Постанова від 17.05.2012 по справі 4019/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

17 травня 2012 р. № 2-а- 4019/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Панченко О.В.

при секретарі судового засідання Кузьменко Ю.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції

про внесення змін та доповнень до актового запису про народження, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому уточнивши позовні вимоги, просить суд:

- зобов'язати Відділ реєстрації актів цивільного стану Комінтернівського району міста Харкова внести виправлення до актового запису про народження;

- зобов'язати Відділ реєстрації актів цивільного стану Фрунзенського району міста Харкова у свідоцтві про народження: зазначити прізвище дитини як "ОСОБА_1", власне ім'я змінити з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", по батькові - не зазначати; зазначити прізвище батька як "ОСОБА_1", власне ім'я змінити з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_4", по батькові - не зазначати; зазначити прізвище матері як "ОСОБА_3", власне ім'я змінити з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", по батькові не зазначати.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що при проведенні реєстрації народження дитини позивача - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у відділі реєстрації актів цивільного стану Комінтернівського районного управління юстиції м Харкова 25.09.2005 року було складено актовий запис за № 29, відповідно до якого прізвище дитини зазначено як: "відсутнє", власне ім'я "ОСОБА_1", по батькові-"відсутнє". Прізвище батька зазначено як: "відсутнє", власне ім'я: "ОСОБА_2", по батькові- "відсутнє". Прізвище матері зазначено як: "відсутнє", власне ім'я, "ОСОБА_3" по батькові- "відсутнє'. Після реєстрації народження було видано відповідне свідоцтво серії НОМЕР_1, в якому, у зв'язку з неправильним перекладом національних закордонних паспортів батьків з англійської на українську мову, були допущені помилки. З метою впорядкування документів та для виключення складнощів, які можуть виникати у подальшому в їх оформленні, позивач звернувся до Відділу реєстрації актів цивільного стану Фрунзенського району міста Харкова та отримав висновок від 17.03.2012 року про відмову у внесенні зазначених вище змін до актового запису цивільного стану, що стало підставою для звернення останнього до суду з даним позовом.

Позивач та його представник у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені судом належним чином, в заяві від 17.05.2012 року позивач просив суд здійснювати судовий розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач - Фрунзенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції у судове засідання повноважного представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений судом належним чином, надав суду заяву, в якій вказав, що вважає за можливе слухання та розгляд справи здійснювати за відсутності представника відділу ДРАСЦ, стосовно прийняття рішення по даній справі покладається на розсуд суду.

Відповідач - Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції у судове засідання повноважного представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений судом належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, а завданням адміністративного судочинства України згідно з ч.1 ст.2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і неухильне дотримання судом вимог даної норм процесуального закону є обов'язковим в кожній адміністративній справі, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів:

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 3 Закону України "Про органи реєстрації актів громадянського стану" визначено, що правову основу діяльності органів реєстрації актів громадянського стану визначають Конституція України, цей Закон та інші акти законодавства України.

Згідно зі ст. 21, зазначеного Закону про кожний факт реєстрації акту громадянського стану органами реєстрації актів громадянського стану видаються відповідні свідоцтва про народження, смерть, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміну прізвища, імені та по батькові на бланках суворої звітності, виготовлених за єдиними зразками.

Відповідно до ч.1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398-VІ від 01.07.2010 року, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно ч.1 ст.22 Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Частиною 3, 4 статті 22 Закону передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Відповідно до пункту 2.13 "Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання", затверджених наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011р., підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: постанова адміністративного суду.

За матеріалами справи судом встановлено, що 22.09.2005 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Комінтернівського районного управління юстиції м. Харкова в книзі записів актів громадянського стану про народження зроблено актовий запис під номером 29 про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 та видано Свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 (а.с.9).

Як вбачається з даного Свідоцтва про народження, в графах "прізвище", "прізвище батька", "прізвище мати" відсутні прізвища дитини, батька та матері, а у графах "ім'я, по батькові" разом зазначено ім'я та прізвища вказаних осіб, а саме: дитини - ОСОБА_1, батька - ОСОБА_2, мати - ОСОБА_3.

Згідно згаданого Свідоцтва, батько ОСОБА_2 та мати ОСОБА_3 є громадянами В'єтнаму.

Отже, при реєстрації актового запису та при видачі Свідоцтва про народження гр. ОСОБА_1, відділом реєстрації актів цивільного стану Комінтернівського районного управління юстиції м Харкова не зазначені прізвища дитини, батька та матері, а у графах "ім'я, по батькові" разом зазначено ім'я та прізвища вказаних осіб, а саме: дитини - ОСОБА_1, батька - ОСОБА_2, мати - ОСОБА_3.

