Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
24 червня 2012 р. № 2-а- 7353/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лук'яненко М.О.
при секретарі судового засідання Гайворонському В.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Харківської міської ради до Московської районної ПО ВО "Батьківщина" в особі ОСОБА_1 про обмеження права на мирні зібрання
Позивач, Харківська міська рада, звернулась до суду із позовом, в якому просить суд обмежити права на збори шляхом заборони Московській районній ПО ВО "Батьківщина" (61057, м. Харків, вул. Гоголя, 7) в особі відповідального ОСОБА_1 та іншим учасникам цієї акції проведення 25.06.2012 з 08:00 до 19:00 акції протесту у сквері напроти будівлі апеляційного суду Харківської області на майдані Руднєва, 36 та прилеглої території у м. Харкові зі встановленням наметів, сцени та використанням звукопідсилюючої апаратури.
В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач зазначив, що відповідно до п. 4.3, 4.6 Тимчасового положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові мітинги незалежно від кількості їх учасників не повинні заважати вільному руху транспортних засобів та проходу перехожих, а також не допускається проведення мітингів, пікетів безпосередньо перед адміністративними будівлями установ та організацій, що заважає роботі або якимось чином перешкоджає населенню відвідувати ці установи та організації.
Представник позивача надав до суду заяву, в якій просив слухати справу без його участі з урахуванням доказів, наданих до позовної заяви, просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву з проханням слухати справу без його участі в порядку письмового провадження, вважав позов необґрунтованим та просив відмовити в його задоволенні.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
23 червня 2012 року на засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові розглянуто повідомлення Московської районної ПО ВО "Батьківщина" щодо проведення 25.06.2012 з 08:00 до 19:00 акції протесту у сквері напроти будівлі апеляційного суду Харківської області на майдані Руднєва, 36 у м. Харкові зі встановленням наметів, сцени та використанням звукопідсилюючої апаратури. Орієнтована кількість учасників - 400 осіб.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч.3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та діючими законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до підпункту 3 пункту "б" статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на виконавчі органи міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.
На підставі ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись частиною 6 статті 59 цього закону виконавчий комітет Харківської міської ради своїм рішенням від 06.06.2007р. №543 затвердив Тимчасове положення "Про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові" (далі -Тимчасове положення) та затвердив склад узгоджувальної комісії.
Згідно ч.1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Узгоджувальна комісія -постійно діючий орган при виконавчому комітеті Харківської міської ради, який при необхідності розглядає повідомлення про проведення масових заходів.
23 червня 2012 року на засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові розглянуто повідомлення Московської районної ПО ВО "Батьківщина" щодо проведення 25.06.2012 з 08.00 до 19.00 акції протесту у сквері напроти будівлі апеляційного суду Харківської області на майдані Руднева, 36 у м. Харкові зі встановленням наметів, сцени та використанням звукопідсилюючої апаратури.
За результатами розгляду повідомлень узгоджувальна комісія вирішила вважати неможливим проведення вказаною організацією акції протесту біля будівлі апеляційного суду Харківської області.
Комісія виходила з того, що відповідно до п. 4.3, 4.6 Тимчасового положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові мітинги незалежно від кількості їх учасників не повинні заважати вільному руху транспортних засобів та проходу перехожих, а також не допускається проведення мітингів, пікетів безпосередньо перед адміністративними будівлями установ та організацій, що заважає роботі або якимось чином перешкоджає населенню відвідувати ці установи та організації.
Відповідно до Тимчасового положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові заява про проведення зборів, мітингів, вуличних походів або демонстрацій подається в письмовій формі завчасно до наміченої дати їх проведення. В заяві зазначається мета, форма, місце проведення заходу або маршруту руху, час його початку і закінчення, передбачувану кількість учасників, прізвища імена по батькові організаторів, місце їх проживання і роботи, дата подачі заяви. В ньому також оговорюються форми та методи гарантованого забезпечення заінтересованими особами громадського порядку під час проведення масового заходу, використання звукопідсилювачів, тощо.
Проте, в порушення вказаних вище норм, відповідачем не дотримано вимог щодо часу закінчення заходу, не оговорено форми та методи гарантованого забезпечення заінтересованими особами громадського порядку під час проведення масового заходу тощо.
Відповідно до п. 4.6 Тимчасового положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові не допускається проведення масових заходів в межах парків, скверів та інших місцях відпочинку громадян, за винятком Молодіжного парку.
На майдані Руднева в місті Харкові знаходиться сквер, який є одними з місць відпочинку мешканців та гостей міста, де постійно перебуває велика кількість громадян, проводять дозвілля тощо.
