22.06.12р. Справа № 5005/1305/2011
За заявою: Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
про зміну порядку виконання наказу
У справі:
за позовом Прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
до Відкритого акціонерного товариства "Нікопольський завод феросплавів", м. Нікополь Дніпропетровської області
третя особа: Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
про стягнення 3371848,83грн.
Суддя Полєв Д.М.
Представники:
від прокуратури: не з'явився
від позивача: представники ОСОБА_1 за довіреністю №2 від 04.01.2012р.
від відповідача: представники ОСОБА_2 за довіреністю №196-4016 від 19.04.2011р., ОСОБА_3 за довіреністю №434-4016 від 11.10.2011р.
від третьої особи: не з'явився
Розглядається заява Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про зміну порядку виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 04.04.2012р.
Свою заяву позивач обґрунтовує наступним.
Наказом суду від 04.04.2012р. зобов'язано Державну екологічну інспекції у Дніпропетровській області повернути ВАТ "Нікопольський завод феросплавів" стягнуті під час виконавчого провадження 3371848,83грн. збитків.
Оскільки Інспекція представляє інтереси держави у справах за позовом про стягнення з юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців збитків спричинених порушення вимог природоохоронного законодавства стягнуті за цими позовами збитки перераховуються в дохід державного та місцевого бюджетів. Тобто стягнуті з відповідача збитки в розмірі 3371848,83грн. за наказом суду від 04.04.2012р. перераховано на розрахункові рахунки ГУ державного казначейства у Дніпропетровській області, а отже повертати зазначені кошти повинен безпосередньо їх отримувач.
Відповідач у відзиві проти заяви позивача заперечує, мотивуючи тим, що заява позивача є необґрунтованою та не відповідає нормам процесуального права. Так, відповідач зазначає, що положення ГПК України не містить норми яка б дозволяла змінювати порядок виконання наказу господарського суду. Крім того під зміною способу та порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом раніше встановленому. В своїй заяві позивач просить змінити наказ суду, що призведе до зміни предмету спору по справі, залучення нового учасника до участі та зміні стягувача іншою особою без її відома та стадії виконавчого провадження.
В судовому засіданні оголошувалась перерва з 21.06.2012р. до 22.06.2012р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд, -
Рішенням суду від 31.03.2011р. відмовлено в задоволенні позову прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області до ВАТ "Нікопольський завод феросплавів", за участю третьої особи Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області про стягнення 3 371848, 83 грн.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 01.06.2011р. апеляційні скарги прокурора Дніпропетровської області та Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області задоволено, рішення суду від 31.03.2011р. скасовано. Позов задоволено. Стягнуто з ВАТ "Нікопольський завод феросплавів" на користь Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області 3 371 848,83грн. збитків, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства.
На виконання постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду видано наказ від 06.06.2011р.
На підставі зазначеного наказу Державним виконавцем Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області відкрито виконавче провадження.
Боржником в добровільному порядку відповідно до платіжного доручення №28461 від 10.06.2011р. (т.7 а.с.58) перераховано на рахунок Головного управління юстиції у Дніпропетровській області 3371848,83грн. збитків.
В свою чергу Головним управлінням юстиції у Дніпропетровській області перераховано зазначені кошти до Головного управління державного казначейства у Дніпропетровській області, що підтверджується платіжним дорученням №1143 від 14.06.2011р.
Постановою Вищого господарського суду України від 19.07.2011р. скасовано постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 01.06.2011р., рішення господарського суду Дніпропетровської області від 31.03.2011р. залишено в силі.
Відповідно до ст. 122 ГПК України якщо виконані рішення або постанова змінені чи скасовані і прийнято нове рішення про повну або часткову відмову в позові, або провадження у справі припинено, або позов залишено без розгляду, боржникові повертається все те, що з нього стягнуто на користь стягувача за зміненими чи скасованими у відповідній частині рішенням, постановою.
В порядку зазначеної статті на виконання ухвали суду від 04.04.2012р. видано наказ про повернення стягнутих грошових сум за наказом від 06.06.2011р. №5005/1305/2011.
Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області подано заяву про зміну виконання наказу від 04.04.2012р., в якому просить зазначити про повернення Головним управління державного казначейства України у Дніпропетровській області відкритому акціонерному товариству ВАТ "Нікопольський завод феросплавів" 3371848,83грн. збитків заподіяних порушення природоохоронного законодавства, стягнутих за наказом суду від 06.60.2011р.
Розглянувши матеріали справи, встановлено наступне.
Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області здійснює свою діяльність на підставі Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Інспекція представляє інтереси держави у справах за позовами про стягнення з фізичних та юридичних oci6 збитків спричинених порушенням вимог природоохоронного законодавства.
