Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
31 травня 2012 р. № 2-а- 5018/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого -судді Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання Романенко Т.С.,
за участю представників: позивача -Нефьодова І.С., відповідача -Гужва М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства "Жовтневе трамвайне депо" про стягнення суми,-
Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Жовтневе трамвайне депо", в якому просить суд стягнути з Комунального підприємства "Жовтневе трамвайне депо" (юридична адреса: 61157, м. Харків, вул. Жовтневої Революції, 199А, код ЄДРПОУ 37765988, МФО 300852, рр 2600730123580 у ВАТ "КБ "Актив_Банк") на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., к.16, код ЄДРПОУ 14070760, одержувач: рр 31219230700003, МФО 851011, код одержувача: 24134567, УДК у Дзержинському районі м. Харкова) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів за 2011 рік, в сумі 56816,66 грн.
Позивач обґрунтовує свій позов наступним. Відповідно до вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" Комунальне підприємство "Жовтневе трамвайне депо" за 2 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайняті інвалідами, зобов'язано самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 56816,66 грн. Вказана сума заборгованості по адміністративно-господарським санкціям підтверджується звітом за формою 10-ПІ за 2011 рік та розрахунком заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій. Оскільки вищевказана сума відповідачем добровільно не сплачена, утворилась заборгованість у розмірі 56816,66 грн.
Представником відповідача в ході судового розгляду справи були надані письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем створено необхідну кількості місць для працевлаштування інвалідів згідно встановленого нормативу, однак центрами зайнятості не направлено необхідну кількість інвалідів для працевлаштування на зазначені місця, інваліди не звертались до підприємства з пропозиціями щодо працевлаштування. Разом з тим зазначив, що фактів безпідставної відмови інвалідам у працевлаштуванні Позивачем та іншими державними органами не зафіксовано. Також, відповідач зазначив, що звіт за формою 10-ІП не містить інформації щодо створення відповідної кількості місць для працевлаштування інвалідів, а виключно кількість зайнятих інвалідами місць, отже не може бути достатнім доказом порушення відповідачем норм чинного законодавства щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Представник позивача - Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Нефьодова І.С. - в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позов з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача - Комунального підприємства "Жовтневе трамвайне депо" Гужва М.В. - в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову з підстав, що зазначені в запереченнях до адміністративного позову.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Комунальне підприємство "Жовтневе трамвайне депо" створене рішенням Харківської міської ради від 06.04.2011 року № 261/11 (а.с. 60), зареєстроване 13.07.2011 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як юридична особа. Як вбачається зі Спеціального витягу з ЄДР станом на 28.05.2012 року (а.с. 37), відповідач не є правонаступником будь-яких інших юридичних осіб.
З наданих представником відповідача штатного розпису станом на 15.08.2012 року та довідок про списочний склад робітників за період з 13.07.2011 року по 31.12.2011 року та середньооблікову чисельність штатних працівників КП "Жовтневе трамвайне депо" за період з 15.08.2011 року по 31.12.2011 року (а.с. 82-86) встановлено, що прийняття на роботу працівників почало здійснюватися з 15.08.2011 року.
Згідно Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік, наданого до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу Комунального підприємства "Жовтневе трамвайне депо" у 2011 році становить 192 особи, середньооблікова чисельність інвалідів на підприємстві у 2011 році - 6 осіб, чисельність інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на підприємстві - 8 осіб, фонд оплати праці штатних працівників в 2011 році склав 5454400,0 тис.грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника на підприємстві в 2011 році складала 28408,33 грн.(а.с. 4).
Згідно ч.ч. 1-3 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Відповідно, чисельність інвалідів - штатних працівників, які повинні були працювати у 2011 році на Комунальному підприємстві "Жовтневе трамвайне депо", на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, встановленого ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", становить 8 осіб при фактично працевлаштованих 6 особах.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньо облікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Вказана вище адміністративно-господарська санкція застосовується за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Так, відповідно до ч. 5 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, для яких це місце роботи є основним.
Працевлаштування - це система організаційних, економічних і правових заходів, направлених на забезпечення трудової зайнятості населення.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні "№ 875-ХІІ від 21 березня 1991 року підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що покладення на підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, обов'язку працевлаштування інвалідів, передбачає виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць, створення для них умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечення інших соціально-економічних гарантій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів.
Згідно до ч.3 ст.18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендації МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Наведене свідчить про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Наказом Державного комітету статистики №420 від 19.12.05 року затверджена форма статистичної звітності №3-ПН „Звіт про наявність вакансій", яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості.
Суд зазначає, що норматив щодо кількості працевлаштованих інвалідів встановлено та застосовано позивачем - Харківським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відносно страхувальника - юридичної особи відповідача. Розрахунок штрафної санкції, про стягнення якої просить позивач, також здійснено з урахуванням даних щодо розміру заробітної плати та чисельності працюючих в цілому по об'єднанню.
Суд зазначає, що адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Податковим кодексом України, а є заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
У частині 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Як встановлено в ході судового розгляду справи та підтверджено зібраними письмовими доказами, на виконання вимог законодавства, Комунальним підприємством "Жовтневе трамвайне депо" до Харківського міського центру зайнятості щомісяця після реєстрації підприємства як юридичної особи, затвердження його штатного розпису та прийняття на роботу працівників направлялася відповідна звітність форми 3-ПН з інформацією щодо можливості працевлаштування інвалідів (а.с. 22-34,84-86), але робочі місця залишилися вакантними у зв'язку з ненаправленням для працевлаштування необхідного числа інвалідів уповноваженими органами.
У зв'язку з тим, що у діях відповідача відсутній склад правопорушення, на нього не може бути покладена відповідальність за ненаправлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, відсутність за місцем знаходження підприємства інвалідів, які бажають працевлаштуватись.
Викладене свідчить про відсутність підстав для покладення на відповідача адміністративно-господарської відповідальності за нестворення робочих місць для працевлаштування інвалідів, та відповідно, про відсутність підстав для задоволення позову.
Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства "Жовтневе трамвайне депо" про стягнення суми - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 08 червня 2012 року.
Суддя Білова О.В.