Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
07 червня 2012 р. № 2-а- 5906/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Панченко О.В.
при секретарі судового засідання Кузьменко Ю.В.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1, ОСОБА_3
до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкові Харківського міського управління юстиції
про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивачі - ОСОБА_1, ОСОБА_3, звернулися до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просять суд:
- встановити неправильність відсутності запису по батькові дитини як "ОСОБА_2", по батькові батька дитини як "ОСОБА_1", по батькові матері дитини як "ОСОБА_3" в актовому записі про народження дитини ОСОБА_2 № 2197, складеного 21.06.2011 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції;
- зобов'язати компетентний орган, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції (61024, м. Харків, вул. Петровського, 26) внести доповнення до актового запису про народження ОСОБА_2 № 2197, складеного 21.06.2011 рокуВідділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції, а саме: доповнити в графі по батькові дитини як "ОСОБА_2", в графі по батькові батька дитини як "ОСОБА_1", та в графі по батькові матері дитини як "ОСОБА_3";
- скасувати висновок Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції про відмову про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану від15.04.2012 року.
В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 та ОСОБА_3 вказали, що вони є громадянами Сирійської Арабської Республіки. З метою зареєструвати народження спільної дитини: сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, вони звернулися до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції. Для реєстрації ними були надані паспорти громадян Сирійської Арабської Республіки з відповідним перекладом гна державну мову. Однак, у зв'язку з тим, що в перекладі паспортів позивачів не були вказані по батькові позивачі, Відділом, при складанні актового запису про народження дитини не були вказані по батькові батьків, тобто позивачів, також дитині не було вказано по батькові «ОСОБА_2». за таких підстав, 13.04.2012 року позивачі звернулися за місцем свого мешкання та реєстрації, як того вимагають Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердж. Міністерством юстиції України № 55/18793 від 14.01.2011р., до Московоського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції із заявою про внесення доповнень до актового запису про народження дитини ОСОБА_2 № 2197, складеного 21.06.2011 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції та просили доповнити по батькові дитини, як «ОСОБА_2», по батькові батька дитини як «ОСОБА_1», по батькові матері дитини як «ОСОБА_3». Спірним висновком відповідача - Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, від15.04.2012 року, відмовлено у внесенні відповідних змін та доповненнь до актового запису цивільного стану, що стало підставою для звернення позивачів з даним позвоом до суду.
Позивачі у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені судом в порядку, визначеному ст. 33 - 35 КАС України. Через канцелярію суду представником позивачів надано заяву, в якій позивачі просять суд розглядати справу в порядку письмового провадження та позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Відповідач - Московський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції у судове засідання повноважного представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений судом належним чином, надав суду заяву, в якій вказав, що вважає за можливе слухання та розгляд справи здійснювати за відсутності представника відділу ДРАСЦ, стосовно прийняття рішення по даній справі покладається на розсуд суду.
Відповідач - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції у судове засідання повноважного представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином., причини неявки суду не повідомив.
Оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, а завданням адміністративного судочинства України згідно з ч.1 ст.2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і неухильне дотримання судом вимог даної норм процесуального закону є обов'язковим в кожній адміністративній справі, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.
Суд, вивчивши доводи позову, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 3 Закону України "Про органи реєстрації актів громадянського стану" визначено, що правову основу діяльності органів реєстрації актів громадянського стану визначають Конституція України, цей Закон та інші акти законодавства України.
Згідно зі ст. 21 зазначеного Закону, про кожний факт реєстрації акту громадянського стану органами реєстрації актів громадянського стану видаються відповідні свідоцтва про народження, смерть, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміну прізвища, імені та по батькові на бланках суворої звітності, виготовлених за єдиними зразками.
Відповідно до ч.1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398-VІ від 01.07.2010 року, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч.1 ст.22 Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частиною 3, 4 статті 22 Закону передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Відповідно до пункту 2.13 "Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання", затверджених наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011р., підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: постанова адміністративного суду.
За матеріалами справи судом встановлено, що Відділом державної реєстрації актів цивільного по м. Харкову Харківського міського управління юстиції в книзі записів актів громадянського стану про народження зроблено актовий запис під номером 2197 від 21.06.2011 року ОСОБА_2 та видано Свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 (а.с.7).
Як вбачається з даного Свідоцтва про народження, в графах "ім'я по батькові", відсутні «по батькові батька», «по батькові матері» та не зазначено по батькові дитини «ОСОБА_2».
Згідно згаданого Свідоцтва, батько - ОСОБА_1 та мати - ОСОБА_3 є громадянами Сирійської Арабської Республіки.
Отже, при реєстрації актового запису та при видачі Свідоцтва про народження гр. ОСОБА_2, Відділом державної реєстрації актів цивільного по м. Харкову Харківського міського управління юстиції не зазначено «по батькові батька», «по батькові матері» та відсутнє «по батькові дитини».
