Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
03 липня 2012 р. Справа № 2а/0570/7677/2012
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тарасенка І.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу Держкомзему в місті Костянтинівка Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Відділу Держкомзему в місті Костянтинівка Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 31 травня 2000 року позивачу був виданий державний акт на право приватної власності на землю на підставі рішення виконкому Костянтинівської міської ради від 17 травня 2000 року № 251 загальною площею 0,0556 га., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, землю передано у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель.
Даний акт зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № НОМЕР_1.
Крім того, позивач зазначила, що у відповідності до плану зовнішніх меж земельної ділянки (масштаб 1:500) згідно з актом на право приватної власності на землю № НОМЕР_1, від пункту А до пункту Б межа складає 24,40, від пункту В до пункту Г - 24,40, від пункту Б до пункту В межа складає 18,50, від пункту А до пункту Г - 18,50. Загальна площа землі в плані зовнішніх меж земельної ділянки визначена як 0,0556 га, що є технічною помилкою, оскільки загальна площа землі при здійсненні підсумку зовнішніх меж земельної ділянки складає 0,0451 га (24,40х18,50).
Про наявність даної помилки позивач дізналася 27 січня 2012 року, що посвідчується письмовою заявою, яка отримана відповідачем 30 січня 2012 року за вх. № 22-15/01/27, відповідно до якої, ОСОБА_1 просила видати державний акт на право приватної власності на землю загальною площею 0,0451 га по АДРЕСА_1, замість державного акту від 31 травня 2000 року № НОМЕР_1, у зв'язку із технічною помилкою в загальній площі земельної ділянки.
Станом на момент звернення до суду, відповідь від відповідача на дану заяву ОСОБА_1 не отримала.
У зв'язку із технічною помилкою, яку було допущено при визначенні площі земельної ділянки та її розмірів в державному акті на право приватної власності на землю від 31 травня 2000 року № НОМЕР_1, на замовлення були встановлені в натурі межі земельної ділянки по АДРЕСА_1 в м. Костянтинівка, а саме земельна ділянка має площу 0,0451 га. Зазначений розмір площі земельної ділянки також підтверджується планом зовнішніх меж земельної ділянки, кадастровим планом земельної ділянки, відомостями обробки теодолітного ходу та вирахування координат поворотних точок меж земельної ділянки, викопіюванням з чергового кадастрового плану станом на січень 2012 року.
13 березня 2012 року був визначений кадастровий номер земельної ділянки 1412600000:00:021:0490 та 23 березня 2012 року були внесені відомості до автоматизованої системи.
25 червня 2012 року позивачем через канцелярію суду надана заява про зміну позовних вимог, відповідно до яких просить скасувати державний акт на право приватної власності на землю від 31 травня 2000 року № НОМЕР_1 в м. Костянтинівка Донецької області по АДРЕСА_1 площею 0,0556 га, виданий на ім'я ОСОБА_1 та зобов'язати Відділ Держкомзему в м. Костянтинівка Донецької області видати державний акт на право приватної власності на земельну ділянку в м. Костянтинівка Донецької області по АДРЕСА_1 площею 0,0451 га на ім'я ОСОБА_1, замість державного акту на право приватної власності на землю від 31 травня 2000 року №3982.
В судове засідання позивач не з'явився про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином. В своїй позовній заяві позивач просить суд розглянути справу без її участі.
Представник відповідача - Відділ Держкомзему у місті Костянтинівка Донецької області в судове засідання не з'явився про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином. 02.07.2012 року через канцелярію суду надав заяву від 25.06.2012 року №507/15-01-29, відповідно до якої зазначив, що проти позову ОСОБА_1 не заперечує та просить суд розглянути справу без участі представника відділу.
Згідно ч.1 ст.112 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи.
Частиною 1 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
За таких обставин, суд вважає за можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Так, відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно п. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 зазначеного Кодексу суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядну, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідач - Відділ Держкомзему у м. Костянтинівка Донецькій області здійснює свої повноваження відповідно до Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою КМУ від 19.03.2008 року № 224 Державний комітет із земельних ресурсів, є територіальним органом Держкомзему - центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Пунктом 7 Положення встановлено, що Держкомзем здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі і затверджує положення про них.
Таким чином, відповідач є суб'єктом владних повноважень та здійснює в даних правовідносинах надані їм діючим законодавством повноваження.
В судовому засіданні встановлено, що між Виробничим об'єднанням «Автоскло» (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) 30 вересня 1992 року укладено договір купівлі-продажу відповідно до якого покупець купила три п'ятих частини жилого будинку. Даний договір було зареєстровано в реєстрі за № 1-4817.
Відповідно до державного акту на право приватної власності на землю І-ДН №102001 ОСОБА_1 належить на праві власності земельна ділянка площею 0,00556 га, яка розташована на території Донецької області, м. Костянтинівка, АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель.
Даний акт зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № НОМЕР_1.
Як вбачається із плану зовнішніх меж земельної ділянки (масштаб 1:500) згідно з актом на право приватної власності на землю № НОМЕР_1, від пункту А до пункту Б межа складає 24,40, від пункту В до пункту Г - 24,40, від пункту Б до пункту В межа складає 18,50, від пункту А до пункту Г - 18,50. Загальна площа землі в плані зовнішніх меж земельної ділянки визначена як 0,0556 га.