Разом з тим, згідно паспортного документу, №1168724, виданого посольством СРВ в Україні, прізвище мати вказано як - ОСОБА_3, ім'я - ОСОБА_3 (а.с. 14-15).

З паспортного документу НОМЕР_3, виданого посольством СРВ в Україні вбачається, що прізвище батька вказано як -ОСОБА_1, ім'я - ОСОБА_4 (а.с. 17-18).

Відповідно до посвідки на постійне місце проживання серії ОСОБА_5 (а.с.12) - прізвище батька дитини -"ОСОБА_1", ім'я - "ОСОБА_4" та посвідки на постійне місце проживання серії ОСОБА_6 (а.с.10) - прізвище матері дитини -" ОСОБА_3 ", ім'я - " ОСОБА_3 ", по-батькові - відсутнє.

Таким чином, із вказаних вище документів вбачається чітко вказані прізвища, ім'я дитини, батька та матері, без зазначення по-батькові.

Звернувшись до Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції із заявою про виправлення помилок в актовому записі, позивачем отримано висновок від 17.03.2012р. про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, в якому зазначено, що на момент реєстрації народження дитини та внесення запису до актового запису, мати та батько дитини мали інші паспортні документи, які на теперішній час змінено. На час складання актового запису про народження, реєстрація була проведена згідно поданих документів та побажання самих заявників - батьків, без будь - яких порушень законодавства. Для встановлення вірності написання прізвищ та власних імен дитини, матері та батька необхідно витребувати копії їхніх актових записів про народження з компетентних органів В'єтнаму, що є неможливим через відсутність відповідного двостороннього договору між В'єтнамом та Україною.

Розв'язуючи спір по даній справі, суд виходить з того, що статтею 7 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що кожна дитина з моменту народження має право на ім'я та громадянство. Місце і порядок реєстрації народження дитини визначаються сімейним законодавством, реєстрацію актів цивільного стану, а підстави і порядок набуття та зміни громадянства визначаються Законом України "Про громадянство України", іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч.1 ст.9); державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч.2 ст.9); актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану (ч.3 ст.9).

З положень наведеної норми закону слідує, що кожна фізична особа об'єктивно має матеріальний інтерес у тому, щоб документи актів цивільного стану містили достовірну інформацію про цю фізичну особу.

Також, відповідно до ч. 1 ст. 201 Цивільного кодексу України особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є ім'я (найменування).

За приписами ст. 294 ЦК України, фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.

Таким чином, оскільки ім'я є особистим немайновим благом та дає можливість набувати прав та створювати для себе цивільні обов'язки, а також здійснювати ці права та виконувати цивільні обов'язки під своїм іменем, то перекручення імені є порушенням прав дитини позивача та підлягає виправленню.

Дослідивши Висновок про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану, суд зазначає, що відмовляючи позивачам у задоволенні заяви про внесення відповідних змін до актового запису, відповідач не послався на жодну норму законодавства.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем - Фрунзенським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, в ході судового розгляду справи за правилами ч.2 ст.71 КАС України не доведено правомірності винесеного Висновку від 17.03.2012 року, у зв'язку з чим даний висновок підлягає скасуванню.

Враховуючи, що відповідно до присів ч. 4 ст. 22 Закону "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, суд вважає за необхідне зобов'язати внести зміни до актового запису про народження № 29, складеного 22.09.2005 року на гр. ОСОБА_1, Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, а також згідно Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні (затверджено наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000р. N 52/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.10.200р. за №719/4940) видати відповідне свідоцтво.

На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача документально та нормативно обґрунтовані, а тому є такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст.8-14, 71, 86, 94, 159, 160 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про внесення змін та доповнень до актового запису про народження - задовольнити.

Скасувати висновок Фрунзенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції від 17.03.2012 року щодо відмови у задоволенні прохання гр. ОСОБА_1 у внесенні змін до актового запису про народження № 29-П від 22.09.2005 року, складеного Комінтернівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції.

Зобов"язати Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження № 29-П від 22.09.2005 року на гр. ОСОБА_1, а саме: замість прізвища дитини "---" вказати прізвище "ОСОБА_1", власне ім'я "ОСОБА_1", по батькові - не зазначати; замість прізвища батька "---" вказати прізвище "ОСОБА_1", власне ім'я "ОСОБА_4", по батькові - не зазначати; замість прізвища матері "---" вказати прізвище "ОСОБА_3", власне ім'я "ОСОБА_3", по батькові не зазначати, та видати відповідне свідоцтво.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні -з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.В. Панченко