Справа № 2-о-233/11
21 вересня 2011 року Жовтневий районний суд
м.Дніпропетровська
у складі: головуючого - судді Черновського Г.В.
при секретарі - Біжко Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дніпропетровська цивільну справу за заявою Комунального підприємства «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю»Дніпропетровської міської ради, заінтересована особа Дніпропетровська міська рада, комунальне підприємство «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації»про передачу об'єкта в комунальну власність, -
У серпні 2011 року Комунальне підприємства «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю»звернулося до Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська з заявою, в якій з уточненням заявлених вимог просило суд:
- ухвалити рішення про передачу безхазяйного нерухомого майна, а саме житлового будинку (літ.А-10) в цілому, у тому числі квартир №1-80, що розташований за адресою: Дніпропетровська область, м.Дніпропетровськ, вул.Мандриківська, 127 до комунальної власності територіальної громади м.Дніпропетровська в особі Дніпропетровської міської ради.
В судовому засіданні представник заявника заявлені вимоги підтримав у повному обсязі, на задоволенні заяви наполягав.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає можливим заяву задовольнити, з наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти:
По вулиці Мандриківський у місті Дніпропетровську розташовані два під'їзди десятиповерхового житлового будинку № 127.
Судом встановлено, що за даними Комунального підприємства «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації»Дніпропетровської обласної ради скасовані реєстраційні записи та анульовано право власності на квартири ¹1-80 по вул. Мандриківській, 127 на підставі заяв власників, після чого право власності на такі квартири не реєструвалося.
Таким чином, судом встановлено, що вищезазначені квартири, які у сукупності становлять під'їзди 1, 2 будинку 127 по вул.Мандриківській у м.Дніпропетровську, відповідно до ч.1 ст.335 Цивільного кодексу України набули правового статусу безхазяйних нерухомих речей.
Відповідно до ч.2 ст.335 ЦК України, безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Відповідно до п.1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 №7/5, державна реєстрація прав проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць, обслуговування на території яких здійснюється БТІ, створеними до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»та інших законодавчих актів України»та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно у м.Дніпропетровську, є Комунальне підприємство «Дніпропетровське міжміське бюро технічно інвентаризації»Дніпропетровської обласної ради.
Судом встановлено, що згідно з інформаційної довідки Комунального підприємства «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації»Дніпропетровської обласної ради №26788698 від 22.07.2010 року нерухоме майно: житловий будинок, квартири №1-80, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська обл., м.Дніпропетровськ, вулиця Мандриківська, будинок 127, за заявою від 23.06.2010 року Жовтневої районної у місті Дніпропетровську ради 22.07.2010 року було взято на облік як безхазяйне.
В судовому засіданні представник заявника пояснив суду, що про взяття безхазяйного нерухомого майна на облік було зроблено оголошення у газеті «Наше місто»від 30.07.2010 р. №105 (3196).
Таким чином, судом встановлено, що була дотримана процедура, встановлена ч.2 ст.335 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст.ст.1,2, 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст. Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч.ч.1,5 ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно; від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
До виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.
Рішенням Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року №36/8 затверджено статут у новій редакції Комунального підприємства «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю»Дніпропетровської міської ради.
Відповідно до п.2.2 статуту предметом господарської діяльності підприємства є управління нерухомим майном та корпоративними правами територіальної громади міста у всіх господарських товариствах, в яких є частка Дніпропетровської міської ради.
Відповідно до п.2.4 статуту Комунального підприємства «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю»Дніпропетровської міської ради встановлено, що для виконання завдань та досягнення цілей, передбачених статутом, підприємство має право на організацію претензійної і ведення позовної роботи: представлення в установленому законодавством порядку інтересів територіальної громади та інтересів підприємства в судах, інших органах під час розгляду правових питань і спорів, пов'язаних з управлінням корпоративними правами територіальної громади, безхазяйним нерухомим майном, від умерлої спадщини та витребуванням комунального нерухомого майна з незаконного володіння та усунення перешкод у користуванні цим майном, на підставі
Порядок проведення обліку безхазяйного нерухомого майна та відумерлої спадщини у місті затверджено рішенням Дніпропетровської міської ради №43/34 від 08.07.2008р. із подальшими змінами та доповненнями згідно з рішеннями №19/41 від 24.12.2008р., №11/48 від 15.07.2009р. та №41/61 від 06.10.2010р. Відповідно до п. 5.1. такого порядку після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, Дніпропетровською міською радою, в особі уповноваженого нею органу або КП «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю», готується та подається позовна заява про визнання права комунальної власності за територіальною громадою міста Дніпропетровська на безхазяйне нерухоме майно. Пунктом 1.3 порядку також передбачено, що Комунальне підприємство «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю»Дніпропетровської міської ради, зокрема, здійснює представлення інтересів у судовому провадженні.
Відповідно до ч.3 ст.237 Цивільного кодексу України, представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Комунальне підприємство «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю»Дніпропетровської міської ради відповідно до ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»зобов'язано виконувати вищезазначені рішення Дніпропетровської міської ради, оскільки є підзвітним, підконтрольним та підпорядкованим їй.
Таким чином, судом встановлено, що Комунальне підприємство «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю»Дніпропетровської міської ради відповідно до статуту, довіреності №4/1 1-323 від 14.08.2009 р. та Порядку проведення обліку безхазяйного нерухомого майна та відумерлої спадщини у місті, затвердженого рішенням Дніпропетровської міської ради №43/34 від 08.07.2008р. із подальшими змінами та доповненнями згідно з рішеннями №19/41 від 24.12.2008р., №11/48 від 15.07.2009р. та №41/61 від 06.10.2010р., є уповноваженим Дніпропетровською міською радою управляти нерухомим майном відповідної територіальної громади міста та зокрема звертатися до суду із заявами про передання безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність та представлення інтересів у такому судовому провадженні.
За таких обставин, суд вважає за можливе передати до комунальної власності територіальної громади м.Дніпропетровська в особі Дніпропетровської міської ради безхазяйне нерухоме майно, а саме житловий будинок (літ.А-10) в цілому, у тому числі квартир №1-80, що розташований за адресою: Дніпропетровська область, м.Дніпропетровськ, вул.Мандриківська, 127.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 60, 88, 212, 213, 215 ЦПК України,-
Заяву Комунального підприємства «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю»Дніпропетровської міської ради, заінтересована особа Дніпропетровська міська рада, комунальне підприємство «Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації»про передачу об'єкта в комунальну власність -задовольнити.
Передати до комунальної власності територіальної громади м.Дніпропетровська в особі Дніпропетровської міської ради безхазяйне нерухоме майно, а саме житловий будинок (літ.А-10) в цілому, у тому числі квартир №1-80, що розташований за адресою: Дніпропетровська область, м.Дніпропетровськ, вул.Мандриківська, 127.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 223 ЦПК України.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня проголошення рішення шляхом подання апеляційної скарги через Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська.
Суддя Г.В. Черновськой