Справа № 2а- 7355/12/2070
24 червня 2012 р. м. Харків
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Харківської міської ради до Ленінської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" про обмеження права на збори,-
Позивач, Харківська міська рада, звернувся до суду з позовом до Ленінської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", в якому просить суд обмежити права на збори шляхом заборони Ленінської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" (61057, м. Харків, вул. Гоголя, 7) в особі ОСОБА_2 та іншим учасникам цієї акції проведення з 08.00 до 18.00 год. 25.06.2012 року акції протесту у сквері напроти будівлі апеляційного суду Харківської області на майдані Руднєва, 36 та прилеглої території у м. Харкові зі встановленням наметів, сцени та використанням звукопідсилюючої апаратури.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 23.06.2012 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від Ленінської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»щодо проведення з 09.00 до 19.00 год. 25 червня 2012р. акції протесту у сквері напроти будівлі апеляційного суду Харківської області на майдані Руднєва, 36 у м. Харкові зі встановленням наметів, сцени та використання звукопідсилюючої апаратури. Орієнтовна кількість учасників акції - 400 чоловік.
На засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові розглянуто вказане повідомлення та за результатами розгляду узгоджувальна комісія вирішила вважати неможливим проведення вказаною організацією пікету біля будівлі апеляційного суду Харківської області. Також зазначив, що відповідачем не дотримано вимог щодо часу закінчення заходу, не оговорено форми та методи гарантованого забезпечення заінтересованими особами громадського порядку під час проведення масового заходу тощо. Крім того, на майдані Руднєва знаходиться сквер, який є одними з місць відпочинку мешканців та гостей міста Харкова, де постійно перебуває велика кількість громадян, які проводять дозвілля тощо, а тому проведення масового заходу в зазначений період та час не відповідає вимогам чинного законодавства та порушує права та охоронювані законом інтереси мешканців міста Харкова, суперечить Тимчасовому положенню «Про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові».
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 41 КАС України.
Суд дослідивши матеріали справи, приходить до висновку задоволення позову, виходячи з наступного.
24 червня 2012 року від представника Ленінської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»надійшло повідомлення до Харківської міської ради про проведення 25 червня 2012р. з 08 по 19 години зустрічі з народними депутатами України за адресою: м.Харків, майдані Руднєва, 36 зі встановленням наметів, сцени та використання звукопідсилюючої апаратури. Орієнтовна кількість учасників акції - 200 чоловік.
Згідно протоколу засідання узгоджувальної комісії Харківського міськвиконкому по розгляду повідомлень про проведення громадських, політичних та інших масових заходів від 23.06.2012 р. №27 встановлено, що вказаною комісією було розглянуто повідомлення Ленінської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»щодо проведення масових заходів біля будівлі Апеляційного суду Харківської області за адресою: майдан Руднєва, 36 у м. Харкові.
За результатами розгляду повідомлення узгоджувальна комісія вирішила рекомендувати Ленінської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»відмовитися від проведення вказаного заходу.
Відповідно до ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Рішенням Конституційного Суду України від 19.04.2001 року у справі №1-30/2001 встановлено, що Положення частини першої статті 39 Конституції України щодо завчасного сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій треба розуміти так, що організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення цих заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення.
Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.
Порядок та строки звернення із заявою про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації встановлений у пункті 2 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 28.07.1988р. № 9306-ХІ «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР»(яка є чинною на території України відповідно до постанови Верховної Ради України від 12.09.1991 року «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства СРСР»), відповідно до якого заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подається в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення. В заяві зазначаються мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена, по батькові уповноважених (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), дата подачі заяви.
Відповідно до приписів ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виконавчі органи міських рад вирішують відповідно до закону питання про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснюють контроль за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
На підставі ст.38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись частиною 6 статті 59 цього закону виконавчий комітет Харківської міської ради своїм рішенням від 06.06.2007р. №543 затвердив Тимчасове положення «Про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові»(далі -Тимчасове положення) та затвердив склад узгоджувальної комісії.
Згідно пунктів 4.3, 4.6 Тимчасового положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові мітинги незалежно від кількості їх учасників не повинні заважати вільному руху транспортних засобів та проходу перехожих, а також не допускається проведення мітингів, пікетів безпосередньо перед адміністративними будівлями установ та організацій, що заважає роботі або якимось чином перешкоджає населенню відвідувати ці установи та організації.
