Ухвала від 22.06.2012 по справі 2а-2543/12/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

22 червня 2012 р. № 2а-2543/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравчука В.М.,

за участі секретаря судового засідання Прокопчука О.С.,

представника відповідача-1 Гнатіва С.Н.,

представника відповідача-2 Сивик В.М.,

розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Апеляційного суду Львівської області про визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, відшкодування моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

23 березня 2012 року на розгляд суду поштою надійшла скарга ОСОБА_3 до посадових осіб Апеляційного суду Львівської області, в якій позивач просить визнати протиправними дії, бездіяльність посадових осіб Апеляційного суду Львівської області; зобов'язати суд першої інстанції по кримінальній справі № 1-8/2008 усунути допущені порушення права, шляхом надання необхідних копій документів з матеріалів кримінальної справи; за завдану моральну шкоду стягнути з відповідача справедливу сатисфакцію у формі та розмірі, яку суд вважатиме справедливою.

Ухвалою суду від 26 березня 2012 р. позовну заяву було залишено без руху, а позивачеві надано строк для усунення недоліків, вказаних в мотивувальній частині постанови. Позивач надіслав на адресу суду клопотання про усунення недоліків. З урахуванням уточнених вимог, просить Суд визнати протиправними дії (бездіяльність) Апеляційного суду Львівської області; зобов'язати Апеляційний суд Львівської області, суд першої інстанції по кримінальній справі № 1-8/2008 від 19.09.2008р. усунути допущені порушення права, шляхом надання необхідних копій документів з матеріалів кримінальної справи; за завдану моральну шкоду стягнути з відповідача грошову компенсацію у розмірі 2500 гривень.

Ухвалою суду від 05.06.2012р. до участі у справі залучено як другого відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області.

В судовому засіданні представник Апеляційного суду Львівської області (відповідач-1) позов заперечив та просить залишити позовну заяву без розгляду. Представник Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області (відповідач-2) позов заперечив, оскільки позивач не обґрунтував факту заподіяння йому моральної шкоди та не довів її розміру.

Розглянувши справу, Суд встановив, що позовну заяву подано з пропуском строку звернення до суду. Так, відповідно до ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З поданих матеріалів вбачається, що в 2009 р. ОСОБА_3 звернувся до Європейського Суду з прав людини, і цього ж року отримав відповідь про прийняття заяви. На свій останній письмовий запит він отримав відповідь Апеляційного суду Львівської області від 06.06.2011р. № 78к-174/11, з якою ознайомився 15.06.2011 р., про що свідчить його власноручний напис на цьому листі. Саме з цими документами ОСОБА_3 пов'язує порушення своїх прав, а отже строк звернення до суду слід обчислювати з 15.06.2011р.

Вищий адміністративний суд України в Інформаційному листі № 945/11/13-11 від 05.07.2011 року роз'яснив, що зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права особи на звернення до суду, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення відповідного права; водночас неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватися до правовідносин, які існували до набрання ним чинності; отже, приписи нового нормативно-правового акта не можуть змінити обсяг прав, який було встановлено попередніми нормативно-правовими актами; з огляду на викладене тривалість і правила обчислення строку звернення особи до суду визначаються за тими правилами, які були чинними на момент початку перебігу відповідного строку; таким чином, тривалість строку звернення до суду не змінюється в разі подальших змін законодавства, яке регулює відповідні відносини; тому строк звернення до суду розпочинається і закінчується з урахуванням тієї тривалості, яка передбачалася на момент початку перебігу відповідного строку. Виходячи з наведеного, тривалість строку звернення особи до суду визначаються за тими правилами, які були чинними на момент початку перебігу відповідного строку.

Редакція ч. 2 ст. 99 КАС України, яка діяла на час виникнення у позивача права на звернення до суду (15.06.2011р.) і діяла на час подання позову до суду (21.03.2012р. - за поштовим штемпелем), передбачала шестимісячний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи.

З моменту, коли позивач дізнався про порушення своїх прав і до моменту звернення до суду пройшло більше, як шість місяців. Таким чином, строк звернення із позовними вимогами сплив до моменту фактичного звернення позивача із зазначеним позовом.

Залишаючи позовну заяву без руху, Суд пропонував ОСОБА_3 обґрунтувати поважність причин пропуску звернення до окружного адміністративного суду. Проте, у клопотанні від 16.04.2012 р. ОСОБА_3 пояснив, що строк звернення до суду вважає не пропущеним, оскільки він становить один рік. Відтак, поважних причин пропуску строку не навів.

Відповідно до вимог ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Згідно із п. 9 ч.1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Позивачем не наведено жодних обставин, які б вважалися поважними причинами пропуску строку для звернення до суду і Суд таких не знайшов. Враховуючи наведене, позовну заяву слід залишити без розгляду. Ухвалу направити за адресою місця перебування ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) для вручення йому під розписку.

Керуючись ст.ст. 99, 100 КАС України, Суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_3 до Апеляційного суду Львівської області про визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, відшкодування моральної шкоди, - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст ухвали складено 25 червня 2012 р.

Суддя В.М.Кравчук