Проте, суд зазначає, що визначена Інженером - землевпорядником загальна площа землі в плані є технічною помилкою, оскільки загальна площа землі при здійсненні підсумку зовнішніх меж земельної ділянки складає 0,0451 га (24,40х18,50).
Крім того, матеріалами справи підтверджено, що 27.01.2012 року ОСОБА_1 звернулась до начальника Держкомзему м. Костянтинівка з заявою, в якій просила видати державний акт на право приватної власності на землю площею 0,0451 га по АДРЕСА_1, замість державного акту від 31 травня 2000 року № НОМЕР_1, у зв'язку із технічною помилкою в загальній площі земельної ділянки, однак відповіді не отримала.
Також, з матеріалів справи вбачається, що позивач 20.01.2012 року звернулась до Приватного підприємства «Оршад» з заявою про відновлення меж земельної ділянки для обслуговування жилого будинку та господарських будівель по АДРЕСА_1.
На замовлення ОСОБА_1 приватним підприємством «Оршад» була підготовлена технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка знаходиться за адресою: м. Костянтинівка, АДРЕСА_1.
Як вбачається з пояснювальної записки до технічної документації, на земельній ділянці згідно з Генеральним планом Костянтинівського міського бюро технічної інвентаризації розташований житловий будинок з надвірними будівлями, які належать ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 30 вересня 1992 року № 1-4817, що посвідчується реєстрацією права власності на нерухоме майно від 8 жовтня 1992 року № 18957 кн. 79.
У зв'язку із технічною помилкою, яку було допущено при визначенні площі земельної ділянки та її розмірів в державному акті на право приватної власності на землю від 31 травня 2000 року № НОМЕР_1, на замовлення були встановлені в натурі межі земельної ділянки по АДРЕСА_1 в м. Костянтинівка, а саме земельна ділянка має площу 0,0451 га.
Зазначений розмір площі земельної ділянки також підтверджується планом зовнішніх меж земельної ділянки, кадастровим планом земельної ділянки, відомостями обробки теодолітного ходу та вирахування координат поворотних точок меж земельної ділянки, викопіюванням з чергового кадастрового плану станом на січень 2012 року.
13 березня 2012 року був визначений кадастровий номер земельної ділянки 1412600000:00:021:0490 та 23 березня 2012 року були внесені відомості до автоматизованої системи.
Відповідно до частини 1 статті 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
Згідно з пунктом 1.13 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 травня 1999 року № 43 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 4 червня 1999 року за № 354/3647), (надалі - Інструкція) складання державного акта на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою при передачі земельної ділянки, що була раніше надана громадянам, підприємствам, установам, організаціям і об'єднанням громадян всіх видів, у постійне користування або при переоформленні правоустановних документів на ці земельні ділянки, проводиться після відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженою відповідною технічною документацією.
Пункт 1-16 Інструкції передбачає, що технічна документація зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою включає: - виписку з рішення відповідної ради або державної адміністрації про надання у постійне користування, передачу у власність або продаж земельної ділянки, договір відчуження земельної ділянки (договір купівлі-продажу, дарування, міни, інші цивільно-правові угоди), рішення суду; технічне завдання на розробку технічної документації зі складання державного акта; журнал польових вимірювань (крім випадків відчуження земельної ділянки із земель приватної власності); кадастровий план земельної ділянки, складений за результатами зйомки; - збірний кадастровий план суміжних землевласників і землекористувачів; відомість обчислення площі земельної ділянки; відомість обробки теодолітного ходу та вирахування координат поворотних точок меж земельної ділянки; експлікація земельних угідь згідно з формою 6-зем.
Як вже було зазначено судом вище, дана технічна документація була здійснена на замовлення позивача у відповідності із вимогами даної Інструкції.
Разом з тим, у відповідно до пункту 2.9 Інструкції заповнення державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою покладається на Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» та його структурні підрозділи. Усі записи мають бути зроблені державною мовою, чітко і розбірливо, виправлення не допускаються. Заповнення вказаних документів здійснюється з використанням комп'ютерної техніки.
Відповідно до частини 1 статті 154 Земельного кодексу України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування без рішення суду не мають права втручатись у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження належною йому земельною ділянкою або встановлювати непередбачені законодавчими актами додаткові обов'язки чи обмеження.
Згідно з частиною 2 статті 158 Земельного кодексу України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.
Виходячи з зазначеного та враховуючи наявність технічної помилки, яка була допущена відповідачем у визначенні загальної площі земельної ділянки в державному акті на право приватної власності на землю від 31 травня 2000 року № НОМЕР_1, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу Держкомзему в місті Костянтинівка Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Скасувати державний акт на право приватної власності на землю від 31 травня 2000 року № НОМЕР_1 в м. Костянтинівка Донецької області по АДРЕСА_1 площею 0,0556 га, виданий на імя ОСОБА_1.
Зобов'язати Відділ Держкомзему в м. Костянтинівка Донецької області видати державний акт на право приватної власності на земельну ділянку в м. Костянтинівка Донецької області по АДРЕСА_1 площею 0,0451 га на ім'я ОСОБА_1, замість державного акту на право приватної власності на землю від 31 травня 2000 року №3982.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Тарасенко І.М.