Україна
про повернення позовної заяви
03 липня 2012 р. Справа № 2а- 7606/12/2070
Cуддя Харківського окружного адміністративного суду Бадюков Ю.В., розглянувши в приміщені суд м. Харкові матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до відділу реєстрації актів цивільного стану Попаснянського районного управління юстиції Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із адміністративним позовом до відділу реєстрації актів цивільного стану Попаснянського районного управління юстиції Луганської області в якому просить суд зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану Попаснянського районного управління юстиції Луганської області внести зміни до актового запису №122 про народження ОСОБА_1, а саме: внести запис в графі по батькові ОСОБА_1.
Суд, відповідно до вимог частини 2 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали на наявність та відсутність підстав для повернення позовної заяви, залишенні її без розгляду чи відмови у відкриті провадження в адміністративній справі, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України встановив наступне.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Відповідно до ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 3 КАС України адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 3 КАС України адміністративний суд - суд загальної юрисдикції, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Згідно ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
У ч. 1 ст. 19 КАС України визначено, що адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Альтернативна підсудність справ за ч. 2 цієї ж статті допускається лише у разі оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Як вбачається адміністративного позову та матеріалів позивачем не заявлено позов про оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Предметом заявленого позову є зобов'язання відповідача, який знаходиться територіально в Луганській області, вчинити певні дії, а саме: внести зміни до актового запису №122 про народження ОСОБА_1.
Аналізуючи норми процесуального права суд приходить до висновку про неможливість застосування альтернативної підсудності справ у даному випадку, а тому суд роз'яснює позивачу про, що з даним позовом позивач має звернутися до Луганського окружного адміністративного суду.
Пунктом 6 ч. 3. ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду, то позовна заява повертається позивачеві.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 108, 165, 185 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до відділу реєстрації актів цивільного стану Попаснянського районного управління юстиції Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бадюков Ю.В.