інформація підтвердила дані про роботу ОСОБА_2 в ТОВ «ДОНБАС-ДНІПРОБУД ЛТД»
За результатами проведення розслідування страхового випадку було видано наказ Дебальцівського міського центру зайнятості від 28.03.2012 року № 79 «Про повернення коштів особою». Загальна сума заборгованості ОСОБА_2 перед Дебальцівським міським центром зайнятості склала 787,92 гривень.
На виконання п. 7 наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62 «Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним Дебальцівський міський центр зайнятості направив на адресу ОСОБА_2 один примірник акту № 10 від 28.03.2012 року. В повідомленні зазначалось, що на добровільне погашення заборгованості надається 15-денний термін з моменту отримання повідомлення. Рекомендований лист ОСОБА_2 отримав 31.03.2012 року особисто. 17.04.2012 року ОСОБА_2 добровільно оплатив заборгованість у сумі 138,64 гривень. Залишок заборгованості ОСОБА_2 перед Дебальцівським міським центром зайнятості склав 649,28 гривень.
23.04.2012 року за вих. № 04-555 на адресу ОСОБА_2 рекомендованим листом була
направлена претензія на суму 649,28 гривень. Рекомендований лист отриманий 28.04.2012 року. Станом на 28.05.2012 року заборгованість ОСОБА_2 перед Дебальцівським міським центром зайнятості не погашена.
На підставі викладеного просив стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 649,28 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце слухання справи був повідомлений належним чином, своїх заперечень та заяв про відкладення слухання справи до суду не надав.
За таких обставин і відповідно до ст. 128 КАС суд визнав можливим розглянути справу без участі відповідача та на підставі доказів наявних у матеріалах справи.
Заслухавши пояснення та представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_2 був зареєстрований у Дебальцівському міському центрі зайнятості як такий, що шукає роботу 26.01.2011. Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», на підставі особистої заяви ОСОБА_2 від 02.02.2011 року йому було присвоєно статус безробітного. Відповідно до п.п. 2,4 ст. 22, п. 2 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державку соціальне страхування на випадок безробіття» та п.2.7, 2.9. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової "її виплати для організації безробітним підприємницької затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307 (зі змінами), з 02.02.2011 року ОСОБА_2 було призначено допомогу по безробіттю.
Під час проведення звірки за II квартал 2011 року з Державною податковою адміністрацією, яка проводиться відповідно до вимог Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженим спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, було встановлено, що ОСОБА_2 отримував дохід у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ДОНБАС-ДНІПРОБУД ЛТД». До ТОВ «ДОНБАС-ДНІПРОБУД ЛТД» було направлено запит від 27.02.2012 року № 02-261 на підтвердження інформації про отримання доходу ОСОБА_2 15.03.2012 року за вих. № 92 ТОВ «ДОНБАС-ДНІПРОБУД ЛТД» направив до Дебальцівського міського центру зайнятості довідку про доходи, які отримав ОСОБА_2 у період з 15.09.2011 року по 30.09.2011 року, коли працював на підприємстві на посаді електрогазозварювальника 3 розряду. Отримана від роботодавця інформація підтвердила дані про роботу ОСОБА_2 в ТОВ «ДОНБАС-ДНІПРОБУД ЛТД»
21.03.2012 року № 04-375 до підприємства ТОВ «ДОНБАС-ДНІПРОБУД ЛТД» був направлений повторний запит щодо надання копій документів, які стосувались працевлаштування ОСОБА_2 до ТОВ «ДОНБАС-ДНІПРОБУД ЛТД».
28.03.2012 року Дебальцівським міським центром зайнятості на підставі отриманих результатів проведеного розслідування страхового випадку було складено акт № 10 від 28.03.2012 року, в якому визначено суть порушення чинного законодавства ОСОБА_2, сума матеріального забезпечення, що підлягає поверненню, реквізити для перерахування коштів та термін, який встановлена законодавством для добровільного повернення зазначеної в акті суми. В акті №10 від 28.03.2012 зазначалось, що ОСОБА_2 порушив вимоги п.6.14. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307 (зі змінами). Він перебував на обліку в Дебальцівському міському центрі зайнятості як безробітна особа з 02.02.2011 року по 22.09.2011 року та одночасно працював у ТОВ «ДОНБАС-ДНІПРОБУД ЛТД» з 15.09.2011 року по 30.09.2011 року.
Відділом бухгалтерського обліку Дебальцівського міського центру зайнятості було підготовлено розрахунок зайве виплачених ОСОБА_2 Дебальцівським міським центром зайнятості сум матеріального забезпечення: за період з 15.09.2011 по 30.09.2011 - 138 грн 64 коп.
