Постанова від 13.06.2012 по справі 0670/2712/12

справа № 0670/2712/12

категорія 5.1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Капинос О.В. ,

при секретарі - Антощук Є.С.,

за участю представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Лугинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби до Територіальної державної інспекції з питань праці у Житомирській області, третьої особи на стороні відповідача державного інспектора праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Житомирській області Тимощук Тетяни Павлівни про визнання протиправним та скасування припису №06-10-061/0384-0386 від 05.03.2012 р.,-

встановив:

Лугинська міжрайонна державна податкова інспекція у Житомирській області звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Територіальної державної інспекції з питань праці у Житомирській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати припис №06-10-061/0384-0386 від 05.03.2012 р. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у відповідача не було законних підстав для проведення перевірки Лугинської міжрайонної державної податкової інспекції у Житомирській області з питань дотримання законодавства про працю. Перевірку проведено відповідно до Положення про Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №50 від 18.01.2003 року, яке на час перевірки втратило чинність. Підставою для проведення перевірки позивача було звернення ОСОБА_2 та ОСОБА_3, що не узгоджується з вимогами Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №386/2011, якими визначено вичерпний перелік підстав для проведення перевірок, до яких не належать ті, що зазначено в акті перевірки позивача.

Представник позивача в судове засідання не з"явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений вчасно та належним чином, згідно письмового клопотання просить проводити розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволенні позову, з підстав викладених у письмовому запереченні на позовну заяву. Вказав, що пунктом 2 постанови КМУ "Про ліквідацію урядових органів" від 28.03.2011 року №346 встановлено, що урядові органи, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень відповідним Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади. При цьому, пунктом 4 постанови КМУ "Про ліквідацію урядових органів" від 28.03.2011 року №346 доручено Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, у системі яких функціонують урядові органи, забезпечити належне виконання функцій урядових органів, що ліквідуються.

Третя особа на стороні відповідача державний інспектор праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Житомирській області Тимощук Тетяна Павлівна в судове засідання не з"явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена вчасно та належним чином.

Заслухавши пояснення представника відповідача та дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 05.03.2012 року державним інспектором праці Тимощук Т.П. згідно з Положенням про Держнагляд праці, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 року за №50, за зверненням ОСОБА_2 та ОСОБА_3, проведено перевірку Лугинської міжрайонної державної податкової інспекції у Житомирській області (далі - Лугинська МДПІ) на предмет додержання законодавства про працю.

За результатами перевірки складено акт № 06-10-061/0384 від 05.03.2012 року (далі - акт перевірки). В акті перевірки зазначено про порушення позивачем положень ст.30 Закону України "Про оплату праці" та ст.ст. 106, 107, 108 Кодексу законів про працю України.

На підставі акта перевірки позивачу винесено припис № 06-10-061/0384-0386 від 05.03.2012 року, відповідно до якого начальника Лугинської МДПІ Козловця В.Я. зобов"язано привести у відповідність порушення ст. 30 Закону України "Про оплату праці" в частині забезпечення достовірного обліку фактично відпрацьованого часу працівників під час чергування на контрольному посту ДП "Липницький спиртовий завод" та відповідної оплати праці. Усунути порушення ст. ст. 106, 107, 108 Кодексу законів про працю України в частині донарахування заробітної плати ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за роботу під час чергування на контрольному посту ДП "Липницький спиртовий завод" у нічний та понадурочний час, у святкові та неробочі дні за період з 01.01.2009 р. по 18.01.2011 р. Розробити графік погашення донарахованої суми заробітної плати ОСОБА_2 та ОСОБА_3, інформувати інспекцію праці щодо виконання графіка погашення донарахованої заробітної плати. Надати підтверджуючі документи щодо виконання припису.

З приписом позивач не згідний, вважає що дії Територіальної державної інспекції з питань праці у Житомирській області є незаконними, оскільки перевірку позивача проведено відповідно до Положення про Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №50 від 18.01.2003 року, яке на час перевірки втратило чинність. По суті виявлених порушень припис позивачем не оскаржується.

