Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
04 липня 2012 р. Справа № 2а/0570/6767/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12:30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Хохленкова О. В.
при секретарі Проніні Д. С.
з участю:
представника позивача - Бабіч І.Ю.,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення суми зайво виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 2838 грн. 00 коп.,
Донецький міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі по тексту позивач) звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 (далі відповідач) про стягнення суми зайво виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 2838 грн. 00 коп.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що ОСОБА_2 27.07.2011 р. перебувала на обліку в центрі зайнятості як безробітна та отримувала допомогу по безробіттю з 27.07.2011 року по 27.10.2011 року в розмірі 5626,51 грн.
Донецький міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття тримав інформацію на запит в електронному вигляді про обмін інформацією про застрахованих осіб між Пенсійним Фондом та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, яка не підтверджує нарахування доходу та сплату єдиного соціального внеску за січень 2011, тобто страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття були сплачені за останні 12 місяців перед початком безробіття лише за 22 тижні, а не за 26 календарних тижнів як передбачено ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». З огляду на зазначене у Донецького міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття виникла необхідність перерахування виплаченої матеріальної допомоги ОСОБА_2, яка має право на матеріальні виплати без урахування страхового стажу. Після перерахування сума зайво сплаченої допомоги по безробіттю склала 2838,00 грн. Заступником директора Донецького міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття був прийнятий наказ від 30.05.2012 р. № 63 про повернення коштів у розмірі 2838,00 грн. Позивач просив стягнути з ОСОБА_2 суму зайво сплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 2838,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання з'явився та надав суду письмові заперечення проти позову в яких вказала, що її вини в наданні, начебто, неправдивих відомостей немає.
В судовому засіданні 25.06.2012 року, окрім цього відповідач вважала суму зайво сплаченої допомоги по безробіттю, заявлену позивачем, дуже великою. З її слів вона з цього приводу спілкувалася з працівником центру зайнятості та їй озвучили цифру зайво сплаченої суми в 840 гривень.
В судовому засіданні 04.07.2012 року відповідач, поспілкувавшись з працівниками бухгалтерії центру зайнятості, суму позову визнала та вказала що їй нарахували зайві кошти не з її вини.
Вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про наступне.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 1 березня 1991 року № 803-XII (далі - Закон) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
27.07.2011 року відповідачем ОСОБА_2 до Донецького міського центру зайнятості згідно ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 1 березня 1991 року №803-XII та відповідно до п.п. 1, 3, 4 ст. 22, п.1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" п.2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №307 від 20.11.2000 року, була подана заява про вирішення питання щодо надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій позивач власноруч зазначив, що у разі неповідомлення про отримання будь-якого доходу в період перебування на обліку в службі зайнятості, зобов'язується добровільно повернути зайве виплачено їй матеріальне забезпечення на випадок безробіття (а.с. 8).
Донецьким міським центром зайнятості, згідно наказу №НТ 110727 від 27.07.2012 року ОСОБА_3 надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю (а.с. 31).
Згідно даних трудової книжки, останні 12 місяців, що передували початку безробіття ОСОБА_2 знаходилась у трудових відносинах з ТОВ «ЛЕЙ-ДЕ Донецьк» (а.с.30).
Відповідно до довідки про середню заробітну плату (дохід), наданої ОСОБА_2, за останні 12 місяців, що передували початку безробіття, відповідач знаходилася у трудових відносинах з липня по грудень 2010 року включно, та була звільнена з посади директора ТОВ «ЛЕЙ-ДЕ Донецьк» 31.01.2011 року (а.с.9, 30).
Згідно відповіді на запит Донецького міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття про обмін інформацією про застрахованих осіб між Пенсійним Фондом та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття отримав інформацію в електронному вигляді, згідно якої підтверджується факт несплати єдиного соціального внеску за січень 2011 під час отримання заробітної плати ОСОБА_3 (а. с. 11).
Відповідно до ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Таким чином, ОСОБА_2 знаходилася у трудових відносинах з роботодавцем 22 тижня, замість встановлених законом 26 тижнів.
Того факту, що єдиний внесок за неї як за робітника за січень 2011 року не було сплачено, відповідач ОСОБА_2 не заперечувала та пояснила, що оскільки вона була звільнена 31.01.2011 року, а єдиний внесок сплачується до 20 числа наступного за звітним місяця, тобто до 20 лютого 2011 року, то вона не мала впливу на цю ситуацію, а нове керівництво підприємства, де вона працювала, єдиний внесок сплатити за неї за січень місяць 2011 року, відмовилося.
У зв'язку із зазначеними обставинами у Донецького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття виникла необхідність перерахування виплаченої допомоги по безробіттю ОСОБА_2 Згідно із розрахунку наданого Донецьким міським центром зайнятості переплата становить 2838 грн. (а. с. 16).
Частина 2 статті 36 Закону покладає на застрахованих осіб, зареєстрованих в установленому порядку як безробітні, обов'язок своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Наказом Донецького міського центру зайнятості № НТ 120104 від 04.01.2012 року було визначено повернути зайво сплачені кошти ОСОБА_2 (а.с. 33об).
Частиною 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання послуг.
Статтею 39 вказаного Закону визначено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Як на основну підставу своїх вимог позивач посилався на надану індивідуальні відомості про застраховану особу Форма ОК-5, згідно якої підтверджується факт відсутності сплати товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЕЙ-ДЕ Донецьк» страхових внесків за січень 2011 року.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Донецького міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми незаконно отриманих коштів виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття у розмірі 2838 грн.00 коп. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
З огляду на наведене, керуючись статтями 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Донецького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення суми незаконно отриманих коштів у розмірі 2838 грн. 00 коп., задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Донецького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття суму зайво виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 2838 (дві тисячі вісімсот тридцять вісім) гривень на розрахунковий рахунок 37176002002327 в УДКС у м.Донецьку Донецької області МФО 834016, код ЄДРПОУ 25671511.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складений 06 липня 2012 року.
Суддя Хохленков О.В.