Відповідно до Тимчасового положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові заява про проведення зборів, мітингів, вуличних походів або демонстрацій подається в письмовій формі завчасно до наміченої дати їх проведення. В заяві зазначається мета, форма, місце проведення заходу або маршруту руху, час його початку і закінчення, передбачувану кількість учасників, прізвища імена по батькові організаторів, місце їх проживання і роботи, дата подачі заяви. В ньому також оговорюються форми та методи гарантованого забезпечення заінтересованими особами громадського порядку під час проведення масового заходу, використання звукопідсилювачів, тощо.
Згідно з п. 2.1. Тимчасового положення повідомлення про проведення масових заходів подається заінтересованими особами в письмовій формі завчасно - не пізніш як за 10 днів до наміченої дати їх проведення.
Як вбачається з повідомлення відповідача про проведення заходу, в ньому не оговорено форми та методи гарантованого забезпечення заінтересованими особами громадського порядку під час проведення масового заходу тощо.
Таким чином, в порушення вказаних вище норм, відповідачем не дотримано вимог щодо своєчасного повідомлення про проведення масового заходу, що позбавляє позивача у стислі строки вжити заходів щодо забезпечення безпеки проведення таких заходів та громадського порядку. А отже позивач позбавлений можливості вжити заходів щодо безперешкодного проведення вказаного масового заходу, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.
З приводу повідомлення відповідача про проведення пікету саме навколо будівлі апеляційного суду Харківської області суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.126 Конституції України незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України, вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється.
Положенням статті 126 Конституції України дано офіційне тлумачення у Рішенні Конституційного Суду України від 01.12.2004 р. N 19-рп/2004 (справа про незалежність суддів як складову їхнього статусу).
Згідно з п.п.1.1 вказаного Рішення положення ч.1 ст.126 Конституції України «незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України»у взаємозв'язку з іншими положеннями розділу VIII Основного Закону України треба розуміти так: незалежність суддів є невід'ємною складовою їхнього статусу. Вона є конституційним принципом організації та функціонування судів, а також професійної діяльності суддів, які при здійсненні правосуддя підкоряються лише закону. Незалежність суддів забезпечується насамперед забороною будь-якого впливу на суддів; захистом їх професійних інтересів; забезпеченням державою особистої безпеки суддів та їхніх сімей; гарантуванням належних умов для функціонування судів і діяльності суддів,
Відповідно до п.2 вказаного Рішення положення ч.2 ст.126 Конституції України «вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється»треба розуміти як забезпечення незалежності суддів у зв'язку із здійсненням ними правосуддя, а також як заборону щодо суддів будь-яких дій незалежно від форми їх прояву з боку державних органів, установ та організацій, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, фізичних та юридичних осіб з метою перешкодити виконанню суддями професійних обов'язків або схилити їх до винесення неправосудного рішення тощо.
Згідно зі ст.14 Закону України «Про судоустрій України»судді при здійсненні правосуддя незалежні від будь-якого впливу, нікому не підзвітні і підкоряються лише закону. Органи та посадові особи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, громадяни та їх об'єднання, а також юридичні особи зобов'язані поважати незалежність суддів і не посягати на неї. Втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб, неповага до суду чи суддів, збирання, зберігання, використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб з метою завдати шкоди їх авторитету чи вплинути на неупередженість суду забороняється і тягне передбачену законом відповідальність. Суддям забезпечується свобода неупередженого вирішення судових справ відповідно до їх внутрішнього переконання, що ґрунтується на вимогах закону.
Отже, у зв'язку з вказаним, пікетування будівлі суду може призвести до порушення Конституційних гарантій незалежності суддів та заборони вчинення будь-якого впливу на них. Крім того, проведення заходу перед судом також може призвести до порушення прав і свобод інших громадян, а саме учасників судових процесів у справах, що розглядаються судом.
Таким чином, суд приходить до висновку щодо наявність можливості порушення прав і свобод громадян та можливість впливу на суддів апеляційного суду Харківської області при здійсненні ними правосуддя.
