Справа: № 2а-17/08 Головуючий у 1-й інстанції: Костенко А.І.
Суддя-доповідач: Федорова Г. Г.
Іменем України
"12" червня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: суддів: Федорової Г.Г., Данилової М.В., Оксененка О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області на постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 05 серпня 2008 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області про стягнення недоплаченої суми одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2006 -2008 роки, -
У липні 2008 року ОСОБА_4 (далі -позивач) звернувся до Маньківського районного суду Черкаської області із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області (далі -відповідач), в якому просив стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області недоплачені суми одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2006, 2007, 2008 роки в розмірі 6025 (шість тисяч двадцять п'ять) гривень, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Маньківського районного суду Черкаської області від 05 серпня 2008 року позов ОСОБА_4 задоволено.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області виплатити на користь ОСОБА_4 6025 гривень одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2006, 2007, 2008 роки, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2009 року апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області задоволено частково, а постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 05 серпня 2008 року скасовано, провадження по справі закрито.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19 січня 2012 року касаційну скаргу ОСОБА_4 задоволено частково, Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2009 року скасовано, а справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області про стягнення недоплаченої суми одноразової грошової допомоги на оздоровлення направлено до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією посвідчення серії НОМЕР_1.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин), щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії виплачується у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
За таких обставин позивач має право на призначення на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
Однак, всупереч ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивачу вказана допомога виплачувалася в меншому розмірі.
Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007р., визнано неконституційними деякі положення Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік", в тому числі п.30 ст.71 Закону , яким було зупинено дію статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»текст статті 48 викладений в іншій редакції, згідно якої одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України".
Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом 11 пункту 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до резолютивної частини вищезазначеного Рішення визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»втрачають чинність з дня ухвалення цього рішення, тобто з 22 травня 2008 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Як вбачається з матеріалів справ, відповідач про застосування положень ч 1 ст. 100 КАС України не просив.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність у позивача права на перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2007-2008 роки.
Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача недоплачених сум допомоги на оздоровлення за 2006 р., то суд відмовляє в цій частині, керуючись п. 37 ст. 77 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», згідно якого на 2006 рік зупинена дія ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Дана норма не скасована і не визнана неконституційною, отже підлягає до застосування.
Крім цього, з огляду на положення ст. ст. 21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо скасування або визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю, виконання зупиненої чи не вчиненої дії, встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб»єкта владних повноважень.
Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен був визнати такі дії незаконними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум, оскільки суд не є органом, який має повноваження щодо нарахування та встановлення розміру такої допомоги.
Таким чином позовні вимоги позивача слід задовольнити частково. Визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2007, 2008 роки, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
Згідно зі ст.198 ч.1 п. 4 та ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну Управління праці та соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області на постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 05 серпня 2008 року -задовольнити частково.
Постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 05 серпня 2008 року -скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_4 щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2007, 2008 роки, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації Черкаської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2007, 2008 роки, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, з урахуванням раніше проведених виплат.
Постанова набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з моменту прийняття, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Федорова Г. Г.
Судді: Данилова М. В.
Оксененко О.М.