Однак, суд вважає доводи позивача, викладені в позовні заяві безпідставними, з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України "Про ліквідацію урядових органів" від 28.03.11р. №346 та Указу Президента України від 06.04.11р. №386\2011, яким затверджено Положення про Державну інспекцію України з питань праці, пунктом 1 та 3 постанови КМУ №346 передбачено ліквідувати урядові органи за переліком згідно з додатком, до якого включено і Держнаглядпраці. Визнати такими, що втратили чинність, Постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається, у тому числі й Постанову Кабінету Міністрів від 18.01.03р. №50, якою затверджене Положення про Держнаглядпраці.

Пунктом 6 Постанови КМУ №346 передбачено, що постанови Кабінету Міністрів України, зазначені у п.3 цієї Постанови, втрачають чинність одночасно з набранням чинності Указами Президента України про затвердження положень про міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, яким передано повноваження відповідних урядових органів, що ліквідуються.

Разом з тим, пунктом 2 Постанови КМУ №346 установлено, що урядові органи, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї Постанови, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень відповідним Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади. При цьому, пунктом 4 Постанови КМУ №346 доручено Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, у системі яких функціонують урядові органи, забезпечити належне виконання функцій урядових органів, що ліквідуються.

Крім цього, Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 17.08.2011р. "Про утворення територіальних органів Державної інспекції з питань праці" пунктом 2 встановлено, що територіальні органи (Державна інспекція з питань праці), які утворюються згідно з п.1 цієї Постанови, є правонаступниками прав та зобов'язань територіальних органів Держнаглядпраці, який ліквідується, продовжують виконувати свої повноваження та функції до завершення здійснення заходів з утворення територіальних органів Державної інспекції з питань праці.

Процедуру здійснення державними інспекторами Територіальної державної інспекції праці у Житомирській області державного нагляду і контролю за додержанням законодавства про працю та про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині прав і гарантій застрахованих осіб, на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб, які використовують найману працю, а також у робочих органах виконавчих дирекцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування визначає Порядок проведення перевірки стану додержанням законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що проводилось посадовими особами Держнаглядпраці та Територіальної державної інспекції праці, затверджений наказом Мінпраці від 21.03.03р. №72, який зареєстрований Мін'юстом України 03.06.03р. за №432\7753.

А тому, оскільки вказаного наказу Міністерством соціальної політики України, що є правонаступником Міністерства праці та соціальної політики України, станом на 05.03.2012р. не було скасовано, чим відповідно до пункту 4 постанови КМУ №346 та пунктом 2 постанови КМУ №879 забезпечено можливість здійснення державними інспекторами праці Територіальної державної інспекції праці у Житомирській області своїх функцій і повноважень.

За таких обставин, діюча на час перевірки Територіальна державна інспекція праці у Житомирській області відповідно до покладених на неї урядом повноважень здійснювала державний нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю (крім питань охорони праці) та про загальнообов'язкове державне соціальне страхування: від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності; на випадок безробіття на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб, які використовують найману працю.

Відповідно до ст. 3 Господарського Кодексу України сферу господарських відносин становлять:

- господарсько-виробничі відносини (виникають між суб'єктами господарювання при безпосередньому здійсненні господарської діяльності);

- організаційно-господарські відносини (складаються між суб'єктами господарювання та суб'єктами організаційно-господарських повноважень у процесі управління господарською діяльністю);

- внутрішньогосподарські відносини (складаються між структурними підрозділами суб'єкта господарювання);

- відносини суб'єкта господарювання з його структурними підрозділами.

Тобто, трудові відносини не підпадають під сферу господарських, у зв'язку з чим посилання позивача на Закон України від 05.04.2007р. №877-У "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" є безпідставними.

На підставі викладеного, суд вважає, що у державного інспектора праці Тимощук Т.П. були всі правові підстави для складання акту перевірки та внесення припису щодо усунення встановлених порушень законодавства про працю.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 158-162, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

постановив:

В позові Лугинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби до Територіальної державної інспекції з питань праці у Житомирській області про визнання протиправним та скасування припису №06-10-061/0384-0386 від 05.03.2012 р. відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: О.В. Капинос

Повний текст постанови виготовлено: 20 червня 2012 р.