Крім того, відповідно до вимог абзацу 14,15 пп.1 п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою КМУ від 14.02.2007 №219 (зі змінами) у випадку виявлення факту подання недостовірних даних, неповідомлення спеціаліста з працевлаштування про отримання прибутку, громадянин може зареєструватись у державній службі зайнятості як такий, що шукає роботу, після закінчення шести місяців з дати зняття його з обліку за умови, що він повернув кошти, отримані обманним шляхом. ОСОБА_2 звернувся до служби зайнятості 19.12.2011, отримав статус безробітного 26.12.2011 і отримував допомогу по безробіттю з 26.12.2011 року по 07.02.2012 року. Таким чином, ОСОБА_2 неодноразово порушив
вимоги Порядку «307 (зі змінами) і Порядку № 219 (зі змінами), що призвело до
незаконного отримання допомоги по безробіттю вдруге.
Відповідно до розрахунку, проведеного спеціалістами відділу надання соціальних послуг Дебальцівського міського центру зайнятості зайве виплачена ОСОБА_2 сума матеріального забезпечення за період з 26.12.2011 року по 31.01.2012 року складає 649,28 гривень.
За результатами проведення розслідування страхового випадку було видано наказ Дебальцівського міського центру зайнятості від 28.03.2012 року № 79 «Про повернення коштів особою». Загальна сума заборгованості ОСОБА_2 перед Дебальцівським міським центром зайнятості склала 787,92 гривень.
На виконання п. 7 наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62 «Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним Дебальцівський міський центр зайнятості направив на адресу ОСОБА_2 один примірник акту № 10 від 28.03.2012 року. В повідомленні зазначалось, що на добровільне погашення заборгованості надається 15-денний термін з моменту отримання повідомлення. Рекомендований лист ОСОБА_2 отримав 31.03.2012 року особисто. 17.04.2012 року ОСОБА_2 добровільно оплатив заборгованість у сумі 138,64 гривень. Залишок заборгованості ОСОБА_2 перед Дебальцівським міським центром зайнятості склав 649,28 гривень.
23.04.2012 року за вих. № 04-555 на адресу ОСОБА_2 рекомендованим листом була
направлена претензія на суму 649,28 гривень. Рекомендований лист отриманий 28.04.2012 року. Станом на 28.05.2012 року заборгованість ОСОБА_2 перед Дебальцівським міським центром зайнятості не погашена..
У відповідності до статті 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять роботу по збору акумуляції страхових внесків, контролюють використання коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції, згідно з затвердженими статутами.
Управління страховими Фондами здійснюються Правлінням фонду. Виконавча дирекція страхового Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Робочими органами виконавчої дирекції є її відділення.
Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фонду соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Дебальцівський міський центр зайнятості у відповідності до ст. 12 3акону України N1533 від 02.03.2000р. "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, на якого п. 2 ст. 12 вищезгаданого Закону та Положенням покладені всі повноважні функції і центр зайнятості у даному випадку виступає як суб'єкт владних повноважень у відповідності до норм діючого законодавства.
Згідно ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» №803-ХІІ від 01.03.1991р., зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить доход у грошовій або іншій формі. До зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Відповідно до ст.2 зазначеного Закону, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Абзацем 2 п. 2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних, затвердженого постановою КМУ від 14.02.2007р. №219 із змінами, затвердженими постановою КМ України від 16.07.2008р. №640 передбачено, що зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час і звернулися до державної служби зайнятості, підлягають обліку. Під час прийому таких громадян працівник центру зайнятості проводить консультацію, про що робить відповідний запис у картці.
Пунктом 28 Порядку надання матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №308 передбачено те, що у разі припинення професійного навчання за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за набутою професією (спеціальністю) з осіб стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад (включаючи щоденні), витрат на проживання та витрат, пов'язаних з попереднім медичним та наркологічним оглядом відповідно до законодавства, з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення», розпорядження коштами Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладено на державну службу зайнятості. Дебальцівський міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового держаного соціального страхування України на випадок безробіття, який є цільовим централізованим страховим фондом, який наділений повноваженнями на виконання певних функцій.
Згідно зі статтею 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» незастраховані особи , яким виплачується забезпечення та надаються соціальні послуги виконують обов'язки та несуть відповідальність, так як і застраховані особи. Застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307 передбачено те, що якщо під час одержання допомоги ко безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Пункт 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 №60/62 регламентує те, що у ра '., встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи викладене, відповідач не мав права на отримання статусу безробітного та на виплату йому допомоги по безробіттю у вищевказаний період, а тому суд вважає необхідним стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 4875,26 гривень.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, судовий збір з відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, не стягується.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 88, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов Дебальцівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 649,28 гривень - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 (84700, Донецька область, АДРЕСА_1, ІНН НОМЕР_1) на користь Дебальцівського міського центру зайнятості (84700, Донецька область, м. Дебальцеве, вул. Радянська, 79, ЄДРПОУ 23421069) незаконно отриману суму допомоги по безробіттю у розмірі 649,28 гривень на р/р 37170304900026 в ГУДК України в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 23421069.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 02 липня 2012 року у присутності представника позивача. У повному обсязі постанова виготовлена 05 липня 2012 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Череповський Є.В.