Категорія №5.1.1
Іменем України
20 червня 2012 року Справа № 2а/1270/4135/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Мазура Ю.Ю.,
при секретарі: Лушниковій О.С.,
за участю:
представника позивача: не з'явився,
представника відповідача: не з'явився,
представника третьої особи: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі Харківської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Консаж», третя особи, яка не заявляє самостійних вимог спору - Державний реєстратор виконавчого комітету Харківської міської ради про визнання недійсними установчих документів з моменту перереєстрації,
28 травня 2012 року Державна податкова інспекція у Київському районі Харківської області Державної податкової служби (далі - позивач) звернулась з вказаним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Консаж» (далі - відповідач) про визнання недійсними установчих документів з моменту перереєстрації.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що виконавчим комітетом Харківської міської ради 01.10.2007 року за №1480102000003789 зареєстроване Товариство з обмеженою відповідальністю «Консаж» (у зв'язку із зміною місцезнаходження свідоцтво замінено 17.06.2010 року). Як платник податків, зборів відповідач перебуває на податковому обліку у ДПІ Київського району м. Харкова з 11.01.2011 року. Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру щодо юридичної особи встановлено, що керівником Товариства з обмеженою відповідальністю «Консаж» є ОСОБА_1. 18.01.2011 року на адресу позивача надійшла заява директора ТОВ «Консаж», якою він повідомив, що обов'язки головного бухгалтера підприємства виконує ОСОБА_1 Постановою слідчого СВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області від 24.02.2011 року порушена кримінальна справа за фактом підробки документів податкової звітності ТОВ «Консаж» за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України. На підставі викладеного позивач просив суд визнати недійсними установчі документи Товариства з обмеженою відповідальністю «Консаж», а саме: Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Консаж» з моменту перереєстрації товариства на ім'я ОСОБА_1.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином, у позовній заяві просив суд розглянути справу без участі уповноваженого представника.
Представник відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явилися, повідомлялися належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Дослідивши у судовому засіданні подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності суд вважає, що слід відмовити у задоволенні адміністративного позову з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Консаж» зареєстроване виконавчим комітетом Харківської міської ради 01.10.2007 року №1 480 102 0000 037890 у якості юридичної особи, на підтвердження чого було видане свідоцтво серії А01 №082520 (а.с.17). 17.06.2010 року у зв'язку зі зміною місцезнаходження особи було видане свідоцтво серії А01 №424748 (а.с.15). Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 19.07.2011 року керівником ТОВ «Консаж» є ОСОБА_2.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що було вчинено перереєстрацію ТОВ «Консаж» на ім'я ОСОБА_1, але останній не мав волевиявлення яке було б спрямоване на ведення подальшої господарської діяльності.
На підтвердження зазначених обставин позивачем надано постанову про порушення кримінальної справи та прийняття її до свого провадження від 24 лютого 2011 року (а.с.5) та протокол допиту свідка, а саме ОСОБА_3 від 18 березня 2011 року (а.с.6-7), з якого вбачається, що він директором будь-яких підприємств не був, підприємницькою діяльністю ТОВ «Консаж» не займався.
Позивачем до матеріалів справи також надано Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо ТОВ «Консаж», з якого вбачається, що державним реєстратором було зроблено лише 1 запис про державну реєстрацію ТОВ «Консаж» де засновником юридичної особи та особою, яка має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи є ОСОБА_2 (а.с.30-31).
Суд звертає увагу на те, що зазначений витяг не містить інформації та записів щодо перереєстрації товариства на ОСОБА_1, або іншу особу. Тобто, станом на дату розгляду справи засновником ТОВ «Консаж» та особою, яка має право вчиняти юридичні дії від імені ТОВ «Консаж» є ОСОБА_2.
Вирішуючи спір по суті суд враховує, що згідно вимог статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Положеннями п.п.20.1.12 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Пунктом 67.2 ст.67 Податкового кодексу України передбачено право органів державної податкової служби в установленому законом порядку звертатися до суду з позовами про скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Суд зазначає, що відносини які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 року №755-IV.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15 травня 2003 року №755-IV, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом (ч.3 ст.4 Закону України №755-IV).
Згідно ч.3 ст.8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15 травня 2003 року №755-IV установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Відповідно до пункту 1 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Пунктом 2 статті 19 вищевказаного Закону передбачено, якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
Перелік документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів визначено у ст.29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 року №755-IV.
Проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою - третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.
Державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Таким чином, законодавством встановлені вичерпні підстави та порядок внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Суд звертає увагу на те, що в судовому засіданні не встановлені факти, які свідчать про перереєстрацію ТОВ «Консаж» на ОСОБА_1, або іншу особу.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
На підставі ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд зауважує, що позивач не надав до суду доказів того, що державним реєстратором було здійснено перереєстрацію ТОВ «Консаж» на ОСОБА_1, або іншу особу.
З урахуванням викладеного суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України .
Повний текст постанови складено та підписано 25 червня 2012 року.
Суддя Ю.Ю. Мазур