Кошти стягнуті за такими позовами, відповідно до Законів України "Про державний бюджет України на 2011 piк" та "Про державний бюджету України на 2012 рік", перераховуються до державного та місцевого бюджетів.
Відповідно до п. 35 ст. 4 Закону України "Про державний бюджет України на 2011 piк»та п. 28 ст. 4 Закону України "Про державний бюджету України на 2012 рік", встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 та 2012 рік є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Пунктом 1 ст. 20 Закону України "Про державний бюджет України на 2011 piк" та Пунктом 1 статті 11 Закону України "Про державний бюджет України на 2012 piк" встановлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2012 році є, в тому числі, надходження до спеціального фонду місцевих бюджетів, що визначено частиною другою статті 69 Бюджетного кодексу України.
Пунктом 7 ст. 68 Бюджетного кодексу України визначено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, в тому числі, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Згідно до листа Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області від 11.02.2011р. № 18-19/23-1196 Державній екологічній інспекції у Дніпропетровській області надано реквізити рахунків, на які слід перераховувати кошти за кодом бюджетної класифікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності».
Відповідно до ст. 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
В позовній заяві прокурора стягувачем по справі зазначено Державну екологічну інспекцією у Дніпропетровській області без визначення окремих платіжних реквізитів на які слід перераховавути збитки, заподіяні порушенням природоохоронного законодавства.
В скасованій постанові Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 01.06.2011р. на підставі якої видано наказ від 06.06.2011р. та здійснено стягнення з відповідача, стягувачем збитків визначено Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області.
Слід зазначити, що Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області тільки виступає органом який представляє інтереси держави та позбавлена можливості повернення коштів (збитків заподіяних порушенням природоохоронного законодавства), які надходять безпосередньо до державного бюджету. Проте у суду відсутні правові підстави заміни стягувача по справі або залучення нового учасника.
Одночасно слід зазначити, що зміна способу та порядку виконання наказу не передбачена положеннями ГПК України.
Але, враховуючи те, що зазначені вище обставини унеможливлюють повернення Державною екологічною інспекцією боржнику по справі сплачених ним збитків суд вважає за необхідне заяву задовольнити частково наступним шляхом.
Змінити порядок виконання ухвали суду від 06.06.2011р., не змінюючи при цьому її змісту, а саме видати наказ про повернення стягнутих грошових коштів за наказом від 06.06.2011р. №5005/1305/2011 наступного змісту:
"Державному бюджету України (отримувач: Головне управління казначейства у Дніпропетровській області, код бюджетної класифікації 24062100, рахунок №33113331700029, код ЄДРПОУ 23929847, МФО 805012, або з іншого рахунку передбаченого кодом бюджетної класифікації «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності»на 2012 рік) в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (м. Дніпропетровськ, вул. Лабораторна, 69, код ЄДРПОУ 37988899) повернути ПАТ "Нікопольський завод феросплавів" (53213, Дніпропетровська області, м. Нікополь, вул. Електрометалургів, 310; код ЄДРПОУ 00186520) 3371848,83грн. збитків, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства, стягнутих за наказом господарського суду від 06.06.2011р. №5005/1305/2011.
Одночасно суд вважає за необхідне роз'яснити, що відповідно до п. 5, 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 9 липня 08р. N 609 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ", механізм проведення та відображення в обліку зазначених операцій визначає Державне казначейство. Повернення за рішенням суду надмірно та/або помилково сплачених до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету провадиться органами Державного казначейства.
Керуючись ст.ст. 86, 87, 117, 121 ГПК України, суд, -
Заяву Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області задовольнити частково.
Змінити порядок виконання ухвали суду від 06.06.2011р., видавши наказ про повернення стягнутих грошових коштів за наказом від 06.06.2011р. №5005/1305/2011 наступного змісту:
"Державному бюджету України (отримувач: Головне управління казначейства у Дніпропетровській області, код бюджетної класифікації 24062100, рахунок №33113331700029, код ЄДРПОУ 23929847, МФО 805012, або з іншого рахунку передбаченого кодом бюджетної класифікації «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності»на 2012 рік) в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (м. Дніпропетровськ, вул. Лабораторна, 69, код ЄДРПОУ 37988899) повернути ПАТ "Нікопольський завод феросплавів" (53213, Дніпропетровська області, м. Нікополь, вул. Електрометалургів, 310; код ЄДРПОУ 00186520) 3371848,83грн. збитків, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства, стягнутих за наказом господарського суду від 06.06.2011р. №5005/1305/2011".
Суддя Д.М. Полєв