Разом з тим, з перекладу паспортного документу Сирійської Арабської Республіки № 002643898, що посвідчений приватним нотаріусом у встановленому законом порядку, вказано прізвище батька - ОСОБА_1, ім'я - ОСОБА_1, ім'я батька вказано - ОСОБА_1 (а.с. 9).
Згідно з перекладом паспортного документу Сирійської Арабської Республіки № НОМЕР_1, що посвідчений приватним нотаріусом у встановленому законом порядку, вказано прізвище матері - ОСОБА_3, ім'я - ОСОБА_3, ім'я батька вказано - ОСОБА_4 (а.с. 11).
Таким чином, із вказаних вище документів вбачається чітко вказані прізвища, ім'я, по батькові матері та батька.
ОСОБА_1 звернувшись до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції із заявою від 13.04.2012 року про внесення змін, отримав висновок від 15.04.2012 року про відмову у внесенні змін до актового запису про народження № 2197, складеного 21.06.2011 року на громадянина ОСОБА_2 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, в якому зазначено, що на момент народження дитини та внесення запису до актового запису, позивач та батько дитини мали паспортні документи, які на теперішній час змінено. Для встановлення вірності написання прізвищ та власних імен дитини, матері та батька необхідно витребувати копії їхніх актових записів про народження з компетентних органів Сирії, що є неможливим через відсутність відповідного двостороннього договору між Сиріїською Арабською Респубкою та Україною. Враховуючи те, що при державній реєстрації документи, складені іноземною мовою, подаються з перекладами на українську мову, у попередніх перекладах паспортів (під час реєстрації народження дитини) не було зазначено позивачів по батькові, тому новий переклад паспортних документів не є достатньою підставою для внесення змін/доповнень, оскільки переклад носить суб'єктивний характер та залежить від рівня кваліфікації перекладача.
Розв'язуючи спір по даній справі, суд виходить з того, що статтею 7 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що кожна дитина з моменту народження має право на ім'я та громадянство. Місце і порядок реєстрації народження дитини визначаються сімейним законодавством, реєстрацію актів цивільного стану, а підстави і порядок набуття та зміни громадянства визначаються Законом України "Про громадянство України", іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч.1 ст.9); державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч.2 ст.9); актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану (ч.3 ст.9).
З положень наведеної норми закону слідує, що кожна фізична особа об'єктивно має матеріальний інтерес у тому, щоб документи актів цивільного стану містили достовірну інформацію про цю фізичну особу.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 201 Цивільного кодексу України особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є ім'я (найменування).
За приписами ст. 294 ЦК України, фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.
Таким чином, оскільки ім'я є особистим немайновим благом та дає можливість набувати прав та створювати для себе цивільні обов'язки, а також здійснювати ці права та виконувати цивільні обов'язки під своїм іменем, то перекручення імені є порушенням прав дитини позивача та підлягає виправленню.
Дослідивши Висновок про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану, суд зазначає, що відмовляючи позивачам у задоволенні заяви про внесення відповідних змін до актового запису, відповідач не послався на жодну норму законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем - Московським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, в ході судового розгляду справи за правилами ч.2 ст.71 КАС України не доведено правомірності винесеного Висновку від 15.04.2012 року.
На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_3, та неправильність відсутності запису по батькові дитини як «ОСОБА_2», по батькові батька дитини як «ОСОБА_1», по батькові матері дитини як «ОСОБА_3» в актовому записі про народження дитини ОСОБА_2 №2197 від 21.06.2011 року, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, а також про наявність обґрунтованих підстав щодо скасування висновку Московоського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції від 15.04.2012 року про відмову у внесенні доповнень до актового запису цивільного стану про народження № 2197, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, на ОСОБА_2.
З огляду на те, що відповідно до присів ч. 4 ст. 22 Закону "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, суд вважає за необхідне зобов'язати внести зміни до актового запису про народження №2197, складеного 21.06.2011 року на гр. ОСОБА_2, - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції.
Таки чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача документально та нормативно обґрунтовані, а тому є такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст.8-14, 71, 86, 94, 159, 160 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_3 до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкові Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Скасувати висновок Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції від 15.04.2012 року про відмову у внесенні доповнень до актового запису цивільного стану про народження № 2197, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, на ОСОБА_2.
Зобов'язати компетентний орган - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції (61024, м. Харків, вул. Петровського, 26) внести доповнення до актового запису про народження ОСОБА_2 № 2197, складеного 21.06.2011 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції, а саме: доповнити в графі по батькові дитини як "ОСОБА_2", в графі по батькові батька дитини як "ОСОБА_1", та в графі по батькові матері дитини як "ОСОБА_3";
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Панченко