Крім того, встановлення наметів при проведенні масового заходу суперечить правилам благоустрою території міста Харкова, затверджених рішенням 16 сесії Харківської міської ради З скликання від 16.06.2000р. (в редакції рішення 13 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.04.2007р. №91/07) відповідно до п. 4 § 5.2 яких, встановлено, що у межах "червоних ліній" міських вулиць і доріг забороняється встановлювати намети та влаштовувати місця для відпочинку -як захід для забезпечення безпеки громадян.
Згідно ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Частиною 2 ст. 39 Конституції України встановлено, що обмеження права на мітинги може встановлюватися відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Разом з тим, аналізуючи положення наведених норм права, суд зауважує, що приписами ч. 2 ст. 39 Конституції України, передбачено, що обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку -з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Статтею 1 Конституції України проголошено, що Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава, а це в поєднанні з запровадженим ст. 8 Конституції України принципом верховенства права означає, що при вирішенні питання, пов'язаного з проведенням масових заходів суд повинен брати до уваги і те, яким чином реалізація прав і свобод однієї групи громадян вплине на можливість реалізації прав та свобод іншої частини суспільства.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001 року №4-рп/2001 (справа №1-30/2001 щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) організатори таких мирних зібрань мають сповістити органи виконавчої влади про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.
З матеріалів справи вбачається, що заявка на проведення акції протесту 25.06.2012 року за адресою: м. Харків, майдан Руднєва, 36, надійшла до Позивача 23.06.2012 року, що є вихідним днем - суботою, тобто за день до початку проведення спірної акції.
А отже, враховуючи позицію Конституційного Суду України щодо завчасного сповіщення про масові зібрання, суд прийшов до висновку, що Відповідачем не було дотримано відповідних дій щодо завчасного сповіщення про проведення акції протесту, що унеможливлює відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.
Тому суд приходить до висновку, що в даному випадку, при здійсненні Московською районної ПО ВО "Батьківщина" права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань, може бути порушено права і свободи, честь і гідність інших людей.
Також суд зауважує, що відповідно до п.3.7.4. ДСТУ 3587-97 "безпека дорожнього руху автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди вимоги до експлуатаційного стану": Забороняється розміщувати споруди торговельно-побутового призначення, рекламоносії та Інші об'єкти:
на тротуарах, пішохідних доріжках і алеях, штучних спорудах;
ближче ніж 50 м до перехрещень вулиць та пішохідних переходів.
ближче ніж 150 м до перехрещень, шляхопроводів, мостів на автомобільних дорогах загального користування;
на зупинці маршрутних транспортних засобів ближче ніж 20 м у межах видимості в обидва боки тротуару від установленого дорожнього знаку, що позначає зупинку (крім кіосків для продажу проїзних квитків);
ближче ніж 100 м від залізничних переїздів.
Крім того, управління ХМУ ГУМВС України в Харківській області повідомило про неможливість проведення вказаного заходу у зв'язку з наступним:
Забезпечення громадського порядку та безпеки дорожнього руху при проведенні подібних заходів в центральній частині міста потребує відволікання значної кількості особового складу підрозділів ОВС, що негативно впливає на стан правопорядку в інших районах міста, та примушує перекривати рух автотранспорту по вулицях, що прилягають до місця проведення масових заходів, та відвід руху транспорту іншими шляхами, що в свою чергу призводить до небезпідставного незадоволення громадян, які не приймають участі у заході.
Оскільки на зазначеному місці, у вказаний у повідомленні день та час планується проведення масових заходів декількома організаціями, то це може вплинути на ускладнення оперативної обстановки в місці проведення заходу та навіть відкритих протистоянь.
Стаття 182 КАС України наділяє органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування правом звертатись до суду з позовною заявою про заборону зборів, мітингів, походів, чи про інше обмеження права на мірні зібрання ( щодо місця чи часу їх проведення тощо).
За вимогами частини 5 ст.182 КАС України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням усіх обставин, наведених вище, з метою недопущення порушення прав і свобод громадян, впливу на суддів, перешкоджанню виконання суддями професійних обов'язків суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Харківської міської ради до Московської районної ПО ВО "Батьківщина" в особі ОСОБА_1 про обмеження права на мирні зібрання - задовольнити в повному обсязі.
Обмежити права на збори шляхом заборони Московскій районній ПО ВО "Батькіщина" (61057. м.Харків, вул.Гоголя, 7) в особі відповідального ОСОБА_1 та іншим учасникам цієї акції проведення 25.06.2012 з 08:00 до 19:00 акції протесту напроти будівлі апеляційного суду Харківської області на майдані Руднєва, 36 та прилеглої території у м.Харкові зі встановленням наметів, сцени та використанням звукопідсилюючої апаратури.
Допустити негайне виконання даної постанови.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили згідно зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя М.О. Лук'яненко