Постанова від 12.06.2012 по справі 2а-12043/08

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-12043/08 Головуючий у 1-й інстанції: Бондаренко О.В.

Суддя-доповідач: Федорова Г. Г.

ПОСТАНОВА

Іменем України

"12" червня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: суддів: Федорової Г.Г., Данилової М.В., Оксененка О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 17 жовтня 2008 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести виплату недоотриманої суми одноразової допомоги на оздоровлення за 2007 рік, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2008 року ОСОБА_4 (далі -позивач) звернувся до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області із позовом до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області (далі -відповідач), в якому просив визнати дії Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області незаконними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату здійснити перерахунок та виплату щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2007 рік в розмірі 2180 (дві тисячі сто вісімдесят) гривень, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 17 жовтня 2008 року позов ОСОБА_4 задоволено.

Визнано незаконними дії Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області та зобов'язано відповідача провести виплату ОСОБА_4 недооплаченої суми одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2007 рік в розмірі 2180 (дві тисячі сто вісімдесят) гривень, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 лютого 2010 року апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 17 жовтня 2008 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести виплату недоотриманої суми одноразової допомоги на оздоровлення за 2007 рік залишено без розгляду та повернуто апелянту.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19 січня 2012 року касаційну скаргу Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області задоволено, Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05 лютого 2010 року скасовано. Справу за позовом ОСОБА_4 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області про стягнення одноразової грошової допомоги направлено до суду апеляційної інстанції для вирішення питання про прийняття апеляційної скарги.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є особою постраждалою від наслідків аварії Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією посвідчення серії НОМЕР_1 та є інвалідом ІІ групи.

Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин), щорічна допомога на оздоровлення потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС інвалідам І-ІІ групи виплачується у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.

За таких обставин позивач має право на призначення на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.

Однак, всупереч ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивачу вказана допомога виплачувалася в меншому розмірі.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп визнані неконституційними деякі положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», в тому числі і пункт 30 статті 71, яким зупинено дію статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Таким чином дія абз. 3 ч. 4 ст. 48 України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»знову почала діяти з 09.07.2007 року.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність у позивача права на перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2007 рік.

Однак, з огляду на положення ст. ст. 21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо скасування або визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю, виконання зупиненої чи не вчиненої дії, встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб»єкта владних повноважень.

Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен був визнати такі дії незаконними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.

А тому суд першої інстанції дійшов помилкового висновку стосовно задоволення позовних вимог щодо виплати недоплаченої допомоги у конкретних сумах, оскільки суд не є органом, який має повноваження щодо нарахування та встановлення розміру такої допомоги.

Згідно із ч.1 ст.201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 17 жовтня 2008 року -задовольнити частково.

Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 17 жовтня 2008 року -змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини постанови в наступній редакції:

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2007 рік, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В решті постанову залишити без змін .

Постанова набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з моменту прийняття, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Федорова Г. Г.

Судді: Данилова М. В.

Оксененко О.М.