46001, м. Тернопіль, вул. Князя Острозького, 20
про повернення позовної заяви
Справа № 2-а/1970/2475/12
19 червня 2012 року м. Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Хрущ В. Л. , перевіривши на предмет відповідності вимогам чинного законодавства матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Тернопільській області про визнання протиправними дій та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження ВП №30642985 від 04 квітня 2012 року, яке здійснювалось на підставі виконавчого листа Борщівського районного суду Тернопільської області від 05 грудня 2011 року у справі №2-а-5672/11,-
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із вищезазначеним позовом.
Статтею 107 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Розглянувши матеріали позовної заяви в порядку, передбаченому статтею 107 КАС України, суд дійшов висновку, що дана справа не підсудна Тернопільському окружному адміністративному суду, виходячи з наступного.
Згідно з положеннями статті 6 КАС України - кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним та неупередженим судом, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим кодексом.
Статтею 18 КАС України визначено предметну підсудність адміністративних справ.
Зокрема, пунктом 5 частини 1 статті 18 КАС України встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини 1 цієї статті. (Частину першу статті 18 доповнено пунктом 4 згідно із Законом №4054-VI (4054-17) від 17.11.2011 року).
Так, пунктом 4 частини 1 цієї статті визначено, що справами, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам - є усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Крім того, у відповідності до частини 6 статті 181 КАС України (Із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 17.11.2011 року № 4054-VI), - адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1 - 4 частини першої статті 18 цього Кодексу, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Як вбачається із змісту позовної заяви та долучених до неї документів, - позивач оскаржує дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Тернопільській області та винесену ним постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №30642985 від 04 квітня 2012 року, яке здійснювалось державним виконавцем у межах виконавчого провадження, відкритого за виконавчим листом, виданим 05 грудня 2011 року за постановою Борщівського районного суду Тернопільської області від 21 листопада 2011 року у справі №2-а-5672/11. При цьому, дана справа була підсудною вказаному місцевому загальному суду як адміністративному суду, оскільки спір, який існував між ОСОБА_1 (як фізичної особи) та управлінням праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області (суб'єктом владних повноважень), - належить до категорії спорів, визначених у пункті 4 частини 1 статті 18 КАС України.
Водночас, частиною 2 статті 18 КАС України встановлено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є, зокрема, орган державної влади, інший державний орган, - крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про
адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Таким чином, з урахуванням характеру спору і суб'єктного складу сторін у справі, - вказаний спір має ознаки публічно-правового спору і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Проте, враховуючи те, що предметом даного спору - є оскарження постанови державного виконавця та дій, вчинених ним у межах виконавчого провадження, яке здійснювалось на підставі виконавчого листа Борщівського районного суду Тернопільської області, - вказаний спір підсудний даному місцевому загальному суду як адміністративному, що, в свою чергу, виключає можливість вирішення його Тернопільським окружним адміністративним судом, - з огляду визначення положення предметної підсудності адміністративних справ у відповідності до пункту 5 частини 1 та частини 2 статті 18 КАС України.
Аналогічна правова позиція викладена і в Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 21 травня 2012 року №5 «Про внесення змін до постанови Пленуму ВАСУ від 13 грудня 2010 року №3 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби».
Так, у зв'язку з прийняттям Верховною Радою України законів України від 04 листопада 2010 року № 2677-VI «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження»та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), яким Закон України «Про виконавче провадження»викладено у новій редакції, та від 17 листопада 2011 року № 4054-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень адміністративного судочинства», яким внесено зміни до статей 18 та 181 Кодексу адміністративного судочинства України, - Пленум Вищого адміністративного суду України постановив: «Визначаючи предметну та територіальну підсудність справ з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби, судам необхідно враховувати, що за приписами пункту 5 частини першої статті 18, частини шостої статті 181 КАС України адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої статті 18 цього Кодексу, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист, незалежно від статусу позивача у виконавчому провадженні.».
Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи вищевказані приписи чинного процесуального законодавства, суд приходить до висновку, що дана позовна заява має бути повернута позивачеві як така, що не підсудна Тернопільському окружному адміністративному суду.
Разом з тим, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачеві його право у встановленому законом порядку звернутись з даним позовом до Борщівського районного суду Тернопільської області як адміністративного суду.
Враховуючи вищезазначене та керуючись статтями 17 -19, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Тернопільській області про визнання протиправними дій та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження ВП №30642985 від 04 квітня 2012 року, яке здійснювалось на підставі виконавчого листа Борщівського районного суду Тернопільської області від 05 грудня 2011 року у справі №2-а-5672/11 - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачеві, що він має право у встановленому законом порядку звернутись з даним адміністративним позовом до Борщівського районного суду Тернопільської області - як адміністративного суду.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку у строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Хрущ В. Л.
Копія вірна:
Суддя Хрущ В. Л.