Згідно ч. 5 ст. 182 КАС України, суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Суд бере до уваги те, яким чином реалізація прав і свобод однієї групи громадян вплине на можливість реалізації прав та свобод іншої частини суспільства, а також суддів з урахуванням особливостей їх статусу.
Суд звертає увагу на відсутність плану проведення акції, у тому числі й порядку розміщення учасників біля будівлі апеляційного суду Харківської області, а також конкретних заходів, які будуть здійснюватися під час акції.
Окрім того, до матеріалів справи надано лист управління ХМУ ГУМВС України в Харківській області від 23.06.2012р. за №33/1011, згідно якого вказаний державний орган повідомив, що проведення масових заходів на майдані Руднєва, 36 викличе суттєві труднощі в забезпеченні охорони громадського порядку, а саме у будні дні на території прилеглої до місця проведення заходів перебуває велика кількість мешканців та гостей міста, інтенсивний рух автотранспорту і проведення заходів з перебування великої кількості громадян, та встановлення наметів, сцени та використання звукопідсилюючої апаратури може викликати негативну реакцію та обґрунтоване обурення громадян. Забезпечення охорони громадського порядку та безпеки дорожнього руху при проведенні подібних заходів в центральній частині міста потребує відволікання значної кількості особового складу підрозділів ОВС, що негативно впливає на стан правопорядку в інших районах міста, та примушує перекривати рух автотранспорту по вулицях, що прилягають до місця проведення масових заходів, та відвід руху транспорту іншими шляхами, що в свою чергу призводить до небезпідставного незадоволення громадян, які не приймають участь у заході.
З листа Департаменту транспорту і зв'язку Виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.06.2012року №1430/0/78-12 встановлено, що площа Руднєва є транспортною магістраллю зі значною інтенсивністю руху транспортних засобів (до 1,5 тисяч одиниць за годину), яка з'єднує основні транспортні магістралі м. Харкова проспект Московський та проспект Гагаріна. Кріс цього, в районі проведення акцій знаходиться ряд державних установ, а саме: Апеляційний суд Харківської області, Військова прокуратура Харківського гарнізону, прокуратура Червонозаводського району м. Харкова, поблизу яких паркується велика кількість транспорту, в том числі і спеціального призначення. Проведення заявленого заходу може викликати значне ускладнення у русі транспорту у зв'язку з виходом учасників акції на проїжджу частину, що підвищить ймовірність виникнення дорожньо-транспортних пригод, в тому числі і з тяжкими наслідками.
Таким чином, виходячи із системного аналізу наведених нормативно-правових актів, враховуючи місце та час проведення заходу, відомості, викладені в листах ХМУ ГУМВС України в Харківській області, Департаменту транспорту і зв'язку Виконавчого комітету Харківської міської ради, несвоєчасне повідомлення відповідачем Харківську міську раду про проведення заходу, суд зазначає, що виходячи з дотримання справедливого балансу між забезпеченням прав і інтересів мешканців територіальної громади міста Харкова та прав і свобод відповідача на мирні зібрання, запланований відповідачем масовий захід не узгоджується з інтересами мешканців територіальної громади міста Харкова, які не приймають участі в цьому заході, та не є можливим у зв'язку з переліченими вище підставами.
Враховуючи викладене, при проведенні вказаного заходу існує реальна загроза порушення громадського порядку, а також порушення прав та свобод інших громадян, які не приймають участь в масових заходах.
Оскільки судом не встановлено факту порушення заявленою суб'єктом владних повноважень вимогою прав та охоронюваних законом інтересів відповідача у сфері публічно-правових відносин, то позов підлягає задоволенню.
Згідно з ч.6 ст. 182, п.6 ч.1 ст.256 КАС України суд вважає за необхідне допустити негайне виконання постанови по даній справі.
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 182, 186, 256 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Харківської міської ради до Ленінської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" про обмеження права на збори -задовольнити.
Обмежити права на збори шляхом заборони Ленінської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»(61057, м. Харків, вул. Гоголя, 7) проведення з 08.00 до 19.00 год. 25 червня 2012 р. акції протесту у сквері напроти будівлі апеляційного суду Харківської області на майдані Руднєва, 36 та прилеглої території у м. Харкові зі встановленням наметів, сцени та використанням звукопідсилюючої апаратури.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови.
Суддя Шевченко О.В.